Potravní spektrum "škodné"

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od kojot »

XAXAP píše:
Krom toho, jeden odstřelený kormorán znamená vyplašení celého hejna. Při vyplašení se kormorán zbaví toho, co aktuálně nalovil. No a pak jde na klidném místě lovit znovu. Z reálné logiky věci jde o nesmyslně neefektivní řešení. V ČR funguje kormorán jako prima alibi rybářských svazů, které se dosud nebyly schopny reformovat ze tvaru vzniklého v komunistické Národní frontě. A to říkám jako letitý rybář.
Vzhledem ke skutečnosti, že díky legislativní změně je možné již kormorána lovit, je možno ho taktéž označit za škodnou.
Jistě víš, jako člověk věci znalý, že největší problémy působí migrující hejna kormoránů z Pobaltí. Je delší dobu známo, že tato oblast je degradována intenzivním rybolovem, jehož důsledek je pokles potravní základny. Sám jsem na Baltu lovil ryby do tenat v rámci stáže a neunikl mi postesk tamních rybářů o poklesu rybí populace za posledních 10 let. To se psal rok 2002. Dnes je to výrazně horší dle výsledků prezentovaných na konferenci Kormorán v Plzni roku 2012. Na základě těchto skutečností se kormoráni stěhují do vnitrozemí, ideálně do zemí, kde funguje polointenzivní rybářská výroba. Tudíž lokality s větší koncentrací ryb, umožňující snadnější nasycení. Ponechám zde stranou záměrně rybářské podniky, které do loňského roku pobírali kompenzační náhrady za vzniklé škody. Problém nastal u kritizovaných rybářských svazů, kteří jako jediní produkují násady reofilních druhů ryb. Jejich produkce je významně závislá na objemu generačních ryb, které nelze přechovávat v umělých zařízeních a proto jsou získávány z volných toků. Situace však došla tak daleko, že v současné době není možné ani získat generační materiál pro výrobu plůdků. Konkrétně Plzeňský kraj je na tom nejhůře. To, že kormorán pozřenou potravu při vyrušení vyvrhne rovněž nebývá pravidlem, je to jeden z oblíbených argumentů, proč nazvat odstřel neefektivním. Odstřel samosebou efektivní je, záleží ovšem, kdo, kde a kdy se provádí. Kormorán, jako inteligentní a obezřetný pták, se pak místům kde byl plašen, nějakou dobu vyhýbá. Na tomto ptačím druhu je názorně ukázána dlouhodobá neschopnost MŽP a jeho organizačních složek ve smyslu nalezení účinného řešení. To dokonce i sami přiznali.
A to říkám jako profesionální rybář.

O chování ryb v rybniční akvakultuře, o několikatýdenním až měsíčním poklesu produkce a snížení růstu vlivem stresu po odletu hejna, bych tu mohl psát stohy. To však až někdy do jiného tématu
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Pája ze Žížalek
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15.8.2011, 22:50
Bydliště: Lucko, teritorium Žatecké, severní luka

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od Pája ze Žížalek »

Nevím co si o některých příspěvcích mám myslet, resp. o omračující sebejistotě XAXAPy.
Příteli XAXAPo, kdybych nebyl hospodářem honitby, kde se deset let oficiálně na základě vyjímky MZe a MŽp zkoušel vliv lovu kormorána na stav škod na rybě ve pstruhové vodě, zcela jistě bych Ti a Tvým vědecky erudovaným řečem uvěřil. Jenže my kormorána lovíme a naše (i moje) praktické zkušenosti jsou zcela jiné. Možná je ale toto naše poblouznění způsobeno tím, že naše angličtina je povrchní,takže nestačí na "REDCAFE a INTERCAFE". Pak bychom možná prozřeli ze závilosti na přírodě, snaze o udržení kulturní krajiny a bludu o myslivosti, a začali se třeba modlit k bohyni ekofanatiků a ekofašistů "Slečně Biomase".
Taktéž ostatní informace z tvých příspěvků vycházejí z podobných věrohodných zdrojů a zkušeností, jako téma kormorán???

Dodávám : nejsem rybář, nelovím rysy, krmím zvěř a kromě myslivce jsem zemědělec, které "bohužel" nesmíš střílet.
Rys a medvěd byl vyhuben (stejně jako prase zahnané do obor) - až na jedince - před téměř třista lety na základě císařského patentu. Již tehdy se naši předci domnívali, že v kulturní krajině pro ně není místo. ????? A to lesů bylo poněkud více.

P.S. snažil jsem se vyvarovat falatických argumentů a invektiv, a zvednout úroveň této diskuse. To vše na přání XAXAPy.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od BwanaHunter »

No, Pájo...ti nevím. XAXAPovi vytýkáme, že svoje tvrzení ničím nedokládá. Ty napíšeš, že tvoje zkušenosti s kormoránem jsou odlišné, ale taky nenapíšeš nic o tom, jaké, a co to dokládá.
Pokud jsem tě špatně nepochopil a tvrdíš, že cílem myslivosti je to, aby ve volné krajině nežili žádní dravci ani divoká prasata, tak nemůžu souhlasit. To že se tak domnívali před 300 lety není argument. Tehdy se také poroučelo větru a dešti, vesele se odlesňovalo ve velkém a zalesňovalo nevhodnými klimatypy a ekotypy, když se nám, resp. našim předkům nelíbilo, že někde jsou nějaká zvířátka, nehodící se jim do krámu, tak se prostě vyhubila...podobně se to dělalo s nehodícími se etniky či národy, třeba v koloniích...to bych zrovna nevracel.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od XAXAP »

Milý kojote, Český rybářský svaz je organizace s velmi tristním řízením a řešením problémů. Jak jsem psal, není dosud transformován a většinu svých trablů řeší alibistickými kroky a populistickými prohlášeními. Nejsou schopni bojovat proti betonovým lobby, otravám, ekonomické disbalanci, nejsou schopni řešit průšvih s kormoránem zapracováním vědeckých poznatků. Možná i proto, že to nemá snadné řešení a nechtějí vypadat pro členstvo jako ještě více neschopní. Ale to je pouze domněnka. Že má ten trabl kořeny na severu souhlasím. Ještě doplňuji, že sám jsem dlouholetý rybář a štve mě to taky. Fanatický odpůrce smrti všeho živého nejsem. Zkratkovitá řešení ale nepreferuji.
Kupř. neschopnost získat generační rybu má kořeny úplně jinde než u jakéhokoliv živočicha lovícího ryby. Tenhle argument končí s hranicemi regionu a onoho výkřiku. I v ČR jsou místa, která pod tlakem migrujících a zimujících kormoránů jsou a reofilní druhy ryb rozmnožují. ČRS na zmiňovanou konferenci ani nepřizval nikoho s oponentním názorem, neotevřela žádnou debatu, která by se jim nehodila. Ta konference byla tendenční, nikoliv rozumná neřkuli vědecká.
Pokles rybí populace v Baltu je jako důvod možný, ale také spekulativní a podle mě spíše nuanční. Kormorání hejna se stěhují na jihozápad, jih a jihovýchod výhradně v zimě. Ta migrace byla běžná i za vyššího stavu rybí populace. Rozdíl je ovšem v početnosti.
O odstřelu debatovat nemá smysl. Přečti si jasná a faktická čísla těch studií. Nepomohl ani v jedné zemi, kde byl prováděn. Výrazně vyšší dopad na volatilitu problémů kormorána má mnoho jiných faktorů (kupř. teploty v jednotlivých pásmech). Opět doporučuji přečíst patřičnou analýzu.
MŽP řešení nenajde nikdy, maximálně změní strukturu odpovědnosti za škody způsobené kormoránem. V těch studijích je dokonce několik možností řešení, která nějakou efektivitu vykazují. Mohou být však snadno ekonomicky méně zajímavé pro koruptivní prostředí (není zájem omezovat betonové říční lobby a minimalizovat povodňovou fóbii obyvatelstva). Ve Velké Británii už pár let frčí projekt, kdy do regulovaných úseků a i do rybníků, umísťují pro ryby úkryty (např. kmeny, kameny), které byly pro tyto ekosystémy běžné v době, kdy je člověk nadstandardně neupravoval. Mají už první pozitivní výsledky, i když za ně platí snížením komfortu při lovu či vylovování.
Filosofickým problémem vnímání kauzy kormorán je taky ignorace přirozeného vývoje populační křivky. Gradace a redukce má u vrcholových druhů docela jasný průběh. Člověk v podstatě sám vytvořil prostředí pro masivní dopady právě v období gradace kromorána (regulace řek, podpřehradové nezamrzající sekundáry apod.), ale je netrpělivý čekat na převrat v přirozenou redukci, ani nechce upravit či opravit vlastní zásahy, které ony dopady ve většině případů umožňují.

A závěrem pro Páju ze žížalek:
- Znalosti a zájem je zjišťovat, studovat a vědět nemá nic společného se sebejistotou. Je to jen tvůj argumentum ad hominem. Narozdíl od některých jedinců ovšem o přijímaných informacích vždy pochybuji a vlastně stále si je rozporuji a hledám slabá místa. Zdaleka nejsou zabetonované a koukám na ně nejen pohledem úzce odborným (např. zoologickým či ekologickým), ale přidávám i témata sociologická, protože člověk je neodiskutovatelným obyvatelem planety.
- Ony studie jsou studie pojaté též mnoha směry, včetně ekonomického, sociologického a dalších. Přečti si je, než začneš znovu prskat a své prskání podporovat dalšími falaciemi (výraz ekofašista je už fatální znamení hrubé frustrace a nevyspělosti). Je to jen tvoje vizitka, když je místo argumentů používáš. Diskusi to taky neprospívá. Nemusíš se mnou souhlasit, nech si ale hlavu otevřenou. Ta snaha, tebou na závěr zmiňovaná, ti popravdě vůbec nevyšla. Škoda.

Apropos, stav pstruhových revírů je též spíš vizitkou nesmyslného hospodaření a pravidel pod taktovkou národofrontovského sojuzu. Je totiž zajímavé, že revíry, o kteríé se místní organizace či krajské organizace příliš nestarají a jsou nadměrným tlakem rybářů nezasaženy, vykazují do jejich "odhalení" velmi zajímavé výsledky. Ale diskutovat můžem o tomto dále, když uvedeš, o který tok se jedná?
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od Jiří K. »

Važený a milý XAXAPe.
Svým způsobem máš pravdu. Měli bychom se všichni, kterým jde o zachování "biodiverzity" naučit tahat za jeden provaz. Bohužel jaká může být spolupráce s hnutím ( Duha), které si dává za cíl likvidaci lovu živých zvířat a těch kteří toto provozují za cíl své činnosti. Pokud se jim to hodí tak nás obviňují z nečinosti s ohledem na škody způsobené sparkatou zvěří v lesích. Je velice zajímavé, že na divočáky se nepoukazuje. Ti LČR totiž škody nedělají. Asi sponzor, nebo se pletu.
Kde jsou kritiky na velkoplošné hospodaření s plodinami pro biopaliva. V rámci špatně nastavených parametrů pro dotace došlo k likvidaci i těch posledních mezí co nám tady zbyly. Ona asi koroptev je takový nevýrazný pták, ta se pro prezentace moc nehodí.
Ono s tou očistou by se mělo začít i s druhé strany. Svého času jsem slyšel jaká je skladba dnešních tzv. ochránců přírody. 20 % těch co tomu opravdu rozumí, 5 % co s toho mají zisk a samozřejmě jsou hrdými sponzory všeho co je eko. Pak přichází oněch 75 % velice militatních eko aktivistů s minimálnimi znalostmi pro špinavou práci. Důležitá jsou ty správna hesla. Ono těch 5 % a na ně navázané firmy z toho má dost velký prospěch.
Neměj z toho prosím pocit,že my jsme dokonalí.

Nyní se vrátím k tématu.
Mám možnost působit na opačném konci republiky kde najít pobytové znaky rysa není problém. Sám jsem měl možnost jednou rysa in natura vidět. Přežil to! Argumentovat tím jaká je pravděpodobnost setkání lovce s rysem při čekané je blbost. Naše nároky pro lov na čekané jsou naprosto odlišné od rysa. Se vší úctou, Tvá tvrzení si naprosto odporuji. Na straně jedné tvrdíš jak velké teritorium potřebu jeden rys a pak poukazuješ na to kolik rysů "myslivci" upytlačili. Co se týče lovu rysa tak jako nejůspěšnější se uváděla naháňka i tam se to bralo jako náhodný úlovek. Tak si to zkus přepočítat.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od Jiří K. »

Omlouvám se za rozdělení příspěvku, bohužel jsem nebyl schopen svou reakci napsat z nějakých tech. problému v jednom příspěvku.
Můžeš mi říct jakým způsobem vidíš řešením problému zimujíci kormorám. Ono podle současných metodiky opravdu není možné stav snížit a bez patřičné motivace nebude myslivce k redukci kormorána nic nabádat. Nemyslím si, že je možno nějak na nás hodit to jako škody.
Jsem totiž taky vlastníkem ryb. lístku a vliv kormorána na Odru vidím dnes a denně.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Problém ondatry pižmové.

Příspěvek od fesoj »

Jak všichni víme, ondatra byla vysazena na Dobříšsku někdy v r. 1905, obsadila prázdnou ekologickou niku a vzhledem ke svým rozmnožovacím schopnostem /jde vlastně o hraboše/ se rozšířila nejen po Čechách, ale prakticky po celé Evropě. Z mysliveckého hlediska se stala naší nejvýznamnější kožešinovou zvěří. S výjimkou vyšších horských poloh neexistovala řeka, potok či rybník, kde by se nevyskytovala. Jenže tohle dnes už není pravda. Před takovými 20 lety spousta myslivců ondatry lapalo do vrší, šlehaček či želez, prodejem kožek si ledaskdo vydělal na celoroční provoz myslivosti od střeliva až po poslední leče a ondater neubývalo. Dnes u nás na řece Ličné, jejich přítocích a přilehlých rybníčcích či rákosinách není široko daleko ani jedna. Zajímalo by mě, jak je to s ondatrami jinde. Dle mého názoru je hlavní příčinou jejich úbytku přemnožení lišek a to ne snad proto, že by je vychytaly do posledního kousku, ale ondatra je mezihostitelem tasemnice, která u lišek a dalších šelem cizopasí. Kdysi dávno o tom něco bylo v Myslivosti, tak jsem udělal pár pitev - a skutečně, co ondatra, to boubele na játrech... Na tento problém jsem si vzpomněl proto, že ochranáři tvrdí, že žádný predátor si nemůže vyhubit svoji kořist a právě ondatra je typickým příkladem toho, že nemají vždy a ve všem pravdu. Zajímalo by mne, jak bude reagovat zejména Xaxap.
Kritériem pravdy je praxe.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od včelák »

To se musím přidat.Ondater bývalo i u nás na horách dost.Nejvíc jsem jich ulovil před více jak dvaceti lety asi 60 za sezonu. Nyní ondatry uplně vymizely,nejsou vydět ani pobytové znaky. Kamarád má rybníčky a tam mu každý rok nějaká dělá neplechu.Ještě nevymřely ale jsou vzácné.Myslel jsem že to mají na svědomí kuny ale bude to asi fakt nějaká nemoc. Uplně to samé je s tchoři.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Problém ondatry pižmové.

Příspěvek od kojot »

fesoj píše: Dle mého názoru je hlavní příčinou jejich úbytku přemnožení lišek a to ne snad proto, že by je vychytaly do posledního kousku, ale ondatra je mezihostitelem tasemnice, která u lišek a dalších šelem cizopasí. Kdysi dávno o tom něco bylo v Myslivosti, tak jsem udělal pár pitev - a skutečně, co ondatra, to boubele na játrech...
Pominu jistou averzi k ondatře, jenž vznikla již za dob studií, kdy jsem v rámci rybářské praxe musel v mrazu a dešti izolovat jílem prohrabané rybniční hráze. Od těch dob je to pro mě z...... myš. Má zkušenost jest taková, že na rybnících a rybničních stokách vymizela ondatra po osídlení lokality vydrou říční. Několikrát se mi to potvrdilo, kdy jsem změnil rajon v rámci ČR, kde vydra nebyla, zato ondatra ano. Jakmile se objevily první pobytové znaky vydry, po ondatrách se slehla zem. Podobně zmizely ondatry z našeho potoka, když se tam objevili první norci...
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od kojot »

XAXAP píše:Milý kojote, Český rybářský svaz je organizace s velmi tristním řízením a řešením problémů. Jak jsem psal, není dosud transformován a většinu svých trablů řeší alibistickými kroky a populistickými prohlášeními. Nejsou schopni bojovat proti betonovým lobby, otravám, ekonomické disbalanci, nejsou schopni řešit průšvih s kormoránem zapracováním vědeckých poznatků. Možná i proto, že to nemá snadné řešení a nechtějí vypadat pro členstvo jako ještě více neschopní.
Milý Xaxape, ČRS jistě není organizace s velmi tristním řízením a řešením problémů. Přímo v radě mám pár dobrých kamarádů, z nichž někteří jsou dokonce spolužáky. Setkáváme se celkem pravidelně při různých konferencích, které dokonce i ta nepokroková ČRS organizuje. Většinou jsou to vystudovaní rybáři s velkou praxí a co se problematiky řízení svazu týče, jsou to odborníci na svém místě. Musím dokonce podotknout, že do oné připravované vyhlášky pro regulaci kormoránů vznesli 463 připomínek, z nichž MŽP zapracovalo pouze tři. Musím tě zklamat, ale proti betonovému lobby v rámci vodohospodářských úprav toků není schopen bojovat nikdo, stejně tak jako s otravami, jejichž příčiny jsou neovlivnitelné. Proto se jim také jinak říká "havarijní otravy". Ekonomická disbalance je rovněž nějak v jejich činnosti neomezuje, jinak bychom zde již měli ty super soukromé revíry, které jsou jinak vybrakované a lákají pouze reklamou. Vědecké poznatky o kormoránovi byly již vzneseny (nikoli zapracovány) v rámci připomínkového řízení vyhlášky MŽP. Předpokládám, že renomé doc. RNDr. Adámka, CSc., jako řešitele této otázky, je plně dostačující.

[/quote]ČRS na zmiňovanou konferenci ani nepřizval nikoho s oponentním názorem, neotevřela žádnou debatu, která by se jim nehodila. Ta konference byla tendenční, nikoliv rozumná neřkuli vědecká.[/quote]

Konference se účastnili zástupci svazů a rybářských a vodohospodářských podniků. Dále byli přítomni zástupci MZE, MŽP, EU, ČMMJ, ČSOP, AVČR, AOPK, Univerzita z Berlína, rybářské časopisy, televize Chytej.cz a další. Dle mého tam zaznělo oponentních názorů více než dost, tudíž ji nepovažuji za tendenční, nerozumnou a už vůbec ne za nevědeckou. Někde bych pohledal i sborník přednášek.

[/quote]Kupř. neschopnost získat generační rybu má kořeny úplně jinde než u jakéhokoliv živočicha lovícího ryby. Tenhle argument končí s hranicemi regionu a onoho výkřiku. I v ČR jsou místa, která pod tlakem migrujících a zimujících kormoránů jsou a reofilní druhy ryb rozmnožují. [/quote]

Opravdu tomu tak zarytě věříš? Konkrétně řeka Svitava, významný rezervoár lipana podhorního a ostroretky stěhovavé. Po zimě 2011 získat generačku v potřebném množství takřka nemožné. Od prosince, do poloviny února jsem nahodile napočítal v šesti sledováních od 140 do 194 kormoránů na úsecích od 2 do 4 km.
Opravdu by mě zajímalo kde je možno najít lokalitu s masivními ataky zimujících kormoránů a dostatečnou rybí základnou po jejich odletu? Určitě myslíš řeku Jihlavu, nebo Dyji pod VD Vranov.


[/quote]Apropos, stav pstruhových revírů je též spíš vizitkou nesmyslného hospodaření a pravidel pod taktovkou národofrontovského sojuzu. Je totiž zajímavé, že revíry, o kteríé se místní organizace či krajské organizace příliš nestarají a jsou nadměrným tlakem rybářů nezasaženy, vykazují do jejich "odhalení" velmi zajímavé výsledky. [/quote]

To máš jistě pravdu, zajímavé výsledky vykazují, protože v nich nic moc k vykazování není. Už jen proto, že kde se nerybaří, tam se vesele pytlačí. Pokud máš alespoň nějaké pojetí (pro další plodnou diskuzi) o výrobě potočáků od výtěru po Po2-3 (případně jiných reofilů), prosím konkrétně, ne opsané demagogické učební texty Masarykovy univerzity.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od XAXAP »

fesoj: K ondatře ti nic neřeknu, její story vůbec neznám a žádných fabulací se dopouštět nechci.

Jiří K: komentovat nějak detailně Duhu též nebudu, zas tak dobře financování neznám. Lesy ČR mezi podporovateli, myslím, nejsou. Nevím o nikom, kdo by z tohohle hnutí měl nějaký zásadní zisk. Spíš bych řekl, že je tvoje argumentace postavená na domněnkách. Nebo máš nějaké podložené zdroje? Pokud ano, sem s nimi. Byl bych první, kdo by to u nich otevřel. Rozděluju každý rok nemálo peněz, které svým podnikáním vydělám a nespotřebuju, mezi různé organizace, které se starají o přírodu. A určitě je nechci posílat někam, kde to smrdí. Jinak za sebe můžu potvrdit, že dosud všechna tvrzení, která se týkala lesa a šelem (moje hlavní obory zájmu), nebyla nijak mimo mísu a ani nebyla přehnaně militantní. Že se mnohým nelíbí je pochopitelné. Opačný názor či mizerná sebereflexe by ale neměla vést k devalvaci oponentního názoru hloupým způsobem, jak i tady občas někteří myslivci předvádějí. A slovem někteří nemyslím všichni, lze tu nalézt i dost názorů rozumných a vyspělých, a to i mezi těmi, které nejsou s těmi mými kompatibilní. Oponentura mi nevadí, naopak člověka posunuje ve vědění.

kojot: Myslím, že je těžké a možná i zatím nemožné tě přesvědčit, že ČRS je pro rybolov u nás průser, ostatně si ty sám prozradil, že máš vřelý vztah s lidmi, které já považuji za neschopné entity. Troufnu si tvrdit, že vystudováním rybářských škol v ČR se bohužel nestane nikdo dobrým manažerem takto velké organizace. Krom toho v tichosti Rada přihlíží rozkrádání prachů na krajské úrovni (např. nemalé prachy na krmení pro rybochovy, dále ztráty při zarybňování). Stejně tak na úrovni MO (tunely na členské příspěvky a hrazené brigády, malé domů do vlastního podnikání či podníkání blízkých). Ta organizace smrdí ze všech stran a ty jako rybář, pokud máš rád rybolov na řekách, ani nemáš jinou možnost, než u nich setrvat. Většina nápravných opatření proti úbytku nějakého rybího druhu je jen papírovým prohlášením. Tohle všechno mi velmi vadí, zvláště proto, že mohu porovnávat s mnoha revíry v zahraničí. A argument, že neschopnost svazu by dávno ukázaly privátní revíry a spolky, je absolutní nesmysl člověka neznalého či vybrainwashovaného. Sorry, pokud se tě tohle dotklo, ale podívej se na paragraf 34 posledního zákona, kterým dva bývalí agenti komunistického režimu (jeden v čele svazu, druhý na ministerstvu) absolutně znemožnili komukoliv konkurovat a ukázat, že to jde. A aby se náhodou netrhaly samotné organizace, pokryli si to převodem dekretů z MO na kraje. Tohle není čisté ani náhodou. Velmi přesně věděli, čeho se bojí, kde je jejich neschopnost, a tak to zasekli na legislativní úrovni. A pstruhovek, na které Svaz prdí a zachytáš si, vždy pár je. Jmenovat je nebudu, byl bych sám proti sobě a kamarádi by mě desocializovali. Dvě z těchto řek jsou dokonce pravidelně pod tlakem kormorána, na jedné je bežná i vydra. Zdecimovány jsou vždy až poté, co se to o nich rozkřikne a dostanou se pod tlak lidí.
A závěrem, pokud myslíš RNDr. Adámka Zdeňka z Brna, soudního znalce, tak jeho erudice pro případ kormorán na českých řekách je velmi, velmi sporná. Bez větších obtíží lze najít jeho publikační a odbornou činnost. Jsou v ní rybníky a chovy, kapr, kapr, kapr, pak občas duhák, sumec, lín, amur. Po reofilních druzích ani vidu ani slechu. Používané citace jakbysmet. Je to jakobys prohlásil, že odborník na auta může adekvátně zvládnout studii vozítek na Marsu, protože obě mají přeci kola. Lidé, kteři vypracovali obě mnou zmiňované nadnárodní studie jsou úplně jiný level. Navíc to udělali pohledem všech možných souvislostí, bez úzkého zaměření pouze na ryby a ptáka. Jak se dá pak ale pohlížet na konferenci, kde tohle není vzato seriózně v potaz a nositelé oponentního názoru na ni nejsou řízeně pozváni. Tohle nemá s odborností a vědou nic společného. Já vážně nechci bejt zlej, ale mám pocit, že používáš nadmíru převzaté argumentace, a to aniž by sis je sám ověřil. Naučme se nevěřit slepě všemu jen proto, že je to pohodlnější. Pro vlastní rozvoj je myslím dobré podrobit přijímané informace kritice. Vždyť jde jen o kritiku informace, neznamená to, že její původní nositel je špatnej člověk či lump. Jinak se snadno staneme oběťmi kognitivní dosonance (viz Festinger, Carlsmith či Koukolík) či efektu popsaného Dunningem a Krugerem.

A byl bych vážně nerad, kdyby se tahle diskuse změnila v prostou přetahovanou eg.

Hezký večer!
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od XAXAP »

Jiří K.: no, tak se taky dopustím rozdělení příspěvku, protože jsem reagoval jen na jeho část.

ad řešení kormorána: asi to bude kombinace regulace v Pobaltí (oblasti hnízdišť) a vytvoření lepších podmínek pro ryby tam, kde jsou decimovány (viz britský model, pokud se osvědčí). Dá se taky očekávat samovolná přírodní redukce (rychleší šíření nemocí, genetický drift apod.).

ad rys: pro jednotlivce je šance se s ním potkat malá, multiplikace (počet lidí a jejich flintohodin) ale potenciál ilegálního odstřelu výrazně zvyšuje. Možná by stálo za to to matematicky přesně spočítat. Je ale otazné, jestli by to zatvrzelí vyvraceči přijali. A jestli by šla statistika o hodinách v lese vůbec získat.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od BwanaHunter »

XAXAP> Tak o rybách vím jen to, že plavou ve vodě a celkem dobře chutnají, většinou. Takže do toho vám fušovat nebudu. Nicméně, to že JEN SAMOTNÝ odstřel není moc účinný, pokud nejde dohromady spolu s dalšími opatřeními, jako zajištění vhodného krytu pro ryby, tak to mi připadá jedině logické. Drobnou taky nepořeším pouhým tlumením škodné, pokud nemá kryt a potravu, ohrožené druhy, třeba tygrů, pouhým zákazem lovu a stíháním pytláků, pokud nemají migrační trasy díky lidské činnosti. Však taky nikdo, nebo minimálně já, netvrdil, že vlastní a pouhý odstřel je samospasitelný. Ale psal jsem, že odstřel je legitimním nástrojem regulace počtů a v důsledku managementu populací a za tím si stojím. Ano, asi jsem to nenapsal, ale samozřejmě jako jedno z komplexu opatření. Škodám na polích nebo v lesních porostech taky nezabráním jen flintou, pokud tedy nějakou zvěř mít v lese chci, a to chci.

K Hnutí Duha, říkáš, že tvrzení, která se týkala lesa, nebyla mimo mísu... podle tvého názoru je třeba současná situace v NP Šumava v pořádku? A nemůžu si odpustit, sám v kritice ČRS, resp. Dr. Adámka (o kterém nevím zhola nic, takže nemohu soudit, kde je pravda) píšeš "Je to jakobys prohlásil, že odborník na auta může adekvátně zvládnout studii vozítek na Marsu, protože obě mají přeci kola". Pak mi tedy skutečně zajímá, na základě jaké odborné erudice rozhodují lidé z Duhy o lesním hospodářství. Veterináři, fotografové... to je tedy jak kdyby vozítka na Marsu navrhoval kunsthistorik, i kdyby sebelepší. Nebo ne?

A pak tu máme stále otázku, na kterou si nejsem jistý, jestli jsi už odpovídal, a pokud ano, tak mi to uniklo, což se omlouvám. Co je tedy podle tvého názoru hlavní příčinou toho, že se rysí populace nerozšiřuje a nestabilizuje tak, jak by měla? Díky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od XAXAP »

BwanaHunter: odstřel je terminální řešení, nelze ho vzít zpět. Osobně si nedokážu představit, že by myslivci zvládli střílet jen migrující a zimující kormorány tak, aby neporušili jejich trvalé stavy u nás (hnízdící populaci), které jsou žádoucí. A to kouzelné řešení, co vymyslelo MŽP, je postavené pouze na základě "zbav se nákladů".

Ad Šumava: Stačí jenom koukat (třeba i na netu) a zjistil bys, že tahle organizace spíše koordinuje, než aby vymýšlela vlastní vědecké studie. Navíc v tom není sama. Ona vědecká obec, která je Duhou často citována, má svá tvrzení podložena i výrazně delší zkušeností jen pár kilometrů za hranicí. Když pohledáš nějaké poslední zprávy se jménem byznysvlezprdely Mánka, dostaneš do ruky seznam odborných spolupracovníků. Tam není co rozporovat.

Jedna otázka na závěr, kolikrát jsi si fyzicky, v reále povídal s kýmkoliv z výrazných persón Duhy nebo nějaké jiné podobné organizaci podobného rozsahu? S kým, kdy a o čem?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Potravní spektrum "škodné"

Příspěvek od Zdenek41 »

XAXAP můžeš nám tedy napsat tebou nejschůdnější cestu k snížení stavu kormorána?Ne,že bych prahnul po jeho odstřelu docela mě může být fuk mě neškodí,ale nezdá se ti,že když už stát neví kudy kam a škod na rybách jde do hafo milionů....a nikdo to nechce hradit ono už asi taky neni z čeho se to překulí na myslivce a starej se.Nebylo by třeba dobré tyto škody hradit?Z nějakého fondu na ochranu živočichů.Jsou takové fondy u placených ochranářů?
Ted mě napadlo a nevíš jak snížit stavy černé zvěře?To by nám pomohlo hodně.Ono je to těžké, v kulturní krajině s prostřeným stolem,honbou za mamonem a egem.Se často zapomíná na hlavní aspekty žití.Tady ani rys nebo možná lépe vlk nepomůže.V první řadě by se musela změnit společnost,netopit zrním ,nekvasit kamiony jeden den starých chlebů,uskromnit se a pak by možná.......nastala nějaká změna.Pořád se oháníte musím napsat oháníme kolik toho dobytka šlape pole,kolik toho dobytka žere les.Ale nikdo z nás ještě neřekl kolik teda....NKS jsou podle uživnosti v určitém systému.Podiv se na tisíce hektarů řepky,kukuřice.To je ta uživnost.Nedivme se,že se vše množí.Pak by nějaká kočka či vlk byl i žádoucí,ale za určitých podmínek.A o této dohodě nechcete(nechceme )ani slyšet.Vše je o diskusi, jenže každý prosazuje to svoje.Tahle společnost má svoje skupiny a nikdo nechce znát názor toho druhého.Tak to bylo a i zůstalo :wink:
Odpovědět