Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

pripominka po dalsi prakticke zkusenosti k pouzivani "krtka" - chce to pridat skutecne velmi malo, staci necela pulka cajove lzicky, jinak se narusi lebka, predevsim tedy u mlade zvere...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

lončák

Příspěvek od milanhb »

Minulý týden v pátek jsem potřeboval narychlo udělat spodní čelist lončáka.Musel jsem ji dát do většího hrnce než obvykle tak po zalití čistou studenou vodou jsem nasypal hned přiměřeně ?abky a nalil
cca 3dl peroxidu a začalo to pěkně pěnit, za moment byl plný kastrol pěny. Vaříl jsem to dvě hodiny pak nožem lehce stáhnul zbytky tkání opláchnul a bylo hotovo.Čisté a pěkné.
Milan
Vlastik
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 07.1.2009, 20:17

Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Vlastik »

Přeji pěkný den
Nemáte někdo možnost poslat tiskopis bodovací tabulky na srnce obecného dle CIC?
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Tomfi »

Úpravy trofeje úhynu

Podařilo se mi najít úhyn, tak tři týdny starý a jelikož se jedná a celkem zajímavou trofej, chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti, s vybělením trofeje, a zbavení zápachu paroží.
Nějaké nápady na vyvaření už jsem dostal, nicméně pokud máte někdo s něčím podobný praktickou zkušenost, napište, možná sde to bude hodit více lidem.

Úhyn stáří tak měsíc dozadu, stav na lebce pouze deka, pod dekou lebka dost nahnědlá už. Paroží napuštěné mikrobama z padliny.
Máte nějaký fígl jak to paroží zápachu zbavit, nebo jen omývat a čekat až vyprchá, zde bych se nerad pouštěl do nějakých experimentu.Jestli se mi podaří dát trofej do rozumného stavu, klidně fotku pošlu.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od BwanaHunter »

K postupu zpracování trofejí nemám, co bych nového přispěl, používám klasický - stáhnu, mozek a světla ven, máčím ve studené vodě, klidně i 2 dny, ořežu co jde, vařím, oberu, vyčistím, bělím peroxidem.
Ale připomenul bych už zapadlý dotaz, který mě zajímá - co dělat se špičáky šelem, aby nepraskaly?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od duch Pampuch »

uhyn nejlepe nalozit do mirne tekouci vody a nechat doohnit, v pripade silnejsiho zaludku je mozne i odstanit zbytky deky a cela vec se urychli, potom postavit do kyble s praskem na mrani nebo bileni zaclon a kost dost zesvetly, urcite nedoborucuji dat na rady varit venku na plynovem varici a pod - teda pokud nechces spachat na sousedy teror. utok :D
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Lotr »

4 Tomfi: použij mou metodu vaření v odmašťovacím prostředku Žabka (koupíš v každé drogerii) a potom převaření ve vodě s kysličníkem. S Žabkou vař asi půl až 3/4 hodiny, podle stavu lebky a v kysličníku vařím asi 20 minut, tady bych asi vařil déle. I když vařil není to správné slovo, voda se musí pouze převalovat, v žédném případě ne vařit! Žabky dej do kastrolu tak 2 plné polévkové lžíce, kysličníku dávám "velkého panáka". Lebka je potom krásně bílá, mnohokráte odzkoušeno.V Tvém případě bych vařil někde v dílně nebo letní kuchyni, domů bych to nebral :D

Paroží bych asi někde někde dlouhodobě máčel nejlépe v tekoucí vodě, popř. pravidelně vyměňoval vodu.

4 BwanaHunter: nevím jak špičáky šelem, ale u zbraní divočáků úspěšně používám metodu vylití vnitřku včelím voskem, všechny moje takto ošetřené trofeje divočáků už léta drží a nepraskají.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbraně prasat to je jasný, tam vyplnit vnitřek. Mám špičáky ze lva upravený preparátorem tak, že drží a to už roky, ale jak to dělal nevím. Drápy taktéž. Uvidím se s ním za nějakou dobu, tak se ho zeptám.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Marpie »

Tak jsem zkusil Lotrovu metodu s žabkou ale asi jsem měl moc velký hrnec (možná i už slabší peroxyd - na výlevce ale šuměl pěkně). Měl jsem dva srnce ročního a tříletého oba jsem týden odkrvoval (bez mozku, očí a co nejvíc ořezané) ve studené vodě pravidelně měněné. Pak jsem hlavy uvařil obral maso a vazy se nezaobíral. Pak jsem to dal do žabky - 2 lžíce na hrnec a nechal v jen tak převalující vodě na sporáku 45 minut. S vazivy to nic moc neudělalo jen jakoby více změkla. Pak jsem to dal znova vařit do hrnce raději se dvěma panáky peroxidu (30%) na půl hodinky opět ne přímo vařit a vazy tam stejně zůstaly (takové změklé a vybělené) tak jsem to pak už doobral pinzetou, což moc lehce nešlo. Víc vařit jsem to nechtěl ten roček už se pomalu začínal rozpadat - dolní čelist, zuby nosní kosti. Úplně bílé to nebylo tak jsem to radši ješte stříknul peroxydem z rozprašovače dal do hrnce a zakryl aby to bylo v temnu - ráno jsem to stříknul ještě jednou a uvidím jaké lebky budou až příjdu domů. Ten hrnec ve kterém jsem to vařil má tuším 8 nebo 10 l.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Petr1970 »

nečetl jsem celou historii, ale chci se zeptat, používá někdo "mravence"? děda to prý tak dělal, máme doma několik skříní trofejí...
nebo to byla jen jedna z fází?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od figi »

Tak to nedělej, a nebo raději rovnou zahoď, vyjde to na stejno.
Když se ti ta trofej z mraveniště neztratí ( lidi odnesou z lesa cokoli ), tak bude žlutá - flekatá od kyseliny mravenčí. S tím se pak už nedá nic dělat.
Ta úprava srnčích trofejí je velmi jednoduchá, nech si to od někoho, kdo to umí, ukázat. Ale opravdu umí, znám lidi, kteří jsou schopni obírat srnčí hlavu postupně i několik dní, přitom je to práce na dvacet minut.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Skalák »

U nás máme kluka, který v loni udělal zkoušky a letos ulovil svého prvního srnce. Trofej si dělal sám podle knihy Úprava loveckých trofejí, trochu jsem mu poradil a povedl se mu opravdu nádherně.
Stáhnout, ořezat přebytečné maso, vyndat mozek a světla, mozkovnu pořádně vypláchnout proudem vody, tak 3 dny necht celou hlavu vymáčet ( měnit vodu alespoň 2x denně), vařit, až popraská blána na čele, pak nechat v horké vodě ještě tak půl hodiny. Pak řádně oškrábat, vytahat nosní kůstky a chrupavky, odmastit v jarové vodě a bělit. Síla peroxidu záleží na vkusu, já používám 30 procent. Do mraveniště opravdu ne! Pozor, mladý srnec je uveřený rychleji, aby se nerozvařil. Konečná fáze s vařením je záležitost tak na 2-3 hodiny. Opravdu nic složitého a nespěchat.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jindřich Beran »

Dělám to přesně tak, jak píše Skalák, jen s tím, že 30% peroxid trochu naředím. A ještě jedna důležitá věc - v době, kdy lebku vařím, manželka odjíždí :o)
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Skalák »

My se synem nepoužíváme k vyváření trofejí srnců běžné hrnce určené k vaření, ale starý funkční, vyřazený fritovací hrnec. Ten se nejlépe osvědčil. Proto, aby nemusela manželka nikam odjíždět je třeba pravidelně vyměňovat vodu při máčení, ono to pak tolik nesmrdí. Já to ale stejně vařím v garáži.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Úprava loveckých trofejí

Příspěvek od Jindřich Beran »

Taky vyměnuji vodu, ale nemám garáž, kde bych to vařil. V paneláku nenám jinou možnost, než zabrat manželce kuchyň.
Odpovědět