změna doby lovu černé zvěře?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kopov.c »

BwanaHunter píše:Kopov> a mohl bys tedy prosim ty statecne proklamace doplnit konkretnim navodem, jak na to? Jak to udelat spravne a poctive? At tu bolavou pravdu tedy pozname? Diky.

Tady máš odpověd-Herkul to pěkně shrnul a sepsal to s čím se mi nechtělo psát :lol:
Aby se tohle téma trochu probralo,tak by se muselo sloučit více témat-sdružení,přemnožení černé,změna zákona atd. Ale s tím tady asi nic neuděláme.Černá redukuvat jde a není to až takovej problém.Problém je spíš to,že současný stav mnoha lidem vyhovuje.Ve většině sdružení nepustí nikoho schopnýho lovu mezi sebe,radši budou nadávat a plakat jak je ta černá strašná a jaký dělá škody.Osobně teda nevím kde je černá tak moc přemnožená-v nahánkové sezoně jsem objezdil víc jak 18různých honiteb a nikde si nestěžovali.Spíš je to asi tak,že černá je inteligantní a stahuje se tam kde na to lidi serou a kde má klid.Tam potom v klídku zničí pole a je nejhorší nepřítel.Lovím celoročně cca na 500ha a pohybuju se cca na 5000ha takže můžu posoudit jak se černá rozdílně chová tam kde má klid a tam kde se lovu mín věnují a má tam klid.To stejný je v polích-v loni byla kukuřice na dvou polích kde je hranice honiteb.Mezi poli je silnice která hranici tvoří.Stačilo jít v nocipo téhle silnici a hned bylo slyšet ten rozdíl-na pravo kde na to sousedi kašlou byl rachot jak kdyby tam jezdila mlátička. Na levo kde se loví to bylo jen takový klap,klap jak černá opatrně trhala klásky. Výsledek u sousedů kde měla zvěř klid pole na kašu a u nás kde se lovilo škody skoro žádný.
Prostě stavy snížit jde,jen je potřeba proto něco udělat a něco tomu obětovat..Pokud trochu šáhnu do bachyn,tak stavy půjdou hodně rychle dolů,ale to nikdo nechce 8)
Šáhnou to bachyní je potřeba s citem a není vůbec zapotřebí zkracovat dobu hájení a nebo vymýšlet takový kraviny jako střelit všechno co vystrčí ryj z lesa.Udělejte to-střelte pár vodících bachyní a pak teprv budete čučet jak vypadají škody. Selata se vám v poli zabivakují a zničí vám ho,navíc tyhle selata budou v dalším roce skoro všechny vodit selata.Ale nebudou to selata,ale kryplíci.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

to kopov: přesně tak. První z kukuřice většinou vystrčí ryj bachna.
Jen jsem si říkal, jestli je to fakt tím lovem, že vy máte nedobrou kukuřici a prasátka jen chutnala. U sousedů to je jiný kafé, tak to poválely a sežraly. :lol: :lol: :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Nějak mi téma uteklo.Pekně p...pekně tak se to nějak mezi tenager řiká....Je tu hodně pravdy a hodně a věcí k polemizování,ale...Říká se čím se víc vrba řeže tím víc obrůstá.U inteligence černé zvěře se o tom můžeme přesvědčovat už za nějakých 5 let jak se umí přispůsobit tlaku lovu.
Ten ,kdo ted nejvíc bečí jak to vše vystřílet bude brzo bečet že už neni co střílet.A jinde,kde prase viděli na obrázku budou neštastní,kde se tam vzali.Odkud přišli.Velká čast migruje z příhraničních oblastí a to za vhodným žírem,klidem a přístřeším což jin ČR s vysoko rostoucí plodinou přímo nabízí.Podivte se na mapky setí a výměry řepky,kukuřice.Je jasné,že tento stav je neunosný a musí se něco dělat.Pokud se,ale odloví bachyně 4+.Nastane taková reprodukční expoze,že už to nezvládne nikdo ,možná jed a i otom se dá pochybovat.V každém rudlu je určitá hyearchye a socialní rozčlenění.Pochopme,če nejsme v Rusku,kde hybnou částí tlupy je knour u nás je to bachyně a to ještě ve dvou titulech.V ten okanžik co odejdou staré bachyně at vodící či hlavní začnou se dít věci o zachraně rodu.Česky bych to popsal jinak něco o kamenu s cihlou.Okanžitě se zvednou stavy raketově a to i za cenu,že 20kg kusy budou mít po 2 selatech.Degenerace u prasat je velice nepravděpodobná.Ano budou menšího zrůstu,ale plodní stejně.O knourech v populaci a to,že 100kg oplodní jen to co ho udrží je v našich honitbách utopie.A to už dávno.
Ještě pro Leona píše
loni jsem vídal v říjnu bachyni minimálně 100kg a měla pižamáky druhá pomalu stejně velká měla v listopadu 15 kg selata podle mě to v chovu nemá co dělat a jsem zvědavej co mi na to řejne Zdeněk
Lonské mrazy zničily vesměs všechno metání nebyl sníh a holomráz a ještě vlhký.Proto se metalo v tom roce dvakrát a někdy se to stihlo i třikrát.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od motolada »

Něco na tom bude protože mě samému vrtá hlavou,že se lovily říjen,listopad selata 30-50kg.V tuto dobu jsou vidět jen 20-30kg :roll:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdenek> ale ne vsechna selata uhynula a bylo nemalo pripadu, ze loni bachyne vodila dvoje ruzne stara selata...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kopov.c »

To je sice pravda,ale je potřeba brát v potaz,že předloni byl semennej rok.Prasata byla v perfektní kondici a dá se říct,že každá lončačka vodila. Taky v tom semenným roce nechodili po hromadách a najít a lovit černou ze země moc lidí neumí,takže zůstalo dost přírůstku a ten taky vodil. Díky perfektní kondici a v tom roce i dřívějšímu chrutí bylo dost brzkejch vrhů.Nemyslím si,že dost selat pomrzlo-byl velkej holomráz ale ty selátka který jsem v únoru potkával byla odchována.Příšlo mi,že i silné bachy které měli brzké vrhy metaly znovu v srpnu,ale nebylo to tím,že by o selata přišli. Zato letos je hladovej rok,čunata chodí po dromadách takže bych tipnul,že bude rekordní odstřel.Prasata letos strádají a málokterá lončačka je plná.O to jich zas bude mín v následujícím roce. Píšu o tom jak to je tady-situaci jinde neznám.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Jiří K. »

Zdeňku plně s Tebou souhlasím v tom, že není možno naprosto rozvrátit hiearchie černé zvěře a lov vůdčích bachyní povede jen ke zvýšení škod. Pokud ovšem dojde k ulovení vodícího selete,lončačky či nějaké starší slabší bachyně z tlupy nic tak strašného se nestane. Selat se ujmou ostatní bachyně. Naprosto špatně je ulovit samostatnou vodící bachyni, protože pak dochází ke zvýšeným škodám. Ono je třeba lovit i ty selata a lončáky, samostatný lov bachyní by nic nevyřešil. V ruku v ruce s tím je třeba skočit do úsměvu zemědělcům. Hlavně těm hodně velkým společnostem, dokázaly udělat s zemědělství průmyslovou výrobu a na krajině, půdě a životním prostředí jim vůbec nezaleží. Za populační explozí divokých prasat není nic jiného než zvýšení úživnosti a vytvoření fantastických životních podmínek v obrovských lánech řepky a kukuřice. Nejkrásnější na tom je, že si to platíme z našich daní.
Jen pro ilustraci kukuřice byla loni vyseta na 1/5 plochy honitby a ve výměrách od 4 do 66 ha. Dneska jsem to ze srandy přeměřoval. Řepku ještě nemám hotovou, ale bude to víc.
Řešení tohoto stavu nebude jednoduché, ale musí být komplexní i když to bude znamenat skřípění zubů u všech zůčastněných stran.
Ještě pro všechny zůčastněné této diskuze, co může fungovat v jedné honitbě nemusí fungovat v jiné. Musíte vycházet i z místních podmínek.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Jiří K. »

Než,jsem to dopsal objevily se další příspěvky. Jen tak pro zajímavost semenný rok buku u nás byl předloni a dubu letos. Po sklizni zůstalo na polích tolik kukuřice, že až hrůza.Jen pro jistotu jsem si to nafotil. Prasata v noci lovíme většinou na ochozech či šouláním pokud to podmínky umožní.
Uživatelský avatar
Pája ze Žížalek
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15.8.2011, 22:50
Bydliště: Lucko, teritorium Žatecké, severní luka

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Pája ze Žížalek »

Můj druhý příspěvek ke změně doby lovu.

Přátelé,
je samozřejmé že bachyně vodící markazíny – tedy kojící bachyně – se neloví, a snad se není myslivec který by to chtěl dělat. Proč se důležité téma má odklánět na podobné nesmysly? Tady je řeč o době lovu, o bachyních obecně, protože nejsou vodící celý rok, a dnes již nejsou vodící v tradičních dobách. Je důležitou pojinností myslivce při lovu provést výběr. A tuto povinnost a právo mu nechme.
Uvádíte že máte jiné podmínky. Samozřejmě! Krajina je pestrá. Ale my jsme před pár lety u nás také měli černou zvěř jako vzácnou – a ŽÁDANOU... jak naivní ve znalosti dopadu pro dnešek.

Napíši Vám příběh z nikoliv nedávné historie, u které jsem byl osobně. V r. 1972 můj otec ulovil v honitbě Libořice na čekané divoké prase (je to asi 12 km od nás, a dodnes tam žije a honí velká část mojí rodiny). Byla to velká sláva, protože to bylo, co paměť kmetů sahala, první prase. V ten rok se na klepačce 31.12. dělala jedna leč v rákosí nad vsí, a ulovilo se téměř 300 kohoutů, zajíc se nelovil. Byl to již třetí hon toho roku. V r. 1975 otec střelil pět prasat, a na všech 3 honech se střelilo dohromady cca 300 kohoutů a nebyl jediný, kdo tam toho roku střelil prase. V r. 1978 ulovil otec 12 prasat a začaly se dělat naháňky. Celkem bylo uloveno méně než 200 kusů drobné včetně zajíce a králíka. Tam s pamětí končím, protože otec odjel na dlouhá léta pracovat mimo ČSSR. Po návratu byly změněny honitby a my(to již i já oficielně s flintou) byly oba v nově utvořené honitbě (v částečně stejném místě), kde jsme na honu střelili jednoho kohouta, lišku a 19 prasat. Zajíce jsme neviděli. Bylo to v roce 1987. Za to zcela určitě mohli zemědělci s kukuřicí a řepkou.

Domnívám se, že spousta myslivců si NECHCE přiznat závažnost situace, a některé reakce nejen na tomto fóru mne v tom utvrzují. Ale budeme to my, kdo třeba skončí v honibách. Zemědělci tam zůstanou. Po jejich pozemcích černá chodí. Honitby si vezmou a odlov zajistí. V jakém duchu se pak bude odvíjet debata na téma prodloužení doby lovu, nebo lovit bachyně či ne a podobně??? Je to příliš černá předpověď? A myslíte že nereálná???

Je naší (myslivců) odpovědností udržet v honitbách stavy zvěře v odpovídajících stavech. To je naše základní povinnost a podmínka mysliveckého hospodaření. Je to naprosto jednoduché. Jestli za daných podmínek přes maximální snahu nelze udržet černou v přirozených lokalitách a stavech, musí se komplexně změnit přístup. A to i za cenu změny doby lovu, nebo lovu bachyň. Nediskutuji o tom, jestli to je kukuřicí, řepkou a nebo za to může hierarchie tlupy nebo třeba ......slunce! To je přece fuk. Všechno ostatní jsou je plky. Účet nakonec zaplatí myslivci.
Tohoto fóra jsem se zúčastnil s představou, že se zde dozvím něco nového a podnětného k jeho názvu. Zjišťuji, že se tak neděje. Předpokládám, že můj postoj se určitě někomu nebude líbit, a zaslouží řádný rozbor. Mějte se a Lovu!

Pavel
Naposledy upravil(a) Pája ze Žížalek dne stř 20.2.2013, 19:29, celkem upraveno 1 x.
Myslivost je o porozumění přírodě.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od fesoj »

Zemědělci vyřvávají, do značné míry oprávněně, jaké jim dělá černá škody zejména na kukuřici a řepce. Myslivci vyřvávají, do značné míry oprávněně, že v obrovských lánech se efektivně lovit nedá. A přitom by existovalo jedno velice rozumné, celospolečensky prospěšné a efektivní řešení. Stačilo by vtělit do zákona či vyhlášky ustanovení, že škody způsobené černou zvěří v lánech plodin, které mají rozlohu víc než XYZ ha, se nehradí - a hned by se vidělo, kterou cestou by se tihle pseudozemědělci, kteří by nejraději viděli jeden jediný lán řepky či kukuřice v rozloze pomalu celé honitby,vydali. Buďto ta pole rozčleníte, aby se dalo proti černé efektivně zasáhnout, nebo na náhradách dostanete kulové ! Zvýšila by se biodiverzita a zlepšil vzhled krajiny, stoupl by odstřel prasat, snížily by se škody - ale ta "myslivecká lobby napříč politickým spektrem", na kterou se tolik nadává, je ve skutečnosti natolik bezzubá, že něco podobného nedokáže ani navrhnout, natož pak prosadit. A přitom zrovna tohle je něco, kde by se myslivci a ochranáři měli domluvit a táhnout za jeden provaz - čert vem Babiše a jeho zisky !
Kritériem pravdy je praxe.
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Herkul »

Já si myslím, že tohle téme se nemusí nijak rozšiřovat! A asi by se mělo přejmenovat, nebo uzamknout.
Pavel: v mnoha věcech s tebou nesouhlasím...
Zdenek: palec nahorů ( až na to že ta seleta nemusí být te bachy, já zažil bacha 3 silná selata 2 lončačky které až v září dohromady 6selat- lončačky na začátku října padly (hospodář - co vylezlo na cestu- jasná lončačka -bac.. bez koment.). Ty tři selata - jedno já jedno známej (jedno se ztratilo :-)) asi víme jak). V litopadu padla 90 kg bacha, protože ona do chovu nepatří koukejte co vodí (6 selat ze září od dvou lončaček) :-))). No šaráda.
Fesoj: palec hore - jen prosím nechtějme, aby něco ti kapsohrabáči měnili, nebo dokonce prosazovali. Tohle je na nás -dopis, petice, donutit okresy aby rozeslali na MS podepsat - dát to těm hrabáčům v CMMJ a oni ať se starají - nestaráte se = šup s nima do koše!!Už je na čase, aby se ledy pohnuly. No jo, ale kdo to udělá - nikdo. takže bla bla bla (jdem do lesa ne?:-).
Toto téma pro mě je trošku KO, jelikož se zde bavíme o něčem jiném. Tudíž shrnu.
Změna doby lovu NENI nutná. Jen musí VETSINA z nás (myslivců) OPRAVDU chtít něco udělat - a já se budu opakovat, že to NEJDE při současné legislativě (krom jihého - fesoj), při dnešní ekonomické situaci (většina z nás má hluboko do kapsičky - honitbu budou jen dražší) a dalších mnohokrát, už řeknu omletých zaležitostí, které dnes prostě jsou. Ámen
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Jeto až kacířské,ale mnoho věcí jsme od přírody přebrali a okoukali.Myslím,že dneska by ani letadla nelítala.Ale dál jí naslouchat nechcem.Vše je o penězích.Ale nad přírodou prostě zvítězit nelze.Nekdy se stydím,že i my jsme její část.
Pokud se nepochopí tyto základní věci a dá se přednost prachům,musíme počítat s tím že jsme tu nežádoucí druh.A co to má společného s černou,přemýšlejme.....
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne čtv 28.2.2013, 17:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Lotr »

Nesouhlasím. Když se podíváme na historický vývoj doby lovu, šlo by změnit a k lepšímu. Posunout doby lovu dospělé černé (anebo dle názoru naší slavné myslivecké rady zařidit povolení lovu selete a lončáka na společných lovech :lol: :lol: :lol: ), prodloužit dobu u jezevce a další věci by se daly vylepšit. Pokud většina lovců BUDE něco dělat, něco dokázat. Kecy o tom, že ti nahoře si to stejně udělají jak chtějí, jsou dobré leda do hospody. Ale musí se chtít, bez toho to nejde :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kasari »

Osobně jsem pro to aby byla černá povolená celoročně. Liška je taky, proč? Je lišek víc než černé? Jakou škodu způsobují liška naší ekonomice proti černé?
Obávám se, že většina z nás si nikdy nepřipustí fakt, který jsem zmiňoval již dlouho - oproti proklamacím myslivci NEZAJISTILI vyváženost jednotlivých druhů v rámci ekosystému. Je to prostě katastrofální selhání. Takže místo demagogických způsobů obrany bychom měli tuhle iniciativu sami navrhnout, aby byla vidět alespoň snaha to zachránit.

To Pája - souhlasím, že černá do podobných honiteb jako je ta vaše nepatří. Stejně jako do většiny honiteb v nížinách. Bohužel i na dnešní uživatele platí jen razantní způsob, jak je k tomu donutit. A škody jsou jeden z nástrojů...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Leon »

kasari myslíš že to někdo pochopí :lol: :lol: :lol: zkus sem hodit ten odkaz na ty počty úlovků v Evropě já to nemůžu najít tam je jasně vidět kam to hospodaření s černou došlo
CZ 550 american 308win.
Odpovědět