Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nejsem si jistej, jestli je krtek na bázi hydroxidu. Ale spíše bych řekl, že je tam kyselina sírová. Jinak hydroxid sodný koupíte v každé drogérce a kilo ho stojí kolem 50Kč
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Krtek je hydroxid sodný. :wink: ale proti "obyčejnému" hydroxidu je 2x dra??í. :lol: :lol: :lol: Je to jen obchodní trik se jmény, jak na tom vydělat. Rozdíl je v tom, že hydroxid je v pecičkách cca 0,5cm v průměru a krtek v kuličkách 2mm. :lol: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Je to možné, nepopírám. Jen jsem chtěl upozornit na to, že i některé čističe jsou na bázi kyselin a kdejakýh sajrajtů (odborně řečeno :wink: ). Jinak se už dnes dá koupit hydroxid taky v perlách. Dokonce to už pojmenovávají hydroxi do odpadů, aby obyčejný člověk věděl k čemu si to koupil :lol:

Já krtka nepoužívám, vzhledem k mojí rádoby profesi mám přístup ke všemu možnému a tudí? tam sypu něco jiného. Bývaly dokonce i doby, kdy jsme na koleji prostřelovaly odpady pomocí plechovky a dělbuchu, ale to už je na jiné vyprávění ... :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

To Mosin: zalo? nové téma o čištění odpadů :lol: :twisted: třeba bude trhat rekordy v na?těvnosti :lol:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

No radši ne :lol:

Ale opět mě zaujala neznalost chemikálií, tak se dotoho pustím :twisted:

Hydroxid sodný
Je to takzvaný louh. NaOH Je to opak kyseliny, v žádné případě nezaměňovat se sodou či tak nějak. NaOH je ?ÍRAVINA :idea: Tak bacha na to.

Soda
Jedná se o uhličitan sodný. Na2CO3 (čísla jsou dolní indexy). V žádném případě neplést s jedlou sodou. Uhličitan sodný je méně zásaditý jako hydroxid sodný. Tedy jednodu?e řečeno je to slabší zásada tedy slabšÍ ?ÍRAVINA. Je sice slabší, ale kdyby jste si dali trochu proti pálení ?áhy, mohly byjste si poleptat tu sliznicu či co tam je. Tak bacha na to

Jedlá soda
Jedná se o hydrogen uhličitan sodný NaHCO3 (číslo zase dolní index). Je to prakticky nejslabší zásada ze jmenovaných. To proto, že obsahuje kyselý vodík H. můžete ji tedy po?ít proti pálení ?áhy, kdy reaguje jako zásada se žaludeční kys. atd. atd.

To jen pro ujasnění pojů, protože už jsem se setkal s člověkem, který doma v kredencu našel starý hydroxid sodný a chtěl jej vypít jako sodu, na?těsí to neudělal, protože když si nabral roztok do prstů, tak mu tak divně klouzaly (leptaly se), tak to nepil.


Z výše uvedeného vyplývá, že je tedy možné použít i sodu k odma??ování pro její alkalickyý (zásaditý účinek).

No a dost už předná?ek poďme k tomu čištění.


Napište mi o té maceraci. četl jsem hodně o mravencí atd. atd., ale toto?? vždy» to musí být za?loutlé. Pak se to bělí peroxidem?? Napiště postup dík M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

to milos bukoven: mel jsem na mysli jedlou sodu, nevim, jestli je to krystalicka soda, o ktere pises

to mosin: jak jsem psal nahore, ja nejdriv uplne oberu trofej - hlavne svetla a mozek. pak ji dam do kyble s vodou - na dno dam kamen, aby se barva neusazovala dole v urovni vetrniku a necham odstat - kazdy den vymenuju vodu, a to klidne i tyden (klidne i v tuto dobu, kdyz kybl dam do chladnejsiho sklepa). nasledne vareni trofeje je hodne rychlejsi, POZOR pak na rozvareni!!! problem se zazloutnutim vubec neni.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Já to dělám v podstatě stejně jako Alda, akorát to nenamáčim do vody , maximálně na pár hodin a ani to většinou ne, zásadní je včas přestat vařit, jinak se začnou uvolňovat kosti z větrníku a nepomůže ani lepidlo... :D A pak samozřejmě nastoupí peroxid vodíku, kterej kost krásně vybělí a vyleptá to co jsem neobral... :-)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

Tak taky přispěji, v něčem se budu opakovat. Lebku stáhnu, mozek i světla musí pryč, jak bylo popsáno mají hodně tuku a oberu na hrubo. Ponořím do studené vody na dno kousek cihly. Vodu měním dvakrát denně, doma to nemám, takže máčím i 2 - 3 dny. Potom vařím i se spodní čelistí na dno hrnce dám taky něco aby lebka nele?ela na dně. Po 20 - 30 min. vytáhnu a spodní čelist odlomím od zbytku, už to jde pěkně jemně. Potom vařím dokud nepraskne ?ev na lebce, ke konci přidám do vody jar a dám tam i spodní čelist, vařím ještě cca 15 min - mírně. Pak jenom čistím a čistím a čistím. Lebku udr?uji mokrou. Po očištění obalím vatou, kterou dám i do mozkovny a všude kde se vleze. používal jsem 30% peroxid, ale teď používám jen 10% a můžu Vám říct že i ročka v tom můžete nechat tři dny a nic to s ním neudělá. Ohledně těch zubů - dají se zakápnout voskem před bělením a potom je ponořit do horké vody.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To Alda
To jo to jsem pochopil. Ale já se domníval, že to jak popisují Edelweiss a spol, nechají jen v té dané vodě a ono se to pomalu bakteriologicky odbourává (odborně hnije :wink: ) a pak už se to ani vařit nemusí. Tak jsem to asi pochopil špatně. Jinak postup, který popisuje?, používáme taky, akorát máme krat?í dobu máčení. Proti rozvaření kůstek, nechávám celý větrník nestažený, který pak jen opatrně stáhnu dolů. No a na bělení vymyslel ta? metodu, kdy dává celou lebku do igelitového sáčku a do něj dá trochu peroxidu a zavá?eto. Nevýhodou je, že se vybělí i zuby. Mrzuté ?e? :lol: Ale jinak to funguje skvěle. Celý tento sáček pak ještě dá na slunko a nechá to být.

Jo těch divných dovětků si nevšímejte, poslední dobou mám prazvláštní náladu :roll:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Fery píše:Krtek je hydroxid sodný. :wink: ale proti "obyčejnému" hydroxidu je 2x dra??í. :lol: :lol: :lol: Je to jen obchodní trik se jmény, jak na tom vydělat. Rozdíl je v tom, že hydroxid je v pecičkách cca 0,5cm v průměru a krtek v kuličkách 2mm. :lol: :lol: :lol: :lol:
Přesně tak sám jsem nedávno potřeboval čistič na odpady a v drogerce stál vedle sebe hydroxid sodný a jednou tak drahý krtek. Tak jsem koukl na obaly a na krtku bylo že je to hydroxid sodný a oba odpovídaly naprosto stejné normě ČSN. takže schválně hádejte: Co jsem v drogerii koupil??????? :lol: :lol: :lol:

A jinak jak už jsem psal v jiném tématu jsem objednal Cihelkovu bělící soupravu tak uvidím jak to půjde s ní. když jsem mluvil s p. Cihelkou tak jsem se ptal a říkal že lebku jako klasicky stáhnout, ale není potřeba ji ani zhruba obírat a kupodivu ani světla a mozek namočit opět klasicky min na 24 hodin do studené vody a pak pokud možno bez varu vařit v tom roztoku. Pak po nějaké době zhruba obrat a znova dát vařit a pak už jen zubním kartáčkem dočistit zbytky tkání které tam ještě zůstaly. Je to na dobírku za 280 Kč na 6 srnců. Tj u mne tak na 2-3 roky i když pokud to půjde tak jak letos tak to bude stačit na 6 let :lol: .
Naposledy upravil(a) Marpie dne pát 13.7.2007, 9:01, celkem upraveno 1 x.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Jo a to závěrečné bělení peroxidem jsem doposud dělal tak že už na obranou a očištěnou lebku ale stále mokrou jsem 30% peroxid stříkal sprejem. Peroxid se tak dostane úplně všude ale kupodivu zuby nevybělí. většinou stačilo dvakrát až třikrát lebku postříkat s cca půldenními přestávkami aby úplně nevyschla
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Příspěvek od jirka schindler »

Ahoj tak jak funguje ta bělící souprava dneska mě do?la také tak jsem nato zvědavej. :shock: :shock:
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
Zavadil
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: pon 01.10.2007, 13:52

Cihelkova bělící souprava

Příspěvek od Zavadil »

Zdravím pánové,tuto soupravu používám již několik let k naprosté spokojenosti.Jediné co mi na ní trochu vadí je,že rozpouští tak dokonale,že odpadnou nosní kosti.To ale není velký problém je přilepit zpět.
Já nejdříve za syrova vyjmu mozek,protože se mi lépe odstranuje syrový,než uvařená ka?e :) ,dále vyjmu světla a ještě odstraním tuk ve tvaru trojúhelníku za světly,taky odříznu lýzák.Lebku namočím do roztoku soli ve vodě,viz návod.
Pokud chcete ušetřit,lze místo soupravy zakoupit peroxid vodíku ,zvlá?t a ještě uhličitan sodný bezvodý,viz.články výše,což je ta odma?tovací sůl.
U? jsem to i vyzkoušel a funguje úplně stejně dobře jako ta souprava.
Taky doporučuji si to vyzkoušet nejdříve na lebce srny,at víte co si můžete dovolit.
Hodně štěstí a perfektní preparace.
PS zkoušeli jste někdo preparaci podle Bohumila Tvrzského,tj.odstranění zvěřiny za syrova a následné louhování ve čpavkové vodě?Mohu říct,že je to nejnáročnější způsob co jsem vyzkoušel,ale lebka je sněhově bílá už po vyta?ení ze čpavkové vody!ovšem obírání svaloviny je práce na několik hodin.
Sauer 202 270W , 9.3*62
Mauser M03 8*57 , 30-06Sprg
CZ 527 233Rem
Brno super 12/12
kromax
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: úte 27.5.2008, 10:59
Bydliště: Brno - venkov

Příspěvek od kromax »

Dobrý den,
sice je můj dotaz z trošku jiného soudku než bělění trofejí, ale nedá mě to se nezeptat. Co děláte s nalezenými shozy srnčí zvěře? Vyrábíte z nich něco nebo je nějak upravujete? Nebo je jen očistíte a dáte na nějaké čestné místo? Budu vděčný za jakoukoli radu nebo inspiraci. Klidně i s obrázky :wink: Lovu
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

pri beleni posledniho srnce jsem opet trochu rozvinuj muj dosavadni postup pri beleni - drive jsem lebku omotal toaletakem, namocil peroxidem a nechal pusobit na tmavem miste nekolik dni a prubezne lebku poleval peroxidem. nevyhodou bylo, ze byly vybelene i zuby. zkusel jsem je jednou pokapat voskem, ale bylo to pracne a neucinne.

nyni jsem vzal gumu na lepeni papiru na zdi (na tzv. flip chart) - je to neco jako plastelina, ktera by splnila stejnou roli, a tou jsem oblepil zuby. trofej jsem potrel peroxidem a zabalil do igelitovyho pytliku, ktery jsem podvazal pod pucnicemi. takto jsem trofej opet nechal nekolik dni ve tme - vysledkem byly stale puvodni barva zubu a i mensi spotreba peroxidu...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět