Lékárnička pro psy

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Lékárnička pro psy

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Pánové rád bych se zeptal Vás zkušených mazáků a harcovníků, co oblítáte ročně spoustu naháněk, honů, dosledů, jaké nosíte s sebou vybavení pro ošetření Vašeho psa v případě jeho zranění kupříkladu černou zvěří. Co přesně máte za vybavení, jaké materiály, popřípadě co si troufnete ošetřit a co ne. Podělte se o Vaše lékařské či "chirurgické" zkušenosti v souvislosti se zraněním Vašeho psa. Rád bych se dovybavil jak materiálem, tak znalostma. Díky :)
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Daniel Vyoral »

No já nevím, ale že by nikdo z Vás nenosil s sebou něco na ošetření psa???
karlos79
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: sob 17.7.2010, 21:10
Bydliště: Ludslavice,Holešov

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od karlos79 »

Ahoj,podle mě stačí normální obvaz,popř. obvaz tlakový a nějaká dezinfekce.Nemyslím si že by jsme byli schopní psa sešít v případě potrhání divokým prasetem,či jezevcem.Pokud není přítomen chirurg...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Petr1970 »

z hlediska "první pomoci" (to platí i u lidí, autonehod atd..) není nutné řešit nějakou sterilitu, dezinfekci..
1) nejste schopni to dodržet, i když si navlíknete gumo-rukavice tak už je kontaminujete atd..
2) při jakémkoli vážném zranění (krvácení atd..) se řeší to hlavní - takže nacpat do rány klidně špinavej hadr, kapesník, klacek utáhnout škrtidlo, utáhnout obvaz-špunt

při ošetření vás stejně budou očkovat-léčit-dezinfikovat, za těch 20-50 minut než se dostanete nebo psa k chirurgovi(doktorovi) se mu nic nestane - ani člověku

možná sebou tahat nějaké šití, ale to musí stejně udělat profík, když není tak je to zbytečné, spíš riziko to použít
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od janaA »

My sebou na hony a "psí" akce lékárničku nosíme, máme v ní klasiku, desinfekci, gázové čtverce, normální obvat, tlakovej obvaz,pinzetu, Opthalmoseptonex na výplach očí.....prostě abychom měli něco po ruce na případné zakrytí rány nebo kdyby se opravdu stal nějakej průšvih,ale stejně s potrhaným psem jedeme na vet (a z auta předem voláme,že jsme na cestě). Vet není jen o šití,ale také pořádné desinfekci,píchnutí analgetik a antibiotik,které jsou v případě otevřené rány a šití vždy nutné
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od MiraDuchek »

Nejduležitější je prevence viewtopic.php?f=27&t=1349&start=105 ,jinak jak psal Petr1970 nejdřív zastavit krvácení a fofrem na veterinu ,co vim tak drobné sekance šije tady na foru jen jeden člověk a ten ale sjezdí několik desítek akcí do roka a má praxi ,mě by se asi klepali ruce.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od trapa »

No otázka je hodně široká.

Co se týče zranění které jsou častá u černé je plné forum, takže nemá smysl to probírat.

No a jak má být vybavená lékárnička, závisí spíš na tom, co jsi schopen a především ochoten si na svém psovi ošetřit sám. Záměrně říkám na svém psovi, neb jak je to cizí pes tak tomu všichni rozumí, ale jak se jedná o maličký šrámek na "mém" psovi tak je to bez veterináře neřešitelné a hodně psovodů se hroutí.

Takže napiš co si troufneš a třeba vymyslíme obsah lékárničky.

Já trochu noruji a chodím na nějaké ty naháňky a většinu věcí si šiju a následně ošetřuji sám. No ono vlastně, už i šiju i ostatním kamarádům, takže pokud se ti budou hodit nějaké zkušenosti švadlenky, tak povídej....
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Leon »

dobrá je ta sada na šití je to malé sterilní balení kde je jehla a níť kolem metru jenom musíš mít jehelec a natrénovat si to třeba na vepřový pacičce ta je dost odolná aby jsi se pak nedivil že tam ta jehla nejde jak po másle a někdo ti musí ukázat jak se dělá uzel a nemít sklerózu jako já. Já to uměl a teď jsem to zkoušel a za boha si nemůžu vzpomenout jak na to :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Leon »

tady je návod http://www.wikiskripta.eu/index.php/Dru ... _chirurgii já jsem dělal oba uzly stejně proto mi to nedrželo :D ale musím říct že co mi manželka tu sadu sehnala tak jsem to nepotřeboval :wink:
CZ 550 american 308win.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od michalos »

Za mě bych taky doporučil jen nějakou tu dezinfekci a obvaz ... ono se stejně toho moc v lese neudělá i když bývalý předseda a to není latina šil svýho jezevčíka přímo u nor a to tak, že když psa došil pes prý šel znovu v zápalu boje zpět ...ale já to nezažil ale od pár pamětníků jsem to zaslechl, takže kec to nebude ale zase je to extrém.... raději jen dezinfikovat, ovázat a co nejrychlej na veterinu tam už se o pomocníka postarají... co si budem říkat lepší je když nemusí....
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Petr1970 »

pes to snese, náš v pohodě si hrál a Vet mu hrabal jehlou pod svalama - asi 5 cm hluboko...
druhý den (nepomohlo to) mu tam zavedli drén, pes se ani nehnul... týden s drénem proplachování heřmánkem, pes si toho téměř nevšímal - psychicky to působilo blbě na nás - teflonová trubička kolmo na kejtu dovnitř a ven.. bylo to pod svalama, při každém pohybu, chůzi, klusu se mu trubka hejbala - pes nic, nebyl ani pod práškama.......

po týdnu střihli 4 stehy co to držely, za živa vytáhli... pes nic..

asi nemaj tolik nervů co lidi nebo nevím.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od trapa »

Kdyz noruju tak nikdy nesiju hned u nory, neb rana je silne infikovana piskem, hlinou a predevsim slinama jezevce ci lisky a kdo to zazil tak vi, ze rana VŽDY hnisa. Co se tyce odolnosti psa na bolest tak je to silne individualni. Jsou jedinci ktere musis drzen, nebo jim zavazat mordu a kolikrat i beh, aby je bylo mozne zasit. Ja mam na tohle kliku a cela moje smecka drzi a ja je siju sam a ve stoje, zadne pokladani, nebo zalehani. Jednoho psa po jezevci jsem sil asi hodinu a mel na morde vic jak 20 stehu. Dnes je z nej opet krasavec. Jinak bych jeste doporucil pripravek Hyiodine (www.hyiodine.cz/), ktery pouzivam na hojeni ran. Jiz po nekolika hodinach je videt ucinek. Tkan se velmi pekne zaceli a jizvy nejsou tolik vystouple (neni nakupena tolik granulacni tkan) a rana vypada velmi esteticky.

Spis, nez sebou nosit siti a ucit se stehy a zapasit s jehlama, bych doporucil specialni kovove sponky s klestickama a antibiotickym zasypem. Ranu zasypes, zastavis tim krvaceni, popripade ho ztlumis a pak jen sponkou v klestickach sepnes a je hotovo. Rana je timto uzavrena a nedochazi k dalsi infekci a pes muze dokoncit lovecky den.Lekari doporucuji nasledne doma ranu reponovat a presit, ale me se osvedcilo je tam mit tech 7 dni a pak jen vyloupnout a funguje to stejne. Jen ta prace s klestickama a sponkou je neporovnatelne jednodussi nez s jehlou a niti. Existuje nekolik velikosti sponek. K dostani je to u kazdeho veterinare a tusim, ze me to vyslo na nejakych 500kc, ale nevim jiste, neb ja v sezone tech veci u veterinare beru docela dost.
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Tonda U. »

Daniel Vyoral píše:No já nevím, ale že by nikdo z Vás nenosil s sebou něco na ošetření psa???
:D výbava je nezbytná podle práce psa (psů)..Na norování stejně jak naháňku mám toto minimum. Na vyčistění ran Alfadin (Betadin) + voda a malou injekční stříkačku.Tím čistím jak rány na mordě tak i jinde. Septonex. Obvaz, oční - (borová voda). Náplast. Vejde to do kapsy a v mé vestě to má už své pevné místo. :shock:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od Leon »

Trapa ta sešívačka je dobrej nápad myslel jsem si že to dražší a ten hyiodine funguje u psa kterej měl prokouslej přední běh a nehojilo se to zafungoval perfektně.
http://www.harrmed.eu/index.php?kc=SPCSAR-1903
CZ 550 american 308win.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička pro psy

Příspěvek od trapa »

Já mám trochu jinou, kde dokupujes jenom ty svorky a odstranovac sborem je na klestich. Přeci jenom u psu nemusí být až taková extrémní sterilita. Pokud chceš, vyfotil ti ty klesticky a pošlu ti foto ať máš inspiraci. Dost to používám na drobné těsně povrchové rány od zbraní prasat a psí vždy bezproblemu dobehaji lovecky den.... A vo vo vo vo vo to de, ne?
Odpovědět