Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Zdendo,chci se zeptat kde umistuješ vnadiště? Vím,že jsi v převážně polní honitbě takže je to u Tebe trochu jiné,ale krmíš ve volném prostoru a nebo se jim snažíš přiblížit co nejblíž a krmíš v místech kde zalehávají? Já jsem si u nás našel místo u houštíny kde celkem často zalehávají a kam se dá pěkně došoulat. Zpočátku se mi tam dařilo a povedli se tam 3ks. Jenže oni to mršky chytrý prokoukli a asi už se v těch místech necítí až tak dobře.Takža jsem docílil toho,ža začali lehávat v uplně jiné části revíru hodně daleko od tam a ke mě přichází hodně pozdě v noci. Takže jsem tam přestal krmit a to misto i navštěvovat aby tam byloco nejvíc klidu. Jak dlouho jim muže trvat, než se tam vrátí a začnou tomu místu opět duvěřovat? Jinak na hromady co rostál sníh skoro nechodí-oto lepší a zajímavější ted byvá šoulačka při měsíčku v bukovo habrovím lese a při obměku na loukách.
Naposledy upravil(a) kopov.c dne sob 22.1.2011, 21:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Posedy,který mám jsou vždy dvojučelové.Jak na lov srnčího tak černé.Všechny nebo 95% prasat mám uloveno v jednom komplexu asi 150hektarů.Využívám les s návazností TTP.Les smrk,buk,tráva již horská okolo 700 nad mořem.Hranici mezi obecnimi lesy a arcibiskupskými tvoří již soukromá honitba.Spíš leží přímo na vrstevnicích idealně ve 20 až 30 smrk buk,bříza.Pokud se překulí z kopce jdou k nám pokud na druhou stranu z kopce jsou v kompexu lesa nejméně 700ha.
Jednu chybu cos udělal žes tam přestal krmit.U černé to neni o tom se na vnadišti nacpat,ale musí tam vždy něco najít.A pak největší problém proč přestanou prasata chodi tak jak chodila je bud stráta bachyně,která je na to to místo vázaná a potravní nabídka v polích.To,že prasata kotlíkují jinde je uplně normální někdy to trvá i 14dní než se hnou a hodně záleží na přirozené potravě v regionu.Co je pro ně 30km za kukuřicí, nic.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Zdenku díky za foto... Ty myslíš,že bych tam měl po trochách krmit dál? Já se tomu místu ted tak trochu vyhýbám aby tam bylo co nejvíce klidu.Byla to tak trochu komora v tom useku kde lovím a ja si myslím,že jsem udělal blbost,že jsem je tam nenechal v klidu. Ted mi přijde,že i když chodi lehávat jinam,tak se pozde v noci vraci ke mě buchlovat do bukovího lesa,tak se tomu místu kde předtím měli pravidelně chozaný vyloženě vyhýbají. Ted připadlo trochu sněhu,tak to pudu zítra obejít a budu chytřejší. Jinak se chci zeptat jak jsi se dostal k Máše?Byla vypuštěná z nějaké oburky,nabo jak si na Tebe zvykla?
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: Černá zvěř

Příspěvek od mrazík »

Mám stejnou zkušenost jako Zdenek. Mám 3 vnadící místa, vždy je to rozhraní mlazina a starý les, nebo mlazina a louka. Krmím je vlastně každý den a vždy po troškách. To znamená max. kbelík na krmení a udělám takový vějíř hromádek. Tyto místa provozuji už 3 roky a prasátka se tam vracejí. Pokaždé když přijdou musí mít něco. Má to výhodu, že když není tlak tak tam není hromada plesnivého čohokoliv. Jinak jakmile začnou navštěvovat místo pravidelně, obvykle si sednu jen na čumendu a snažím se zjistit kolik rodin tam chodí. Pokud chodí 2 a více, lovím vždy s té co chodí poslední. Nikdy nevyvrhuji v blízkém okolí krmeliště, radši to vyvrhnu o kus dál a dám si to na újeď pro rezavý pejsky.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

No Nataša a Máša to už je legenda a nostalgie.Ještě tak pře 5 lety jsem o nich chtěl napsat knihu :wink: Něco podobného co spisovatel z DDR.Mám tich příhod sepsaných jak už pro zasmání tak i těch vážných (zabití Máši) což jsem si prožil na vlastní očí jenom ne ve svém revíru.Ne Máša ani Nataša podle mě ochočené nebyly spíš si na mě zvykly krmením.Máša metala hodně brzo a pokaždé něco u mě našla krmil jsem celoročně.V klidu jsem je držel až do srpna na vnadíšti a to v létě chodila už 17hodin.A ležela tam se selaty třeba až do rána pak si v klidu šla zakotlíkovat do 2km vzdálené borové houštiny.Je zajímavé,že můj pach jí vůbec nevadil do té doby než jsem začal brát léky na vysoký tlak.Je odzkoušené,že srdcaři co berou léky mají při špatném a nebo polovičním větru menší uspěch při lovu černé.Nevím zda obsahují atropin či látky,která černá nemá ráda,ale už větší poceni a pod. dělá pach.To třeba cigarety jim vůbec nevadily.Kouřil jsem,kdy jich bylo třeba 50na hromadě a nic.Spíš jí bylo nenormální,když jsem cucal hašlerky.V té době nikdo černou takhle neštval,měla klid alespon v lesích.Dneska je tlak tak obrovský,že možná přestanou prasata po vnadištích chodit uplně.Je to stejné jako,když se z nich stala noční zvěř což jistě nebyla ani na našem uzemí.Zeptejte se každého,kde se zvěř neloví na vnadiští,kalištích,ale jen v poli,že neni problém se setkat s černou i za dne.Vždy si vzpomenu na jeden nápis na krmelci napsanej modrou křídou a dětskou rukou "Myslivci,myslivci nekrmte zvěř olovem,ale senem."Představte si,že by se u krmelců lovilo,věřte že zachvíli by tam nechodilo nic.Zvěř má velice dobrou pamět.Vemte to tak, kolik bylo vnadišt před deseti lety,kolik lidí se věnovalo lovu černé.Zvěř si už zvykla,že se jí to nevyplatí jít se v klidu nažrat,protože se z nich jeden nevrátí.Kolik maminek by to dovolilo nechat si vystřílet rodinu.Asi žádná.V současné době prasata nemáme a už slyším tu šuškandu,že je to škoda a jak moc v lese krmí a nejsou tu žádné pole s kukuřicí atd.A vesměs jsou to lidé,kteří nadávali na škody v poli.A je to zajímavé dnes jim prasata chybí.Já říkám jednu věc."Šetřit je třeba tím čeho je nejvíc"Koukaj se na mě špatně,když jim řeknu,že v současné době mohou být naši čuníci až u Blanska nebo Znojemsku či v Brně, kukuřice a zachování rodu je to nejdůležitější.To je kod přírody.Jen tak se dá přežít.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Černá zvěř

Příspěvek od rimar77 »

Zdeňku to jsi napsal moc pěkně a pro mne je i dost zajímavá ta informace s lékama na tlak jelikož mi je moje milá obvoďačka nasadila takže hold zadělat okna na posedu oknama bude jediné řešení vysazovat léky se mic moc nechce :lol:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Černá zvěř

Příspěvek od dalas »

Neboj Zdenku, oni zase nějací přivandrují. Jinak tady v Brně jsem ty Tvoje neviděl, ale v okolí Brna by mohli být. :D Na Blanensku taky nic. Byl jsem v sobotu na naháňce, tři velikánský krásný leče a ani chlup.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Ne chlapi to jsem psal jen jako příklad.Protože lidi nevědí co chcou.Jak říkal starej Prachandík "Kdyby bylo počasí na kliku tak ji lidi urvou"Když bylo prasat dost někdy moc vyslechl jsem si ledacos.Střílet je potřeba vše podiv se jak to vypadá na poli,dělej s tím něco.Ted když nejsou málem by osévali pole kukuřicí.Zrovna jak u Brna můžou být u Benšova,Vlašimi v Pelhřimově,J.Hradci,Č.Budějicích.To už je jedno,ale nejsou zde.A už vidím jak budu vysvětlovt to proč se na jáře vrátí jako vlaštovky.Jo pánové doma je doma.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Zdenku jestli jsou vaše ty vychcaný co se mnou naposled před hodkou a vlastně posledních čtrnáct dní vydrbávají,tak ty jsou u nás :lol: Zrovna jsem dojel z čekané- 19:30 mi přišlo samotné prase.Velikostně tak lončák řekl bych,ale zkoušet to nebudu :lol: Po 20minutách se zatočil větr tak odfoukl a prchl. V 20:30 mě šel rudl co mi tam chodí celkem pravidelně,ale chytrá baška si to houštinou pěkně skoro v kruhu obešla a jako už skoro tradičně si chytla větr a prchla s rudlem pryč.Tak jsem to zabalil a domu jsem jel lesem s tím že se na obnově mrknu po stopách- na trase 5km 2x přeražený a to ještě asi od jednoho rudlu. Takže u nás jich taky zrovna moc není..
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Tak dnes sme měli nahánku na obeznanou černou.Výsledek 3 selata a zbytek utekl. Jinak jsem probíral s hospodářem co se letos střelilo a letošní rok je aspon u nás tak trochu rekordní- Máme nějakých 12000ha a je sřeleno 607 kusů černé a to není ještě konec mys.roku,takže by sme se mohli dostat k nějakým sedmi stům. Jen pro srovnání-loni se střelilo nejakých 400ks. A jak je to letos u vás,považujete letošní rok taky za rekordní a nebo je to naopak slabší?
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Černá zvěř

Příspěvek od MiraDuchek »

Nám se odlov také zvednul asi o 50%, spíš než vysokým stavum to přičítám tomu že leží dlouho sníh a je na čuníky vidět.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Kettu81 »

Zdar , letos se v lese neuroily lesní semena tak je hlad a musí chodit na vnadiště, když je dost semen tak u nás můžu nasypat kukuřice kolik chcu a zdaleka se jí vyhnou a to platí i u sousedů v lese. To je zásadní činitel na výši odlovu, aspoň u nás.
Když je naopak hodně semen tak má černá potřebu vyhledávat živočišnou potravu a proto sou louky tak pěkně zmulčovany. :D
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tommy »

[quote="Kettu81"] Napsal si to velice správně. U nás je to úplně stejný.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

No tak nějak to bude :lol: Já si myslím,že jich je letos celkově víc protože loni se jich tolik nestřelilo právě z důvodu semenného roku. Za to příští rok to asi bude kapku slabší :( Letos dostala černá dost pokouřit.
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od RADEK »

Máte už černou v řepkách? Jaké mate zkušenosti jsou tam už když kvete nebo až odvete?
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
Odpovědět