Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Zatim jsem nic co by mne uspokojilo na toto tema v Myslivosti nenasel. A jinde take ne, pouze obecna vyjadreni ve smyslu rychlejsi ztraty energie oceloveho broku. To sice pro mnoho myslivcu muze byt nova informace :wink: , ale me to nedava odpoved na jednoduchou otazku. Kterym nabojem s ocelovym brokem chci doopravdy strilet. Bude v cili dostatecny pocet broku a budou mit dostatecnou prubojnost? To je vse.
M.
Anders
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21.11.2017, 17:14
Bydliště: Okres Zlín

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Anders »

Na příští rok bych chtěl jít cestou změny ráže,protože nechci rozlišovat, která honitba odkud a kam patří do pásma mokřadů a kde lze střílet olovem a kam vzít ocel.
Domnívám se, že když se zvětší nábojnice, tím je prostor pro broky větší a lze použít větší brok aby se dosáhlo stejného efektivního dostřelu jako u menších olověných broků.
Zaujala mě ráže 12x89 kde by šlo s vhodným zahrdlením využít i 4,5mm ocelových broků, které se můžou vyrovnat dostřelu klasickým olověným 3,5mm.
Nejsem zatížen na protiletadlové zbraně ale mám pocit, že to bude jediná cesta.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Myslenka asi neni uplne zcestna, jen jde o to najit kompromis. Velikosti, mnozstvi a rychlosti broku, kryti. A take zvladatelnosti vystrelu. Ja treba urcite nejsem kdovijaky brokar a ze bych palil na 60m, tak na to nemam ambice ani olovem. Hledam neco se solidnim ucinkem 30 - max. 40m. Ono take zalezi jake naboje v 89 budou k dostani aby jsi vyuzil potencial supermagnum komory. Ze by clovek mel vyber ze nevi kam driv sahnout se rict neda. 42-46g ocely s rychlosti 400m/s dle meho nebude zadny zazrak oproti 32g ocely s 470m/s.
M.
Ron123
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 27.9.2017, 17:31

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Ron123 »

Anders píše: úte 05.9.2023, 18:31 Na příští rok bych chtěl jít cestou změny ráže,protože nechci rozlišovat, která honitba odkud a kam patří do pásma mokřadů a kde lze střílet olovem a kam vzít ocel.
Domnívám se, že když se zvětší nábojnice, tím je prostor pro broky větší a lze použít větší brok aby se dosáhlo stejného efektivního dostřelu jako u menších olověných broků.
Zaujala mě ráže 12x89 kde by šlo s vhodným zahrdlením využít i 4,5mm ocelových broků, které se můžou vyrovnat dostřelu klasickým olověným 3,5mm.
Nejsem zatížen na protiletadlové zbraně ale mám pocit, že to bude jediná cesta.
Zdravím kolegové,s tímhle se víceméně dalo počítat, že celá slavná EU to potlačí tímhle směrem a dříve v našem případě spíše později bude muset trh zareagovat,v podstatě jsem se tímhle také začínal zaobírat a jako všestranně mě právě vychází tato ráže (12x89) neb stále se mohu svobodomyslně rozhodovat mimo mokřadů nabít klasiku s možností,že když půjdu na vodní pernatou mám tu možnost a asi i větší procento úspěšnosti s minimálním mrzačením zvěře.
Zde jsem něco málo našel,vcelku zajímavé testy
https://nordichunt.blogspot.com/search? ... =false&m=0
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Hlavně nám soudruzi z EU znehodnotili majetek , poškodili nás. Každý krok z Bruselu je promyšlený a jeden za druhým nás pomalu národně likviduje. Tímto padá cena krásných zbraní s pevným laufem a takový třeba Merkel 201E bude levnější než tuctová italská nebo ruská brokovnice s vyšší tlk.zkouškou a výměnnými choky. Takový bude dopad toho nařízení. Kdo si dnes bude kupovat nějaké Brno z komise z Huntingu ???
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Začátečník »

