společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od fesoj »

Už ve škole jsme se učili, že mnohem méně negativně působí na zvěř, je-li na stejné ploše proveden 1 hon s výřadem 500 kusů než 5 honů s celkovým výřadem 300 kusů. A to samé platí i pro zvěř spárkatou. Nejsem proti akci, na které se sejde 80 střelců a uloví 50 ks černé v jedné jediné leči, naopak před organizátory takové akce klobouk dolů. Naproti tomu takové ty akce bez sněhu, kde se prohání X lečí stylem "co kdyby tam něco bylo" a nakonec zvěř vinou nekázně a špatné organizace unikne bez výstřelu, to není zrovna můj šálek kávy. Jsem rovněž příznivcem individuálního lovu. Společné hony - ať na drobnou či černou - ale považuji hlavně za myslivecký svátek. A když se jednou či dvakrát za rok sejdeme na "společné vycházce", kde nakonec ulovíme jen, jak jsem už o tom psal, pár malinkatých opiček na poslední leči, ani na tom nevidím nic špatného, pokud se podobné akce neopakují týden co týden. Jenom samotné společné brigády jsou pro utužení kolektivu sice dobré, ale je to dost málo... A stejně jako já, i většina členů našeho MS považuje za svou povinnost se společného lovu zúčastnit a přijdou, i když třeba flintu nechají doma.
Kritériem pravdy je praxe.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od běžkař »

Já jsem počítal s tím, že většina zdejších bude svým způsobem hájit a zastávat naháňky. Ale kurňa chlapi, ruku na srdce. Když odložím stres na "druhou kolej" (dle mého názoru je i tak dost velký - někteří psi když si umanou, tak běží a dělají si, co je zrovna baví - v tu chvíli nikdo nějaké zápaly plic, strhnutí a podobné věci neřeší) a budu řešit jen schopnosti střelců, tak už jen k vůli tomu přeci takové akce nemůžou být. A kdo chodí hlavně na naháňky s velkým výskytem zvěře? Myslím, že to víte moc dobře (tu papaláš, tu šéf podniku, tu doktor, tu právník, tu zasloužilý člen atd. - neplatí to vždy pro všechny, ale většina z nich nikdy netrénovala, natož střelbu na pohyblivý cíl). Kdyby se před naháňkou provedla střelba na pohyblivý cíl, tak byste viděli, jak by to vypadalo. Tu minul, tu ustřelený běh, tu měkkota, tu kýta - no zkrátka by se všichni zhrozili a dívali by se po sobě, jak malí jardové. Poslední zkušenost kamaráda z naháňky - laň byla střelená na měkko (na naháňkách naprostý standard), po 70 m se klimbající zastavila před jiným střelcem, padly 4 výstřely a laň se stále klimbala. Tak se musel přiblížit původní střelec a vše ukončit. Pak padlo x ran, když zvěř neznačila, tak někteří vůbec neměli vůli chodit řešit nástřel.
Jde jen o to, mít trochu sebereflexe a zhodnotit, zda člověk na to má a nebo ne.
Je třeba naprosto směšné, jak mnozí řeší 1 cm při nastřelování (samozřejmě, že je to správné), ale skoro nikdo neřeší, jak by to vlastně chodilo na pohyblivý cíl (ne k vůli přesnosti, ale rukám). Připadá mi skoro stejné hodit puškohled na flintu, podívat se přes vývrt a puškohled a bez kontrolní střelby jít na čekanou, jako přesně nastřelit flintu a bez vyzkoušení střelby v pohybu jít na naháňku. Je to v obou případech stejné hazardování na zvěři. A teď otázečka. Kolik z vás šlo před svou první naháňkou natrénovat střelbu v pohybu? Člověk si prvně musí uvědomit chyby na papíře a pak jít střílet. Vždyť to tady všichni hlásáte, tak proč třeba někdy nepoukážete i na tohle. A jde nám tedy vždy primárně o to, usmrtit co nejrychleji a myslivecky. Možná ano, ale kdo na to má (já ne)? Je mi jasné, že se odpovědi nedočkám, protože se tomu všichni budou vyhýbat. Jsme tak trochu ignoranti, že?
Abych se vyhl otázky na mě, tak hned řeknu, že jsem na pohyblivý cíl nikdy nestřílel, proto jsem náháňky a jim podobné vždy s poděkováním odmítl. Nikdy neříkám nikdy. Pokud budu super připravený, tak za určitých podmínek nic není vyloučeno. Zatím však ale vím, že je to nereálné.......
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od Leon »

škoda že v zákoně nejsou povinné střelby na pevný a pohyblivý terč kdyby byli tak by se to pěkně vyčistilo ale to asi nikdy neprojde jednou jsem to nadnesl na radíme si a málem mě tam sežrali :lol: :lol: kdyby každý musel nastřílet než vyrazí na lov tak by ty společný vypadali taky jinak než dnes vypadají
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3400
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od dalas »

Pavle, je to stejné dilema jako hon na drobnou. Nikdo tu neřeší, jestli zajíc nebo bažant chytl jen jeden nebo dva broky a taky se trápí. Jsou to taky pohyblivé cíle stejně jako asfaltoví holubi, či plechovej zajíc. Ano, střílíš brokama a počítáš s určitým krytím. To u kule nemáš. Proto musíš upravit zvyky, tj. vzdálenost a předsazení. Pokud se budeš držet "zpátky" tak moc chyb nenaděláš. Problém je, že to mnoho chlapů zkouší, ikdyž šance na dobrej zásah je malá. Je potřeba se oprostit od psychiky vyvolané dohledem ostatních. Ať si prndají, že jsi mohl střílet atd. To je ten blbej motor, který ty chlapy žene k riziku. Ty kecy, že jsi něco pros...l.
To u individuálního lovu je ten psychický tlak ze strany kolegů menší. Kdo je ale necitlivý ke zvěři při společných lovech, je i necitlivý při individuálním a zkouší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od kasari »

to pavelstrycek - tak mi to tu začíná trochu nesouhlasit... Popisuješ, co se na naháňkách děje, jak probíhaj a pak píšeš, že se jich zásadně nezúčastňuješ, dokonce je ničíš formou bojkotu. 8)

Není ten problém trochu jinde? Protože když se na to podíváš bez emocí, zjistíš, že naháňky, nadháňky, natláčky apod. byly, jsou a budou. Můžeme se dohadovat o jejich dopadu ne cokoliv, ale srovnávat počty postřelené a stresované zvěře je irelevantní, protože neexistují žádně statistické údaje. Nedělám si iluze, že se k postřelení a nedohledání přiznávaj myslivci při individuálním lovu...

A abys netrval na svém přesvědčení, že se tu bude většina naháněk zastávat - jsem přesvědčený o opaku. Sám bych na štont nešel.
Ulkomaalainen...
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od johanes1 »

Podle mého názoru je smysluplnost společných lovů spárkaté mimo jakoukoli diskuzi. Je to zpusob lovu zcela legitimni vcetne stranky eticke, efektivni a pokud se dela tak jak ma, tak v konečném dusledku pro zver méně zatezujici nez napr. na uplnku cely tyden obsazene posedy a kazatelny od soumraku do usvitu! O tunach hnijícího bordelu na radoby vnadistich a následných problémech zvere, které s tim souvisi ani nemluve. A to navíc nebudu spekulovat, co se pod plastikem noci na těchto „etickych individuálních lovech“ deje.

Otazka nestoji „individualni versus spolecny lov“, ale jestli spolecny lov umime delat, a to jak ze strany organizatoru, tak i strelcu!

Spolecny lov sparkate ma opodstatneni pouze v revirech, kde jsou k tomu podminky, a to jak po strance zazvereni, tak i terenu, porostni skladby atd. Jednoznacne tedy není vhodny do všech honiteb, coz se v drtive mire nerespektuje.

