Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jiří K. »

Tak jak vypadá ta hlava ?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

Právě před chvílí jsem ji vytáhl z potoka a k mému údivu šly ty zbraně vytáhnout ručně, bez použití násilí. Momentálně je vyvářím, pak je změřím - ale nebude to nic moc, zejména šířka páráků je dost malá. Jsem zvědav na věk, zkusím to určit podle Brandta, myslím, že moc starý nebude - tak 3, 4 roky.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jiří K. »

Kolik na té hlavě ještě zůstalo tkáně ?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

Moc ne - prakticky jen v dutinách, na povrchu kosti jen jakýsi mazlavý film, pod tekoucí vodou u splávku zmizel a jak jsem napsal, páráky i klektáky jsem vytáhl prsty bez jakéhokoliv násilí. Možná, že jsem to mohl vytáhnout už dřív, ale při pohledu ze břehu se to jevilo jinak - osiny i tkáně byly v tom pytli, navíc bahýnko a skutečný stav jsem zjistil až po vytažení. Ale nebylo proč spěchat. Pytel to vydržel, jen na jednom místě byl proříznutý od páráku.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jiří K. »

Jsem překvapen, že to v té horské bystřině šlo tak rychle. Až to budu muset řešit, tak již vím jak na to. :lol:
Fesoji dík.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

Upřesnuji - jde o regulovaný potok, hloubka za normálních okolností do 10 cm, hlava byla umístěna ve vývařišti pod splávkem kde je přece jen větší hloubka, pytel byl zatížen ještě několika kameny a uvázán drátem. A měl jsem kliku na počasí - i takový potůček se za určitých okolností dovede pěkně rozvodnit. Možná, že by i přesto ten zatížený pytel v tom vývařišti zůstal, ale v praxi to otestováno nemám - zaplaťpánbu... Jo, a řezáky už vypadávaly samy !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

A ještě jeden dotaz. Čím a jak mám vyplnit zbraně ? V 70. letech jsem je vylil voskem, ovšem to časem popraskalo a od té doby jsem to nepotřeboval. Lovci kňourů, poraďte !
Kritériem pravdy je praxe.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od martinh »

Vyplnit DENTAKRYLEM a je pokoj. Dá se koupit v drogerii.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od fesoj »

A vyrábí se ještě vůbec ? Když jsem se na něj dnes u nás v drogerii ptal, koukaly na mě prodavačky jak horák na lívanec. No zítra to ještě zkusím v Trutnově.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Lotr »

Já jsem si od jednoho známého včelaře vyžádal včelí vosk a tím jsem ty zbraně vylil. Drží to dodnes a nepraská a je to už pěkných pár let.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od kounek »

Dentakryl se vyrábí, loni jsem ho koupil v obchodě s Barvy laky (na objednání)

Koupil jsem ho taky na vylití zbraní, jenom problém byl v tom, že mi jej v obchodě dokázali objednat jen v balení 1+1 kg, takže jej ještě opravdu hromada zbyla (ale vzhledem k tomu, že je to dvousložkové a dobře zabalené, tak si myslím že se nic nestane když to zůstane doma v polici na příště). Nicméně práce s ním je jednoduchá, akrotá si člověk musí všechno pořádně připravit, protože jak jednou namícháte, tak to schne poměrně rychle, což ale vidím jako výhodu... :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od kojot »

S Dentakrylem je práce jedna radost. Je akorát na můj vkus dost "mastnej". Nicméně nestřílím kňoura každý týden a tak si ho můžu sem tam dopřát. Po vylití jsou zbraně odolné i vůči pádu.

Teď jsem zkoušel vařit srnčí lebku s pracím práškem a musím říct, že u toho zůstanu. Po uvaření je celé čištění trofeje hotové za pět minut. Prášek a jeho enzymy rozpustí téměř veškeré vazivo a zůstane jen svalovina, která se lehce sloupne. Lebka je po vyschnutí bílá a řádně odmaštěná.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jiří K. »

To Fesoj: V nouzi jsem použil silikonový tmel a funguje to jen se to do těch špiček musí natlačit drátem.

Musím potvrdit to vaření s práškem je super. Jen mám dojem, že je to mnohem náchylnější na převaření. Hlavně I.v.t.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od kojot »

Jiří K. píše: Jen mám dojem, že je to mnohem náchylnější na převaření. Hlavně I.v.t.
I. VT je náchylná i tak, chce to pohlídat.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jiří K. »

Toho jsem si vědom. Nevím zda jsme čerpali ze stejného zdroje, u mne Svět myslivosti. Tam bylo ono enzymatické čištění, popisováno jako 24 hod macerace v teplé lázni a ne var s práškem. V tomto asi bude problém. Lebka mladého kusu není ještě patřičně zkostnatěla a při použití prášku při vaření je vytvoření puzzle dílem okamžiku.
Odpovědět