Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

no metrak kukurice stoji necelyho 1000.- Jinak ja si taky vetsinou toho dost nasbiram, ale mam kamarady no a k tem kdyz si zajedu tak jsou neomezena zasobarna, zakze mi to prijde jen na cesty, ta je bohuzel asi 100km, takze tam jedu jem po sklizni tak pro 10 pytlu a to m i staci, jinak bych ji mohl mit kolik chci...
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

chtěl bych reagovat na příspěvek ohledně zvyšujících se stavů. Odlovu divočáků se věnuju asi rok. Od starších myslivců často slýchám, kolik u nás bylo prasat, a posledních 15let nic. Bylo to tím, že se ulovily asi 3vodící bachyně a bylo po prasatech. Za ten rok, co chodím na noční čekanou, tak sem v zimě narazil na 3bachyně a 20 selat! Vidět takovou tlupu, to je zá?itek a krásný lov. Teď o víkendu sem opět čekal a přišly mi stejné 3 bachyně. Určitě to byly ony, a opět, za sebou měly zhruba 20 selat. Byly malé, takoví ?olíci. To znamená, že za poslední rok se u nás zvedly stavy o 40 selat! Úhyn skoro žádný nebyl, a co vím, tak sem z nich ulovil jen já jedno sele. Naštěstí přes nás jen přechází... chci tím říct, že tady sám dobře vidím přímo populační "explozi" v honitbě jim nemáme skoro nic nabídnout, máme jen horské louky a pastviny. Vnadíme pouze na hromadách - směs kukuřičné silá?e a volně pohozená kukuřice nebo chleba
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Mr. Fox »

Zdravim pánové. Nevim jak kde ale mě se osvědčili plevi s kukuřicí a trochou magi... to magi zabírá hlavně v zimě. Ale docela mě dostala ta fotka krmeliště s tou hromadou krmení. Podle mě je taková hromada zbytečná osvědčili se mi malé hromádky na více místech okolo posedu. Na velké hromadě to začne hnít a ostaní zvěři se z toho dělá akorat blbě a prasata na to nejdou teda aspon u nas ne... takže oběhnu posed udělám 5 až 6 hromádek zakapu magi... no a pak už jenom čekat a čekat a čekat :)
Uživatelský avatar
potamotrygon
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: sob 02.8.2008, 8:59
Bydliště: Plzeň sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od potamotrygon »

Já kupuji metrák kukuřice za cca 250-300/pytel Kč. Vnadím pouze čistou kukuřicí,někdy přihodím pár ryb nebo pečivo,případně ji míchám s hrachem,který kupuji za cca 220 Kč/pytel.Nepoužívám hromady siláže apod.Kukuřici nasbíranou na poli oloupu,nasekám na kolečka a naložím do sudů se slanou vodou.V zimě to nezmrzne a kukuřice je pořád krásně měkká a voňavá,vždy se po ní jen zapráší...Jo a ty slupky rozházím na krmelišti,prasata jsou na tom krásně vidět...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

Mr.Fox: myslím,že to magi je zbytečné,chodili by ti tam i tak a trochu soli by bylo určitě účinnější. Já vnadím ječmenem,plevami,jablka,řepa,ale nejlepší je samozřejmě kukuřice.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Nik.308 »

Tak co, přátelé prasečkáři, už máte založeno? Já asi ještě počkám se siláží, zavezu až po těch plískanicích, co předpovídají. Zatím jsem dal jen kukuřičné zrno s pšenicí a berou pravidelně.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

jantes: když sem zbíral tak sem se domluvil s jzd(majitelem) že sem si nalámal pytle těsně před sekáním-silážováním (těch pár pytlů je nevytrhlo z kraje), je to rychlejší než sběr..
oloupat a pak pověsit na provázky celé klasy uschnout do průvanu (liščí tlapka co nejblíž sobě, na 4metrový provázek se jí pověsí.. to do stodoly...

pak máš sušené klasy, záleží co s tím chceš dál (vyloupat, nasekat...)

jestli je to sušené tak je to jako ostatní zrní (riziko plesnivění atd..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od defuch »

Me chodi tak jednou za 14 dni, prijdou dvakrat trikrat po sobe a pak nic :( Krmim kukuricnym zrnem a ovcem, jen male mnozstvi, ale zase mam takove vnadiste 4
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Alda »

ono to neni o tom krmit jen od podzimu do zimy. ja mam vnadiste cely rok - neni to o mnozstvi, je to o pravidelnosti, ze tam pokazde neco najdou, kdykoliv tam prijdou. takze staci slama a 1 kybl tydne....
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tomáš Karel »

Plně souhlasím s Aldou je to o pravidelnosti.
Mám jedno krmeliště kde vnadím celý rok a na ostatních od Srpna do Května. Výborná věc která se mi už mnohokrát vyplatila je bukový dehet. Ale co je důležitý je sůl, sůl, sůl. Tu mají moc rádi. Když navezu siláž v přiměřeném množství aby to stačili zlikvidovat než to začne hnít tak jí prosipu několika kilogrami soli. Ta nejlevnější je kolem 3,-. Potom nechávám v kotekně ve sláném nálevu nabobtnat kukuřici a to je tahák. Tím je dostanu i z kukuřice. Ale jak píše Alda je to otom aby tam pokaždé když přijdou nco našli.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od curil »

chlapi máte nějakou fintu aby to nebralo srnčí?
Ivo L AJČOK
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 03.10.2009, 8:33

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Ivo L AJČOK »

No,mám.Neni to zcela podle mého gusta,ale je to levné a spolehlivé.Dva čtverce pevné gumové pásoviny a ojetá pneumatika.Do pneu zespoda udělat pár děr pro odtok vody.Na zem čtverec gumy,na to pneu děrama dolů,do toho kukuřici,na to čtverec gumy,nahoru těžký kámen nebo velkou dlažební kostku.Myši se na to nedostanou,bere to opravdu jen černá,je to na věky jen ten materiál je takový co v lese nerad vidím.Ale víš přesně,že u tebe prasátka byla.A selata si s pneu dokáží neskutečně vyhrát!
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od xchipsy »

Všem co mají černou jako stálou zvěř tiše závidím :) To je pak i rozdílné vnadění - tam kde prasata jsou se naučí chodit, když se začne vnadit včas, tam kde jen přecházejí je to o náhodě.
U nás je to tak, že černá přijde jakmile vzrostě řepka. Tehdy je účinné vnadit (stačí trocha kukuřice), a jsou úspěchy (prasata chodila denně). Všechno skončí, jakmile začne dozrávat pšenice, pak na vnadiště přijdou jen náhodně. Jakmile se poseče pšenice, už je zase kukuřice a to je hotovo definitivně :) Proč by chodili na nějakou hromádku, když mají neustále švédský stůl..
Máme kazatelnu u kukuřice, cca 40 m je v poli nezaseté místo (cca 3x3m) a ať tam dáme co chceme, nic moc (spíš nic než moc :lol: ) Jediný úspěch je jedno sele (15kg po vyvržení), přišla 4 s bachyňkou tak 50-60kg..
Sypeme nasolenou kukuřici,oves,slupky z hroznů,švestky,jablka,ořechy,žaludy,sůl, vyzkoušeli jsme i ryby,vnitřnosti.. Přitom stopy jsou všude,kolem vnadiště i na něm,občas bývá sežráno,někdy týden dva netknuto (kontrola jen z posedu-kvůli zavětření)
Donedávna prasata chodila skoro kolem posedu,slyšíte lámání,funění,chrochtání a nevidíte ani štětinu.Teď je klid,asi jsou v lese (fena mi při odpolední procházce vyšlápla z ostružiní kňoura)
Zkoušeli jsme sedět navečer,večer,v noci i ráno a NIC - tak už přemýšlím že tam snad chodí v 11 dopoledne nebo ve tři odpoledne :lol:

curil: aby krmení nebralo srnčí - nejlepší je uříznout "kolo" z kmene pokáceného stromu, příp. i pár polen a tím krmení zakrýt (pokud ho tedy není vlečka...). Srnčí seber jen co je okolo ale prase to bez problémů odvalí.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

Já jsem se zase nemohl dočkat,až se nám ty prasata vrátí zpět do lesa. Čuřilovi budu muset dát asi školu,až v pátek přijede. :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Xchipsy to co jsi napsala je celoročni koloběh černé zvěře v polní honitbě.Malá rada pokud již vznikne chyba v poli proti posedu je mnou vyzkoušené,že se opravdu vyplatí krmit co nejméně,opravdu hrst.Musíme si uvědomit,že se zde zdržují rodiné rudlíky.A bachna neni blbec a potravy je okolo dost.V této době zralé,ale i mléčné kukuřice je potřeba živočišné bílkoviny.Já je utahl na psí granule s jehněčím.A klacek s dechtem.Velký adrealin je lámat klasy selata příjdou v lanu až k tobě.Nejlépe ráno po té 7 hodině než zalehnou.Pro curila.Tak to dělám já.
Obrázek
Obrázek
Odpovědět