Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

Informace k neolověným brokům z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

http://www.ulozto.cz/6267590/informace- ... le-010-doc
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

Zdar přátelé. Je někomu z Vás známo, kde v ČR je možné zakoupit brokový náboj s neolověnými broky do velikosti 3.25 mm a bez označení (Haute Performance, Magnum), protože jen ten bude moci letos na kany použít každý, kdo nemá vyšší zkoušky na oceláky. Já jsem zatím takový nenašel. I třeba zde na stránkách SB: http://www.sellier-bellot.cz/cesky/love ... free-shots jsou v podstatě všechny označeny Haute Performance nebo Magnum.
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Neolověné broky

Příspěvek od jarda65 »

Tak jsem dnes mluvil s člověkem ze Sellieru. Výsledkem rozhovoru je asi to, že brokové patrony Steel Shots, které firma nabízí ve skutečnosti nemají zvýšený tlak. Jsou tedy použitelné do určitého rozměru dle ráže do běžných loveckých zbraní. Jenom jejich propagace trochu zaspala. Fotky patron na kterých je zřetelný nápis "Haute" snad vymění a doplní vysvětlením. A pak se třeba i přestanou divit, že o nabízené patrony není mezi prodejci zájem :) Ve Vlašimi je prý mají. Ale jak znám kolegy myslivce, začneme to řešit na podzim, v pátek u piva, před prvním honem na kachny :D
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové co si jsem zaslech,že se snad něco zmírní.Musí prý být prokazatelné,že to vodní ptactvo bylo loveno nad vodní plochou.Jinak v obchodech tady u nás neni patrona.Tak jak lovíte husy na Moravě?SB se k zásobování zatím nemá a třeba do 16 budu mit jen jednu patronu s makem,ale ocelovým.Osobně než potlouci,když kolikrát nestačí ani 4 brok lovit to plactvo nebudu.A tolik mě lov na tahu baví.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

Myslím, že jak SB tak i prodejci munice nějak tuší, jaký přístup k tomu zaujme myslivecká veřejnost, tak se do neolověných nijak neženou. Než to kropit lehkým makem a mrzačit, tak to raději nic. Pro mne by to ještě znamenalo udělat zkoušku na ocel u IŽ, neb mám komory 76, nebo kupovat něco jinýho. A to se mi zatím nechce. To s tou vodní hladinou, jak píše Zdenek má svou logiku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Neolověné broky

Příspěvek od zispo »

To zdenek 41. Já měl to štěstí a v loňském roce se my podařili ulovit tři husy. Ale s ocelovíma brokama nevím nevím. Husa je značně tvrdá. Lovím převážně z 20 a mít na výběr jeden druh střeliva no nevím nevím. Pokud by někdo sepsal nějakou petici proti tomuto moresu tak se velice rád podepíšu. Taky bysme se už mohli sjednotit. Je nás tu dost co s touto novotou nesouhlasí.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

Vidím to osobně tak, že pokud budu používat ocelové broky v košíku, nemělo by to laufu nic udělat, myslít tím doslova "vyhoblovat". Doufám, že mě někdo vyvede z omylu a nebo mi to potvrdí.

Jinak je to hovadina jako zvon. Jezdím pravidelně na jeden nejmenovaný kachní hon, kterého se účastní pravidelně cca 120 střelců. Když vezmu průměrnou navážku 30 g olova (někteří nají i 16 a 20) x průměrně 10 ran na osobu (já tam těch ran 30 dám) x 120 osob = 36 kg olova za jeden hon. To se tam dělají každoročně 2 hony a x (čti iks) tahů. Když to zaokrouhlím, ročně tam padne do vody a okolí cca 80 - 90 kg olova. Vzhledem k tomu, že jsem na rybníku pět let hospodařil, často kontroloval místa pytláků a krmil ryby, tudíž jsem rybník pravidelně obcházel, nikdy, podotýkám nikdy jsem nenašel uhynulou kachnu. Většinou je zabije toxický botulin, než pozřené olovo. Je jasné, že kachny jsou přikrmovány a nemají takovou potřebu hledat potravu ve dně, ale i přes to je tam velká populace březňaček divokých a poláků. Závěrem uvedu jen, že rybník má 6 ha a tyto akce jsou tam provozovány minimálně 15 let. Olovo se jen tak ve vodě nerozpustí, což by se projevilo při laboratorní analýze chovaných ryb - kumuluje se ve svalovině a kostech.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

To jsou velice zajímavá čísla.Nikdy mě to až takhle nenapadlo.I kdyby se 1/4 vystřelila mimo je to za těch 15let pěkně olova.No právě,když olovo nemůže tak nějak oxidovat tak asi o nic nejde.Protože se dělaly vodovody z olověných trubek.Pak je jednoznačně prokázáno,že brok neustále propadává do podloží tudíž ho kachna na rybníce nemá šanci nasát.Na písácích to bude asi jiné.A já si myslím,že pokud je brok již v žaludku tak zrovna u kachen je trávení rychlé....Horší je když je ve svalovině po poranění pak to je jasný.Ale alespon zvěř zhasne někde v rákosí po oceli bude spousta znrzačené zvěře a ještě bude vidět.Jinak ten rybník bude mít za pár let velkou hodnotu jako naleziště olova. :lol:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

Souhlasím s tím co napsal kojot. Já jsem nikdy nenašel kachnu, která by jevila znaky otravy olovem. To co nejdu je většinou dílo predátorů. Dost jsem si taky všímal dopadu broků, protože se u nás opravdu těch ran vystřelí mnoho (lov 1000-1200 kachen). Dopad do rybníka je podstatně nižší, než by člověk očekával. Většinou broky dopadají v okolí rybníka.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Neolověné broky

Příspěvek od precechtel »

bohužel musíme v rámci eurozony přejímat i věci, které se nám nelíbí. Pokud mně pamatovák neklame, rozbory půdy kolem brokových střelnic za několik desetilétí provozu neprokázaly kontaminaci olovem, zrovna tak studny a rozbor vody v okolí. Je to tím, že na povrchu broku se vytvoří oxid olova, který je dále nepropustný a brok se dál nerozkládá a není absorbován okolím. Jiná situace nastává při spolknutí broku kačenou, když ten se dostane do svalnatého žaludku a tam je rozemílán spolu s gritem /kaménky/ a další potravou. Co se týká železných broků, vyšel pěkný článek ve Střelecké revue, kde se jasně vysvětluje, na jaké vzdálenosti lze max střílet tímto střelivem,jaký průměr broků, jaké čoky na brokovnici, kolik postřelené vodní zvěře registrují v Dánsku po používání tohoto střeliva, že některé státy uvažují o odchodu od tohoto střeliva apod., mimo jiné i to, že po zavedení tohoto střeliva na střelnicích v okolí těchto střelnic začala téci rezavá voda ve studních. Taky autor klade otázku, kdože bude kontrolovat vymahatelnost této právní normy. Prý Policie ČR a myslivecký hospodář, už vidím policisty, jak chodí na společné hony na kachny včetně tahu a kontrolují střelivo. Prostě norma, která není vymahatelná, zvláště v českých zemích je bezzubá. Kéž by do všeho zavládl zdravý rozum. Máme ve sdružení tři důchodce přes 70 roků, ti mají nadnormativní zásoby brokového střeliva, protože drobné zvěře ubylo, na honě v průměru vystřelí 5 ran, střelivo nekupují od r. 1990, jak tito si kupují náboje s železnými broky....Nějak to cítím, že mlčící většina pro kontrolu bude mít v pásu či kapse 10 patron steel a zvěř bude dále lovit olovem. F.
politice a politikům zmar
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Kubajs »

Přesně tak. Nějaký ten ocelák do kapsy pro případ nějaké kontroly a ládovat se bude stále olovo. Když si vezmete kolik lidí má ve vašem okolí brokovnici se speciální zkouškou na steel shot. A že by se nechaly ochudit o lov kachen či jiné vodní zvěře. Sám tomu moc nevěřím. Tím nechci nabádat k porušování zákona, je to jem taková uvaha.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Petr1970 »

co sem tak koukal tak již tento podzim stříleli všichni ocelovejma... (kachny, rybník)..
měli je hezky vystavený v poutkách viditelně... zajímavý že ty 2 náboje jim vydržely několik honů a každej střelil tak 5-30 ks..... :D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

To tak prostě bude. Jednak není mezi myslivci žádná osvěta o tom, co jim to udělá se zbraněmi, jaké jsou účinky oceláků, jak s nimi střílet atd. atd.
Za další mnoho z nich má zakoupené jestě zásoby do roku 2050, takže je nějaká ocel moc nezajímá.

Policii zajímá maximálně, jestli tam někdo přespříliš nepožil a to je tak vše, co zkontrolují. Nemají páru ani o plombách na ulovené zvěři, natož o nějakém příkazu o lovu s ocelovými broky. Pokud je policista nimrod, pak ví která bije, nicméně se většinou honu taky účastní v rámci snižení počtu alkoholových kontol daného sdružení, čili bych to moc neřešil a lovil tím co mi vyhovuje. To samý jak omezení počtu nábojů u poloautomatů, půl roku se to strašně řešilo, nyní se na to pěkně se....

Jsou za to vůbec nějaké sankce? Asi ne, řekl bych.
Naposledy upravil(a) kojot dne pon 28.2.2011, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

Omezení je zavedeno kvůli tomu, že kachna při filtrování bahna v rybníce polyká olověné broky, které zůstávají na jeho dně. Myslivecký výzkumák dělal v této věci nějaká pozorování a výzkum a mám pocit, že 1 kachna ze sta měla v žaludku pozitivní nález na olověné broky. Slavná EU pak na základě těchto pozorování a výzkumů v různých zemích vydala toto nařízení. Co se týče kontroly ocelových broků, tak mi teď jeden známý vyprávěl, že když jezdí na tahy hus na polská jezera, tak tam to přísně kontroluje polská policie, kdy doslova vyprávěl, že je nezajímají zbraně, zbrojní průkazy ani totožnost lovců, ale vyloženě přísně kontrolují použitou munici a běda tomu, kdo má olověný brok byť jenom v kapse. Vysoká pokuta, zabavení zbraní a munice a pro organizátora popotahování s místními úřady.

Jinak prý Sellier&Bellot chystá jakousi osvětovou akci pro myslivce, kde budou představeny sportovní a lovecké náboje s ocelovým brokem, mělo by se to konat na střelnici s přednáškou a přímou možností si tyto náboje vyzkoušet. Přesný termín ještě nevím, ale mám slíbenou pozvánku, pokud to klapne, budu informovat.


S typicky českou chytristikou počítám taky, kdopak má dneska zkoušku na ocel na své brokovnici a každý bude mít v kapse 2 oceláky a kachny se budou dál vesele lovit olovem. Vymahatelnost práva a možnost kontroly na místě nulová.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

Poláci byli vždycky divný národ, ale v některých věcech si umí sjednat pořádek.
Párkrát jsem střílel ocelákama na střelnici a vůbec mě to nenadchlo, řekl bych tak o 30% nižší úspěšnost na trapu.

O té intoxikaci olovem, je to dost zavádějící. Pochybuju, že by vyšetřili 10 000 kachen, aby mohli říct, že každá stá má v sobě broky. Ten brok se propadá do dna a je poměrně rychle zanášen sedimentem, čili šance na jeho konzumaci je dosti mizivá. Povařžuju to za úřednický šiml a s těma husama v Polsku? Zase se někdo snaží být unijnější než unie, tamní jezera jsou dost hluboká a riziko otravy ptactva mizivé, nehledě na to, že tam to mají dost vybité.

OT: Kolik olova naperou do vody rybáři a nikdo je vůbec neřeší. Krmítko sice není brok, ale princip je stejný - pořád je to toxické olovo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět