Srnčata vs. senoseč

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Michal S »

My už spoustu let rozhazujeme po loukách před sečením psí chlupy, které scháníme v psím salónu u jedné paní, a většinou to funguje.
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od ridgeback »

Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Zdenek41 »

No to je všechno moc pěkný..,ale už vidím jak mě někdo nechá plácat se sice se čtyřkolkou ve 60 ha lánu jetele nebo ve 100ha jílku.To je prostě utopie.Budeme se muset opravdu smířit s tím,že srnčí zvěř bude následovat zajíce,bažanta a koroptev.Místo zde zbyde pouze pro černou.Dovolím si odhadnout,že co rok při dnešním intenzivním zemědělství se nedožije 90% ani 14 dní.Co silnice, tratě a chemie...O ubytku prostředí již ani nemluvím.Prostě je to patová situace.
Z mého pozorování se během 5 let nového hospodaření tady ,srnčí stratilo tak nějak rychle,že moje uváhy o chovu této zvěře jsou neodvratně pryč.A to si dovolím říci,že jsme natom byli velice dobře.Nikdy jsem nedovolil lovit tak nějak na divoko.A i ostatní členi to chápali.Každý rok záleží jen a jen na plodinách a počasí.Bud se povede a sečení je málo a srny plné...A nebo je vše tak nejak v prde...
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Hirc »

to Leon:
v roce 2009 jsem se jich ptal, cena přenosného zařízení tehdy byla cca 1400 EURo. Problém ovšem byl jak projít obrovské lány. 4kolku u nás nikdo nemá a jak píše Zdenek41 a zemědělci by s tím nesouhlasili.

Nicméně vývoj jde dále... mají už i traktovou variantu a dokonce i létající verzi pro drona (ta je za 30.000 EUR :-) )

http://www.wildretter.de/home.html

http://www.wildretter.de/presse-media/faq.html
vyhledavac_srncat.PNG
vyhledavac_srncat.PNG (111.29 KiB) Zobrazeno 6065 x
Moc se mi to líbí, ale řekněme si to upřímně - tohle není záležitost kterou si může dovolit zájmový spolek. Buď to zaplatí nějaký sponzor nebo"uvědomělý" zemědělský podnik nebo by se to muselo pořizovat ze státního eráru. Ona by ta cena při odběru stovek zařízení taky byla jiná... jenže to je záležitost MZE nebo MŽP - po úspěšném lobbingu ČMMJ. Což je hodně depresivní představa.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od BwanaHunter »

Hirc> kdyby soudruzi tzv. zemědělci museli zaplatit za každý posečený kus tučnou náhradu škody, asi by jim ta čtyřkolka v porostu rychle přestala vadit. No a pokud jde o pořizovací cenu toho zařízení, 1400 Euro není nereálné ani pro rozumný spolek, nehledě k tomu, že když jdou evropské dotace použít na ledasjaké hovadiny, uměl bych si představit že i na tohle. Jenže, to bychom asi museli žít někde, kde to funguje jinak...takhle je to utopie.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od kounek »

Tahle verze na traktor je sice zajímavá, ale řekl bych, že v praxi nepoužitelná.

Ikdyž ji jako myslivci koupíme, nebo seženeme na dotace, tak už vidím toho šoféra traktoru, dneska samozřejmě výkonného, pohodlného, poměrně rychle jedoucího, jak s každým pípnutím vyhledávače zastavuje mašinu, letí se podívat, kvůli čemu mu to dneska už po dvacáté píplo, vynáší srnče na kraj do lesa (100 metrů a víc), znova nasedá a pokračuje do dalšího pípnutí... To by toho tak za ten den udělal...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Zdenek41 »

Jsem zemědělec celý život.Neviděl bych až tak velký problém s neochotou obsluhy stroje...Problém bych viděl uplně jinde..Těch třičtvrtě melcku by asi málo,kdo rozdejchal a pak dnešní efiktivita práce...Utopie.
Viděl bych to asi, tak chceš síct víc jak 100Ha.Bez tohoto zařízení nevyjedeš.Zákon jasně něco říká bohužel se nikde nedodržuje.Ale chtít po podniku zaplatit,každé zvíře by se asi prachsakramensky nevyplatilo..Mě stačí,když vlezu do mléčné pšenice a projdu si 100ha pole kukuřice...
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Hirc »

to Bwana: napsal jsem to nepřesně. 1400E by samozřejmě rozumný spolek nepoložilo. Tu poznámku ohledně finanční náročnosti jsem mínil ohledně toho traktorového senzoru a především dronu. U dronu je uvedeno, že je to prototyp (zatím mají 4ks) a až odladí funkcionality, tak začnou řešit jak to namontovat do levnější verze dronu. Ale i tak se dneska kvalitní profi dron pohybuje okolo 250t CZK.

to Zdeněk41: ten traktorový senzor dělají s CLASSem - otázkou je, jak něco takového zaintegrovat s jinou mašinou. Kdyby si to osvícený zemědělec pořídil, tak myslivci by mohli zařizovat obsluhu senzoru + odnos srnčat. Ale to předpokládá extrémně dobré vztahy mezi oběma stranami...

Vzhledem k tomu, jaké hovadiny se v dnešní době dotují, tak zrovna tohle by mi přišlo jako ideální kandidát na podporu ze strany MZe ve spolupráci s nějakou univerzitou. Přeci jen je to celé ve fázi protypů...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud se k něčemu podobného nepřistoupí do horisontu 3 let jsme v krajích s intenzivním zemědělstvím a v čistě polních honitbách bez srnčí zvěře.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: SRNČATA vs SENOSEČ

Příspěvek od Hirc »

video drona s termokamerou v praxi

http://mediathek.jagderleben.de/video/R ... 76349.html

- jak vidno, lze to použít nejen na vyhledávání srnčat
Odpovědět