Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

No plastovej si chci časem koupit k mojí borlici protože hrát na ten kus kovu v zimě není moc příjemné.....a lidi co hrajou hodně venku nebo v nevytápěných prostorách je mají...a zvuk je stejný jako na kov...
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Plastovej jsem zkoušel a bylo to takový divný.Kovovej mi je příjemější, ale v mrazu asi nepohrdnu plastem. :D
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Obrázek
Ještě dotaz, nevíte někdo co je tohle za trubku??? :?: :?: :?:
Našel jsem to na půdě, vyčistil a dal k tomu prozatím nátrubek z pozounu.Ale moc na to troubit nezvládám,leda využít na signály. :roll:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Buď to ani nejde na to zahrát víc tónů kvůli tomu nátrubku nebo je to opravdu jen jako signálka jiné vysvětlení mě nenapadá....když to nemám v rukách....
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Vypadá to jako nějaká polnice.... nebo na to zkus HOOOŘŘŘÍÍÍÍ :lol: na mysliveckou povelku je to dost velký...
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Náš barák byl prej kdysi přepřahací stanice pro dostavník, pak vyhořel a na původních základech si postavil dům nějakej bohatej četník. A rodina Lánských která to to měla za války, měla příbuzné na obou frontách.
Tak a teď kde je původ tý trumpetky? :D :?:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

trumpeta

Příspěvek od michalos »

Původ ti neřeknu :D ..ale podle toho co říkáš že to bylo u drah tak to bude jen mít jeden tón...ono je to vcelku i logický vlastně teď jsem si to uvědomil (došel jsem zrovna ze zk. z fyziky :D ) neboť na to aby jsi zahrál nějaký jiný tón (zvětšil frekvenci f o nějaký násobek )musí mít nástroj určitou délku popřípadě vynutí...což je mimo jiné vlnová délka lambda.. a ale to je jedno :) ...prostě to bude mít jen jeden tón.
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

No jo ajznboňácká trumpetka by to být mohla, ale ty myslim nemaj klasický natrubek,ale nátrubek s jazýčkem kterej vydává ten zvuk a trumpetka pak funguje jen jako zesilovač ,ne?? To by pak vysvětlovalo že se na to nedá hrát...ale jen tak mimochodem, ja jsem zkoušel hrát i na trychtýř po babičce tak že jsem na něj nasadil natrubek z borlice, a jde to :lol: , sice to nemá ten zvuk a správné ladění,ale tony v tom rozlišit jdou. Takže bych typoval spíš na chybu trubače :mrgreen:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

[quote="mikis"] ja jsem zkoušel hrát i na trychtýř po babičce tak že jsem na něj nasadil natrubek z borlice, a jde to :lol: , quote]
No už jsem slyšel že se dá hrát i na zatočený roh z krávy ale na trychtýř to slyším poprvé... :D
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Kdepak u drah, já měl na mysli dostavník co by kočár s koňma. Nějaký tóny na to vyloudit jdou,ale jen pár a zní to hrozně dyšně. Jeden tón jde rozrezonovat celkem pěkně,ale původní nátrubek u toho nebyl, tak to klidně mohlo mít vpředu i nějaký troubítko.Ptal jsem se místních hasičů, ale taky nikdo nevěděl nic. Tak snad leda v nějaký encyklopedii dechových nástrojů. :roll:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

byla v ladění F, a ne B, a taky už je pryč. Tak to asi chce zkusit oběhat bazary a zastavárny. Prej jsou i ještě větší lesnice, který maj hlubší ladění.
F lesnice je zvukově nejkrásnější ze všech, má největší možnosti, nejpřesnější ladění, ale je také nejtěžší. V místnosti se to ještě dá, ale venku vyžaduje velmi zdatného (až profesionálního) hráče. Lídl je asi před 5 lety prodával ve slevě za 4500,- nové, protože je kvůli obtížnosti asi málokdo kupoval. Es lesnice (laděná o jeden tón níže) je podstatně příjemnější a možnosti jsou v podstatě stejné. Pokud začínáš, doporučil bych asi začít s B-éčkem, i když nijak moc neladí a možnosti jsou menší než u F nebo Es. Osobně to dělám tak, že ráno troubím Es-kem, odpoledne, když už jsem utahaný a mám zmrzlý ret, nedělám si násilí a troubím v pohodlné poloze B-éčkem.
Dyka a Selementa ovšem zahraješ na jakoukoliv - na to bohatě stačí B-éčková.
Hlubší lesnice se občas dříve dělaly např v D nebo Cis (1. Mozartův hornový koncert je zrovna v D), ale pochybuji, že na to narazíš. A kdyby - dej vědět, pokud by za něco stála, koupil bych si ji.
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Ok. Díky za pěkný shrnutí. Já jsem si říkal, že to "B" ladění bude pro mně asi nejvhodnější. Nepředpokládám,že bych hrál nějaký koncerty, spíše mi jde o to abych mohl zatroubit na honu právě třeba toho Dyka. S B-éčkem je větší šance, že se občas sejdu s někým dalším a můžeme troubit vícehlasně, to je pak velká paráda. :D
uhlik05
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02.2.2012, 22:25

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od uhlik05 »

Čau chlapi kdyz uz tady mate tu diskuzi tak bych se chtel zeptat, chtel bych zacat troubit na borlici, ale vůbec nevím jakou znacku koupit, aby to nebyl nejaky sunt a kdyz uz do teho nejake ty prachy dam tak at to uz stoji za to. Borlice by mela stat okolo 5 tisic a samozrejme v b ladeni, nekdo ale rikal ze se ta borlice nejak zkousi, kdyz ji kupujes a hlavne nevim jaky natrubek myslim tim velikost. Dík za rady lesu a lovu zdar.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Tak pokud okolo 5000 tak to už je jasná volba amati kraslice a pokud si zajedeš přímo kde to dělají nebo do nějaké solidní prodejny dechových nástrojů tak tam ti vyberou nátrubek přímo " na hubu " nebo si můžeš vyzkoušet a uvidíš podle toho jak se ti na to dobře bude hrát...já si na ten co byl u borlice zvyknul a tak už jsem jinej nekupoval i když mi učitel říkal že bych potřeboval trochu větší...
uhlik05
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02.2.2012, 22:25

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od uhlik05 »

no tak tez uvazuju o amati ale nekdo rikal ze lepsi nez amati je jeste lidl takze asi bud jedna nebo druha takze nevim
Odpovědět