Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od kasari »

Žanek píše:
niva píše:Zdravím všechny,
členem HS se nový majitel pozemků nestává automaticky. Pokud pozemky získá po vytvoření honiteb a nepožádá o členství v HS (tuším do měsíce od nabytí vlastnictví) jsou jeho pozemky v kategorii přičleněných. Změna vlastníka pozemků nezakládá novému vlastníku automatické členství v HS. Takhle mi to před časem při řešení dědictví bylo vysvětleno.
niva
precti si zakon a nespekuluj, nemas pravdu - nicmene toto absolutne nesouvisi se zmenou minimalni velikosti honiteb
Myslím, že by to přečtení zákona neškodilo tobě. Pak by ses dozvěděl, že platí §26 odst. 1 - Převede-li člen honebního společenstva vlastnické právo k honebním pozemkům, které jsou součástí společenstevní honitby, jeho členství v honebním společenstvu zaniká; nabyvatel těchto pozemků se stane členem honebního společenstva, pokud do 30 dnů ode dne vzniku jeho vlastnického práva oznámí písemně honebnímu společenstvu, že trvá na členství.

a také odst. 6 - Vlastníci honebních pozemků, které orgán státní správy myslivosti přičlenil do společenstevní honitby, se stávají řádnými členy honebního společenstva, pokud do 30 dnů od doručení vyrozumění o přičlenění oznámí písemně honebnímu společenstvu, že trvají na členství.

Takže logicky vyplývá, že pokud prošvihli tu 30 denní lhůtu, členama nejsou :!:

A abych nebyl OT - čekal jsem, kdy se dozvíme, že to je zase výplod mozku páně Řehákova. Kdo s ním někdy mluvil, pochopí... :roll:
Vím dobře, co je za lidi ve vedení české myslivosti, ale ten článek mi připomíná Rudé právo v 50 letech, nebo Haló noviny o 40 let později. :lol:
Ulkomaalainen...
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Onďa »

Malinko prodloužím OT- Kasari: Já mám znění § 26 odst. 1 následující (používám ASPI)
(1) Převede-li člen honebního společenstva vlastnické právo k honebním pozemkům, které jsou součástí společenstevní honitby, jeho členství v honebním společenstvu zaniká; nabyvatel těchto pozemků se stává členem honebního společenstva, pokud do 30 dnů ode dne vzniku jeho vlastnického práva neoznámí písemně honebnímu společenstvu, že s členstvím nesouhlasí
Takže myslím, že pokud v 30 dnech neporjevili nesouhlas, členama se stali automaticky :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Fery »

Bohužel používate starou citaci zákona. Správná je ta Oďova. Členem je nový nabyvatel pozemků automaticky. My jsme to měli ve stanovách a museli jsme to změnit aby nebyly v rozporu s novou právní úpravou.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od kasari »

Onďa píše:Malinko prodloužím OT- Kasari: Já mám znění § 26 odst. 1 následující (používám ASPI)
(1) Převede-li člen honebního společenstva vlastnické právo k honebním pozemkům, které jsou součástí společenstevní honitby, jeho členství v honebním společenstvu zaniká; nabyvatel těchto pozemků se stává členem honebního společenstva, pokud do 30 dnů ode dne vzniku jeho vlastnického práva neoznámí písemně honebnímu společenstvu, že s členstvím nesouhlasí
Takže myslím, že pokud v 30 dnech neporjevili nesouhlas, členama se stali automaticky :wink:

Teda dalo mi to práci... Nakonec musím uznat a omlouvám se. Nevzal jsem v úvahu novelu č. 59/2003 Sb., kde se to přesně otočilo. Původní znění bylo to, co jsem uvedl. :oops:
Ulkomaalainen...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od xtaup »

Jen by mě zajímalo, proč zrovna 230 ha, logičtější by mi přišlo např. 250 (nebo to má nějaký historický podtext??), vypadá to, že je v tom zainteresován někdo, kdo těch 230ha má a chce si dělat myslivost sám.... :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od kasari »

Spíš si myslím, že někdo špatně (od-)poslouchal... :P
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové v této zemi je možné vše.Ale připominá mi to nářek majitelů lesa.Podivte v zemědělství nemáme většinou čas se ani vy.....Muselo by z výšin vát.Ale ty si mohou zaplatit takový lov,že tam budou mít i 18 letý zaječky. :lol:
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od niva »

Páni kolegové,
omlouvám se za neúmyslnou ale přesto napsanou mystifikaci. Je skutečností, že to byla starší dnes neplatná informace. Ano souhlasím s tím, že se nemá "spekulovat", příště si vše ověřím v reálu.
niva
Posluchač
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21.3.2011, 17:39

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Posluchač »

Jen tak letmo.. Minimální výměry honiteb a odlovy srnčí zvěře v SRN. SRN se po 2. světové válce vrátila k původní min. výměře honiteb vlastních 75 ha, společenstevních 150 ha. V různých německých spolkových zemích se ale tato hodnota u společenstevních honiteb zvýšila na 250 ha, v Bavorsku, Alpách a jejich podhůřích i na 500 ha.. A nyní zajímavá věc...Odlovy srnčí zvěře stouply z bezmála 670 000 v r. 1990/91 na 1 milion 153 000 v r. 2009/10 v celé SRN. viz. http://medienjagd.test.newsroom.de/seit ... ld2011.pdf V Severním Porýní-Vestfálsku,kde zůstaly zachovány min. výměry honiteb vlastní 75 ha, společenstevní 150 ha se v lovecké sezoně 1982/83 odlovilo 70 367 ks srnčí, v sezoně 2009/10 již 91 110 ks srnčí zvěře. V Bavorsku, kde došlo ke zvýšení výměr společenstevních honiteb byly odlovy srnčí zvěře v mysliveckém roce 1982/83 úctyhodných 218 226 ks, tak v r. 2009/10 činily 298 784 ks. Sasko - min. výměra nitby vlastní 75 ha, společenstevní 250 ha. Odlovy srnčí za r.1982/83 zde byly 15 615 ks, v období 2009/10 činily 36 918 s srnčí zvěře. Je tedy zřejmé i dle toho nutně laického a zběžného náhledu jasné, že v malých honitbách k žádnému vybíjení spárkaté zvěře nedochází, spíše naopak.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od xtaup »

U nás v honitbě se momentálně loví již 8 let trojnásobek srnčího co se lovilo, před 20 - 30 lety, jednoduše se teď využívá skutečný potenciál honitby s tím, že nedochází k poklesu stavů. Dříve byla politika stylu srnčí stále ubývá, je třeba aby ho bylo víc, a proto se lovilo jen zanedbatelné množství, holá téměř vůbec, ale srnčího už stejně moc nepřibylo, jelikož každé prostředí má svojí kapacitu. Takže když to shrnu, u nás trojnásobné zvýšení odlovu nemá co dělat s výměrou honitby a i celorepublikově odstřel v ČR stoupl v porovnání s dobou před 20 - 30 lety, takže tento stav není nutné spojovat s výměrou honiteb. Tím samozřejmě nezpochybňuji předchozí myšlenku, ale ne vše co funguje jinde, bude fungovat i u nás, naše republika má přeci jen trochu specifickou mentalitu. Jinak současné výměry z hlediska chovu spárkaté beru jako kompromisní řešení, ve skutečnosti by měli být mnohem větší, zejména u větších druhů spárkaté.
Posluchač
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21.3.2011, 17:39

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Posluchač »

Domnívám se, že v SRN si pečlivěji hlídají trend mezi nárůstem jarních kmenových stavů (JKS) a odlovy, snaží se dodržovat soulad stavů spárkaté zvěře s potravními možnostmi jejich biotopů, poněvadž tam se myslivosti daleko více věnují vlastníci. Navíc je v SRN povolena max. velikost zemědělského honu 30ha, což vytváří možnost vytvářet kryty pro srnčí zvěř ve volné krajině, odlehčuje se tak lesům...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Zdenek41 »

Něco spíš někoho mi to připomíná.Nevím co D má dělat s tématem Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Leon »

nepřipomíná ti to Zdendo Bohouška :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Zdenek41 »

No a jak...sto trefil :lol: .Nic méně myslím,že to téma je pro někoho atraktivní pro mě neprůchozí.Co je 1000ha?
Posluchač
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21.3.2011, 17:39

Re: Jednání na MZe o snížení min. výměry na 230 ha hon. plochy

Příspěvek od Posluchač »

Zajímavé je i srovnání se sousedním Rakouskem, tedy státem se kterým jsme měli do nástupu nacistické totality stovky let společnou a podobnou honební legislativu. Dodnes tam jsou výměry honiteb od r. 1849 osvědčených 115 Ha. Tyto honitby tam zabírají cca 5% plochy honebních pozemků. V průměru je v Rakousku více drobné zvěře než u nás a více srnčí.
Také proč se zatajuje, že tamní sedláci -myslivci ,,umí'' i 300 ks zajíců na 100 ha ???..Když v tuzemské honitbě vidíte jen lidové lovce z ahistorického MS, jak jako manažeři bývalých JZD poroučí traktoristům rozorávat i nově vytýčené polní cesty, tak bavit se v českomoravské kotlině o myslivosti, drobné zvěři nemá smysl..

Tak např. dle údajů Jagdstatistik in Österreich http://www.weidwerk.at/html/stat_ueb.htm se v celém Rakousku za poslední roky průměru loví 250 000 ks srnčího, kmenový stav je odborníky odhadován na 750 tisíc kusů. Tedy zhruba v Rakousku v honitbách od min. výměry 115 Ha mají kmenové stavy srnčí jednou tak vyšší než u nás.
O nějakém vybití spárkaté v malých honitbách nemůže být řeč..

Rozloha Rakouska je 83 871 km², (112. na světě), počet obyvatel je 8 260 000, hustota zalidnění: 98 ob. / km². Přibližně 60 % země je hornaté povahy, celkové plochy Rakouska (83 871,1 km²) připadá na kopce a nížiny přibližně jedna čtvrtina. Pouze 32 % leží níže než 500 m n. m. 43 % rozlohy je zalesněno. Česká republika má rozlohu o málo menší 78 867 km² (113. na světě), Počet obyvatel: 10 532 770, Hustota zalidnění:133 ob. / km², Z celkové plochy Česka leží 52 817 km2 (67 %) v nadmořské výšce do 500 m, 25 222 km2 (32 %) ve výšce 500 až 1 000 m a pouze 827 km2 (1,05 %) ve výšce nad 1 000 m; střední nadmořská výška činí 430 m. Lesy, převážně jehličnaté, zaujímají 33 % celkové rozlohy země.

Přibližný kmenový stav srnčí je v Rakousku 750 000, roční odlovy cca 250 000. v České republice jsou oficiální kmenové stavy srnčí 320 000, neoficiální hovoří o 500 000 JKS. Přiznané odlovy jsou cca 120 000 ks. Tedy na zhruba na stejnou plochu a v Rakousku s daleko vyšším poměrem hor (absence srnčí zvěře v horách bez lesů) je daleko vyšší hustota srnčí na kilometr čtvereční.

Min. výměry honiteb různé dle spolkových zemí, zejména v nížinách od 115, 300 ha, společenstevní i 500 Ha..
Odpovědět