Jsou naháňky a nátlačky tím správným způsobem lovu?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Jsou naháňky a nátlačky tím správným způsobem lovu?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já naháňky nemusím, ale chodím hlavně kvůli psům jako honec a pak si pokecat se známými. Tak, když naháňka, tak 12ctka, jednotná střela a vzdálenost 5 metrů, když zůstane prase stát v leči v ostru?inách -jedna rána, jeden kus. když je chytl bulík, tak záraz nožem.
Ničím zvěř tak netrpí, jako naháňkami. Ru?ení. Mizerná střelba. Neexistuje nějaká selekce. Na jeden kus, který není střelen popsaným způsobem, připadne klidně 10 ran a Možná i víc. Mnozí účastníci netrefí z opřené flinty na 100 terč o velikosti A5 a tady v volné ruky, mezi stromy klidně střílejí na 100 na zvěř v prudkém pohybu a to i na těžkou černou a vysokou ( do té velikosti se vždycky někdo trefí, ale hledejte rozpumpovaný adrenalinem a endorfiny nadopovaný kus). Ne?těsí jsou automaty - neztrácí se čas přebíjením, a tak se nezodpovědně mačká. Není problém, že se do kusu mnohdy zbytečně napasuje víc ran(kus odkazuje a soused si taky střelí-údajně pro jistotu) Moc se nedohledává - najednou existuje hodně důvodů proti: není čas, vlezlo by se do další leče, stejně je to lehká rána a prase se nenajde a dokonce se uzdraví, nebo se zásah prostě nepřizná - abych nebyl za blbce.
Zkrátka: Myslivecká tradiční zásada, na spárkatou jen jistou ránu, je pryč. Vůbec by mě nevadilo, že by se to jednou zrušilo.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já souhlasím, naháňky taky moc nemusím, nejvíc mi vadí ru?ení zvěře.
Jenom?e myslivost pro 80% lidí je právě o společných lovech, protože to prostě neumí a nikdy umět nebudou.
vhool

Příspěvek od vhool »

jo,jo,moje řeč.mluvíte mi z du?e pane kuřitka.teď jen počkat co na to zastánci tradic.osobně tradice dodržuji ale jen ty co mají hlavu a patu což naháňky dle mého názoru zrovna nejsou.lovu
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Byl jsem na trech nebo ctyrech nahankach. Prvni tri jako honec a posledni jako strelec. A uz to nemusim. Za prve dost lidi je divnych... a clovek nevi co se stane a za dalsi se streli vse co "vyletne" z lece. Sam jsem takto vystrelil na loncaka, rana byla jen obrna a ten po 2 sec kdy se klepal zmizel v dalce. Nedohledan. Tenkrat jsem mel IZku :cry:
vhool

Příspěvek od vhool »

ja jsem získal averzi vůči společným honům na černou v německu a tam si takové excesy nedovolí (a když jo tak to odskáčou s celou parádou).Prostě mi nesedí utrpení zvěře.to další co se zde píše je přímo pohrdání právem myslivosti.když už se zrušily parf.hony nebo hon na lišku tak proč ne naháňky?Možná jsem zaujatý ale já to tak cítím.
vhool

Příspěvek od vhool »

:evil: tak v té závorce je taky hodně pravdy....
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Naháňka - zbraň

Příspěvek od Tomfi »

Můj názor je tro?inku jiný.
Naháňka je společenská událost a je jenom dobře pořádat tyto akce,především k účelům popovídat s ostatními myslivci o zá?itcích,co se kde stalo nové,poznat nové přátele atd.Myslivost má i zbli?ovat a kde jinde je ideální příle?itost.
Samozřejmě,že to má,ale své meze,například u nás se nestřílí na naháňkách černá větší než sele a malí lončáci,celkem se nám nestává,že střelíme něco většího,taky na výřadu,když se objeví černá je považováno za úspěch,především tlumíme lišky.Naháňky máme organizované 2. A to zpravidla den před silvestrem a koncem listopadu. V lednu jedině,když je nutné něco střelit na ples.Dále pak nechodíme.Dvakrát do roka to zveř nějak výrazně neomezuje.Samozřejmě je něco jinýho,když se honí část lesa dvakrát do týdne.
Já mám naháňky rád cca od patnácti,a ne kvůli ulovkům,ale kvůli lidem,který tam potkávám,a to je mi dvacet a ostatním většinou silně nad čtyřicet.
vše Záleží na kolektivu.
Dvakrát jsem byl v soukromé honitbě,kde přivezli raku?áky a pak se střílelo na všechno,co se hnulo,to už pak pozbývá smysl této akce a todle se mi také nelíbí.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

úroveň

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je zajímavé, že zpravidla lepší přístup je tam, kde se střílí tak okolo 10 kusů černé za rok. Je to zřejmě tím, že si této zvěře pak více váží, je to pro ně větší ztráta(tam je spíše společenská událost). V oblastech, kde se střílelo v posledních letech běžně přes 50 (ale i ke 100kusům na společnost) + vysoká, tak to s úrovní nevypadalo zrovna dvakrát slavně - tím myslím přístup ke zvěři, střelbě, i když ten obal (uniformičky, troubení, proslovy, poslední leče) bývají někdy až exkluzivní. všichni jsou nah?avení, chce se střílet dál a trochu to svádí vědomí, že zvěře je dost, střelí se to jinde.
Návrh: co zkusit si zavést v letošní sezoně statistiku. Kolik bylo v průběhu naháňky vytlačeno kusů zvěře, kolik kusů se střelilo v leči + počet ran, kolik kusů střelili postavení střelci + počet jejich ran, počet postřelených a nedohledaných kusů (poctivě přiznat každou barvu a značení po zásahu). Není to nic těžkého.
V lednu pak můžeme udělat takové malé zhodnocení. Bude to asi trochu zkreslené, protože černé je skutečně méně, ale letos se na to ještě obecně nepřijde ( v roce 2006 bude ve statistice figurovat hodně prasat, které ulovily na sněhu nakonci února, v březnu a i v dubnu). Nedostatek a chybějící podzimní úlovky se budou myslivci snažit nahradit intenzivnějším lovem a něco se svede na žaludy. Myslivosti zdar.
tombr.a
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: pon 25.9.2006, 20:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombr.a »

Bych se zeptal pane Kuřitka,jak velkemu kusu černe ten zaraz davate :?: :?: :shock:


Co se tyka nahaněk tak ja mam vesměs kladne zkušenosti at již v revirech kde je zvěře malo tak v revirech kde ji maji požehnaně.
To že se nekde střeli velky kus je podle mě problem organizatora,sdruženi že nedoka?e durazně upozornit na to co se bude lovit,dale lehkomyslnost domacich apod.Byl jsem svědkem nahanky kdy domaci řekl hostu střel co chceš v hospodě pak zaplati? nejakou kořalku.
U znameho co si každy rok zve zahranični lovce neni problem aby zahranični lovec zaplatil 500eur za postřeleni nebo střeleni velkeho kusu.Dojiždi sem již několik let skupina ktera pravě diky tomu jak je lov organizovan se chova tak jak ma k oboustrane spokojenosti.Na začatku když sem jezdili jine skupiny par excesu bylo kdy si mysleli že maji penize a mu?ou vše když pak měli platit tak se krouili,ale stačilo řict že zavolame na hranice a něco nahlasime a hned meli penez až až :twisted:
Osobně si myslim že nahanka bez problemu zavisi jen na lidech, pokud někde vydi hoste lehkomyslnost domacih tak je problem jen to lita a to doslovně :roll:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Myslím si,že reakce každého z kolegů je přímo úměrná výši bordelu či pořádku v tom kterém MS. Souhlasím s Tomfim. Nátlačky by měly být především společenskou akcí MS. Myslivost dělám již řadu let, tedy od mládí a dodnes si pamatuji ,jak jsem se již tenkrát na každou nátlačku tě?il. Ne?lo ani tak o to,aby se proběhnul celý revír ale udělaly se dvě tři leče a potom se dlouho debatilo a samozřejmě popíjelo v hospodě.Tedy především pokec s kamarády.Od té doby ovšem utekla spousta vody, hodně věcí i v myslivosti se změnilo. Doba je nějak uchvátaná, všichni se za něčím, co evidentně pořád nemůžeme dohnat, honíme. Dnes po členské schůzi každý posedí půl hodinky a chvátá domů, což nikdy před tím také nebylo. takže v principu nejsem proti pořádání nátlaček jako společenských akcí tam, kde to funguje.
Je ovšem hodně MS, kde to na první pohled nefunguje,což neujde ani oku nezasvědceného hosta. Tu se udělá z kňoura lončák, tu z bachyně, na další nátlačce se promine jednotlivci zakázaná střelba do leče atd. Do té doby než se začnou uvedené prohře?ky na místě přísně trestat, pořádek nikdy nebude. většina lidí hřeší na benevolentnost zodpovědných funkcionářů MS a ve většině případů se nemýlí. Zodpovědným v těchto případech chybí dostatek osobní statečnosti k potrestání mnohdy svých dlouholetých kamarádů.

:oops:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

záraz

Příspěvek od Josef Kuřitka »

U kusu (zpravidla postřeleného) tak 40 max 50 kg nevyvržený, když ho držel pes. Jinak je asi lepší ho dostřelit. O posledního bulteriéra (fenu) jsem přišel v roce 2004 - osmkrát proražená po zásahu páráky od sekáče tak 70 - max. 80kg vyvržené hmotnosti. Zbraně krátké, ale ještě neolámané a ostré jak břitva. V náručí jsem ji vynesl z lesa a dovezl k veterináři, kde uhynula. Bylo to o naháňce, kde se mnou byla v tlaku manželka. Dost blbý zá?itek, protože psy nemáme pouze jako spotřební materiál-mám je v bytě. Jinak jsem měl ještě dvě feny "bulice", o jednu jsem přišel podobně a druhá do?ívá u otce. Záraz samotný jsem prováděl vždy tak, že se píchne nahoře za lopatku do ?eber a mezi žebry se řízne dolů- prostě pneumotorax. Kus se během chvilky ( v závislosti na záva?nosti postřelení zlomí a zhasne). nůž nemusí být ani nijak extra dlouhý - důležitá je ostrost. Jinak zdravé sele o hmotnosti do 20 - max 25 kg (vyvržené) silný a naučený pes (měl jsem feny -vůbec dvě) poměrně rychle zabije. Není to zrovna veselá vzpomínka, ale poctivě Vám odpovídám. Dnes tak nelovím a každého majitele "loveckých" bulteriérů se zna?ím od podobných akcí odradit. Mám braku. Jinak spíš téma: Lov psi.
tombr.a
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: pon 25.9.2006, 20:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombr.a »

Ja se jen chtěl zeptat pane Kuřitka nechtěl jsem se vas nijak dotknout,jen mě to trošku překvapilo zdědil jsem po dědovi řeznicke načini a o vikendech se sem tam věnuji zabijačkam.protože vim co je vše schopne udělat prase domaci tak sem se tomu divil že davate zaraz "černym rytiřum".Jednou jsem byl svědkem na nahance kdy byl kus cca 30 kg špatně střelen,honec řekl střelci že mu ?lapne na hřbet aby mu dal zaraz.Jen se honec nohou dotkl prasatka to o?ilo tak že ho chytlo za kotnik a dotyčny honec si cvrknul.Tu pohmo?dněninu jsem mu nezaviděl. :roll:
ještě dotaz nejezdite na nahanky čebin a dale?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Přidám taky trochu do mlýna.Na začátek napí?í,že lovím 23let a naháňce ani natláčce jsem nebyl.Dost často jsem však viděl následky těchto lovů.Preferuji samostatný způsob lovu černé zvěře.Mohl bych psát o ustřelených ryjích,o vychýlené krkovici o 10 centimetrů se zarostlým slugem o abcesích větších jak fotbalový míč o třínohých i dvounohých.To vše už jsem za těch pár desítek let měl v rukách a to nemluvím o kosterních pozůstatcích uprostřed hou?tích kam lezu jen já na houby.Proč bych teda měl tomuto způsobu lovu fandit.Vidíte a dnes budu muset i já ktomuto způsobu lovu zřejmě přistoupit.Socialní skladba zvěře je velice ?patmá,selata vodí selata,škody narůstají.Jedno nebo dvě sdružení to se správným odstřelem nezachrání.všude okolo co je černé je odstřelové.Člověk se snaží dělat myslivost poctivě,ale ta poctivost se pak většinou obrátí proti mě.Zákon je dneska pro mnoho na obtí?,etika to nevědí ani co je.Vemte si jen lov při skliních,nebo jatka?V?em poctivým a dobrým MYSLIVCUM "Lovu zdar"
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Rád bych o?ivil téma naháněk které zde loni otevřel Josef Kuřitka, tím spíše že letosní výřady budou jak se zdá mluvě o černé zvěři daleko bohat?í. Zajímaly by mě va?e názory na naháňky a jejich organizaci.

Začnu tedy u sebe:

Musím konstatovat že na naháňky chodím poměrně rád, ale celkem si vybírám kam jdu, ne kvůli tomu že bych byl namyšlený ale kvůli tomu že se bojím o sebe i svého pejska. Nejraději nav?těvuji menší akce u svých přátel o kterých vím že dbají na organizaci a stryktní dodržování pravidel. A hlavně se jedná o revíry které díky své rozloze a zejména lesnatému charakteru tyto akce dovolují bez významějšího naru?ení klidu zvěře.

U nás v MS naháňky nepořádáme, les tvoří asi jen 1/3 celkové rozlohy revíru a jednalo by se spíš o vyháňku než naháňku a hlevně u nás nemá černá trvalé stávani?tě. Vyjímečně se loví černá při honech a to jen když je obeznaná.

Letos jsem navštívil dvě zásadní a vyjmečně velké akce:

Na první jsem se účastnil jako trubač /střelc, jednalo se o naháňku organizovanou pro dánské lovce a členy jakéhosi loveckého klubu. Poměrně velká akce avšak velmi dobře organizovaná a rozdělená do 4 dnů. každé ráno při nástupu na lesní správě byly hosté tlumočnicí seznamováni s jednotlivými lečemi a ta samá instruktá? probíhaly i s honci kdy jim na mapě bylo ukazovány jednotlivé leče a jejich pozice. vše bylo vysvětleno a určeno ještě před nastoupením na stanoviště která byla té? určená. Lovilo se sele prasete divokého, mufloní holá a zákonem povolení predátoři. každý den dvě leče s přestávkou na svačinu. Revír o vleikost 4000ha, převážně les.

První den padlo asi 6ran na tři kusy černé a muflonku, jedna z ran byla dostřelná a jedna chybená (moje maličkost chybila sele a střela pod?ala výmladek habru).

Druhý den v první leči dvě rány, na výlo?i sele. Druhá chybená rána patřila li?ce.
V druhé leči asi 20 ran. Uloveno 7selat, 1lončák, 5muflončat a 2 muflonky. Já jsem ulovil muflonku a sele.
Pokaždé jsem jasně věděl na co střílím (myslím velikost a přibli?né stáří), zvěř přicházele poměrně pomalu a bylo snadné ji včas obeznat a díky dobré -skryté pozici mi chodila zvěř velmi blízko na bezpečnou ránu.

Druhá akce byla opět velká akce kde jsem opět působil jako "ozbrojený" trubač, jednalo se o naháňku v revíru LČR, tady nemá asi smysl se moc rozepisovat protože to byl jednim slovem masakr i s jedním kňourem, dvěmi bachnami a třemi markazíny na výřadu. Celkem asi 16 kusů zbytek převážně selata. Ran jak o božím těle....
Naposledy upravil(a) jakub203 dne ned 13.1.2008, 0:06, celkem upraveno 1 x.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

Tuto sobotu jsem se zůčastnil jako honec naháňky v Brdech.Poměrně velká akce,asi padesát střelců,třicet honců a patnáct psů.Na nástupu nekompromisní hospodář oznámil co je povoleno ?třílet a jaké budou sankce za špatný odstřel.V první leči nebyla zvěř,vedruhé se ulovili tři selata.Ve třetí a čtvrté leči už bylo více zvěře.Na výřadu jedna laň,dvanáct selat a dvě lišky.Největší sele asi 35kg,ostatní byla okolo 20 a z zoho tři měli tak 15kg.Padlo tak 30 ran.Já měl v tlaku oba své psi,I?ku jen pro okrasu.Můj desetiletý drsnosrstý jezevčík toho měl dost ale makal až do konce.Na naháňky chodím rád,tato byla jedna z nejlepších co se organizace a kázně týče.
8x57JRS,bordík
Odpovědět