Pažba a její vliv na střelbu

Vše o kulovnicích a malorážkách
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od vava »

Obecně a určitě i správně se má zato, že hlaveň střílí a pažba trefuje. Navíc, jak jsem zjistil zde, má pažba vliv i na zpětný ráz. Pak jsem se pokoušel něco najít o pažbách obecně - přímá, Monte Carlo, s Bavorskou lícnicí, atd. i s tím, že některé jsou vhodnější pro použití s puškohledem, některé méně. Pak zalomení pistolové rukojeti, vzdálenost od jazýčku spouště. Délka pažby jako taková - od lokte ke spoušti. A abych řekl pravdu, jsem z toho tak trochu jelen - nestřílet mně :D
Poradil by někdo něco konkrétnějšího? Jak pažbu měřit, na co se zaměřit při výběru, výhody x nevýhody jednotlivých druhů, typů, třeba i něco o Kickstopu do pažby, o Beddingu jsem si našel co to je a jak se to dělá, ale i tak...spojení pažby s tělem (závěrem).
Vliv pažby na zpětný ráz - krátká vs dlouhá, zalomení pažby.
Díky moc
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od harrycallahan »

"...pažba trefuje" platí především pro brokovnice a hozené rány. U kulovnic má menší zalomení, používané dnes s předpokladem použití střelby s optikou, také vliv na menší úhel zdvihu při zpětném rázu. Krátká pažba tě kopne vždy více, protože nelze dobře zapřít do ramene, ze dlouhé nedosáhneš pohodlně na spoušť ...zkrátka už si běž koupit toho Titana 6 v 9,3x62, na konec pažby dej silnou gumovou botku, délku pažby nech upravit puškařem dle svých proporcí a pak sem napiš jaké to bylo na střelnici :)
pole a lesy Vysočiny
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od precechtel »

určitě už někde na foru k pažbám něco je, ale v zásadě se vždy sledují tři základní věci tj. délka pažby, vyhnutí pažby a lomení. Většina myslivců se ovšem zajímá pouze o délku. Pokud by Ti pažbu na míru dělal zodpovědný pažbář, který tomu rozumí - především pro brokovnici, změřil by tělesné rozměry. Sleduje se především délka paže, délka předloktí, délka prstů, šíře trupu v podpaždí, šíře obličeje a výška oka nad klíční kostí, ovšem mistři pažbáři prý těch tělesných rozměrů měřili i více. Dříve se na toto zjištění používala i stavicí pažba a podle té se potom řezala skutečná. Některé renomované firmy pro sportovní střelce při tvorbě pažby i zachycují chování střelce na video a zjišťují jeho držení zbraně, chování a libůstky, mají na celou problematiku zpracovány počítačové programy, to se řadových myslivců netýká. Dále na příjemnou střelbu má údajně i vliv kvality dřeva a růst dřeva - tj. nejlepší je pažba řezaná po růstu let, byť není tak vzhledná jako kořenice - kořenice údajně více kope při stejných rozměrech, to nemohu sloužit, nemám na žádné zbrani kořenici. Můj problém je třeba to, že mám krátké prsty, na většině flint mám blízko pistolovou rukojeť k lučíku a cizí se do toho nesměstná. Lze to u brokovnice řešit anglickou pažbou bez pistolové rukojeti. Já jsem např. s vyhnutím a lomem tápal řadu let, až jsem narazil na brokovou dvojku ZP, která mi sedla přesně, zpětná měření prokázala, že to je ono a podle té jsem potom nechal upravit i ostaní zbraně. F.
politice a politikům zmar
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od vava »

To harrycallahan: :D teď si mně dostal, to jsem nevěděl, že se někdo takto fóru věnuje ....

Ale máš pravdu, Rossler zatím vítězí...a u ráže zůstávám taky... k těm pažbám, jsem pistolkář a tomu rozumím, puškám už ne a jsem zvyklý než se rozhodnu všechno pořádně prošťourat a k pažbám jsem toho fakt moc nenašel.

Jinak právě u takhle výkonné ráže by mohla "správná pažba" (stejně jako u brokovnice) třeba na naháňce ušetřit modřinu a pozdější strach před ranou, o kterém tady čtu dost často.

To precechtel: ..to je právě to, co je "vyhnutí" a co "lomení" a na co má každé vliv? Mám taky krátké prsty, na pistoli mi to vždy dělalo problém, a tady bude určitě taky. Ošahávám si flinty jak mohu a kde mohu, někde více a jsou ochotní (Procházka) někde méně (nechci dráždit) a je fakt, že některá sedí, některá ne, jenže já nevím proč a čemu se věnovat... Jinak proč někoho třeba lučík tluče přes prsty?

Některé flinty mají pažbu přímou (Blaser, M 03, Strasser), některé zas asi Monte Carlo (nebo Bavorskou?) viz Steyr, Sauer - co je jejich výhodou nevýhodou? Konkrétně Rossler nabízí obě (ale to asi všechny), tak kterou? (Krom ceny)?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od dalas »

Na kulovnici by měla být pažba co nejpřímější, tedy bez vyhnutí a co nejmenší lomení z důvodů minimalizace klopných momentů. Dále by při zalícení měla být "pohodlná", to znamená, neměl by se střelec nijak hrbit a mít svaly v napětí. Tyto požadavky jsou mnohdy protichůdné a určitě každý dobře zná, že pažba, která perfektně sedne v součinnosti s puškohledem v poloze v sedě, už hůře sedí třeba v poloze v leže a naopak. Takže pokud je to univerzálnější zbraň, je to vždy o kompromisech.
Ještě k tý Monte Carlo. Lícnice má za účel zlepšit přilícení (polohu pažby cítíš na tváři). Vtip přesné střelby je právě ve stále stejném úchopu a přilícení zbraně. Ale o tom tady toho je už dost napsáno. Je to obdoba, jako u krátké, kde je stále stejný úchop možná ještě důležitější.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od vava »

A co je to "vyhnutí" a "lomení"? Mám si pod pojmem vyhnutí představit vyhnutí vůči ose hlavně doleva či doprava (levák x pravák?) nebo něco jiného?
A "lomení" je úhel zlomu pažby u pistolové rukojeti? Nebo rozdíl mezi řekněme vodorovnou osou hlavně a vrchní částí pažby?

Díky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od dalas »

Vše sa vztahuje polohou botky vůči ose hlavně. Ano, vyhnutí je odchylka do strany, u praváka do prava u leváka do leva a význam má při rychlém zalícení. Lomení je odchylka působiště reakční síly vůči ose hlavně. Tedy čím je botka níže, tím větší lomení a tím větší klopný moment při výstřelu. Lomení však ovliňuje poloha mířidel, čím níže položená mířidla, tím větší lomení budeš potřebovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od Lesomil »

vava :) pokud jsem to zkopíroval správně mrkni se na to, pokud ne, najdi si stránky Okresního mysliveckého spolku Jihlava!!! http://oms.ic.cz/logocmmj.gif
no, takže jsem to nezkopíroval... ale na té Jihlavské stránce se taky něco dozvíš...
Naposledy upravil(a) Lesomil dne úte 14.2.2012, 21:19, celkem upraveno 1 x.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od Petr1970 »

add pažby (moudro od pána co k němu jezdím pro rozumy)..
- má smysl to řešit jen extra u brokovnic - jak tu bylo napsáno, hozená rychlár ána...
- v čechách neumí pažbu pořádně nikdo udělat - jezdí se do itálie :-)
- každý člověk je křivý (různě velká levá a pravá strana), takže to jde nějak obecně změřit - vyhnutí podle hrudníku atd... ale stejně dopasování je nejlepší na figuru..

cenově to nevychází až zas tak špatně (materiál dřeva neřeším, to naroste..)

samozřejmě pak vezme ten člověk flintu která má pažbu pro něj úplně šejdrem a nastřílí plnej počet s cizí flintou :-) - ale to už je v rukách ....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od Choochoo007 »

precechtel píše:Můj problém je třeba to, že mám krátké prsty, na většině flint mám blízko pistolovou rukojeť k lučíku a cizí se do toho nesměstná.
Ono to také může být obráceně, kdy je napnutý napínáček dost vzdálen od rukojeti. Třeba u CZ 550 mi vyhovuje poloha spouště bez napnutého napínáčku, s napnutým se mi jeví dost daleko, ikdyž krátké prsty zrovna nemám. Každý to může cítit jinak
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od precechtel »

aby netloukl lučík do prostředníku, to je zpravidla vada v uchopení - nutno ponechat mezi lučíkem a prsty mezeru tj. uchopím flintu za lučíkem i s ukazováčkem a potom ukazovák natáhnu na spoušť a ponechám mezeru na prst širokou. To odstraňuje tlučení lépe než jakékoliv nalepování pryže na lučík. F.
politice a politikům zmar
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od rimar77 »

kup si botku Limbsawer a budeš mít klid, mám ji na 9,3x62 a je toho tu o ní už napsáno dost tak pohledej :wink:
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od vava »

Nakonec jsem tu Jihlavu našel a ty mi poskytla část odpovědí na mé otázky a je to vcelku názorné , s laskavým dovolením odkaz zde ...http://oms.ic.cz/o11a.htm
jsou v tom převzaty údaje z knihy Myslivost od Forst, Pavel a kol. viz zde...http://antikvariat-knihy.cz/kniha/forst ... ivost-1983 čímž "lesomilovi" moc díky

Půjdu se na ní kouknout, knih není nikdy dost...
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od vava »

To rimar77: O Limbsaveru vím a jen se rozhoduji mezi ním nebo jiným, ale to až bude flinta :D
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Pažba a její vliv na střelbu

Příspěvek od navip »

Jenom doplnění Dalasovi poznámky o co jejpřímější pažbě s minimálním vyhnutím,je to důležité proto že při změně náboje ,hlavně různé váhy střely způsobují různý zpěrný ráz, který díky zalomení pažby způsobuje výškovou změnu zásahu,což se dá snadno a logicky kompenzovat,ale vyhnutí pažby má v tomto případě i dost výrazný stranový posun zásahu.Když jsem začal používat mimo 180 GR i 155 GR tak jsem si odladil výškové klikání, ale než mi došlo proč musím překlikávat i stranově,tak jsem se dost vyvztekal.
Odpovědět