Byli jsme jedni z posledních, kde se smělo střílet olovem u vody. Proto to prošlo tak snadno. Ve většině zemí se nic nezměnilo. Ale to máme za to, že se nám nelíbilo v RVHP. Zlatej Gorbačov.
Ptal jsem se, jak se kde takový zákaz dodržuje. V některých zemích moc ne, a přesto se ve slavné studii objevilo, že je tam všechno v pořádku. Kdo to falšoval, si ani nedal tu práci, aby zjistil skutečný stav.
Někde možná ano, ale tady u nás není tolik kachen, aby se na ně nedalo jít s dražšími bismutovými broky. Ty řeší skoro všechno. Střelbu v 16, střelbu proti pevným překážkám a do nějaké míry i rychlejší ztrátu energie. Nikde je nemají. Když jsem se ptal, šlo by možná střelivo i objednat u výrobce, ale náboje by byly dražší, proto je pro jistotu nikdo nevzal. Co k tomu říct. S takovým přístupem se nedivím, v jakém je ekonomika stavu.
Nové flinty jsou problém. Zájem je veliký. Zemětřesení vyřadilo některé výrobce v Turecku. Možná se to během sezony zlepší. Zkoušku flinty bez zkoušky se zkušebna ani nepokusí udělat, pokud není v návodu napsáno, že je určena pro ocelové broky.
Výběr nábojů s ocelovými broky je hodně omezený. Buď 3,3 nebo někdy vyjímečně 3,5 mm. Pak až 4 mm. 3,3 mm je moc drobný a 4 mm se zase dá střílet z maximálně polovičního zahrdlení. Zkusil jsem ze Sportinga 2 náboje s 36 g broků 4 mm. NSI a GB. Víc jsem jich nesehnal. Ani jeden nekryl použitelně. Brok 3,8 mm, který by skýtal větší možnosti a na kachny by byl asi nejlepší, nikde není. Pak už zbývají jen alternativní čoky. Má cenu zkoušet třeba prodloužené?
Momentálně to vypadá, že hlavní výsledek bude, že škodná okolo vod to bude mít snazší, protože se dá s rozumným rizikem lovit jen omezeně, což bude mít dopad na stavy ptactva, které má ono slaboduché nařízení chránit.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Nasel jsi nejake akcni ceny na bismuth naboje? Ja na ne koukal a ze by byli o jen o neco drazsi se mi nezda. 12/70,76 - 1ks od 35kč po 100kč. To mi zrovna prinatelne neprijde.
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Michal_123 »

Začátečník píše: stř 06.9.2023, 14:17 Byli jsme jedni z posledních, kde se smělo střílet olovem u vody. Proto to prošlo tak snadno. Ve většině zemí se nic nezměnilo. Ale to máme za to, že se nám nelíbilo v RVHP. Zlatej Gorbačov.
Prošlo to proto, že o tom rozhodovali z velké části nekompetentní blbové, zrovna jako o kůrovci, vlcích, medvědech.
Lidé, kteří v životě nelovili a vědí o tom nula.
Lidé, kteří si myslí, že maso vzniká v regále supermarketu.
Lidé, kteří si ani neumí nožem ukrojit chleba.

Že se ve většině ostatních zemích EU nesmělo střílet u veškerých vodních ploch olovem nevěřím.

Ale zato vím, že u sousedů se teď zrušil hon na kachny, protože se hosté z německy mluvící země vysmáli požadavku na neolověné broky a kvůli tomu nepřijedou.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Začátečník »

Přesně tak. Jedna věc je, co říká zákon, a druhá, jak se dodržuje. V Polsku a na Slovensku nevím, ale jinak je olovo zakázáno všude na západ a jih od nás už relativně dlouho, co vím.
Na bismut nikde akce není. Je to jedno, protože není vůbec. Myslel jsem to tak, že například můj otec spotřeboval na kachnách krabičku nábojů do 16 zhruba za 2 roky. A to celkem chodil. Já jsem loni na 3 naháňkách vystřelil dohromady jednou a to ještě jednotnou. Má při takové spotřebě cenu řešit, kolik stojí náboj?
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Koupil jsem krabičku španělských SAGA ve 12/70, 32g, brok 4 mm, 1050 barů. Cena 12,50 Kč/kus.
V Lověně je měli i v broku 3,3 a 3,7mm. Zkusím s tím střelit do papíru jak to kreje. Jsem zvědavý. Lovu zdar
Přílohy
IMG_20230907_155803.jpg
IMG_20230907_155803.jpg (61.86 KiB) Zobrazeno 728 x
schmetterling
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 20.4.2021, 10:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od schmetterling »

Začátečník píše: čtv 07.9.2023, 10:29 Přesně tak. Jedna věc je, co říká zákon, a druhá, jak se dodržuje. V Polsku a na Slovensku nevím, ale jinak je olovo zakázáno všude na západ a jih od nás už relativně dlouho, co vím.
Na bismut nikde akce není. Je to jedno, protože není vůbec. Myslel jsem to tak, že například můj otec spotřeboval na kachnách krabičku nábojů do 16 zhruba za 2 roky. A to celkem chodil. Já jsem loni na 3 naháňkách vystřelil dohromady jednou a to ještě jednotnou. Má při takové spotřebě cenu řešit, kolik stojí náboj?
Lov s olovenými brokmi bol u nás zakázaný pri love v mokradi od roku 2009. Ale tá mokraď musela byť skutočnou mokraďou a nie rieka, kanál, jazero alebo akákoľvek vodná plocha ako dnes. Od 15.02.2023 platí rovnaký stav ako u Vás. Zatiaľ sa však toho nikto vo veľkom nechytil a všetci idú v tichosti ďalej po starom.

Našťastie na vlka a medveďa sú pre ochranárov väčšie dotácie ako na vtáky :)

Každopádne ak nebudem chcieť mrzačiť zver, budem časom nútený vymeniť našu rodinnú )IZ 27 (16/70, poľoval s ňou dedo, aj otec) a kúpiť nejakého Turka. Na tých pár rán do roka mi to bude plne stačiť...
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Neolověné broky

Příspěvek od SoukuM »

No já mám 20/76 a zažil jsem jednu sezonu, kdy se střílelo ocelí. Takové množství pokriplované zvěře jsem nikdy nezažil. Takže za mě osobně jsem lovy na kachny odepsal a jakmile bude nějaké hlasování či referendum o EU, tak mám jasno. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Neolověné broky

Příspěvek od jarda65 »

Nedalo mě to a zareaguji. I když půjdu proti proudu. Už Zákon o myslivosti 449/2001 (ne žádný zákon EU a bylo to před 22 ROKY) zakázal olovo na mokřadech. Různými kličkami a "švejkováním" se oddalovalo a tento zákaz se začíná prosazovat až letos. Stačí si vynásobit počet střelců x počet vystřelených patron x navážka a vyjdou vám desítky kg olova nastřílené během jednoho honu do rybníka. Víc na zdůvodnění není třeba. A že si český myslivec za 22 let neudělal zkoušku na ocelové broky (většina z nás má zbraň, kde to jde) je asi náš problém. Ale to se musíme chytit místo nadávání na předpisy za nos. Ocelovým brokem 3,7mm pak střílím skoro stejně jako olovem. Jen musím mít hlavu a ubrat pár metrů z dostřelu.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lotr »

Problém je v tom, že těmi 22 lety byly mokřady jasně definovány: významných mokřadů je v České republice 14 - Šumavská rašeliniště, Třeboňské rybníky, Novozámecký a Břehyňský rybník, Lednické rybníky, Litovelské Pomoraví, Poodří, Krkonošská rašeliniště, Třeboňská rašeliniště, Mokřady dolního Podyjí, Mokřady Liběchovky a Pšovky, Podzemní Punkva, Krušnohorská rašeliniště, Pramenné vývěry a rašeliniště Slavkovského lesa, Horní Jizera, s celkovou rozlohou 635 kilometrů čtverečních. Nikdo s tím neměl problém a vzhledem k jasné definici nepotřeboval řadový myslivec zkoušku na ocelové broky, protože na většinu těchto mokřadu neměl šanci lovecky navštívit. Kdežto současná situace je taková, že podle mapy AOPK je mokřadem "kdejaká louže" se 100 metrovým ochranným pásmem, takže dochází k absurdním situacím, kdy v revíru člověk nemůže jít ani na zajíce, protože kdejaký potůček je definován jako mokřad a v jeho ochranném pásmu je nově zakázáno olověné střelivo i nosit. Je pak na rozhodnutí kontrolujícího orgánu, zda uzná můj argument, že jdu na zajíce, a v okolí potůčku nehodlám lovit vodní ptactvo. Mám stejný názor jako Milan Soukup, proč mě k....a pořád musí nějaký bruselský úředník omezovat, nařizovat, přikazovat. Jsem zákona dbalý občan, řádný držitel ZP, LL a spousty dalších dokladů, ke kterým musím složit řádnou zkoušku a pořád mě někdo, koho jsem nikdy neviděl, a nikdy neuvidím, buzeruje. Lepší slovo pro to nemám.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Anders
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: úte 21.11.2017, 17:14
Bydliště: Okres Zlín

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Anders »

Ono by to nařízení dávalo smysl na skutečných mokřadech, kde broky padají do vody. Né při lovu na potoku, řece, poli... kde z hlediska dostřelu padají broky mimo vodu ale chytrá hlava vymyslela, že všude kde stojí/teče voda, tak je "mokřad" bez ohledu na logiku této myšlenky.
Mám pocit, že za chvilku příjde doba, kdy budeme střílet oblázky a štěrk z mušket...
Odpovědět