Vábení lišek

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od fesoj »

Já mám s tím "čistidlem" zkušenost přesně opačnou. Jak jsem již psal, pod dojmem toho, jak se lišky vždy stahovaly na lůžka ke hnoji, jsem si o pár let později a v jiné honitbě dal do kravína konev na mléko a když byla plná lůžek, odvezl jsem ji do revíru, dotáhl ke kazatelně a tam vysypal. Nadřel jsem se s tím ve vysokém sněhu jako blbec, ale čekat jsem k té újedi šel až o den později. Zdupaný sníh a trochu krve - to bylo vše co tam po 24 hod. zbylo a podle stop to vypadalo, že se nedostalo ani na krkavce. Všechno za jedinou noc lišky stačily buď sežrat nebo aspoň odtahat do houštiny. Teď mám prakticky na stejném místě, cca o 200 m dál, vysypané zbytky z domácí porážky 3 ovcí. Aby to nenašli krkavci a káňata, zakryl jsem to smrkovými větvemi. Dnes, 14 dní od založení. újeď není tknutá. Proto taky trávím podstatně víc času u počítače než na kazatelně - když nechodí lišky ani čuňátka, to mi může čekání v tom mrazu hejbat vaškem.
Kritériem pravdy je praxe.
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od oziris »

Pani, tu dole je to bieda. mame 30 cm snehu, a ani stopy po liskach, v celom reviri. chodime intenzivne viaceri, takze vieme. a to sa ich u nas streli rocne vyse 50. ked tu citam, ako niektori vidite lisky, ci ich pocujete stekat, pride mi to ako z ineho sveta. neviem si ani predstavit, ze by som v dialke videl lisku na snehu. ani nereaguju na nic, na stekanie, na vrestanie... nic. tesil som sa, ze januar je na ne najlepsi cas, a vidim, ze skor strelim lisku v juni... dva tyzdne sedim na posedoch rano-vecer, ale nic.
zigira
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 12.9.2011, 14:37

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od zigira »

Dobrý den,letos jsem se z liškou ještě nesetkal ale minulou zimu mi jedna chodila na zahradu a dokonce mi chodila až na verandu u chalupy.Jednou k večeru přišla a chodila za mnou po zahradě jak pes a zdrhla až jsem po ní švihnul polenem.Asi byla nemocná,brokovnici sice mám ale nejsem myslivec tak jsem se bál ji zastřelit.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Koblížek »

Jak píše Zdenek 41 něco na tom, že lišky zmrzlé ryby neberou asi bude..co mají hoši u nás kupy na prasata tak tam hojně dávají ryby, ale úspěch nevalný..teď se mi jeden dokonce svěřil, že snad by lovil i lišky, když už ani ta prasata nechodí, :shock: tak uvidíme..mam dva kamarády v teletníku a udělám to jak píše Fesoj, dám tam bandasku a až bude plná zavezu ji do lesa, respektive do pole, lesa máme jen 70ha..jo a slepice většinou propíchnu a přivážu, aby to káňata neroztahala, no a ani liška si to neodnese..stop je fakt dost, ale nějak jsem onemocněl, tak budu teď týden jen krmit :( všem ostatním lovu zdar!
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Koblížek »

zigira píše:Dobrý den,letos jsem se z liškou ještě nesetkal ale minulou zimu mi jedna chodila na zahradu a dokonce mi chodila až na verandu u chalupy.Jednou k večeru přišla a chodila za mnou po zahradě jak pes a zdrhla až jsem po ní švihnul polenem.Asi byla nemocná,brokovnici sice mám ale nejsem myslivec tak jsem se bál ji zastřelit.
S brokama bych ve vsi asi taky moc nemachroval, jesli nejsi nimrod, ale malorážky bych se nebál :D
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Michal S »

Ono rybu je hlavně potřeba nedávat celou. O vánocích jsem si sehnal pytel rybích vnitřností a hlav a braly to parádně.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

Koblížek píše:
BwanaHunter píše:
Koblížek píše:to já si kdyz tak prase radši koupím, ale když mám šanci, že lišku úspěšně zasáhnu tak nikdy neváhám..
Proč?
No protože u nás je tech prasat hodně pomálu, letos máme na 1094h dvě, jinak vždycky tak kolem šesti.když není kukuřice nebo řepka tak tu fakt jen přejdou, a to jen občas..někdy občas závidím lidem co prasata alespň jednou za měsíc vidí :)
Ja spis myslel, ze "nikdy nevahas s ranou na lisku", proc na ni vzdy vystrelis?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od oziris »

tak uz sa nejake lisky objavili, ale vzdy pridu daleko od posedu, tak 400 m. vabit som skusal, ale dopadlo to zle :) mame lavicku tak 150 m od miesta, kde sa objavuju lisky, ale ja som este len zaciatocnik ,tak som sa chcel spytat, ako je to s cakanim na lavicke, asi vo vyske 2 m? liska sa do takej vysky nepozera? a kvoli pachu nie je lepsi posed ako lavicka?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

Oziris> sedacka nevadi, mam ze sedacek par listicek a uz mi prisla na vabeni rovnou pod zebrik. Daji se lisky i lovit ze zeme. Dulezity je dobry vitr nejen na vlastni sezeni, ale i na prichod (i kdyz uz mi kolikrat prisla i pres moje stopy). Na vabeni je ted dobra doba, ja strelil na vresteni v nedavne dobe 3. Takze bych asi zkusil potrenovat to vabeni. Samozrejme kazda liska neni stejna. Na vresteni chodi obvykle dospele a vyspele kusy, mlade se boji, ze to, co je dost velke na to, aby chytilo a zabilo zajice, by mohlo byt dost velke i na ne :), a pokud ma takova liska zkusenost s tim, ze prisla na vresteni a nekdo po ni strilel, bude priste moooooc opatrna nez nekam vleze. Kdyz zahlednes po vabeni lisku takhle v dalce, je potreba zustat uplne v klidu. Velmi casto si totiz misto obehne, ze vzdalenosti overi, a pak teprve prijde. A kdyz si nedas pozor, snadno ji zradis. Alespon takova je moje zkusenost. No a pokud se chces venovat listickam na jednom miste, ujedi taky nic nezkazis. Lovu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Koblížek »

4 Bwana Hunter:Prasat máme málo, jelikož lesa máme málo a to málo co přijde v létě do volejek a kukuřic je sakra málo i pro tech málo myslivců, kteří u nás malo loví :lol: díky kolegům, a nejen v našem sdružení ty prasata na kupy nechodí...ale to jsem dost odbočil, ale celkem to s tím souvisí..lovecké vyžití je na lišky úplná topka!kdo zažil tu liščí horečku v době kankování, tak ví o čem mluví..jo a hlavně děláme hodně bažantů a zajíce tu taky ještě máme v celkem slušném počtu, takže pro to :D ale musím ti trochu oponovat, resp. říct svůj názor.u nás lišky teď, zdůrazňuji teď na vábení moc nejdou, myslím si že jsou zblblé z kaňkování jako moje čuby při hárání, není s nima rozumná řeč :o
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od BwanaHunter »

No vidis, a ja za posledni 3 vychazky strelil 3 na vrestidlo. Zajimave. Jinak ja se ptal spis pro to, ze me osobne ta animozita a potreba zastrelit kazdou lisku pripada jak z pred dvaceti let, pod heslem "skodne zmar". J se snazim s liskami zachazet jako se zveri, a nemusim zastrelit kazdou, kterou vidim. Ale to co pises o bazantech a zajicich je vysvetleni. U nas v kopcich drobnou nemame, tech par zajicu si fotime, a nebezpeci pro ne predstavuji vetsi jina rizika, nez lisky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od tonny »

U nás ještě probíhá kaňkování a tak se někteří snažíme využít sněhu. Občas zkouším vřeštidlem a dvě už mi přišli, střílet jsem nemohl.
Včera jsem končil už ve 20.00hod, neviděl jsem žádnou jen slyšel. Po cestě domů jsem potkal 20m u silnice dvě lišky, tak jsem to otočil ve větrolamu, že vytáhnu z kufru zbraň a půjdu jim naproti. Bohužel tam stálo auto s hlídačem (maj tam plynaři techniku) a nechtěl jsem kousek od něj střílet, tak jsem projel pomalu zpět a pořád tam ještě stály. Holt mají zrovna jiný potřeby.
Máme 1040ha polní honitby, 1,5km hranici s Lužním lesem. Loni jsme vynorovali 19 lišek, 17 střelili. Letos na sněhu jich máme 10 střelených a pořád jsou slyšet i vidět. Pokud mohu na lišku s jistotou vystřelit, tak neváhám. Nechováme je ale drobnou. Pořád se to k nám stahuje, hlavně z lesa.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Michal S »

Včera jsem na 200m postřelil lišku kulovnicí. Ráno jsem jí byl se psem hledat, došli jsem cca 2 km k hranicim a pak jsem to vzdal. Celou cestu liška celkem pěkně barvila.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od Koblížek »

no takhle jsem to zrovna nemyslel, jak ty říkáš (za každou cenu) :D ale když je dobrá šance tak neváhám.. vřeštidlo mám od Devany, ale zatim jsem s ním úspěch neměl. spíš sázím na lasičku, ta je celkem dobrá, ale taky s tím začínám, takže se musím stále učit..tady je kaňkování v plném proudu, jen ten mráz, jen ten mráz... jsem po nemoci a tak to nechci uspěchat s tou vycházkou..ale vím asi o pěti místech, kde teď lišky opravdu jsou, takže v neděli nastřelím nový puškohled a večer jdu :P jen tak pro zajímavost, jak vábíš?na slepo a nebo až když i vidíš, a v kolik??
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vábení a lov lišek

Příspěvek od lörinc »

Zdar, chlapi teď v době kaňkování je nejlepší štěkání lišky. Na ostatní vábení může taky přijít ale to štěkání je teď nejjistější. Vřeštidla až po kaňkování;-)
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět