iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
johanes1
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: čtv 15.4.2010, 23:08

iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od johanes1 »

http://budejovice.idnes.cz/vedci-zkouma ... zpravy_alt

Dekuji timto panu redaktorovi Janousovi, ze verejnosti osvetlil, jak to s temi jeleny je. Po precteni tohoto odborneho elaboratu jsem uz pohuzel nedojedl obed, neb jsem se smichy dusil. Jen vazeni kolegove doufam, ze jste nikdo nestrelil jelena mladsiho 12 let! :mrgreen:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od fesoj »

To jsou ještě mladíčci, ti jelínkové ! U nás žije zajíc Siegfried, kterého osobně vyznamenal Vůdce Adolf Hitler dubovým křížem s ratolestmi za aktivní podíl při záboru Sudet. Jen mne mrzí, že na webu, odkud původní příspěvek pochází, nejsem registrován, hned bych jim to poslal do diskuze :D :!: :D
Jen si myslím, že by toto téma mělo být přesunuto do Hitparády nesmyslů, kam po právu patří.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od kojot »

Je vidět, že ve správě NP Šumava je to jeden odborník vedle druhého. Na druhé straně Dr. Bádr má zajímavé články v Myslivosti a tudíž mi jako přechytralý automechanik zrovna nepřipadá. Možná to jen dochomtaly média.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od Zdenek41 »

No asi bych to viděl na tu reportáž.To,že tam jeleni žijí déle je pravdou.Osobně jsem byl svědkem,kdy v parku v Tatrách říkal hajnej,že na vrcholcích kam se dostane člověk jednou za rok jeleni hynou přirozeně na stáří.Mají výhodu už je to tak nebere a na říji dolu nechodí.Ono lovný jelen a nejmladší ulovenej 12 let je taky asi pojem pro redaktora neznámej.Šumava je osobně krásná taky nedostupná a hodně záleží co se dělá a jak se loví za pomyslnou hranicí. :wink: A co vím co nesejde níž tak se taky neuloví.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od BwanaHunter »

Podle mě to jasně zmatlal ten redaktor. Mimochodem nedávno jsem se o jelenech bavil na Šumavě z tamními kolegy lesáky, většinou starý mazáci jelenáři. (moje fotky v lovech beze zbraní). Padaly z nich zajímavé věci. Výhoda je, že v těch přezimovacích obůrkách občas staré kusy v zimě padnou, v parku nestřílejí vůbec nic na korunách bez ohledu na věk a tak. Např. když začali zkoumat věk tamní vysoké zvěře podle výbrusu, zjistili, že tam mají kusy 18 i 22 let, tedy o dost více, než se předpokládalo. Loni jim tam v jedné obůrce padl silný jelen, bylo mu 18 let a nejsilnější trofej nasadil právě v tom roce, tedy ne že by po 12 roce šel každý jelen nutně zpátky. Pomocí telemetrie zjistili, že laň má během vegetace okrsek cca 10 km2, jelen v průměru tak 60, ale jsou mezi nimi tuláci od přírody, kteří taky 150... A tak vůbec, dosti zajímavá data, pořád toho o zvěři víme poměrně málo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od Alda »

Je to sice OT, ale presne jak pise Bwana, priroda je vsemocna...

Videl jsem jednou vysledky porovnani klasickeho odhadu veku vs. vybrusu. A vybrus ukazoval cca o 2-4 roky vice, nez byl klasicky odhad podle ubrusu. To je tedy jedna vec...

Druha vec je otazka, kdy jelen dosahuje vrcholu v parozeni. Jsou znamy pripady, kdy jelen sel "nahoru" i do 15 let, jindy zase sel "dolu" jiz po 10. roce - a to porovnavam jedince v jedne oblasti. Bohuzel, i v tech vyhlasenych honintbach je profitabilita chovu na prvnim miste, takze napriklad jelen je vetsinou "lovny" jiz od 10. roku veku, prestoze by mohl 2-3 roky jeste byt na vrcholu. Myslim si, ze je to asi spise dano individualni genetikou daneho jedince.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
vhool

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od vhool »

...ted asi budu trosku za lamu ale kde se vzal prosim vyraz "výbrus" :?: ... vim ze se stari urcuje dle chrupu dle "úbrusu" dále pak je výraz "zábrus" a pokud to ma být presne tak se pouzivaji metody ktere vyzaduji "řez" .... o vybrusu jsem opravdu neslysel a popravde si ani neumim pod timto predstavit jak to vypada :?
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od Alda »

:wink: Napriklad Mitchellova metoda vybrusu zubu - jinak kamarad Google nalezl napriklad toto http://iabrno.academia.edu/MiriamN%C3%B ... entu_savcu
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od duch Pampuch »

vhool píše:...ted asi budu trosku za lamu ale kde se vzal prosim vyraz "výbrus" :?: ... vim ze se stari urcuje dle chrupu dle "úbrusu" dále pak je výraz "zábrus" a pokud to ma být presne tak se pouzivaji metody ktere vyzaduji "řez" .... o vybrusu jsem opravdu neslysel a popravde si ani neumim pod timto predstavit jak to vypada :?
Výbrus je správně česky něco rozříznutého a a vyleštěného (znám jako termín z nauky o materiálu), v tomto případě asi zub a vyhodnocují se "letokruhy" dle rozdílu zimní - letní strava podobně jako letokruhy na poraženém stromě, u úbrusu můžeš jen typovat jak pilně kus žvýkal. :D
alda me predbehnul.. :x
vhool

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od vhool »

to alda: tyto metody znam (podobna je treba Eidmanova) a je to prave pripad kde nas ucili ze jde o "řez" coz mi prijde i daleko cesky presnejsi ...proto jsem se ptal na vyraz "vybrus" :wink:
vhool

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od vhool »

duch Pampuch píše:...Výbrus je správně česky něco rozříznutého a a vyleštěného (znám jako termín z nauky o materiálu), v tomto případě asi zub a vyhodnocují se "letokruhy" dle rozdílu zimní - letní strava podobně jako letokruhy na poraženém stromě, u úbrusu můžeš jen typovat jak pilně kus žvýkal. :D
alda me predbehnul.. :x
no my jsme v nauce o materialu (strojarina) meli zase rez a vybrus zcela odlisne cinnosti ... :wink: a zrejme proto me zmatl termin vybrus protoze pokud chci neco prozkoumat v rezu tak to rozriznu a pokud budu neco lestit nebo brousit (treba uvnitr) tak je to vybrus ... termin treba pro vybrus valce v motoru :wink: ... omlouvam se o tato selska prirovnani ale rez motoru je zcela neco jineho nez vybrus motoru :wink: ...cestina je ale krasny a bohaty jazyk :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od BwanaHunter »

Vhool> vivat cestina ;) Jde o to, ze po tom, co se ten zub rozrizne, se ta plocha te desticky vybrousi, vhoolovstinou by se asi reklo vylesti, aby ty vrstvy dentinu byly pekne videt :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vhool

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od vhool »

BwanaHunter píše:Vhool> vivat cestina ;) Jde o to, ze po tom, co se ten zub rozrizne, se ta plocha te desticky vybrousi, vhoolovstinou by se asi reklo vylesti, aby ty vrstvy dentinu byly pekne videt :D
pochopil jsi mne naprosto presne pane kolego :wink:....opravdu jsem vyraz "vybrus " neznal v souvislosti s urcovanim veku zvere ...a po teto diskuzi a precteni par clanecku na netu jsem opet "chytrejsi" :wink:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: iDnes: Jelení kmeti ze Šumavy

Příspěvek od Olaf »

Tady je také něco k šumavským kmetům:
http://zpravy.idnes.cz/podivejte-se-na- ... zpravy_alt
Odpovědět