Priprava a organizace kvalitního společného lovu je velice narocna a nutnost znalosti prostředí, zvyku zvere v danne lokalite a především odbornosti, zkusenosti a v neposledni rade autority organizatoru je zasadnim předpokladem!

Z vyse uvedenych predpokladu vychází i schopnost organizatoru zvolit spravny zpusob (typ) spolecneho lovu. Bohuzel, pokud se to nahodou i podari, v rade pripadu není z duvodu neznalosti schopna akceptovat zvoleny zpusob lovu a jeho specifika rada strelcu, ale především, a to je zasadni, vetsina honcu pracujících v leci.

Mel jsem moznost účastnit se společných lovu v různých revirech po cele CR. Bohuzel musim rici, ze ve vetsine pripadu to byla spise hruza nez zážitek. Pokusim se shrnout negativa, která se v rade pripadu opakovala.

Ze strany organizace:

- absolutni tapani a improvizace bez znalosti zda se zver v lovene lokalite vůbec zdrzuje. Něco ve stylu rano se uvidi kolik prijde lidi a kterou houstinku stouchnem,
- spatna komunikace se strelci i honci bez schopnosti „mit prubeh lovu pod kontrolou“ během celeho dne,
- neschopnost jakéhokoli vyberu strelcu ve smyslu jejich střeleckých dovednosti a zodpovednosti při strelbe. Pokud je jedinou kvalifikaci zaplaceni stontu a dost naboju v kapse, je to smutne. S tim se poji i problematika prehlizeni nekazne a pruseru v bezpecnosti při strelbe i slovene zvere. Téměř jsem nezazil vykazani strelce z lovu v pripade poruseni pravidel… omlouvani takových lidi kamaradickovanim, zaplacenim stontu ci jeho vlivem drive ci pozdeji musí vest k maleru,
- zajištěni kvalitni skupiny lidi na praci v leci je kapitola sama pro sebe. Neznalost terenu, potaceni se leci „na vlastní pest“, ulehcovani si práce (vzdyt me nikdo nevidi), neznalost aplikovaného zpusobu lovu, alkohol jsou nesvary, které nejsou vyjimkou,
- zajištěni kvalitne pracujících psu – bez komentare.

Ze strany strelcu:

- precenovani vlastnich schopnosti, nulova priprava strelby na pohyblivý cíl,
- neschopnost odpustit si ranu,
- neakceptovani pravidel pro vyber lovene zvere (vzdycky mi to proslo, projde mi to zase),
- nezodpovědnost při manipulaci se zbraní a strelbe,
- pouzivani nepovoleného streliva a zbrani pro konkretni druhy zvere,
- neznalost pravidel pro chovani se po rane (opuštěni stanoviste po strelbe v prubehu lece, nesetrvani na stanovisti po ukonceni lece za ucelem oznaceni nastrelu a provedeni dohledavky, neschopnost urcit nastrel a poskytnout nezkreslene informace atd).

Z osobní zkusenosti musim bohužel rici, ze ve vetsine pripadu spolecne lovy na spárkatou zver neumime, a to jak ze strany organizace, tak i strelcu. Bohuzel musim konstatovat, ze jsem letos nezazil jediny lov, kde by se minimalne jeden z vyse uvedenych nesvaru neobjevil. A v tom pripade skutecne radeji spolecne lovy na spárkatou nedelejme, a to nejen s ohledem na zver.

