Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
miroš
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: ned 03.10.2010, 15:27
Bydliště: Severní Morava

Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od miroš »

Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od Vojta »

Já s tím souhlasím. Už dlouhá léta tvrdím, že kočka nadělá v revíru více škody než liška. Je to jen můj názor. Nemyslím tím jen zvěř užitkovou ale i zpěvné ptactvo atd. S kočkou v revíru nemám žádné slitování, nepatří tam a vždy dostane přednost. Nebavím se zde o kočkách pohybujících se za v blízkosti lidských obydlí a le o kočkách daleko za hranicí 200 m. Každý myslím pozná rozdíl mezi kočkou zdivočelou a kočkou, která vyběhla 100 m za barák. Já sám za sebe říkám lovit a lovit. Škoda jen, že v současné době je zákon postaven tak jak je ....
qwer
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16.6.2008, 13:28

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od qwer »

Autor článku trochu pozapoměl na lidstvo. Članek měl mít spíše název "Kočka - nejschopnější zabiják na zemi, hned po člověku". :mrgreen:
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od Jindřich Beran »

Tady je taky jeden zajímavý článek o úhynu ptáků a je tam i graf, který ukazuje "Odhadovaný maximální počet úmrtí v Evropě za rok"

http://hobby.idnes.cz/ochrana-ptaku-pre ... zlicci_mce
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od XAXAP »

Vojta píše:Nebavím se zde o kočkách pohybujících se za v blízkosti lidských obydlí a le o kočkách daleko za hranicí 200 m. Každý myslím pozná rozdíl mezi kočkou zdivočelou a kočkou, která vyběhla 100 m za barák
Vojto, jak KONKRÉTNĚ poznáte rozdíl mezi kočkou zdivočelou a tou, co "vyběhla jen za barák"? A prosím přesně, aby bylo jasné, že nemůže dojít k záměně.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od fesoj »

Zdivočelá kočka se před člověkem bude krýt daleko víc, než nějaký domácí mazel a i její úniková vzdálenost před člověkem se zvětší. Tím ale nechci říci, že domácí míca, které si vyrazí "jen tak za barák", nebude lovit ptactvo, případně drobnou zvěř. Jen ten její "akční radius" bude menší. Již jsem o tom psal, ale klidně to zopakuji - 90 % pytlačících koček jsou kocouři. Řádně krmená kočka žádné daleké lovecké výpravy nepodniká, na rozdíl od kocoura, jehož toulky mívají primárně sexuální charakter, třeba až do sousední vesnice - a když se pak vrací domů vymrouskaný a hladový, uloví vše, co zvládne. Samozřejmě, že nemluvím o kočkách, které jsou jako nežádoucí dárek pro děti nakonec vyhozeny z auta někde v přírodě. Tam na pohlaví nezáleží a setkal jsem se i s tím, že se zdivočelá kočka okotila přímo na kazatelně.
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od precechtel »

4fesoj, máš Pepo pravdu s tou únikovou vzdáleností, jen si nejsem jistý tím pohlavím, protože jsem to nikdy nezkoumal. Já v souladu se zákonem lovím pytlačící kočky a též jim dávám přednost při lovu, nelituju brok ani kuli. Ke kočkám jsem bez soucitu po zážitku, kdy jsem byl svědkem jak kočka ulovila dospělého pětikilového zajíce. No popravdě micky číhající na vojtěšce u myší díry, které mě nechají projít kolem, tak ty nelovím, ty nepovažuji za pytláky. To, že i domácí micka si přinese domů ptáčka či malého zajíčka, to potvrdí každý chovatel koček na vesnici. Ale je faktem, že kdo si pořídí kočku za účelem lovu myší v domácnosti, dává přednost kočce před kocourem, kočka se méně toulá a myši opravdu loví, kocour si jen doma líže šrámy ze šarvátek a odpočívá před další výpravou. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od fesoj »

Franto, to moudro o převaze pytlačících kocourů nad kočkami mi vštěpoval do hlavy hajný Zrostlík - starý praktik v kladrubské bažantnici, kde jsem po maturitě začínal. A samozřejmě jsem si to chtěl ověřit a začal jsem kontrolovat pohlaví každého uloveného kočičáka - a že jich v bažantnici nebylo málo. Celkem jsem zkontroloval 12 kousků a z toho bylo 11 kocourů. A téměř všichni zhasli víc než půl km od nejbližšího stavení, pokud nepočítám hájenku v bažantnici.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od Zdenek41 »

Svatá pravda už známá ve starém Egyptě.Větší problém alespon tady u nás jsou farmy vlese a v poli.Spousta koček denodeně,pokud mi,ale příjdou v lese což je asi 2km od těchto budov...lovím.Plši jsou taky krásní a kolik zajíčků natahá jedna kočka kotatům vzdal i konák uprostřed polí.Obě kočky zlikvidoval sám,protože se už na tolik zmařených životů jak sám říkal nemohl koukat. :wink:
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od ridgeback »

I kastrovaný mazel toho naloví hromadu. Protože je dobře krmený a odpočatý, je při lovu trpělivý a možná i o to úspěšnější. Většinou pak ale loví pro zábavu.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od fesoj »

I s tímto tvrzením musím z vlastní zkušenosti souhlasit, kastrace kočku ani kocoura nezbaví loveckých pudů, maximálně může omezit jejich toulavost.
Kritériem pravdy je praxe.
XAXAP
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: stř 02.1.2013, 12:11

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od XAXAP »

fesoj: to propojení zdivočelá kočka = větší plachost a domácí kočka = menší plachost není úplně přesné, ba dokonce může být velice mylné. Kočky mají svou povahu a ta se může lišit zásadně. A to platí i pro rozdíly v toulavosti, lovu, preferování velikosti kořisti, způsobu chování při kontaktu s lidmi. Pohlaví kočky sice chování ovlivňuje, ovšem opět ne tak definitivně jasně, jak tady padá.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od Posmiros »

Má taky rozdělení na zdivočelá a domácí. Ty zdivočelý jsou daleko od vesnic a většinou jak člověka vidí, tak se snaží zmizet... Většina ulovených koček, jsou kocouři. Loni jsme jich ve sdružení ulovili 26... Je to jeden z našich největších problémů co se týče škodný
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od Leon »

u nás je velká zahrádkářská kolonie a to je výrobna koček na jaře si pořídí kočku na podzim zazimují chatku a starej se tak že ty co přežijou zimu jsou jak lasice je to náhoda když ji uvidíš většinou je vymáknou v travinách psi jak tě zblejsknou tak hned mizí kočky z vesnice které pozoruji z posedu se většinou motají pár metrů za barákem málo která jde dál a když jdeš k ní tak mají hodně malou únikovou vzdálenost
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kočka-nejschopnější zabiják na zemi

Příspěvek od fesoj »

Znova musím vzpomenout na starého Zrostlíka, kterak mne učil : "Pamatuj, že nejhorší škodná je člověk a o druhé místo se svorně dělí pytlačící kočky a psi, jenže každý škodí jinak. Pes škodí především rozruchem, který v honitbě udělá, kočka svou obrovskou žravostí. Lasice, hranostaj, tchoř a obě kuny nezpůsobí dohromady takové ztráty na drobné, jako pytlačící kočka !"
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět