7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Stoupání vývrtu je podle norem ( C.I.P), pro střelivo se standartní hmotnosti stejné. Jen by musel být použit delší přechodový kužel u těch zbraní pro .308 tak jako u prvních provedení CZ 527 Carbine ( hlavně dle SAAMI).
Samozřejmosti je použití, že jako základ poslouží zbraň ráže .30. Jen pro zajímavost odkaz na stránky s tlaky ( již zde byl) :
http://zbrane.webz.cz/16/tlaky.pdf
Pro zajímavost v některém u nás vydávaném periodiku o zbraních, byl článek o podobných pokusech se střelivem 7.62x39 a redukci na 7.62x25 ( pistolové Tokarev). Neosvědčilo se to, protože stěna "vložné nábojnice" byla příliš slabá.
Jen malá poznámka. U mnohých profesí se dnes traduje, že na geniální změnu zažitých postupů přišel amater. Měl údajně na daný problém nezamlžený profesní slepotou. Jedná se podle všeho jen o fikci šířenou odborníky s MBA a od auditorských firem. Jistě si někteří vzpomenou na reklamu o rychlosti pražení kávy :D .
Delta508
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 17.9.2011, 11:17

Re: 7.62x39

Příspěvek od Delta508 »

Lesomil píše:Ještě mne napadá, že střílet z jedné hlavně 7,62 x39 a 308W by asi mělo podstatný vliv na přesnost (již zmíněná balistika...) Tedy rychlost střely, stoupání vývrtu hlavně.... Myslím, že ty náboje jsou dost rozdílné....
To je jistě pravda, která by ovšem měla platit i u různých laborací stejné ráže, ne?
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

To není nic nového. Jestli si tohle fórum nejdřív pročteš tak zjistíš, že .223 Rem má rozdílné stoupání u střel 3.6 g a 4.6 g. Proč je v .308 problém u střel 13 g a pod.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Delta508 píše:Taky mně to přijde jako zajímavý poměr výkon x cena. Když srovnám internetové ceny nábojů ráže 7,62x39 třeba s takovou 308win (což je taky původně vojenská 7,62x51NATO, jestli se nepletu a nepatří mezi nejdražší), je to cca 5,50Kč proti nějakým 39kč. A to je zatracenej rozdíl pro někoho, kdo chce taky pravidelně trénovat na střelnici a nepatří mezi horních 10tis. Jenže jsem se zase setkal s názorem, snad prý odborníka testujícího střelivo, že 7,62x39 je vzhledem k energiím údajně přímo nelegální pro lov spárkaté zvěře. Tak nevím. Jedni ji chválí jako přiměřenou našim podmínkám a šetrnou vůči zvěřině, jiní zase zatracují. Já tedy nechápu, proč by zbraň, která prý dokáže složit vzrostlého a adrenalinem napumpovaného chlapa na hypotetických 800m (deklarovaný účinný dostřel SA 58), nedokázala složit na 150 - 200m cokoli žijícího v našich lesích (samozřejmě když se trefím). Tu obzvlášť velkou a nebezpečnou zvěř (zubry a medvědy) už stejně vyhubili pra-pra dědečkové předovkami. Tím nechci podceňovat blbě trefeného a řádně nas... kňoura.
Neb se toto témá opět odklonilo od toho čím to začlo pokusím se vrátit.

Kriterium cena výkon je skvělá jen u standartní zbraně ( většina zbraní s nimiž někteří jdou honitby). Už ta komise má slušnou cenu ( nejlevnější CZ 527 Cabrine na netu 16.600 Kč) a to bez optiky a montáže. Pokud byla zbraň na prvním odkazu stavěna na zakázku, normálně platícím zákazníkem je dle mého názoru cena ještě vyšší.
Ještě levněji, vyjdou Simonov SKS a Tokarev SVT. Jsou již ve dřevě a šikovný kutil jim dodá tvary hoblíkem svépomoci. Montáže na netu jsou rovnou dělané na SKS ( pro Sa 58 jsou z nich upravované).
Co se týče cen za střelivo. 5,50 stojí tak maximálně celoplášť. Levnější SP než 7,- Kč jsem nesehnal a to byly předělávky s vojenské munice. Barnauly jsem v Detexu kupoval za 12,- Kč ( v .308 stály stejně). Tuto ráži vlastním a pro lov jsem nepoužil zatím nic jiného než Sako Gamehead ( 27 Kč).
Co se týče cen za .308 Win tak nevím kde jsi na tuto cenu přišel. Mezi střelivem s podobnými výkony patří k tomu levnějšímu, protože se dělá v obrovských seriích a to zlevňuje výrobu.
Co se týče dopadovky u 7.62x39 má prý odborník pravdu, protože bude záležet na tom jako hlaveň použil výrobce pro měření rychlosti. Např. SaB uvádí v katalogu, že hodnoty se vztahují pro hlavně o délce 600 mm. Čím kratší tím jsou horší, takový PPK Raptor jistě zákoných hodnot nedosáhne. Jak na tom bude CZ 858 si dokážu představit :lol: . A to se všeobecně ví, že údaje výrobců jsou trouchu nadhodnocené.
Porovnavat zvěř a chlapa je taky mimo mísu. Mimochodem taky hodně záleží na rozvinutosti nervové soustavy. Čim dokonalejší tím méně odolnější. Proto jsou šelmy ve většině případu měkčí na ránu než spárkata.
Co se týče vzdálenosti na kterou by jsi chtěl lovit. Tak 7.62 x 39 je dostatečná tak maximálně do 150 m a na zvěř do 100 kg. U té hmotnosti bych šel i níž.
Co se týče přesnosti tak s CZ 527, 100m střelivo Sako do 25 mm ( 3 rány), SaB SP do 3 cm, Barnaul SP do 12 cm ( určitě nevhodné pro lov zvěře srnčí nad 100m).
U CZ 858 jsem to nikdy neměřil a Sako bych do toho nedal, ale maximálně se můžu přiblížit k těm barnaulům ( odhad dle terče).
Pro objektivnost s kolimatorem nebo otevřená miřidla na 50 m. Ať mi nikdo neobíjí, že nevím o čem mluvím. Tak jsem letos CZ 858 vystřílel asi 300 nábojů.
Na to jestli se trefím nebo ne se u lovu, zodpovědných lovců a myslivců nehraje. Stříliš na živého tvora a je tvou povinosti ho co nejrychleji usmrtit.
Poslední věc by mně zajímala. Máš vůbec nějaké zkušenosti s lovem nebo jen teoretizuješ ?

Pokud jsem se Tě dotkl tak promiň.
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne úte 20.9.2011, 13:22, celkem upraveno 1 x.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiskra »

Origo vojenské náboje maji z 858 cca 715m/s při délce hlavně 390mm.Já mám na 858 hlaveň dlouhou 20"(510mm) takže to bude víc,ale neměřil jsem to.Mám i lovecké Sako 7.62x39.Zkoušel jsem soustřel.Pokud dá někdo do civilní zbraně náboje za 5,50 s ocelovou nábojnicí a střelou s ocelov.pláštěm,tak je šetřílek na nepravém místě.Přebíjená .308w ,lovecká strela Hornády+prach,zápalky fed. vyjde od 15Kč nahoru.Je to o ceně střely.Jinak nevím,ale šetřit na každé koruně pokud jdu lovit zvěř mi připadá hloupé.Sportovní náboj vyjde levněji.Střela Lapua Scenar cca 6,5 Kč,takže to vyjde celé do 12Kč ve velmi dobré kvalitě.Nábojnice nepočítám(kupuji od odstřelovačů za pár korun ).Je lepší jedna puška,přebít si kvalitní naboje a můžu jak trénovat střelbu na střelnici,tak zodpovědně lovit.Můj názor.
Delta508
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: sob 17.9.2011, 11:17

Re: 7.62x39

Příspěvek od Delta508 »

Jiří K. píše:[quoteod Delta508 » pon zář 19, 2011 9:34 pm


Poslední věc by mně zajímala. Máš vůbec nějaké zkušenosti s lovem nebo jen teoretizuješ ?