Na druhou stranu verim, ze existuji vyjimky, kde jsou schopni profesionálně odvedeny spolecny lov pripravit a ohlidat si, aby se dodrzovala pravidla. Před takovými lidmi smekam, drzim jim palce a na takovem lovu nespatruji vůbec nic zavadneho.
vhool

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od vhool »

Johanes1 napsal: .... Z osobní zkusenosti musim bohužel rici, ze ve vetsine pripadu spolecne lovy na spárkatou zver neumime, a to jak ze strany organizace, tak i strelcu. Bohuzel musim konstatovat, ze jsem letos nezazil jediny lov, kde by se minimalne jeden z vyse uvedenych nesvaru neobjevil. A v tom pripade skutecne radeji spolecne lovy na spárkatou nedelejme, a to nejen s ohledem na zver.

Na druhou stranu verim, ze existuji vyjimky, kde jsou schopni profesionálně odvedeny spolecny lov pripravit a ohlidat si, aby se dodrzovala pravidla. Před takovými lidmi smekam, drzim jim palce a na takovem lovu nespatruji vůbec nic zavadneho.
puvodne jsem vubec nechtel do teto diskuze vstupovat protoze nechci zde rozvirit negativni emoce :twisted: ... ovsem vyse napsane je velmi elegantni vyjadreni meho pohledu na vec a ja se timto ztotoznuju :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od fesoj »

Johanes 1 to napsal opravdu moc pěkně... Jen bych k tomu ještě dodal, že při společných akcích se se střelbou na zvěř v pohybu tak trochu počítá předem a mnohý lovec, který by si při individuálním lovu riskantní ránu nedovolil, respektive by ho ani nenapadlo vystřelit, tyhle zábrany na štontu ztrácí a pak to podle toho vypadá...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od Tony30 »

Johanes 1 K tomu není co dodat"já smekám"
figi s toho je mi zle.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od RuStaff »

re: Johanes 1
perfektně zformulovaný - díky
6,5x55SE☝️❤️ 8)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od RuStaff »

figi sem dal video společného domorodého lovu velkých zvířat v Africe (bez palných zbraní), předpokládám, že tím chtěl naznačit, jak vypadají české naháňky nebo aspoň ty, kterých se někdy zúčastnil.... :(
6,5x55SE☝️❤️ 8)
vhool

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od vhool »

prispevek jsem smazal,byl uplne mimo misu a s tematem nesouvisel.budeli se to opakovat tak bude nasledovat varovani a v pripade ze uz dotycny varovani ma tak ban :!: ...to plati obecne pro OT prispevky tohoto razu :!: :!: :!:
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od běžkař »

To kasari:
Neboj, já dávám emoce někde jinde:-) I když každý se někdy neuhlídá. Zde se mi to zatím však nestalo a doufám, že ani nestane.
K tématu: Všechno souhlasí. Naliji ti tedy čistého vína, abys mě nepodezíral. Byl jsem 1x v životě na honu na drobnou (to bylo před deseti lety, když jsem dělal zkoušky z myslivosti a působil jsem na praxi v jednom sdružení - byl jsem jen honec) a 1x se zbraní v ruce - na kačeny (takže naháňka na spárkatou nikdy v životě). To není za 10 let tolik, ne? Veškeré mé negativní reakce vycházejí především z toho, co vidím na videích a hlavně od lidí, kteří chodí velmi často a mohou předpokládám objektivně posuzovat, jak to tam vypadá. Věř, nic víc v tom není. Možná je to taky tím, že nejsem tak úplně zapálený lovec a mám nějak více slitování.
Píšeš, že naháňky byly, jsou a budou. Lze jedině souhlasit. Lidi totiž nejsou soudní.
Jasně, lidi co se nepřiznají na naháňce, že něco postřelili, se nepřiznají nikde. Asi jsi to ale trochu špatně pochopil, já nenarážel na nic takového. Jen prostě na to, že při individuálním lovu je vetšinou čas a zvěř je v klidu. Samozřejmě, ne vždy se vše povede, ale pravděpodobnost mrzačení je nepoměrně menší. Závěrem bych ti rád řekl, že to není bojkot, ale snaha o zamyšlení, protože mi připadá, že ne mnoha lidem až tak záleží (a dokáže se zamyslet) nad tím, jak zvěř často trpí, díky naší zábavě.
Ještě mě napadlo, že sis možná myslel, že trpím tím, že se nikam na naháňku nedostanu. Je pravda, že mezi myslivci nemám až tolik známých, protože na společné lovy nechodím, studoval jsem jinou SŠ i VŠ než lesnickou a ani nepocházím z myslivecké rodiny. I tak jsem ale měl možnost jít na cca 10 akci. Kupříkladu na 3 nebo 4 naháňkách se ulovilo více jako 50 kusů spárkaté. Nevím kolik lidí by to odmítlo. Ale to je jedno, já tady nechci něco někomu dokazovat.
Snad jsem tě alespoň trochu vyvedl z omylu

To johanes1:
Nelze nic jiného, než naprosto souhlasit s tvým smysluplným příspěvkem.
Ale jak si napsal, ve většině případů to není zdaleka tak, jak by mělo být. Proto v těchto formách by to být nemělo. Pokud by to vše "hrálo", tak není co řešit. Ale kde to "hraje"?
Proto jsem taky napsal v posledním příspěvku, že nikdy neříkám nikdy. Když to bude tak jaj má, je to o něčem jiném........
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od kasari »

pavelstrycek píše:Veškeré mé negativní reakce vycházejí především z toho, co vidím na videích a hlavně od lidí, kteří chodí velmi často a mohou předpokládám objektivně posuzovat, jak to tam vypadá. Věř, nic víc v tom není.
Chápu, že se leckde člověk potká spíš s tím horším. Ale zrovna já tyhle zkušenosti nemám. Tuhle sezonu mám za sebou už 21 akcí a jen 2x jsem viděl to, co jsem nechtěl.

pavelstrycek píše:Jasně, lidi co se nepřiznají na naháňce, že něco postřelili, se nepřiznají nikde. Asi jsi to ale trochu špatně pochopil, já nenarážel na nic takového.
To spíš ty jsi to špatně pochopil. Na naháňce často vidí na zvěř víc střelců najednou, takže si i víc můžou všimnout případného zásahu. Nezodpovědný tupci na posedu často ignorujou možnost odběhnutí, takže pokud zvěř není na nástřelu, je chybená. Les plnej koster jsem viděl nejčastěji kousek od posedů. Ne po naháňce. Poslední zkušenost mám z nedaleka. Procházel jsem jeden soukromý les jako odborný hospodář a 50m od posedu leželo sele. Bylo trochu načatý od lišek. Večer tam střílel myslivec, svítil prej baterkou a nic nenašel. :roll:

Takže určitě neplatí -
pavelstrycek píše:...... ale pravděpodobnost mrzačení je nepoměrně menší.

Myslím, že to není problém jen u nás. Jsou země, kde je tenhle způsob lovu daleko častější. A možná i stejně nebo i hůř zorganizovaný.
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: společné lovy spárkaté a jejich smysluplnost

Příspěvek od lörinc »

Každá mince má dvě strany. Jako řadový člen můžu říkat že je to na nic, ale tyto akce vždy budou. Jako organizátor se z toho nevyvlečeš a nemusíš s tím ani souhlasit. Já hony nemám rád z toho důvodu že tam stojím a mám za akci "nějakou" zodpovědnost. Jinak pokud jsou to menší akce cca 20 střelců a v podstatě známých, je to v pohodě strávený den. Něco jiného je 80 střelců, 20 honců, to už se kormidluje hůř a večer jseš rád že sedíš a dáš si s klidem panáka. O etice psát nebudu, to jste rozebrali dobře a vždy je to jen o lidech. Na naháňky chodím, ale pro někoho ve směšném počtu cca 2-3 ročně a jestli jsem dal za 14 let naháněk 10 ran je to moc. Nelíbí se mi paušalizování - nemám to rád, nechodím tam je to špatné. Mě se taky nelíbí norování, ale je to účelné.........
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Zamčeno