Chování na posedu

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: chovanie na posede

Příspěvek od dalas »

Jen bacha na světýlko z cigarety při noční čekané. Jinak kouř nevadí, protože jde stejnou stopou, jak pach člověka. Jak píše kikin, možná zvěř nemá zakódováno spojení kouře z cigarety s člověkem. Spíše jí může znervóznět to, že neví o co jde.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Zdenek41 »

Cigára tak s tím už problém nemám :wink: Ale,když jsem kouřil jak lokálka ničemu to nevadilo.Několikrát jsem pozoroval jak ještě žhavé ohniště rozrývali,jen to syčelo a řvalo když si popálili ryj..Jiná věc je červené světýlko vadilo jak u kamery tak u cigára.V té době s přísvitem IR určitě ještě zkušenost neměli.No kdo ví.Možné bylo vše.Jinak cigáro sežerou a s jakou chutí.
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Ondra »

Během čekané si cigárko odpustím, ale když se povede ulovit...slezu z žebříku, posedu, kazatelny a dám si. Miluju to obzvlášť v zimě, když je velký mráz. V tom tichu bafám a vyfukuju a celá ta zadýmená oblast je v tu chvíli jenom moje :) . Nádhera.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Re: chovanie na posede

Příspěvek od J.Laser »

Je teda fakt, že jsem častokrát na posedu usnul a chrápal jak Husquarna pak jsem zvedl hlavu a kolem se couraly prasátka. Takže tiše jo, ale zase si kvůli tomu netrhej žíly. To spíš jak píšeš o tom dalekohledu. Pozorovák je prima když ses přišel koukat, ale když jdeš lovit tak si můžeš zvěř prohlédnout puškohledem. Neříkám srnčí tam je lepší si vybrat pozorně, ale na škodnou lepší moc nečumět a nehejbat se. Voni dobře slyšejí a taky dost dobře vidí.
Nežli pošleš střelu v dál,napřed mysli potom pal.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: chovanie na posede

Příspěvek od fesoj »

Zrak černé je tím nejslabším smyslem, veškerá ostatní spárkatá je na tom podstatně líp. A co se týče sluchu černé - ten je sice vynikající, ale dost často se stává, že když je tlupa "zažraná", dělá u toho takový kravál /zejména selata/, že jim je jejich jemný sluch platný jak býkovi vemeno. Ale čeho jsem si všiml při lovu lišek je to, že v zimě jako by se jejich smysly zbystřily a reagují daleko pozorněji na sebemenší pohyb či hluk. Má někdo stejnou zkušenost ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Zdenek41 »

Liška se v zimě,když přimrzne bojí sama sebe.Proto se nejraději courají po silnicích a pěšinách.Když už vyrazí na pole a louky a do lesů je to většinou při oblevě.Vždy jsem to přikládal tomu,že na ujedišti rozmrzne maso.Možná je to tak,ale opravdu jejím smyslům vadí i její vlastní chřupání.V době kankování je to lišákům jedno,ale kmotry jsou pořád obezřetné.Ženská.... :wink:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Steyer »

V zimě je v přírodě daleko větší klid- -teda když je klid :wink:
Na stromech není listí, nelétá hmyz, ptáci jsou u moře nebo zalezlí, atd. I když je vánek nebo velmi slaboučký vítr, je ticho.
Také zvuk se přece lépe šíří v hustším prostředí, tzn. že v chladnějším vzduchu v zimě se bude šířit
lépe než v teplém řidším. Taky si myslím, že my samotní při čekané v zimě děláme sic nechtíc, ale přece jen víc
hluku. Člověk je většinou nabalený jak pumpa, což ztěžuje i nejmenší pohyby
a třeba při braní flinty do ruky asi děláme daleko víc hluku než my vůbec dokážeme vnímat.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: chovanie na posede

Příspěvek od František Fořt »

A nejhorší je, že ve větším mrazu začne vrzat každý kousek žebříku, který normálně nevrže. Někdy s tím skoro nejde nic udělat. Jediné řešení bylo, že jsem pod desky/mezi desku a kulatinu, kde se sedí nebo opírá, dával kousky gumy, což výrazně pomohlo.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od kikin »

Frantisek-nebo bateriovou vrtacku a vruty s torx hlavou...
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od oziris »

pani, dakujem vsetkym za odpovede. pokial ide o to curanie na posede, s tym problem zatial nemam, ale je pravda, ze som este nikdy necakal dlhsie ako tri hodiny... mame malo diviakov, viac menej len migruju cez nas revir, takze je to skor o liskach.

inak pridavam k tejto teme svoju skusenost z dnesneho rana. sedel som na posede o pol siestej, skusil som zavabit na zajacie vrestadlo. pribehli dva zajace... jeden mi ostal stat na poli od chrbta. cca o 10 minut po zavabeni sa na poli objavila liska a smerovala ku mne. nechal som ju prist blizko (mimochodom, ten zajac tam stale cakal a ona ho prekvapila od chrbta, takze skoro jej vbehol do papule, utiekol, ked bola od neho tak sedem metrov, to som este nevidel :shock: :D ). no, ked bola tak 80 metrov, mal som ju uz v krizi, zapiskal som, aby sa zastavila. liska nic. tak som zapiskal druhykrat, konecne zastala, bola mi natocena sikmo bokom. zial, netrafil som, nechapem preco. tak som uz pos*al asi 4 lisku... za tri mesiace mam len dve lisky :mrgreen: platim novacikovsku dan... ale pisem to vlastne preto, aby som povedal, ze v pohode som mohol vybrat pusku, opriet si ju, obzerat si lisku v pozorovaku aj v puskohlade, a to po celu cestu, ako sla ku mne. aj ked som suchotal, moc ju to nerusilo, alebo aspojn nepocula. a reagovala az na druhe zapiskanie, tazke to asi nebude take horuce s tym liscim sluchom. alebo je to u kazdeho kusu inak....
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: chovanie na posede

Příspěvek od Jirka C. »

U lišek je lepší opravdu opatrně a pomalu šahat po flintě. Hlavně jí musíš pozorovat a vycítit, kdy si to můžeš dovolit. V okamžiku, kdy kouká tvým směrem, tak se ani nehni i za cenu, že jí necháš odejít. Příjde jindy. Hlavně v ranních hodinách si podle nich můžeš řídit i hodinky. Jak jí zradíš, ať už bez rány nebo s ránou, můžeš na setkání s ní na stejnym místě zapomenout. Každej rychlejší pohyb se ti vymstí. Výjimku dělám jen když mám lišku opravdu nablízko na brok, flintu mám v ruce a vím, že jí tím brokem stihnu dohnat. Tam jsem zase hodně rychlej. Jinak pokud si nebudeš opravdu jistej, tak raději nestřílej a počkej si na lepší příležitost, opravdu příjde příště znovu, pokud o tobě neví. Co považuju za nejhorší, je klasická hláška: "bez rány lišku nepustím" - pokud se jí budeš držet, budeš mít sice občas radost, ale mnohem častěji si pokazíš veškerý vynaložený úsilí. Taky jsem po nich kdysi pálil a už jsem z toho vyrostl. Za loňskej mysliveckej rok jich mám rovnejch 20.

Jinak, jestli můžu ještě doporučit, ráno vřeštidlo moc nepoužívej. Večer, když vyrážej lišky na lov a jsou hladový, je vřeštidlo parádní. Ráno už jsou na tom lišky jinak a dost často na vřeštidlo nereagujou. Ráno ho používám jenom když jí vidím někde 300m na poli a potřebuju si jí přitáhnout. Někdy přiletí jak tajfun, ale dost často nereaguje.
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: chovanie na posede

Příspěvek od oziris »

dakujem za cenne rady. lisku si pustam na dostrel gulovnice pod 100 metrov, tentoraz to bolo cca 70 krokov. myslim, ze je to dobra strelecka vzdialenost, urcite by som nestrielal nad 120 metrov, proste si na to netrufnem. brokom som prestal strielat, pretoze sa mi stalo, ze som si lisku pustil na cca 35 metrov a potom som ju len postrielal, takze brokovnici uz neverim. pokial ide o to vrestadlo, musim povedat, ze mne sa teda dari hlavne rano, pretoze som tak privabil uz 4 lisky. zato vecer len jednu... tak to asi zavisi od reviru... inak, co tym myslis, "vecer"? od hodinu po zapade slnka? alebo len pocas splnu? lebo ako som napisal, ja som moc lisok vecer nevidel, sme primestsky revir, mnoho ludi so psami, tak asi preto.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: chovanie na posede

Příspěvek od mikycz »

Ještě k tomu močení, mám zkušenost, že srnčí zvěři aspoň u nás to nevadí klidně i očuchá místo u žebříku a klidně pokračuje dál ( jeden srnec se mnou vdržel i přes noc možná právě proto, dokonce jsem si ho i vyfotil bleskem), s bratrancem v Jeseníku jsem to zažil i s vysokou, akorát u prasat to nemám potvrzený mám slovený pouze tři a tak nevím určitě.
slivovice
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 11.1.2014, 13:38
Bydliště: ostravsko
Kontaktovat uživatele:

Re: chovanie na posede

Příspěvek od slivovice »

Ještě k te lišce:
Na vojně se mi stalo, že liška přišla asi 30 metrů k plotu jednotky kde jsem sloužil, ze strany kde byla kralikárna s kralíky a nějakou slípkou. Jsem šel zrovna pro vodu a za vrátkama jsem ji spatřil mezi stromy. V lese bylo asi 20 čísel sněhu a mrzlo tak kolem -5*C. Stála ke mně bokem a s tlamou dokořán a vyceněnými zuby si hlavu třela ze strany na stranu o sníh. Připadalo mi to jako chování psa, když ho bolí uši nebo hlava. Položil jsem konev do sněhu a udělal si ledovou kouli a hodil nějaké 2-3 metry od ni. Nic, nereagovala. Tak další kouli jsem seknul do stromu, pár metrů před ni... sypaly se na ni kusy sněhu a zase nic. Další kouli jsem ji přehodil a to strnula a se na mne jakoby podívala... a zase dál třela hlavou o sníh. To už mi bylo jasné, že něco tu není v pořádku. Byla pohublá a jakoby měla místy prašivinu. A že nedaleko střelili někdy na podzim mladou lišku, která měla prý vzteklinu... pomalu jsem vycouval za plot.
Ardessa .50 Black Powder (cal 12,7 mm) pro terčovou střelbu na 100 metrů
Úpravy destilátů http://www.dubovesudy.cz
Uživatelský avatar
lo3k
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 15.7.2011, 20:27

Re: chovanie na posede

Příspěvek od lo3k »

Normalne nekourim,ale sednu li na kazatelnu dostanu chut na cigo. No tak si zapalim a pokuruju,v pripade ze sedim 5 - 6h bafnu tak tri cigarka,pokut strelim samozrejme ze si zapalim a nejdu ke kusu driv nez dokourim.Nevim jestli zveri vadi kour z cigarety,ale jeste jsem nemel dokoureno a uz sem strilel - no je pravda ze jsem ani nestacil voprubovat odkut fouka a kam jde kour,jak to tak byva kdyz prijde kus na ktery cekate. Mozna jsem se choval posetile a mel jenom stesti - nevim. :)
Odpovědět