Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Qicala »

Zdravím. Měl bych jeden obecnější dotaz na tzv. "poplatkový lov". Chápu-li to dobře, pak typický poplatkový lov vypadá asi takto - domluvím, přijedu, dostanu průvodce, x dní se motám po revíru (průvodce stále za zády a k ruce), střelím, zaplatím, odjíždím ... ? Proč se ptám ... vadí mi v tom ten průvodce. Je mi jasné, že pokud mám týden dovolené a chci zlatého jelena jako (skoro) "tutovku", průvodce potřebuju. Už jen proto, abych se v cizím lese neztratil a tu zvěř v omezeném čase aspoň zahlídl :-). Nicméně mně osobně tento model příliš neláká (tedy zatím neláká) a to jakože vůbec.

To, co by se mi líbilo je "samostatný lov". Zjednodušeně - přijedu - řekněme - na 2 nebo 3 týdny do zajímavé lokality - řekněme Jeseníky, Karpaty atd.. a v dané lokalitě/honitbě se můžu pohybovat sám. Pochopitelně vím, co můžu střílet (domluveno) a kde to tak asi hledat (rada od majitele-správce), můžu využít loveckého zázemí - např. chata (za což zaplatím nějaký fixní peníz), ale ostatní je na mě. Kdy jdu, kam jdu, kudy jdu a jestli vůbec jdu lovit anebo jen na hříbky. Pravděpodobně nic nestřelím, ale to mi nijak nevadí. Pokud střelím, platím. Ale hlavně - ta možnost lovit v novém, pro mě neznámém, terénu mi přijde lákavá.

Takže můj dotaz je - existuje u nás v ČR (případně i jinde v zahraničí) tento model ? Nebo na to můžu zapomenout ? Nebo je to naopak docela bežné ? Zatím jsem v rámci zběžného pátrání narazil jen na typický "poplatkový lov" a na celoroční povolenku (ale já zas celý rok nepotřebuju). Lze nějak řešit takový krátkodobý pobyt spojený s lovem ?
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Qicala »

diky za odpoved a info. Odpovidal jsem vam pres SZ .. tedy az dosud jsem zil v pocitu, ze jsem odpovedel. Mozna jsem neco zkonil a neodeslal to :-/ Sesmolim tedy (podobnou) odpoved znovu a poslu :wink:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Petr1970 »

jen teda na dokreslení, u nás se pro "hosty" nechává 1-2 ks ročně....

jezdí k nám někteří opakovaně, po dohodě "co a jak si mohou střelit" je jim nechána volná ruka - hospodář, předseda vědí jak střílí, viděli je lovit a věří jim - oni té důvěry nezneužijí..

oficiálně je samozřejmě doprovází pověřený člen sdružení....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Jirka C. »

Zákon hovoří jasně:

§ 32, odst. 5
Honitbu nelze rozdělit na části a v nich přenechat někomu provozování myslivosti; rovněž nelze přenechat lov zvěře za úplatu, pokud se nejedná o poplatkový odstřel s doprovodem.

Nevím, jak to je v případě, že zaplatíš třeba dvacet tisíc a jsi někde v honitbě tzv. "host" s celoroční povolenkou. Nejsem právník a nikde takhle nelovím. Ale tam to zřejmě bude formulovaný, že přispíváš finančně na chod sdružení, tj. že neplatíš za odstřel třeba muflona a s doprovodem nechodíš. Kdežto tady si zaplatíš lov jelena, tak tumáš doprovod.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Petr1970 »

tak to teda nechápu jak fungujou hosti..
je to obvykle za úplatu (nebo jsou to černý prachy) a hosti jsou teoreticky zadarmo co nemusej dělat některý věci a nejsou podílníci na škodách?

protože do lovu zvěře za úplatu spadá i škodná atd....

ve všech sdruženích co jsem šel kolem mají hosti (ti cojsou ve stanovách, chodí na schůze, případně mají i krmelce) povolenky na veškerou škodnou - obvykle..

a za hostování se platí.. tak tu logiku teda nechápu:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od včelák »

Na myslivosti - právní poradna v odpovědi č.393 úplně na konci Čechura píše: Učast jiné (fizické) osoby na provádění myslivosti se podle zákona o myslivosti řeší vydáním povolenky k lovu,která může být i úplatná. Odstřel bez doprovodu nemůže být za úplatu ale vydání povolenky ano - no však si poradíme ne :?: :D :lol: :lol:
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od hanmilan »

Vše záleží na provozním řádu honitby a formulování "hosta a "poplatkového lovu". V každém spolku to může být odlišné a je to věcí dohody a hlavně financí. Co spolek nebo sdružení, to jiná úprava :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od mikycz »

U nás chodí celoroční hosti na brigádu a ta vydělává peníze takže vlastně taky přispívají.
nightcrawler
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 24.2.2012, 22:16

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od nightcrawler »

Ahoj,
podle mně jde o to:
1, takovéto lovy se koncentrují do období říje, tzn. je potřeba zkoordinovat třeba i několik lovců. Domácí průvodci si dokáží rozdělit revír na jednotlivé části, popř. operetivně komunikovat. Nedovedu si představit, že netuším kde host je...

2, spousta lidí neumí posoudit zvěř a nejméně polovina takto ulovené zvěře by byla červená až na p....
3, hranice revíru
4, pokud Vás někdo přijme na poplatkový lov, dělá to pro peníze, tudíž mít hosta, který běhá 14 dní po revíru a neuloví, poděkuje asi potřebuje málo kdo.

Navíc mají hosti určité požadavky, třeba finanční možnosti apod. tzn vybrat správný kus by mohl být taky problém...

Když to shrnu, podlě mě by takto mohlo uspět tak max. 20% lidí, ostatní byy neulovili, nebo průs..
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od fesoj »

Abych pustil hosta do revíru bez průvodce, musí splňovat minimálně 2 předpoklady :
a/ musí ten revír znát.
b/ musím já jeho znát natolik, abych věděl, že se na jeho znalosti zvěře, lovecké umění a zodpovědnost mohu spolehnout,
jinak je to ze strany uživatele revíru neodpovědný hazard.
Poplatkový lov bez průvodce si neumím vůbec představit, rovněž je-li někdo hostem člena MS, musí lovit výhradně v jeho doprovodu a jen tu zvěř, kterou může lovit ten člen, který rovněž zodpovídá za správnost provedeného odstřelu. Výjimku má u nás revírník LČR, který má povolenku stejnou jako členové, může lovit sám, není povinen se zúčastňovat brigád a členských schůzí a jedinou jeho povinností je podílet se finančně na hospodaření - pokud pokladník navrhne a ČS schválí, že je potřeba vložit do pokladny nějakou částku, abychom mohli zaplatit nájem /jedná se zpravidla 2x ročně o 500 až 1000 Kč/, vztahuje se to i na něj a na čekatele členství. Ti mají roční zkušební lhůtu, během níž mají povinnosti stejné jako členové, než jim je vystavena povolenka, musí je MH nebo pověřený člen seznámit s honitbou, zejména s průběhem jejích hranic a první dva kusy spárkaté zvěře musí lovit v doprovodu kteréhokoli člena sdružení. Aspoň tak to funguje u nás.
Pokud by k nám někdo jezdil pravidelně, třeba na dovolenou, a měl by zájem u nás lovit, umím si představit, že by mu na dobu dejme tomu jeho dovolené mohla být vystavena povolenka k lovu, ať už za úplatu nebo bez ní - ale dokud bychom ho dostatečně nepoznali a nezískal by naši důvěru, rozhodně by musel lovit s doprovodem. Ale zatím tento případ nenastal.
Kritériem pravdy je praxe.
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od pavlina »

Dobry den, asi to bude hloupa otazka, ale neda mi to se nezeptat, manzel chodi velmi rad na posed jen pozorovat zver, je mozne nekde sehnat vikend, kde clovek muze pouze pozorovat jeleni riji? dekuji:) u nas mame pouze srnci, tedy by to pro nej byl zazitek i bez lovu:)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Celkem běžná praxe na Slovensku u lesů BB.Mají na to i ceník :wink:
pavlina
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14.2.2011, 20:43

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od pavlina »

nemate nejaky odkaz?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Poplatkovy lov nebo jiný "model" ?

Příspěvek od Zdenek41 »

Tady ti,vám dám stránku na lov,samozřejmě letos už je po říji.Možná ještě muflon by se stihnout dal.
http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=3832
Tady cenik,klik na dalekohled :wink:
http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=3676
Je tam krásně a perfektní jednání.A ubytování skvělé.
http://www.ubytovanie.lesy.sk/
Nejsem prodejce,ale oni si reklamu zaslouží hlavně ty od Liptova.
Odpovědět