Srnčata vs. senoseč

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Ondra_P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25.9.2006, 7:41
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

Srnčata vs. senoseč

Příspěvek od Ondra_P »

U? jste někdo viděl letošní srnčata? Já zatím to štěstí (smůlu) neměl. Doufal jsem, že letošní vývoj po zimě zachrání hodně životů, ale kdo ví. U nás zemědělci již začali se sečením a my si mnuli ruce, že to bude ještě před kladením. Dnes mi ale volal předseda, že viděl na čerstvě posekané louce srnče tak týden staré. Tohle naštěstí přežilo. Jak u Vás?
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Mohu potvrdit, také u nás bylo již spatřeno letošní srnče, stejně jako píšeš ty, asi týden staré.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

U nás už je většinou posečeno, ale jak to dopadlo nevím. Nebyl jsem u toho ani jsem s nikým nemluvil. Včera jsem byl venku a zatím všechny srny co jsem viděl byly plné.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
karel85
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pon 06.6.2011, 11:12
Bydliště: valašsko

Srnčata vs. senoseč

Příspěvek od karel85 »

Jak to vypadá u Vás?Domluva se zemědělci ohledně hlášení průběhu sečení,vyhánění (vynášení) srnčat...Připadá mi totiž (alespoň u nás) že plán lovu srnčat plní již předběžně žací stroje a to i na další rok...pro příklad minulý týden 1ha= -3 snčata
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od kounek »

My používáme zvukové plašiče, které den před sečením večer roznášíme po nahlášených loukách které se mají séct. Většinou jedou zemědělci tam, kam nám nahlásí, pouze občas když nastane nějaká změna, tak je to horší. Zvukové plašiče nejsou samospásné, ale tak zhruba odhadem polovinu srn donutí odvést srnče o kus dál, s tou zbylou půlkou je bohužel ámen...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od dalas »

My používáme zradidla ve formě zavěšených pytlů v kombinaci s projitím sklízené plochy se psy. Snažím se taky do sebe dostat něco močopudnýho, takže to značkuju jak pes a plivám kolem sebe jak nevychovanec. Důležitý je to provést odpoledne nebo navečer před dnem sklizně. Pokud je čas projdeme to ještě z rána. Jistě to není stopro, ale moc víc se s tím asi už nedá dělat. Pokud zemědělci dodrželi termíny, tak jsme po nich letos nic nenašli. Na dvou pozemcích, kde nám to nenahlásili jsem osobně našel 3 srnčata. Na jednom pozemku jsme vyzkoušeli tuším Armacol v kombinaci s prochozením. Smrdí to ukrutně a vítr to krásně rozfoukával po jetelince. Druhý den zemědělci posekli a nic posečenýho jsme nenašli. Jakej byl ale pro mne šok, když po posečeným, asi 10m od pěny s Armacolem a pod větrm prošel v klidu srnec a vůbec ho to nevyrušilo od pastvení. Fakt ale je, že co v travinách zůstane nemá proti technice šanci a nejhorší je, že i malí soukromníci už musí mít ty nejvýkonnější rotačky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od kojot »

Doba jde ku předu, zemědělci cucají dotace na periodický pokos TTP a tak nakupují pořádné mašiny se záběrem minimálně 10 metrů. Před tím nemá mnoho mláďat šanci uniknout. Nepůmůže zde ani změna technologie seče, kdy se začínalo uprostřed pozemku.
Když my musíme tlouct a doplňovat pachové ohradníky u kukuřice, měli by zemědělci vyrazit prohánět louky a instalovat plašiče.
Nebo naopak dojít k diskusi: My zaplatíme hektar kukuřice, vy 15 srnčat a je to lidově řečeno šul -nul! Tohle je samozřejmě utopie, už vzhledem ke skutečnosti, že srnče ležící v trávě před jedoucí sekačkou je právně státu. V okamžiku, kdy mu nůž rotující sekačky urazí hlavu, je MS.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od argonaut2006 »

U nas par myslivcu jsou i zamestnanci druzstva takze vime dopredu o sekani jetele i luk letos jsme toho prosli pozehnane jetel vsechen vzdy sekali brzo rano takze vecer pred secenim jsme to vzdy prosli a dali plasice vetsina akusticke par svetelnych luk jsme moc nestihli a vysledek? Vynesli jsme 9 srncat posekano bylo dle kluku co sbírali jetel a travu 21srncat to si pak clovek rika jestli to ma cenu :( s tema sekackama jezdi jak blazni zaber 13m neutece nic
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od martinh »

Ono to chce procházet ráno před samotným sečením. Dnes jsme také byli, je to náročné být po čtvrté už na louce ale tento způsob se nám jeví jako nejúčinější. Dříve jsme to procházeli také večer ale výsledek nebyl valný.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od xtaup »

Musím souhlasit, že ranním procházením se podaří část srnčat zachránit, ale vzhledem k tomu, že u nás za den posekají celý katastr, tak je to kapka v moři. Prostě to není v našich silách :( . Na druhou stranu i přes tyto velké stráty, o jejichž skutečné výši se dá jen spekulovat, je srnčího stále stejně hodně a to i při dvojnásobně zvýšeném odstřelu, když ještě přičtu co se srazí na silnici a nenajde, tak to už o čemsi svědčí.......
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: ?Smrt krásných srnčat? = první seč

Příspěvek od Michal S »

U nás se louky vždy před sečenim prohání. Hospodář sežene psí chlupy a rozhazujem to po louce aby se ještě po prohnání srnčata nevrátily. Když cejtí psa tak tam nejdou, nebo jsme dělali plašiče.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od dalas »

Měl jsem jednání se zástupci jedné polské společnosti, která je významným dodavatelem zabezpečovacích systémů pro polské dráhy. Krom jiného vyrábí a dodává plašiče zvěře. Protože mě to zajímalo, zeptal jsem se na princip. Jedná se o elektronická zařízení s nahranými varovnými hlasy zvěře, která jsou aktivována bezprostředně před průjezdem vlaku. Udávaná účinnost je prý až 90%. Snad by něco podobného mohlo fungovat i na zvěři, zalehlé v pícninách v kombinaci s časovačem. Nemáte někdo s něčím podobným zkušenost?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Lotr »

Není to přímo o srnčí, ale Franta Havránek z mysliveckého výzkumáku zkoušel na podobném prinicipu vyhánění černé z kukuřic. Na nosiči byl nahrán nářek postřeleného prasete i s výstřelem. Nosič s přehrávačem a velkým reproduktorem se umístil do pole, kde se to občas spustilo. Výsledke nula, ostatní prasata nářek sou/druha vůbec nezajímal a vesele likvidovala kukuřici dál. Obávám se, že pro zvěř zalehlou v kultuře to bude stejné, pokud si varovný zvuk nespojí s dalším nebezpečím, jako je průjezd vlaku apod., tak nebude mít důvod z bezpečí kultury někam utíkat.
Duplikovaně do vláka "pachové ohradníky": my jsme zkoušeli připravek Kitz-Rettung na ochranu srnčat před senosečí a ten kupodivu fungoval. Cca 3-7 dní před senosečí se vyrobí pruty, na které se stříkne přípravek a umístí se do porostu, který má být posekán. Srnám přípravek vadí a srnčata odvede jinam. Pruty se musí samozřejmě před sklizní odnést, aby nedošlo k poškození žacích strojů, chce to dobrou spolupráci s tím, kdo porost obdělává.
http://www.hagopur.cz/zradidla.html
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od dalas »

To je to, s čím jsem si nebyl jistý. Zvěř je na rozdíl od přechodu železnice v krytu a i když slyší varovné hlasy, považuje své setrvání za bezpečné. Nespojí si to s konkrétním nebezpečím. Kdo někdy prasata vyháněl z kukuřice ví že je to mnohdy nemožné a běhají kolem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Petr1970 »

jak to u Vás letos vypadá? u nás snad dobrý, srny zatím plný, posekali včera a dnes... včera sem kličkoval mezi traktory protože komunikace vázla tak sme plašili na druhý straně co sekaly mašiny..

když sem viděl jak to jezdí tak bych neutekl ani kdybych běžel.... myslím že nemá šanci ani zdravý kus.... leží do poslední chvíle, jsou zblblý hlukem ze všech stran (u silnic atd..) a traktor udělá vuuummm a je tam... před psem se srny zvedají běžně tak na 3-4 metry, dřív ne..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět