Nutrie v Hradci Králové

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od fesoj »

Na Novinkách jsem si před chvílí přečetl zprávu, že magistrát města Hradce Králové hodlá na území města omezit stav nutrií, které tam působí škody. Bohužel to sem neumím vložit, prosím tedy kohokoliv, kdo to zvládne, ať to udělá za mne.Ale můj názor je, že tento postup magistrátu jen znovu ukazuje na nesmyslnost ustanovení Zákona o myslivosti, co se týče usmrcování nepůvodních zvířat, které nejsou zvěří. Postup magistrátu chápu - mimo jiné chce "zavřít hubu" lidem, kteří tato milá zvířátka chodí krmit, je to stejné jako s holuby - věžáky, navíc jde o nehonební pozemek. Jen znovu prohlašuji, že nutrie, psík mývalovitý, norek americký a mýval severní nepožívají žádné zákonné ochrany a jsou tedy legislativně postaveni na úroveň potkana. kterého může usmrtit kdokoliv - jen myslivcům jsou házeny pod nohy nesmyslná zákonná omezení. Já kdybych tam bydlel, hned bych šel nalíčit sklopec - vždyť taková nutrie je velice chutné zvíře.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Leon »

jenom bacha hodně často nakažený tak neriskovat :wink: http://www.hradeckralove.org/noviny-a-n ... odit-nesmi
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od fesoj »

Co se toho nakažení týče, myslím, že riziko není nijak veliké, stačí dodržovat opatrnost a elementární zásady hygieny, u zajíce střeleného na honě taky nezkoumáme, zda náhodou neměl tularémii, jen se nesmíme např. škrábnout o kost. Leptospiróza sice představuje větší riziko, ale ani té bych se moc nebál, nedotknu-li se uloveného zvířete poraněnou rukou a po manipulaci s ním se řádně umyji, mělo by to jako prevence stačit. Ovšem to je vše jen teorie, u nás nutrie nejsou, takže mi nehrozí vůbec nic.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Leon »

u nás jsou a dost likvidují břehy na řece a ani psům to nedávám i když jsem přemýšlel lovit víc a uvařit jim to a ze samce by měli krmení na dva dni :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od tonny »

U nás jsou už dlouho a nepozoruji, že by se nějak přemnožili nebo dělali bordel na rozdíl od bobrů. Po nich je opravdová zkáza.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Leon »

moc to není vidét sem tam nora ale pak najednou zmizí metr břehu nebo zapadne traktor :D
CZ 550 american 308win.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od petjan »

To fesoj: tady jsem našel výklad zákona, ve kterém se uvádí, že zavlečené druhy živočichů může usmrcovat každý držitel loveckého lístku, včetně mysliveckých stráží a mysliveckých hospodářů, ovšem jen v honitbě, kde je oprávněn lovit zvěř.
Odkaz: http://www.myslivost.cz/Poradny/Pravni- ... ucich.aspx
Co vy na to?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Lotr »

Zajímavý výklad, nicméně se to celkem snadno dá ošetřit jednoduchou žádostí na odbor životního prostředí místního MěÚ, kde ochrana přírody ve spolupráci se státní správou myslivosti povolí ve smyslu § 5/6 zákona na ochranu přírody v souvislosti s § 42/1 zákona o myslivosti odlov geograficky nepůvodních druhů všem držitelům loveckých lístků v dané honitbě. Potom všichni držitelé loveckých lístků v honitbě mohou lovit psíka, nutrii, norka apod.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od fesoj »

To Petjan - mám stejný názor. Navíc v Královehradeckém kraji je to již několik let "posvěceno" nějakou vyhláškou či nařízením, která k usmrcování těch zavlečených nepůvodních zvířat zmocňuje všechny osoby, které jsou v dané honitbě oprávněny k výkonu práva myslivosti. Ale jak je to s odchytem nutrií na nehonebních pozemcích, třeba zrovna na území města Hradec Králové ? Pytláctví to není, neb to není zvěř. Z hlediska ochrany přírody rovněž nejde o porušování jakéhokoli zákona, neb se nejedná o chráněného živočicha. Já to vidím tak, že ty nutrie by tam mohl chytat naprosto kdokoliv a žádný postih by mu za to nemohl hrozit, pokud nepočítáme slovní a někdy i možná fyzické napadení ze strany "milovníků zvířat", kteří tam chodí ty hezoučké poloochočené myšičky krmit.
Kritériem pravdy je praxe.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od hofi »

Asi před třemi lety se nám usadila rodinka na potoku. Loni na podzim jsme zakročili a pochytali je, bylo jich celkem 7 :D. Tak jsme si je rozdělili, jedl jsem to poprvé, a bylo to výborný. Zakročili jsme jen z důvodu, že vytlačily všechny ondatry a potok rozšířily skoro o 2 metry :D. Teď, když se tam občas objeví, hned ji lapim :).
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Onďa »

Fesoj: S tím, že by mohl kdokoliv bych tak úplně nesouhlasil.
Viz
§5 odst. 1, zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny
Obecná ochrana rostlin a živočichů

(1) Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému, jehož jsou součástí. Při porušení těchto podmínek je orgán ochrany přírody oprávněn rušivou činnost omezit stanovením závazných podmínek.


To, že jsou nutrie nepůvodní, ještě neznamená,že nejsou volně žijící živočich :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Lotr »

Nemáš pravdu fesoji, i v zákoně na ochranu zvířat proti týrání se píše, že je zakázáno bezdůvodně usmrtit zvíře, v případě odchycení a neusmrcení je to ošetřeno v zákoně o ochraně přírody a krajiny, jak píše Onďa. Jediný možný legální odchyt a usmrcení je myslivecké stráži, tam kde je vyhláškou povoleno, tak na držitelích loveckých lístků v příslušné honitbě. Dle Tvého výkladu by mohl každý odchytávat nebo usmrcovat jakékoliv zvíře, které není zvěří nebo chráněným druhem.
Totéž platí pro hofiho, pokud není stráží nebo nemají povoleno, chytá a konzumuje protizákoně.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Fesoji :) ,
ač tedy nerad, ale přece jen Ti musím oponovat.... :) Výklady pana Čechury šokovaly už i "Posluchače".... :wink: Podle mně jednoznačně uvádí ve svém dřívějším příspěvku věc na pravou míru "Lotr". Tam je vše.
§ 42
Doba lovu a podmínky lovu
(1) Lovit lze jen zvěř, která není hájena podle § 2 písm. c), a to ve stanovené době lovu. Pokud orgán ochrany přírody rozhodne o odlovu živočichů, kteří nejsou zvěří, může tento odlov provést za stanovených podmínek osoba oprávněná podle tohoto zákona (držitel loveckého lístku).
(2) Vyhláška stanoví dobu lovu jednotlivých druhů zvěře a bližší podmínky provádění lovu.

Takže v honitbě by to mělo být jasné, neřeším oprávnění MH a MS.....
Pokud se má "lovit" živočich na nehonebním pozemku, je přece v pravomoci orgánu státní správy takový lov povolit...
V odstavci jedna se nejedná o chráněné, zvláště chráněné atd. ..... živočichy. Ať již se v konečné terminologii jedná o lov či usmrcování živočichů...

Ale zase jen můj názor... :lol:
Naposledy upravil(a) Lesomil dne úte 04.2.2014, 15:23, celkem upraveno 2 x.
hofi
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 04.1.2012, 15:02
Bydliště: Náchodsko

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od hofi »

já jen sklopce kontroloval odchytávala stráž a povolení sme měli....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nutrie v Hradci Králové

Příspěvek od fesoj »

Tak nevím... Kdybych od někoho vyžadoval povolení k odchytu a usmrcování potkanů na nehonebních pozemcích, což jsou přeci živočichové, savci, hlodavci, nejsou zvěří, nejsou žádným specifickým předpisem chráněni a navíc působí škodu, každý by na mě koukal jako na blbce. A co se týče nutrie - v čem je rozdíl ? Navíc z hlediska ochrany přírody a krajiny je nutrie nepůvodní invazní druh, jehož eliminace je žádoucí. Proč by měl být jejich odchyt /záměrně píši odchyt, abych se nedostal do rozporu se zákonem o zbraních/ na nehonebním pozemku jakkoliv regulován či omezován ?
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět