Stránka 1 z 4

Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 11:27
od savazka
Už nad tím dumám nějaký ten pátek a dám to radši rovnou sem, ať mně případně někdo nepranýřuje, že vymýšlím kraviny. O chovnosti/odstřelovosti srnců toho tady každý ví dost, jinak bysme ani správně nemohli obeznat srnce, kterého chceme lovit. Mně jde hlavně o ty trochu dogmatické poučky z chytrých knih ve stylu: Srnec ve věku xy let má výšku paroží xy cm a minimálně xy cm délku výsad. Ale jak známo, jsou výjimky, které potvrzují pravidlo a právě o ty mi jde. Dám příklady.
1.) Na louku mi vytáhne 2VT šesteráček po slecha, sotva 10-12kg. Kousek dál se popásá paličkáč, nějaké 5cm paličky, ale zato váhově kolem 15kg. Co bych měl lovit? Učebnice říká paličkáče, bez ohledu na sílu a kondici kusu, je to prostě paličkáč, pryč s ním. Učebnice by možná řekla, že i toho šesteráka, jenže ruku na srdce, takoví zcela průměrní šesteráci "po slecha" tvoří leckde polovinu srnců v revíru že. Tady by se dalo podotknout, že takoví nemastní neslaní srnci nejsou přínosem pro chov. Co mám udělat? Zlikvidovat všechny "slabé" srnce v revíru a nechat jen zbylých deset arijců s výškou paroží 25cm+? :D Pak bych měl taky logicky zredukovat počet srn k poměru srnců = mít v revíru 10 srnců a 10-25 srn. Co když mi pak tři srnce srazí auto? Co některý z těch zbylých šesti krasavců udělá krok přes hranice revíru? Mám po chovu...:D
2.) Před třemi lety jsem dvakrát zahlédl ve svém úseku srnce, kolem 4 let, ale paroží...jednou tolik nad slecha, skvělá síla a nahoře krátké masivní vidle. Zpětně si ho troufám odhadnout do 120ti bodů. Je odstřelový? Vždyť trofejově strčí do kapsy všechny srnce v okruhu několika km! Učebnice zase říká, že to není šesterák a tudíž by měl padnout. Napadá mě snad jen, že takovíto vidlák by neměl vhodný tvar paroží pro souboje s ostatními srnci, ale jinak... Mně osobně by v revíru vůbec nevadilo vídat jeho potomky. Nebo se pletu a je lepší tam místo něj nechat tradičního "šesteráka po slecha", aby to bylo správně? Babo raď...:)
Ps.: Jsem zvědavý na Vaše názory, vím že těch témat na rozebrání jsem zde zahrnul hned několik. Zejména pokud mně logikou udoláte, že takový vidlák je bez pardonu odstřelový, zjednodušíte mi život:)

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 12:18
od motolada
Kolem 4 let může být i 3 letý a v tomto případě je po problému,jako 5 tiletý je lovný jako 4 letý..bych počkal do 16.5.2012 :wink:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 13:57
od fesoj
Shodou okolností jsem se na toto téma včera po telefonu bavil s p. Schererem. Těžko bych v ČR našel většího odborníka na srnčí zvěř a shodli jsme se, že silný vidlák je pro chov mnohem lepší, než slabý šesterák. Počet výsad u srnce v žádném případě není dědičný a nejsou výjimkou případy, že srnec, který byl loni šesterákem, nasadil letos vidláka /teď nemluvím o zpátečnících/ a příští rok může být opět šesterákem. A když se podíváme na kritéria hodnocení srnčích trofejí, zjistíme, že většinu bodů dělá objem a hmotnost. Právě tím se medailoví srnci většinou liší od běžných dobrých šesteráků, kteří mají sice parůžky vysoké, výsahy dlouhé, ale hmota chybí...

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 16:44
od savazka
No právě. Přesně to chci říct. Že srnci chybí dvě výsady by konkrétně v tomhle případě neměl být rovnou trest smrti. Ano, je mi jasné, že by mě kolegové jen poplácali po ramenou a slyšel bych nejedno pochvalné: "Tyyy v..e to je srnec jak kráva!" ale podle mě je takový srnec prostě chovný!
A ještě k těm paličkáčům. Po té památné tuhé zimě (2006 že?) se ulovilo velké množství paličkáčů právě kolem 15ti kg. Mám nepříjemné tušení, že nebýt půl roku sníh, půlka z nich by nasadila, jak se na 1VT sluší a patří. A to beru v potaz to, že srnec bere na paroží z toho, co získal v létě a na podzim, nikoli když už je metr sněhu. Jinými slovy, kdyby se tihle silní paličkáči narodili o rok později, chodili bysme je možná lovit letos jako 3VT krasavce.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 17:02
od fesoj
No přiznám se, že já jsem ještě v životě 15 kg paličkáře neviděl - i když jsem již několikrát četl v Myslivosti, že právě tam u vás na Vysočině se zejména kvalitním přikrmováním dosáhlo toho, že hmotnost srnčí zvěře šla rapidně nahoru. Nicméně Scherer uvádí, že paličkář svuj handicap již zpravidla nikdy nedožene. A nechci zpochybňovat tvé znalosti - ale byli ti 15 kg srnci opravdu paličkáři ? Nečas ve své monografii má několik fotografií dospělých knoflíkářů z okolí Jevíčka - nejsi náhodou právě z těch končin ?To může být dědičné stejně, jako občasný výskyt bílěho srnčího u nás nebo dvoubarevného v okolí Opočna.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 20:25
od Zdenek41
S tím nezbývá než souhlasit.Jsem z Vysočiny a mohu potvrdit jen jedno pří té zimě šli do uhynu ty nejsilnější kusy.Nebot v době parožení už nezbývalo sil pro další vývoj a organismus byl tak vyčerpán,že padali jak muchy.Naopak paličkáři to přežili všichni.Jelikož se pro ně uživnost a hlavně teritoralně změnilo ledacos.Tak váhy 15kg nebyly vyjímkou.Našlo se ten rok i 50kusů uhynulé zvěře na pokrajích lesů.A to srnci v líčí hooodně nad slecha.V květnu na severních stráních bylo i 50cm sněhu.V lednu ke 2metrům.Jak rychle si příroda pomohla je obdivuhodné.Pokud má vidlák 120 bodů CIC tak proč ho lovit,když jsou mu 4.No a by to nebylo spíš naopak a nešel nazpět.Ale i tak nechávám tyto srnce většinou dožít.Lovíme je většinou až v 8 letech.Neříkám,že je to správně,ale já to tak cítím.Neříkám,že někomu bráním v jejich lovu pokud jsou zralý,ale většinou nikomu o nich neřeknu a do zahraničí je taky neprodám :D

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: úte 23.8.2011, 20:37
od Alda
naprosto souhlasim s vyse uvedenym - telesna kondice by mela byt predevsim tim hlavnim kriteriem pruberneho vyberu. a ne to, za jako prvni parozi nasadi srnecek kratke spicky - pokud je vahove nad prumerem.
fesoji, bohuzel si mi "povedlo" ulovit bulkare s vykupni vahou 15 kg. sam bych tomu neveril - vahovy prumer dospelych srncu je u nas odhadem kolem 15 kil... bohuzel, zivot mu nevratim, pouceni pro priste. a kdyz se nekdo na jeho trofej na zdi podiva, poplaca me po zadech za "spravny pruberny lov", coz napriklad v tomto pripade, podle mne, bohuzel nebyl...

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: stř 24.8.2011, 1:02
od fesoj
Jak jsem již psal, to, jak ten který srnec v daném roce nasadí, záleží na mnoha okolnostech a u ročka - bulkaře s výkupní hmotností 15 kg, je otázka, co by měl na hlavě za rok, čirou spekulací, když už je jednou na výloži... Ale zná někdo konkrétní případ takového ve zvěřině silného paličkáře, který přežil a byl následující rok bezpečně poznán ? Když jsem ještě dělal hospodáře, zkritizoval jsem jednoho člena za odstřel srnečka s parožím sice jen asi 7 cm, takže z hlediska u nás platných kritérií jednoznačně odstřelového, ale ty kužílky byly silné, pěkně rýhované i perlené, s dobře vyvinutými růžemi - a navíc ta bylo v roce, kdy u nás měli srnci všeobecně velmi špatně nasazeno. Na přehlídce byl samozřejmě "zelený", což se dalo čekat.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: stř 24.8.2011, 6:03
od savazka
To fesoj: Jj určitě paličkáči v 1VT. Co jsem ve sdružení, viděl jsem jednoho jediného srnce s cca 5cm vysokými silnými kužílky ve 2VT, bohužel se mi ho nepovedlo ulovit. Ono ti srnci v 1. věkové se dají jen těžko splést, jak v revíru naživo, tak podle spodní čelisti...hm..."nazhasnuto". :) Jevíčko neznám ani z doslechu, tož tamní srnci k nám asi nedošli:)
Jinak u nás bývají nezřídka uloveni srnci až k 25ti kg. A s tím přikrmováním, trochu neskromně musím říct, že přikrmujem víc, než okolní sdružení dohromady, asi tak.
Jen pro ujasnění terminologie, pod pojem paličkáč zahrnuju i srnce, kteří by po vytlučení měli třebas 3cm špičky. Už jsem taky od zkušenějších kolegů slyšel zajímavý názor, že takto silný paličkáč první rok investoval většinu energie do tvorby tělesné síly a další roky se dostane více na parožení. Tím pochopitelně myslím vrozenou dispozici a ne, že si srnec na podzim říká: "Hm tak jak dál, parůžky nebo kejty?" :) Pochopitelně i takto silný mlaďoch může mít slaboučké pokroucené pučnice a nikdy nic nenasadí.
Naopak na webu jsou běžně k vidění srnci silných trofejí o váze sotva nějakých 13-14kg.
Nebo to ještě trochu zašmodrchám. Nedávno jsem četl, že v honitbách, kde intenzivně využívají doplňky krmiva pro tvorbu paroží se prakticky nevyskytují srnečci pod 5cm výšky. A co s tím? Pocukruju práškem korýtko, srneček ma 5-6-7 cm a nechám ho. Nepocukruju korýtko a srneček má paličky. BAC! "Pocukrovat nebo nepocukrovat, to je oč tu běží...!" :D A přehodnotit chovnost/lovnost 1VT srnců s ohledem na doplňková krmiva se nedá za rok že. To bych pak taky nemusel mít co odevzdávat k hodnocení odstřelu. Já vím, tady už odbíhám...

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: stř 24.8.2011, 8:00
od fesoj
To savazka - máš v zásadě pravdu. Ale ptám se znovu na totéž : Poznat z roku na rok téhož srnce s jistotou jen podle paroží prakticky nelze, pokud se nejedná např. o kus s vylomenou pučnicí, ale o to mi nejde. Ví někdo o případu, kdy bylo možno bezpečně určit, že určitý jedinec byl vloni ve zvěřině silným paličkářem ? Myslím třeba podle natrženého slecha, viditelné jizvy apod. Teď by se hodilo značkování... Viz můj příspěvek v Mysliveckých zážitcích z 12.8. A prosba pro Aldu - nešlo by to přehodit sem, kam by to patřilo ? Já to neumím. :oops:

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: stř 24.8.2011, 8:38
od Alda
fesoji, kdyz bych ten prispevek dal sem, bude zarazen v casovem sledu prispevku (datum z 12.8.) a musel by se zpetne dohledavat, takze to davam sem nakopirovane
fesoj píše:U těch srnců - nevím, nevím... Již druhý rok u nás "pasu" srnce, dnes asi pětiletého, který má jedno slecho svěšené jak kokršpaněl a podle toho ho vždy bezpečně poznám. U jelena se dá - i když ne vždycky - poznat od loňska známý kus i podle paroží. Rozloha, typ koruny, tvar a nasazení opěráků se zpravidla z roku na rok moc nemění. Kdežto u srnců je to úplně jinak. Ten můj "kokršpanělský" srnec nosil vloni vidláka, jen přední výsady, poměrně dlouhé. Letos je to šesterák s kratičkými výsadami. Podle paroží bych ho rozhodně nepoznal, ta variabilita u srnců je hodně veliká, z roku na rok může nasadit úplně něco jiného, než nosil předtím. Nevím, čím to je, přikládám to tomu, že srnec na rozdíl od jelena tvoří paroží v době potravní nouze a těžkých klimatických podmínek a to bývá znát. Jistě jste si všimli, že některý rok mají srnci všeobecné bídně nasazeno a jindy naopak. Omlouvám se za OT, ale navazuji na předchozí příspěvek.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: stř 24.8.2011, 11:58
od savazka
to fesoj: Pardon, na tohle jsem zapomněl odpovědět. Právě že s tím osobní zkušenost taky nemám, proto bych rád slyšel názory od ostatních. Ti dávno ulovení srnci už nám to neukážou. Pokud si správně pamatuji nákresy z chytrých knih, (slovy ten stokrát použitý nákres, co se za desetiletí dostal až do PENZA) i co do paroží nejslabší srnci by měli postupně nasadit celkem slušné parůžky. http://www.msmostkov.wbs.cz/Srnec-obecny.html K vidění cca v polovině stránky. Ono ruku na srdce, posuzovat srnce jako průběrné a nadějné podle tohoto nákresu..."Nadějného" ročka s parůžky nad slecha vídám v honitbě tak jednoho do roka. A to si ještě člověk nemůže být 100% jistý, že je to vážně roček. Špice (vidličky) nad slecha u nás v drtivé většině nasazují až srnci ve druhém roce. Vysočina není Morava.
Ve výsledku: Z 15kg 1VT paličkáče by měl vyrůst tělesně silný srnec s jakýms takýms parožím. Další roky mám pak teoreticky vždy možnost odlovit ho jako průběrného, pokud nepůjde směrem klasický šesterák.
A ještě jedna věc. Nevím jak kde, ale u nás se povede odlovit maximálně tři čtvrtiny paličkáčů. Zbytek prostě zmizí do lesů a "nejsou". A jak už jsem řekl, jednou jedinkrát jsem u nás viděl srnce 2VT a dál, který prakticky parůžky neměl. Co se tedy s těmi paličkáči stane? A) Jsou do posledního uloveni u sousedů. B) Všechny je srazí auta C) Malé procento z nich je uloveno jako 2VT, která se obecně strašně špatně loví. D) Stále někde pobýhají revírem jako dospělí srnci s parožím, co neohromí, ale taky nás nepřinutí zmáčknout spoušť. Tenhle poslední odstavec je pouze moje osobní úvaha.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: pát 16.9.2011, 12:35
od Hans88Vagus
Včera ráno jsem vyrazil s kolegou na šoulačku, s tím že zkusíme obeznat případně ulovit nějakou holou. Rozdělili jsme se, po osmé hodině se opět sešli a sdělili si co každý viděl. Já potkal 3 rodinky srnčí, vždy srnec, srna a silné srnče. Kolega prý viděl ročního srnce, měl pučnice, ale neměl nic nasazené a vytlučené. Tvrdil mi, že je to roční paličkář, který je rozhodně průběrný a kdyby nestál proti chatě, ulovil by ho.
Já si naopak myslím, že to bylo letošní srnče - srnec, kterému začínají růst pučnice a tudíž je silně chovný. Opravte mne, jestli se mýlím..

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: pát 16.9.2011, 19:30
od motolada
Takhle z placu to jde těžko.Za mě:u srnčete bych se snačil najít sourozence nebo matku někde tam musela být.
Pokud to byl roček je průb.ale myslím,že by měl jít od srnčete rozeznat,pořád jsou srnčata postavou děti.
Bez pozorování ti těko radit.

Re: Chovný nebo odstřelový srnec?

Napsal: pát 16.9.2011, 19:53
od Hans88Vagus
Sám jsem ho neviděl, půjdu se tam sám podívat. Tvrdil mi, že srnu neviděl, ale to nic nevysvětluje, mohla být zalehlá v trávě nebo taky mohla skončila pod kombajnem. Jestli se potvrdí jeho slova, ať si ho klidně uloví, já se teď věnuji lovu holé.
To je jedno, ale prostě pokud má jen pučnice a žádné vytlučené parůžky tak je teď v září chovný.