Moták...

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Moták...

Příspěvek od Redik »

Dnešní čekaná mi moc radosti neudělala.
Sedím si tak na posedu s kulovnicí na kolenou a rozhlížím se po okolí. Místo bažantů a zajíců kterých bývala tato lokalita vždy plná vidím jen vznášející se motáky nad polem. Napočítal jsem jich asi 9ks na cca 50 hektarech obilí.
Sem tam bylo vidět jak nějaký útočí a z toho místa rychle prchá bažantí slepice. Sice má člověk po náladě, ale aspoň bylo vidět že dospělá bažantí zvěř se motáku ubraní jenže co chudák kuře? .... Pak se stalo něco co mi úplně vyrazilo dech. Sledoval jsem to v dalekohledu a nemohl s tím vůbec nic dělat. Bylo vidět jak si jeden zaměřil malého zajíčka, najednou jich tam bylo všech 9 z celého pole a tak dlouho na něj doráželi až ho dostali....
Jako v té chvíli je člověk doslova zhnusen že s tím prostě nic nemůže dělat. Dávám tomu ještě pár let a budeme honitba ve které se jen vznáší dravci, ale o zajíce a bažanta už člověk nezavadí. Tuto tendenci už pozoruji pár let kdy je dravců na nebi čím dál více a bažantů a zajíců na zemi čím dál méně.
Zlatá liśka v revíru s tou se dá aspoň něco dělat.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Moták...

Příspěvek od fesoj »

Já osobně mám všechny dravce rád, v mládí jsem koketoval i se sokolnictvím a v r. 1967 jsem se zúčastnil i ustavujícího srazu Klubu sokolníků v Opočně. Ale měla by platit zásada přiměřenosti. Lesní káně je v zásadě velmi užitečný pták, ne nadarmo se jí říká myšilov. Přesto jsem je v bažantnici, když to zákon dovoloval, střílel na potkání, protože se tam stahovaly z širokého okolí a řádily mezi vypuštěnými kuřaty jako černá ruka. Jednou jsem tam také viděl úspěšný útok raroha. Nebyl to sokolnický dravec, poutka ani rolničky neměl. Mohl jsem ho tenkrát střelit, nikdo mě neviděl - ale ani mě to nenapadlo a byl jsem rád, že se tam taková vzácnost ukázala. V té době byl poměrně vzácný i moták. Dnes je těch motáků, hlavně pochopů, všude jak hnoje a rozhodně by to určitou regulaci chtělo - jenže "odborníci" z řad ornitologů budou za každých okolností tvrdit, že ten subtilní pták "veľa škody nenarobí" a že to zlí myslivci přehánějí jen proto, že by chtěli střílet a střílet za každou cenu...
Kritériem pravdy je praxe.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Moták...

Příspěvek od Michal S »

U nás Motáci ani tak vidět nejsou ale káňat hodně. Chápu třeba že káně loví hlavně myši a zajíce jen výjmečně ale to platí (platilo pro honitby kde bylo drobnej dost) a když je v honitbě třikrát víc káňat než zajíců, tak se i o toho výjmečnýho zajíce musí doslova přetahovat kdo ho dostane dřív. A zvláště v zimě když je hlad tak dou po všem.
Před 10 lety když byly synovy asi 4roky jsme šli nakrmit do krmelce, já sem šel kouknout do stráně k norám, syn čekal na kraji lesa. Když jsem se vracel už nad ním kroužilo káně. Tak jsem ho trošku popohnal brokovnicí.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Moták...

Příspěvek od fesoj »

Koho jsi to vlastně popoháněl - káně nebo syna :roll: ? A proč ? Já si myslím, že jeden druhému absolutně nevadili. Jediný u nás žijící pták, o kterém bych byl schopen uvěřit, že v době nouze by byl schopen zaútočit na dítě, je krkavec nebo doma vychovaný orel, který se lidí nebojí. Ale káně ? Tomu snad nevěříš ani Ty sám :!:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Moták...

Příspěvek od Tony30 »

Můžu říct že u nás je to stejné,Motáků hafo.Ne jednou jsem byl svědkem jak odnáší malého zajíce.
Pozoruji v posledních letech rapidní vzestup Pochopů,Pilichů a úbytek Kánat,zřejmě je vytlačují.Oběvují se také Motáci Lužní a Červený.Není také vzácností Jestřáb(ti zde každý rok hnízdí) a Výr.
Opčas kolem Labe proletí Orlovec Říční coš je nádhera a hlavně jeho lov ryb je skvělá podívaná(ten mi neva).A v neposlední řadě Krkavec,který se také rozmáhá.
Měla by být nějáká regulace dravců,protože je to už neůnosné,drobná nemá šanci.Dnešní zemědělství tomu taky nepřidá.
Obávám se že nastupuje nová éra a brzy dudem na zajíce koukat jen na obrázcích.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Moták...

Příspěvek od fesoj »

Tony, žádný moták červený neexistuje. Pochop, pilich, moták lužní, moták stepní - a to by snad mohlo stačit. Nepleteš si motáka s luňákem ? Luňák červený a luňák hnědý, tomu bych rozuměl...A prosím Tě, názvy živočišných druhů se píší vždy s malým počátečním písmenem - nejsme in Deutschland.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Moták...

Příspěvek od Tony30 »

O pardon samozřejmě Lunák červený :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Moták...

Příspěvek od Michal S »

fesoj píše:Koho jsi to vlastně popoháněl - káně nebo syna :roll: ? A proč ? Já si myslím, že jeden druhému absolutně nevadili. Jediný u nás žijící pták, o kterém bych byl schopen uvěřit, že v době nouze by byl schopen zaútočit na dítě, je krkavec nebo doma vychovaný orel, který se lidí nebojí. Ale káně ? Tomu snad nevěříš ani Ty sám :!:
Samozdřejmě káně né syna. Nevim jestli chtělo zaútočit nebo nechtělo ale dobrej pocit to moc není když ti 10metru nad dítětem krouží káně.
Nivna
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pát 29.2.2008, 19:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Moták...

Příspěvek od Nivna »

fesoj píše:Koho jsi to vlastně popoháněl - káně nebo syna :roll: ? A proč ? Já si myslím, že jeden druhému absolutně nevadili. Jediný u nás žijící pták, o kterém bych byl schopen uvěřit, že v době nouze by byl schopen zaútočit na dítě, je krkavec nebo doma vychovaný orel, který se lidí nebojí. Ale káně ? Tomu snad nevěříš ani Ty sám :!:
Zdar, su celkem lucidní a orientovaný myslivec a lesník z povolání a nigdy by me nenapadlo řict, že vfták žijící v Čekej republice muže napadnout dítě. Ale mám zážitek kerej mi to vyvrací. Historka z loňskýho července. Žijeme na hájence celkem uprostřed lesa - což neni tak podstatmý. Hájenka do tvaru L - jedna strana obytná druhá hosp budovy a zbývající dvě do čtverce je plot a v něm příjezdová brána. cca 20 m za bránou je červenej buk jako jediný výstavek, takže krásně hustej a košatej. Sedim u stěny stodoly na židli a šmodrchám si ňákou rybařinu, tedy jemná práce bez výrazného pohybu. Předemnou tak 5 metru mesíční dcera v takovym lehátku houpátku (nevim jak to popsat). Situační plán - já u stodoly - dcera ode mě asi 5 metru - k bráně do dvora asi 10 metrua k červenýmu buku asi asi dalších 20. to vše zhruba v jedné přímce. Jak si tak šmodrchám ty háčky a oluvka, tak periferně registruji pohyb - zvedám hlavu a jestřábice jako "kráva" je spouští z červ. buku, prolítá bránou už cca metr nad zemí a přímo k holce... jediny co sem udělal - postavil sem se a utočnice to vzala kolmo nade mě a přez stodolu. Byla tak dva tři metry od malé. Vysvětluju si to tak, že sem seděl bez pohybu prakticky, a malá taky(bo novorozenec se moc nehýbe) a jediny co, tak si ňunala rukama a to milou útočnici zaujalo... takže i naši dravci mohou zautočit na člověka..... ale pravděpodobnost.... nicméně v tý chvíli sem chtěl postřílet šecky jestřáby. Teď bude holce rok a ať si ňákej draveček neco zkusí - sama si to s nim vyřídí...a snad jí to vydrží. sem se rozepsal...tak na záver - možný je vše
Nivna
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pát 29.2.2008, 19:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Moták...

Příspěvek od Nivna »

a omlouvám se adminum, jsem si vědom své češtiny - nečeštiny , za kterou jsem byl již napomínán ale já to jinak neumim. neni to prznění. ani recese. je to už podvědomě. dík za pochopení
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Moták...

Příspěvek od savazka »

Liška-kuna-moták-výr. To je u nás v současnosti největší lovecká čtyřka. A to proto že jich je jak maků. Stavy lišek a kun jsou stěží odhadnutelné, výrů máme minimálně !MINIMÁLNĚ! pět párů a motáků jsou desítky. Stavy lišek a kun můžeme alespoň částečně ovlivnit, na zbylé dva výtečníky nelze v současnosti ni křivě mrknout, takže můžeme popřát dobrou chuť a koukat, jak nám decimují stavy drobné...A až si náhodou ekoteroristi všimnou, že na každém poli je 30 dravců a že to asi není ta pravá přírodní rovnováha, už bude pozdě. Z dvaceti zajíců na 1000ha už se nikdy stavy nezberkají.
Ps.: A to mají jinde ještě bonusy, jako je krkavec, vydry (kačenky), apod...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Moták...

Příspěvek od Toma »

Nahoře jsou odborníci typu"jako kluk sem si hrál s vláčkama"dobře ,budeš ministr dopravy.
Lovec zabíjí jednou ranou.
EL PANELL
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 23.9.2011, 9:31

Re: Moták...

Příspěvek od EL PANELL »

Jsem se dlouho tak nezasmál jako tady nad tou zákeřnou zlovůlí létajících dravců :lol:
akorát ještě chybí příběh o tom, jak pták noh odnesl někoho přímo z kazatelny :mrgreen:
Ucet deaktivovan
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 29.5.2012, 15:17

Re: Moták...

Příspěvek od Ucet deaktivovan »

Než budete reagovat na tohoto jedince,tak si nejprve přečtětě co plodí zde: http://www.offroadforum.cz/viewtopic.ph ... tart=10350 v tomto vlákně,záhy zjistíte,že tento člověk má pravděpodobně nějakou mozkovou poruchu.
Odpovědět