Chování na posedu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Chování na posedu

Příspěvek od oziris »

dobry den, som zacinajuci polovnik, tak by som sa chcel spytat skusenych kolegov, ako sa ma clovek vlastne chovat na posede. chapem, ze treba byt co najtichsie, ale pripada mi to prilis vseobecne. v prvom rade, ked sedim na posede, potrebujem sa natacat do stran, aj dozadu, aby som mohol sledovat okolie (i dalekohladom). pri tom, ako sa otocim, vznika hluk - napr. moje saty, pohyb na lavicke atd. ako to riesite vy? vadi to zveri? dalsia vec, kaslanie - obcas si potrebujem odkaslat, tak si dam pred usta obe ruky a pridusene zakaslem. je to ok? dalej, frekvencia sledovania okolia. mam pocit, ze potrebujem mat stale prehlad o tom, co sa deje, takze sa stale otacam. chapem, ze sa da orientovat aj podla zvuku, ktory zver vytvara, ale taka liska nie je moc hlucna. tak neviem... je to spravne, stale sa pohybovat?
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Hirc »

ako sa otocim, vznika hluk - napr. moje saty, pohyb na lavicke atd. ako to riesite vy? vadi to zveri?
Jo, vadí. A hlavně když posloucháš hluk vznikající od tebe, tak neslyšíš to co slyšet chceš. Materiál pro oblečení na posed musí být "přirozeně tichý" - beránek nebo takový ten Banner plyš co vypadá jako imitace kůže (např. Trevis Chitex). Stačí si v prodejně sáhnout - a jakmile to slyšíš, tak to na čekanou není. Všechny možné reklamy předhánějí v high-tech membránách co nepromoknou, neprofouknou, blabla... jenže všechny šustí!!!! Na naháňku nebou šoulačku do hor to je asi OK, ale na posedu uděla mnohem lepší službu řádově levnější "plyšové" oblečení, které pouze izoluje a potlačuje zvuky, namísto aby je samo generovalo.

Ještě pár poznámek:
- když se potřebuješ vrtět/točit je dobrý mít pořádně tlustou sedačku, co se neprohýbá-nepraská a na ní lodenový podprdelník
- za pár korun si můžeš pořídit z armádního výprodeje maskovací síť, kterou si přehodíš přes opěrky a můžeš se za ní přikrčit
- když je zvěř blízko, dělej maximálně pomalé pohyby - rychlý pohyb zmerčí i jinak vcelku flegmatické srnčí

... jsou to samozřejmě mé čistě subjektivní postřehy 8)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: chovanie na posede

Příspěvek od fesoj »

Bez otáčení to většinou nejde. Správně to napsal Hirc - nedělat prudké pohyby a zejména nemávat rukama. Vyvarovat se pohybu /nejen na posedu/, když zvěř jistí naším směrem. To jsou elementární zásady, které vštěpuji i vnoučatům. Co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš ! A ještě jedna věc, na kterou se často zapomíná - zásadně nemočit pod posedem a už vůbec ne v průběhu čekané ze žebříku ! Chci-li někde čekat delší dobu, počítám s tím a beru si "bažanta".
Kritériem pravdy je praxe.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Hirc »

jo, s tím močením to je fakt... manželka se mohla smíchy potrhat, když poprvé spatřila mojí posedovou vychytávku zvanou Uribag :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Zdenek41 »

Mám od octa ta je silnější,jinak s petkou si rádi mrchy hrajou myšice.Je to sranda,když jí prokoušou v růžku.No ta sranda jak prokoho :lol:
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Ondra »

Fakt je, že močení na čekaný je můj největší nepřítel. Já jsem si doma vynutil nakupování mlíka v petce-má nejširší hrdlo (http://www.olma.cz/mleko-mleko-cerstve- ... _6_10.html). Ne, že bych byl tak úžasně vyvinutý :D, ale pohodlně se do něj ulevuje.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Leon »

nejseš jedinej Ondro :lol: ale flaška od tekutého prášku anebo aviváže je lepší nepraská a některý mají větší hrdlo :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Zdenek41 »

Měl jsem kolegu už tu neni je na druhé straně.Ale ten pravidelně pouštěl dávku z posedu.Je fakt,že žebřík vydržel hodně ovšem ten smrad na koberci,když se netrefil byl horší.Jenže to neznal Mášu ta mu ten žebřík vytáhla i ze 150 hřebíkama.Zřejmě ikdyž v letech to pro ni byl supersamec,knour psát nechci. :lol:A co je ještě zajímavější,že zvěř ho do dneška chodí lízat.Hlavně lončáci.Pocit je to hroznej,když se vám začne třepat posed.
Ale abych napsal i mladému kolegovi.Něco naloveno mám.Jako mladík jsem nejvice šoulal.Na prasata již dnes sedím.Pokud necháš prasata zažrat a nejsou již lovem dobzíkané,tak u toho můžeš klidně poslouchat rádio,telefonovat a pod.Zvěř pokud přišla na žír a nenasytí se do určité míry.Tak jí v celku nic nezajímá.Vždy jsem dbal na nešustivé oblečení.Dnes je mi to jedno,ono i to přichází s rokama.Ale co je pro mne důležité,musím slyšet a mít dobrej vítr.Ten ti žádná zvěř neodpustí.A odpust nám ten komentář k močení.To víš jdeme do let a prostata je jen jedna. :wink:
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Ondra »

Zdenek41: Zdeňku u nás se říká-mladí erotici, staří prostatici :) . Na malou ale chodí všichni, takže myslím, že i tohle je dobrá rada pro mladýho kolegu.

Leon: Díky za tip. Já tu flašku pokaždý beru domů, vyliju a hodím do žlutýho konťáku. Nepoužívám nikdy 2x a myslím, že nemáme takovou spotřebu aviváže abych měl na každou čekanou k dispozici novou láhev. Takže zůstanu nejspíš u těch od mlíka.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: chovanie na posede

Příspěvek od kojot »

To mě se zase kdysi v hlavě zrodil projekt na kazatelnový pisoár :lol: . Mělo to vypadat asi takhle: Podél nohy by do kazatelny vedla coulka hadice, která by byla u nohy dole zakopaná do trativodu. Hadice by ústila v podlaze kazatelny a v ní by byla vsunuta hadice o menším průměru, na jejímž konci by byl trychtýř právě z flašky od octa. Podle potřeby by bylo možno trychtýř přisunout a vykonat potřebu. Akorát to splachování..............
Nakonec to zase vyřeší stejně pevnější pytlík do mrazáku.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od kikin »

Neda mi to.ja vzdy kdyz jdu zakrmit se vedle zebriku vymocim.Mam je tak trenovany,ze kdyz nahodou blbe foukne,nic to s nima nedela.Jina je,kdyz jsou naliti adrenalinem na pristupovym vekslu.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: chovanie na posede

Příspěvek od fesoj »

Recept na ulovení muflona - světového rekordu - zní : Vymoč se u levé nohy kazatelny... Viz František Šrámek - O lovech a myslivcích.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od kikin »

Fesoj-to ale musis byt ministr,co si muze dovolit neposlouchat doprovod :(
Uživatelský avatar
rip-curl
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 13.11.2009, 16:19
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od rip-curl »

Jak to máte s kouřením? Mám kamarády, kteří jsou kuřáci a na kazatelně nekouří - vydrží to. Pak mám kamarády, kteří si občas zapálí a přesto jsou to úspěšní lovci. Myslíte si, že je to takový problém nebo to na zvěř nemá příliš vliv.
Myslivost lovectví videa a mnoho dalšího najdete na tomto mysliveckém portálu. Zapojte se taky...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od kikin »

Rip-curil-jde o vitr.Kdyz mas blbej,nic ti nepomuze.Jinak zver se nejvic boji derivatu kys. Maselne z potu a dechu.Kour,mam overeno je vlastne asi priroda
Odpovědět