Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
gampl
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 08.12.2011, 16:52

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gampl »

:D
Naposledy upravil(a) gampl dne pát 27.4.2012, 17:42, celkem upraveno 2 x.
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Chci se zeptat úplně blbě......
Která operace se provádí dříve? Upravení, zkrácení, začištění krčku nábojnice - nebo kalibrace v matrici a vypíchnutí zápalky?
Mám pocit, že nábojnice s neupraveným krčkem je vystavena většímu namáhání v kalibrovací matrici.....nebo je to jedno?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Na délku upravuješ až zkalibrovanou nábojnici. Na matrici to nemá žádný vliv. Délka je důležitá zejména kvůli nábojové komoře a pokud děláš zaškrcení tak i pro toto. Zejména u roll krimp.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Mě totiž příjde, že i když je nabojnice dobře namazaná, tak to jde kalibrovat ztěžka. Navíc mi full leight matrice LEE dělá ostřejší hranku na začátku zúžení kuželu ke krčku (270Win). Už to není zaoblené jak originál, ale je vidět že se to na té hraně hrne a dře.....
Zkoušel jsem zkalibrovanou nábojnici nabít do flinty a taky to není moc vono. trochu to drhne................
Prostě jsem koupil lis a v zápalu nadšení jsem začal blbnout :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

270W je dost dlouhá a vyžaduje větší sílu. Dobré mazání je podmínkou. Já v současnosti používám Dextron III (Castrol TQD) Jsou to oleje pro mazání automatických převodovek. Ne každé mazivo vyhovuje. První nábojnici mažu fest a kalibruji i na 2x, než se namázne vnitřek matrice. pak už třeba další 3 jen promnu mastnou rukou, pak zase jednu namáznu více atd. Chybou je zastavit v horní úvrati. Někdy jakoby tam nábojnice zamrzla. Zásadně nervat nábojnici do matrice za každou cenu. Lépe je ji zavčas vytáhnout a znovu máznout. Ty odpory jsou nesrovnatelné s nábojnicemi pro krátké zbraně. Pokud jde nábojnice po kalibraci a zakrácení do komory ztěžka, je chyba buď v komoře ale mnohem pravděpodobněji v matrici.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

:D kdybys zkusil mazat čím se má tak nebudeš mít problémy se zadřením nábojnice v matrici. Zkus si skočit do lékárny pro lanolin (pro začátek) ale nejdřív pořádně odmasti matrice od toho svinstva.
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Mažu čistou lékařskou bílou vazelínou a docela dobře to funguje. Síla použitá ke kalibraci je daleko menší.
Je možné, že by matrice Lee málo roztahovaly krček?
Podle tabulky by to mělo být 7,82mm a mě to roztahuje jenom na 7,68mm vnějškem. Nebylo by asi dobré, aby to bořilo stěnu nábojnice do střely....mohlo by to zdeformovat nábojnici v hraně přechodovém kuželu?
Když lehce máznu krček zevnitř, nevadí to potom při prachování a osazování střely? Nebo se to musí odmastit? dík
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Jak máš seřízenu osazovací matrici? Pokud nemáš na střele drážku na krimp, není vhodné touto matricí krimpovat. Při této operaci většinou dojde k "nafouknutí" zadní hrany přechodového kužele. Na to je určen factory crimp (pokud chceš krimpovat). Jinak to co radí sided je osvědčená "home made lubrication" s kterou rozhodně chybu neuděláš. Vazelina alba jsem taky zkoušel, ale není to ono.
Pokud máš odhraněno ústí nábojnice, je průměr v pořádku. Střela vždy mírně krček roztáhne.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Mám na střele drážku na crimp. Takže bych měl osazovat střelu stylem drážku až k ústí krčku?Střela tam drží i tak docela fest i bez factory crimpu.
Zkouším si to jen tak na sucho bez prachu. S nábojnicí SB mi to udělalo tu vybouleninu....nebyl odhrocený krček.
S nábojnicí Winchester mi to bu vybouleninu neudělalo...nebyl odhrocený krček.
Jenom tak si s tím hraju.......osadil jsem si nanečisto dvě střely do dvou nábojnic.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Odhranění je nutné, zejména pokud je nábojnice zakrácena. Neusazuj střelu aby se opřela o přední hranu drážky. Měla by tam být nepatrná vůle. Předpokládá to ovšem stejnou délku nábojnic. Pokud není, může být u kratší usazení dobrý a u delší opřením o hranu drážky dojde ke zborcení. Zatím se mi nikdy nestalo, že by se nábojnice zbortila čistě usazováním střely.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Myslím že nemáš zkrácený nábojnice a moc zašroubovanou usazovací matrici. Zkus ji vytočit,klidně i o pár milimetrů, odjehlit krčkya mělo by to fungovat. Pokud chceš škrtit tak ve dvou krocích, 1) usadit střelu bez škrcení 2) vyšroubovat doraz co zasouvá střelu a zaškrtit. Při škrcení usazovací matricí opatrně, riziko deformace nábojnice je tam vždycky at už v krčku a nebo pod rameny. Zvlášt pokud nejsou nábojnice zkrácené na stejnou délku.
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Už jsem našel příčinu stlačení hrany krčku nábojnice v tématu ,,jak přebíjet střelivo".
Měl jsem špatně nastavenou matrici.Crimpovací hrana osazovací matrice mi zřejmě tlačila na kužel nábojnice už při osazování střely. Takže jsem zaškrcoval už při zasouvání střely.Tlačilo to proti sobě a slabší nábojnice SB to nevydržela.
V náboji s takto osazenou střelou bych měl zřejmě kurevské tlaky, takže si na to dám pozor, až to budu dělat na ostro :?
Měl jsem dál do shellplatu nábojnici, páku do horní úvratě, a sešroubovat matrici až to narazí na kužel - potom o otáčku povolit a zafixovat - tak bych jen osazoval střelu bez škrcení.
Je lepší škrtit osazovací matricí, nebo factory crimpem? Pro lovecké účely?
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Nejlepší je neškrtit (většinou) pokud ano tak kleštinou faktory crimp od LEE
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Osobne neskrtim ziadne, ani lovecke, ani sportove. Nevidim dovod, aspon u seba.
Mazanie - urcite mazat treba vhodnymi pripravkami (olej do automatu, dalas!, fujtajbl, niet divu, ze ti to ide tazko), napr. toto (ale su aj mnohe dalsie od inych vyrobcov), stoji to par korun:
Obrázek
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

to lovec: :D napsal jsi to hezky, až jsem si musel sám před sebou odplivnout. Ve skutečnosti to jde lehce i s olejem (ne každým!). Možná jsem se hloupě vyjádřil, ale bral jsem to obecně. Za celou dobu přebíjení mi zůstala v matrici jen jedna 7x64, kdy se utrhl rantl. Byla to tuším druhá, co šla do matrice (v té době půjčené) a asi jsem ji vůbec nenamázl. Jakmile se mi s Dextronem namázne celej vnitřek matrice, zkalibruji i bez mazání celkem lehce 1-2 další. Používal jsem Lee case lube a když došel, tak jsem to z lenosti zkusil s Dextronem. Obrovská nevýhoda ale je, že je musím po kalibraci odmastit. :( Většinou ale krčkuji a to je zcela bez problémů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět