7.62x39

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: 7.62x39

Příspěvek od harrycallahan »

taky přidám malou zkušenost, CZ 527FS 223R mám od roku 1998 a při lovu jí můžu naprosto důvěřovat, co se přesnosti zásahu týká, na 50m střelnici soustřel do 1 cm a lovím srnčata bez problémů až na 200m. Od uvedení na trh jsem chtěl také Carbine v 7,62x39, ale prodavač, který mě už trochu zná a jak střílím z 223, mi to naštěstí rozmluvil - jak pročítám toto vlákno, jsem za to rád. Přesto jsem před lety neodolal a ráži 7,62x39 vyzkoušel , nejprve v IŽ18 - ani po úpravách u puškaře se nedalo spolehlivě střílet do 10cm na 50m a proto šla brzy z domu. Nedal jsem si ale pokoj a zakoupil kulobrok IŽ94 znovu v této ráži, podařilo se mě dokonce naladit soustřel s brokovou hlavní a samotné kulové rozptyly byly daleko lepší než s jednuškou. Pro lovecké účely bych řekl dostatečné, Vlašim SP do 5cm na 100m, dokonce dobrý soustřel i na 150 m. Na srnčí spokojenost, malé podlitiny, dobré barvení po průstřelu, sice zvěř odbíhala, ale nikdy nebyl větší problém. Ten nastal u černé zvěře. První lončák po šikmém zásahu komory odešel 200m, kde ho stavěli psi živého po 2 hodinách, kule se svezla po žebrech, změnila tím směr a prošla pak až do kýty, Wolf se téměř nedeformoval, proto jsem toto střelivo přestal používat. Další lončák, ideální postavení za plného světla, dobré značení komorové rány, slyšitelný úhoz kule a pak úprk ...nenašli jsme jej ani s dobrými psy :? ...prostě jsem té ráži přestal věřit a flinta šla opět z domu, na černou už zásadně jen s 30-06. Dříve před změnou zákona jsem ulovil 10 ks černé bez problémů také z mé 223R a stále jí věřím víc, než 7,62x39. Je to jen má zkušenost a subjektivní názor. Dnes stále uvažuji o pořízení pomalejší a větší ráže, ale s ohledem na přesnost ale také cenu spolehlivého a dostatečně výkonného střeliva mám v hledáčku 30-30W a Marlin 336W. Bohužel, protože karabinka 527 by se mě líbila asi víc, ale tu přesnost a spolehlivost nepřekousnu.
pole a lesy Vysočiny
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Asi jsem to napsal špatně. U toho nastřelování terče SB a Sako. Došlo i ke korekci optiky, takže final jsou zásahy Sako č.3 a č.4. Oba terče jsem tam dal i jako dokumentaci toho, že jak Sako tak SB jdou skoro stejně. Vždy po vystřelení SB jsem bez zásahu do optiky přistřelil jedno Sako, korekce a znovu. Upozorňuji stříleno na 100 m. Na 50 m i ty SB ( dané výrobní serie :lol: ) chodily jednou dírou. Proto to překvapení u střeliva Geco. Takže nemám dojem, že by ta "Carbina" trpěla nějakou nepřesností. Jinak pokud se nepletu tak původní 7,62x39 měly hlavně .30 s delším přechodovým kuželem. Až později se začaly vyrábět s hlavní .311.
Osobně jsem touto ráži velice mile překvapen. Z nástřelu mi odešly pouze 2 ks srnčího, za velmi dobrého barvení.
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 7.62x39

Příspěvek od SAKO »

CZ 527 s Leupold VXIII 3.5-10x50 s German 4 Dot mam 3 roky. Sloveno 7 kusu vysoke, 5 ks srnciho a cerne kolem 15, vetsinou loncaci, 1 ks kolem 90 kg. Podle mne tato raze vyzaduje strelu s plochou hlavou, jenze nic takoveho tam neni, spicate strely vykazuji nevyrovnany ucinek, jednou se rozlozi, jindy ne...Zkousel jsem strely Sierra Pro HUnter 125, 150, 180 Grs. Mne nevyhovovala ani jedna. Tezka strela 180 Grs je moc dlouha, musi hluboko do nabojnice, vejde tam malo prachu, zustal jsem u 150 Grs, ale upravuju je. V pripravku na soustruhu kazdou zarovnam do plocha , predni cast ma prumer 4 mm, pak navrtam kuzelovym navrtavakem prumeru 2.5 mm. Prach pouzivam Acc 1980 nebo Vectan TU 2000. Vectan hori cisteji, nespini hlaven a ma malinko mekci ranu. Sfericky Acc 1680 jde vytahnout na vetsi vykon, ale drzim se navazek kolem 26,5 grs, Vo se pohybuje kolem 700m-s. QL ukazuje tak o 15-20m-s min. Tato navazka mi strili kolem MOA, nekdy neco malinko pres. Nekecam, nemam duvod. Strely se rozkladaji bez problemu, mam 2 ktere neprosly loncakem, ale vzdalenost kolem 40-50m, strileno na koso. Strely nalezeny pod skarou na druhe strane. Vysoka prostrelena vzdy, neodbehlo nic vic, jak 50m. Samo, zadny trofejni kus, hola, 2 spicaci. Strela tvori krasny hribek, muzu dat foto, jak naboje, strel, atd. zkusim to, snad se mi to povede. Vykon a ucinek me prekvapil a presnost je pro mne na tuto kategorie solidní.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 7.62x39

Příspěvek od tibi1 »

to uz potom nie su 150 grain strely ale neco pod....a potom by som ich radsej kazdu prevazil ake maju +- hmotnost. rozdiely. Skoda ze 7,62x39 neni priemerom 308W stacilo by Ti z nejakych NBT alebo Interlockov povyberat polymerove hroty.
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: 7.62x39

Příspěvek od harrycallahan »

...nepřebíjím, zase tolik ran ročně nedám, aby se vyplatilo investovat do vybavení - proto raději přemýšlím o sériových 30-30 Win, které koupím od 17 Kč (PP), kolem 20 - 25 Kč už je SB, FC, Win ... lehce přes 30 Kč už je Hornady Leverevolution, střely jsou 150 - 170 grs, SP s plochou špičkou (a tak vysokou okamžitou ranivostí) v základu bez úprav. Přesnost z Marlina je pověstná ...tak nevím, jak se rozhodnu, jestli do konce léta na to našetřím :roll:

K ráži 7,62x39 bych rád slyšel zkušenosti s Hornady V-MAX, už se tady snad prodávaly pod 20Kč. Je to ale pořád ocelová nábojnice a nepravidelně dostupné zboží, přesto by to mohla být zajímavá alternativa - zkoušeli jste je někdo?
pole a lesy Vysočiny
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 7.62x39

Příspěvek od SAKO »

Strely maji 145 Grs, vahove rozdily, ktere udelam ja upravou, nejsou temer zadne. udelam si je presne, jak budu chtit. Ano, vybrat polymer s NBT by bylo ok, ale bohuzel ten prumer se nedela. Jinak mi to nevadi, naopak, rad si s tim pohraju. Upravuju stejne i 9,3x62 Lapua Mega 18.5 g, v teto razi je moc tvrda, na cernou ok, ale na vysokou se deformuje nespolehlive. Odbihani a to dost. Ted uz nic. Temer vse na miste. V razi .308 se napr. Mega chova jinak, tam to treba neni. Jinak, zvazim je a rozdily napisu. Presne.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Tak konečně jsem se dostal k odzkoušení další várky Geca TM. Konečně mám taky trochu času to pověsit sem. Je to mírné zlepšení.

Obrázek

Další střelivo, které se mi dostalo do rukou bylo Federal Fusion 8 g. No čekal jsem od toho asi víc. Barnauly mi chodily líp.
Trochu ve mně hlodá červík jestli ty Federaly nejsou .30 místo .311. Až přeměřím doplním info.

Obrázek


V Opavě jsem si nechal koupit krabičku SB SP 8 g. Byly v akci za 11 Kč, říkal jsem si na střelnici dobrý. Tady je výsledek. Řekl bych, že ve Vlašimi měli hodně dobrý den.

Obrázek

Vše na 100 m, CZ 527 nastřelena na Sako Gamehead 8 g .Ve 100 m cca 4 cm nad záměrný bod.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 7.62x39

Příspěvek od Marpie »

Tak se mi podařilo sehnat v Čechách asi nesehnatelné Prvi Partizan PSP 8g. Vzal jsem na zkoušku 60ks, ale nevím kdy se dostanu na střelnici abych testnul nástřel a mohl je zkusit v honitbě.. Někde jsem na ně četl velmi dobré reference. Vyšly v přepočtu na cca 14Kč/ks. Tátova karabina je zatím nastřelena na SB. S nimi jedenoho srnce já jednoho táta a no problem, ale je mi jasné že dva kusy není vypovídající vzorek.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: 7.62x39

Příspěvek od Kalach »

Tiež som si kúpil náboje Geco 9,7g TM.Zatiaľ som ich skúšal iba na strelnici.Presnosť podobná ako je uvádzané v príspevkoch predomnou. Meral som aj rýchlosti na hradlách Chrono.V priemere dosahovali 670 m/s.Výrobca udáva 680 m/s. Chcem sa spýtať prebíjačov , akou laboráciou s akým prachom by sa dala dosiahnuť taká rýchlosť.Bežne v prebíjacích manuáloch je rýchlosť okolo 640 m/s.Poradil by niekto s Qick Loadom?
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří »

Mám optiku v opravě a musel jsem tedy vytáhnout ižku na procházku po revíru. Nejdřív jsem si dal pár ran na střelnici, protože jsem dostal od kolegy náboje geco a sako na vyzkoušení, ale musel jsem zůstat u barnaulů. Tomu ruskému železu asi jiné nechutná. Slovil jsem sele a siku a byl jsem překvapenej z celkem dobrého účinku. Na odevzdávku mělo sele 28 a sika 58 kilo. Vzdálenost byla podobná kolem třiceti metrů a oba kusy v ohni. Prase prostřelené, jelen ne, ale nemusel jsem dohledávat takže to nebyl takový problém. Už je zase v trezoru, protože mám opakovačku pohromadě, ale na to kolik barnaul stojí a z jakého je materiálu mu dám v zimě na hromadě ještě šanci :!:
Brok je brok, ale první kule bere.
Marťass
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 07.11.2011, 20:11

Re: 7.62x39

Příspěvek od Marťass »

Opět se osvědčila moje laborace:-) Lapua mega .308 12g, prach AA 2460 29grs.
Kamarádovi co má taky 527 Carbine jsem dal pár nábojů..
Ulovil divočáka živé váhy 120kg, rána na komoru, na 100m, prase 20 m od nástřelu a prostřelené! Jeho první rána tímto střelivem na zvěř a tvrdil, že to kope míň jak vzduchovka..
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří »

Metrákový divočák na takovou vzdálenost, to už je pěkná vizitka. Já takové kamarády nemám, ale jeden kolega si koupil loni Carbinu a teď se s ní bojí lovit. Mufloní stádo ve vzdálenosti cca 100metrů a nevystřelil. Je dobrý střelec, používá Gameheady a myslím si že by neměl problém.
Mě se povedlo v pátek střelit sele, bohužel rána hodně vzadu. Vzdálenost 25m, kviklo, dvě otočky a skok pryč. Na nástřelu tmavá barva a dvacet metrů kolem nic, ve směru odskoku najednou pět metrů dlouhá brázda ve sněhu a na jejím konci kousek střeva. Posvítil jsem si pořádně a viděl střevo natažené až pod smrk kde leželo zhaslé prase. Geco vytáhlo průstřelem střevo ven. V prvních žebrech prostřelená kost a v druhých také, ale díra cca dva cm. Šlo o špatně umístěný zásah na zvěř v pohybu, ale že kulka provede vývrh u třicetikilového prasete? Uvidím po stáhnutí jaké bude podlití.
Brok je brok, ale první kule bere.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7.62x39

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím co je až tak divné pokud se kulička zamotala o střeva tak ho prostě vytáhla ven tak jak si vyhodí kus plic a nebo jater.Důležité je že zhaslo.Takto střelené se jindy i dva dny po zásahu dostřeluje i ještě dost čiperné.Pokud jsi lovil 7,62/39 tak to podlité nebude. :wink:
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: 7.62x39

Příspěvek od Jiří »

Kus plic či jater beru, ale nikdy jsem nedohledával prase tímto způsobem. Podlité moc nebylo, takže to dobře dopadlo.
Brok je brok, ale první kule bere.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: 7.62x39

Příspěvek od Flash »

Marťas, máš nějaká měření ke svému náboji s 12g střelou. Docela by mě to zajímalo.
Odpovědět