Pokud jsem se Tě dotkl tak promiň.
No jasně, že jsi se mě dotknul, protože máš pravdu a pro tu se člověk přece nejvíc zlobí :) Děda byl myslivec a mně se myslivost (možná bych měl napsat romantické představy o myslivosti) líbí , ale pořád podléhám pocitu, že bych na to neměl. Prostě mě to předělaný SA tak zaujalo, že jsem chtěl znát názory těch, co zkušenosti mají. Více méně dospívám k závěru, že 7,62x39 pro mě moc velké opodstatnění nemá a tudíž ani žádné pokusy o záměny ráží v jedné zbrani. Sice je to trochu zklamání, ale s tím rizikem jsem do diskuse šel. Tož všem děkuji za trpělivost a ještě jednou lovu s pořádným kalibrem zdar.
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: 7.62x39

Příspěvek od navip »

Na lovecké zbrani většinou bývá puškohled a ten je nastřelený na konkrétní munici.To zaprvé a za druhé není problém si přebít levný redukovaný náboj pro cvičnou střelbu a pokud někdo touží po náboji co nerozbíjí tak si může nalaborovat těžkou pomalou poloplášťovou střelu třeba do 308W. :)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lotr »

Jen malé upřesnění, Tokarev SVT-40 není v r. 7,62x39, ale v r. 7,62x54R. Mám pocit, že fa Kerberos Trade z Ostravy dováží do ČR ruské poloautomatické kulovnice Saiga Hunting ráže 7,62x39 a a pak ještě Saiga 308-1 , ale ty jsou v r. 308 Winchester a snad se vyrábí také varianta v r. 223 Remington. Víc jsem se o to nezajímal, samonabíjecí kulovnice pro lov není můj šálek kávy.
Naposledy upravil(a) Lotr dne stř 21.9.2011, 13:50, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lesomil »

Lotr :)
"I Ty Brůte??????? :P :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lotr »

Jj, i já Honziku, však sám dobře víš, jak moc lpím za svém milovaném ZG v osmičce :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 7.62x39

Příspěvek od Lesomil »

Tedy měl bys zpytovat svědomí.... :oops: :wink: , Vždyť Tys mne do toho vlastně navezl..... Kdo mne zkontaktoval s J. Hlavatou... (Tedy ne že bych byl nespokojený.... :wink: ) Sauer 303 je mazel... :) :wink:
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

Re: 7.62x39

Příspěvek od hakl »

Pro všechny diskutéry. Protože vlastním a lovím s kulovničkou CZ 527 v ráži .223 Rem. již 17 let i vlastním i SKS, rozhodl jsem se 527 pořídit i v ráži 7,62x39. Tak s ní již 2 roky také lovím. Začal jsem nastřelovat střelivem SB i Barnaul, které mimochodem používám do SKS. Párkrát jsem vystřelil i střelivem Barnaul (lovecké polopláště s ocelovými šedivými i polopláště s mosaznými hilznami ) a začaly se dít věci. Po každé ráně se závěr uplně zapasoval do zadu, kdy jsem musel použít dost síly, abych vůbec přebil. To jsem se domníval, že nová flinta chodí ztuha. Pak jsem sice klasicky přebil, ale závěr se vůbec nenatáhl (náboj se přitom zasunul do komory !), pak mi zbraň sama spustila, když jsem přebíjel a pákou závěru jsem vracel do uzamčené polohy (děkuji bohu, že jsem sebe ani nikoho nezastřelil!) a přitom mi ze zbraně vypadl zásobník. Prostě horor. Po reklamaci a nějaké opravě či výměně nějakých pérek nakonec se zbraní lovím, ale pouze střelivem SB. Prostě česká flinta chce jen český střelivo! Jsem ale zklamaný. U srnčí zvěřě dělá podlitiny jako . 223 ! Zvěř relativně špatně značí a i prostřelený divočák špatně barví a jde daleko. Jednou se 8,2 gramová kule krásně rozevře do klasického hřibu, jindy zůstane jako celopláť neporušená. Tedy teď se zmiňuji o ulovené černé zvěři, kterou jsem neprostřelil. Jinak touto zbraní lovím opravdu na mysliveckou vzdálenost do 100 m a jsem s přesností celkem spokojený. Mám ji osazenou Art. 7x5O a v noci se s ní vhhledem k jejím rozměrům i hmotnosti dobře za divočáky šoulá. Měli jste také problémy se zbraní nebo střelivem? Jinak SKS nosím pouze na nahaňky do leče, protože chodím se psy. Snáší totiž i led a sníh, když jsem v houštině jak sněhulák. Brokovnice má velkou díru a vždy jsem pak se bál vystřelit a věčně jsem lauf čistil. SKS funguje.
peterin
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08.8.2010, 16:43

Re: 7.62x39

Příspěvek od peterin »

Já mám zkušenosti s CZ 527 7,62x39 zatím velmi dobré.Koupil jsem ji přes kamaráda a dostal jsem i nějaké rady ke střelivu, a to , že do leče používal zásaně MFS atrapy vulkanu ale přesnost na 100 m žádná,dále mě rovnou zakázal SB,že je to hrůza,doporučil mě Barnauly nebo nejlepší bylo Sako.
Teď moje zkušenosti s Barnaulem co mu zbyly, mam uloveno 11 kusů srnčího a 1 daňka asi 9O kg na 70 m,mírně šikmo, trefena aorta,pozůstatel střely zůstal pod kůží na druhé pleci,pouze se otočil udělal dva kroky a padnul k zemi.
Srnčí je je tak půl na půl,nejdal odskočil roček ,rana plíce játra asi 15m,jinak podlitiny jsou pouze jako hematomy kreré se dají celkem snadno seškrábnout nožem a výstřel 3-5 cm.Stříleno od 20 do100m.
Po technické stránce kulovnice bez problémů .
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

CZ 527 jsem kupoval letos. Žádný s výše uvedených problému jsem s ní neměl. Ze střeliva jsem doposud vyzkoušel Sako,SB a to i zcivilněné vojenské jak v SP tak FMJ ( ani jsem netušil, že to dělají) a ruský Barnaul. Co se týče přesnosti nejlepé Sako pak klasika SP od SB. Barnaul a SB s ocelovou nabojnicí byly srovnatelné, stejný humus :lol: . Střelivo s nástřelem kolem 10 cm opsané kružnice ve 100 m nemusím. Celkem jsem prozatím vystřílel něco přes 200 ks nábojů. MFS jsem zatím nesehnal a pokud se k němu dostanu hodlám vyzkoušet ještě Federal, Remington a Hornady.
K lovu používám pouze střelivo Sako, prozatím 4 ks srnčí zvěře. Tři na nástřelu, jeden i přes komorový zásah ( rozstřelené srdce a chycené plíce) cca 100 m od nástřelu. Dohledávka v pohodě, loveno na strništi šoulačkou mezi "smotky" slámy. Jinak na hodnocení vhodnosti daného střeliva pro lov je hodně brzo. Na větší spárkatou si prozatím netroufám.
Marťass
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 07.11.2011, 20:11

Re: 7.62x39

Příspěvek od Marťass »

Kulovničku CZ 527 mám již asi 3 roky. Původně jsem si ji koupil na srnčí na šoulačky, ale pak hlavně vzhledem k její hmotnosti jsem s ní začal chodit na naháňky. Pak se mi ale stalo, že jsem střelivem SB 8g. střílel na odbíhající sele. To po ráně na komoru neznačilo - v domění, že jsem minul jsem ránu opakoval a až pak jsem zjistil, že má obě rány "za pleckem" umístěné asi 5cm od sebe. Možná se někteří budou divit, ale koupil jsem si střely Lapua Mega 12g a nalaborovali jsme je na úsťovku 2427 J .
Zbraň "kope" míň jak s SB 8 g., soustřelem bezchybný. V praxi srnčí nepodlité, selata na naháňkách zůstávají v ohni, lončáka 70kg jsem prostřelil.
Neříkám, že tato ráže i laborace je vhodná na střelbu na dlouhé vzdálenosti, ale na běžné lovecké vyžití a pro zodpovědnou střelbu do 120 m plně dostačuje.
Naposledy upravil(a) Marťass dne pon 23.1.2012, 21:06, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět