Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
milda24
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: ned 18.3.2012, 9:44
Bydliště: Znojmo

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od milda24 »

Pánové, pročetl jsem celou diskuzi a moc moudrý z toho nejsem. Je tu několik názorů, které se navzájem diametrálně liší. Dám jeden příklad : Před domem nasednu na motorku, na záda dám vybitý, ale samozřejmě zavřený kulobrok ( bez pouzdra ), náboje mám kapse... a jedu do lesa. Jenže do honitby kde mám povolenku je to asi 6 kilometrů po okresní silnici. Při cestě mám vlevo jednu "cizí" honitbu a vpravo druhou. Silnice tedy tvoří hranici. Nikde nezastavuji, ani neodbočuji. Přijedu do honitby kde mám povolenku, motorku dám do houští, nabiji flintu a můžu lovit... Porušil jsem nějaký zákon? Pokud ano, tak jaký a čím? Předem děkuji za odpovědi.
Milda24
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od mikis »

Nesmíš na veřejném místě zbraň nosit viditelně...silnice je veřejné místo... podle mě jsi tedy porušil jen toto....

-maš jí nenabitou a ve stavu vylučující okamžité použití , tak jí mužeš vozit kudy chceš..tedy téměř..
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Nosit ji můžeš jen v honitbě, kde jsi k tomu oprávněn, na veřejné komunikaci, která není součástí honitby ji můžeš jen držet. Pro držení ale splňuješ podmínky jen částečně. Pokud by jsi dle zákona mohl to, co popisuješ, mohl by jsi se takto producírovat třeba i po Václaváku.

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sided »

Tohle je furt dokola :roll:

§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu.


motorka není prostředek hromadné veřejné dopravy takže nic neporušuješ.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

To Dalas - Sided má pravdu ! Půjdeš-li s kulobrokem bez pouzdra po Václaváku, nic tím neporušuješ. Jen nesmíš nastoupit do tramvaje či metra. A taková situace klidně může nastat, když se dejme tomu přesunuješ z domova k zaparkovanému autu.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

§ 29 stanoví pouze povinnosti. V podstatě to zákon na jiném místě zakazuje i mimo veřejnou dopravu. Nikde není uvedena výjimka z držení zbraně. Dle mého pohledu by muselo být explicitně stanoveno, že držitel skupiny C nemusí mít zbraň ve stavu držení při jiné přepravě než veřejnými prostředky v pouzdře. :wink: Raději dám flintu do futrálu a jsem v klidu. Podle toho paragrafu bych taky mohl vyvodit, že když mám skupinu C, mohu nosit Colt viditelně proklatě nízko, jen nesmí být nabitý. Taky to nejde, protože je to jinde zakázáno.
Nicméně vyhrazuji si právo na omyl.
to fesoj: v podpisu máš - jediné kriterium pravdy je praxe. Zkus se tedy projít s kulobrokem po Václaváku. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Žanek »

přesně jak píše Dalas, podle právní analýzy platí futrál všude .... nešťasný paragraf 29 bohužel mírně protiřečí, ale výše zmíněné paragrafy mají údajně větší váhu ... bylo mi tak řečeno právníkem, s tím, že stejně vyšla i analýza policie ČR ... takže bacha
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od mikis »

V žádném případě nesmí být zbraň nošena (nebo nošena nenabitá "přepravována") viditelně(kromě policie a zvláštních složek atd viz vyjimka) , krom toho dotyčný může mít např. zbr.pr.sk. E(to nam neupřesnil) a může potom jezdit i se zbraní nabitou...aspoň podle mě.... největší problem je v tom viditelném držení nebo nošení...mě dokonce upozornil komisař u zk. odborné zpusobilosti , že po sundání mikiny mam vidět u pasu zbraň, když jsem mu opáčil, že jsme přece na střelnici,a soukromé, tak mě utřel, že jsme sice na střelnici,ale v učebně,která je po dobu konání považována za veřejný prostor. Jinak by tomu bylo jedině kdybych měl soukromou hodinu s instruktorem.... Ale pak mě pochválil, že aspoň znám zákon :D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

mikis> jistě že pokud mám E a oprávnění nosit, tak můžu nosit kdekoliv, kde mi to zákon nezakazuje, tedy mohu nosit na veřejnosti a tedy i na honebních pozemcích a je jedno jestli a čí to je honitba. Musím nosit skrytě a použít můžu jen v souladu se zákonem, ale jinak je to OK.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sided »

Zákony je třeba dodržovat, o tom žádná, ale netřeba domýšlet co tam není. A už vůbec se netřeba zabývat žádným JPP. Pojdte si ten zákon pořáně přečíst.

§ 2 který cituje Dalas vymezuje pojmy držení a nošení. není tam nic o tom že by byl nadřazený jiným písmenům nebo předpisům.

V § 29 jsou vyjmenovány povinnosti, mimo jiné, držitele ZP skupiny C , při přepravě na místo kde je oprávněn nosit (honitba) podle zvláštního předpisu (zde zákon o myslivosti) jasně definuje že zbran má být "pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití" a navíc "používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu" . Dále se tam hovoří o držiteli ZP B který musí vždy přepravovat "pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití a v uzavřeném obalu". Z toho jasně vyplývá že držitel ZP C, Loveckého lístku a platné povolenky k lovu smí přepravovat zbran cestou do honitby vybitou a bez obalu. Zároven tak nesmí viditelně přepravovat žádné "Colty", tedy krátké kulové ani zbraně kategorie D protože ty nesmí podle zákona o myslivosti v honitbě nosit.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

sided> kdybych chtěl být hnidopich :wink: , tak krátkou kulovou samozřejmě v honitbě nosit můžu, pokud mám příslušnou skupinu a můžu nosit. Ovšem skrytě.
Já zřejmě vím, jak jsi to myslel, ale aby se toho zase někdo nechytl a nevznikla z toho cyklodebata :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

Účelem § 29 odst.6 je snaha zákonodárce vyjít vstříc myslivcům, aby nemuseli zejména při pěší cestě do honitby přes obec nosit loveckou zbraň ve "futrálu". Zákon nerozlišuje, zda se jedná o Prahu či Dolní Kotěhůlky, ovšem souhlasím s tím, že na Václaváku by se člověk s nějakými potížemi mohl setkat, protože možnost srážky s blbcem je v tomto případě víc než reálná. Předpokládám, že bezdůvodně tam ale nikdo zbraň bez pouzdra nosit nebude - jedná se spíš o hypotetickou možnost /např. od baráku k zaparkovanému vozidlu/.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od kikin »

Prosím zdejší znalce a vykladače zákona o posouzení mé příhody.Je to již pár let,jel jsem ze zimní čekané.550ku jsem měl s nasazeným závěrem,komoru prázdnou,ale náboje pod závěrem a to celé v pouzdře.Pouzdro v kufru auta,zastlané vakem,svetrem,huberťákem a botama.Prostě zahrabanou.Při silniční kontrole si policista všimnul,že jsem v mysliveckým a chtěl vidět zbraň.Problém byl nasazený závěr a patrony pod ním.Měl na to dokonce sazbu za každou patronu ve schránce.Nakonec jen domluva.Vyděsil mě tak,že hned na následující nahánce jsem nechal závěr v autě.Od té doby dodržuji při přepravě v autě vysypanou flintu bez.
Nemohl jsem ji přeci okamžitě použít.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

Kikin> tak ja to zkusim,ac prafnim nejsem a mylit se muzu snadno. Zbran byla nabita naboji v nabojove schrance,tedy nebyla ve stavu drzeni dle zakona,ale noseni. I kdyz stav vylucujici atd. tam byl. Jinak o zaveru neni nikde ani zminka,tedy zrejme to bylo samozvane vykladani zakona onim prislusnikem. Nosit muzes tam,kde jsi k tomu opravnen,coz neni silnice nebo cizi honitba,pokud ovsem nemas E,na to bys to asi uhral. Protoze podle nejakeho vykladu,ktery ted nenajdu, mam-li E,muzu nosit v podstate cokoliv,co jsem schopen nosit skryte,a to jsi dodrzel.
Dalsi vec je,ze mi bylo pravnikem receno,ze policie nema co chtit videt tvoji zbran,dokonce ani pry obsah kufru bez zvlastniho papiru. Jak uz tu nekdo psal,auto je nejakou judikaturou pokladano za soukr.prostor a do toho policie nema jen tak co vstupovat. Takze jsi mu zrejme nemusel vubec nic ukazovat. Pokud je to jinak,rad se to dozvim.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
milda24
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: ned 18.3.2012, 9:44
Bydliště: Znojmo

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od milda24 »

Pro další případné diskutéry ještě upřesňuji, že mám zbroják sk.: C,D,E. Dík za názory. Milda24.
Milda24
Odpovědět