Lovecký pes

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

Re: lovecký pes

Příspěvek od Petr1k »

2 Petr1970: k tomu co jsi nakopíroval z www.myslivost.cz není o myslivci, který loví ve své honitbě se psem bez LUP popř PP.

Krom toho, je to IMHO dost přitažené za vlasy.
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

Re: lovecký pes

Příspěvek od Petr1k »

jen pro info do 1996 to bylo takto:

Vyhláška č. 20/1988 zrušena 23.05.1996

§31 (1) Loveckou upotřebitelnost psa je vedoucí psa povinen prokázat před použitím psa pro výkon práva myslivosti potvrzením o zkoušce lovecké upotřebitelnosti. Zkoušky organizuje Český myslivecký svaz. Zkouškami lovecké upotřebitelnosti jsou: podzimní zkoušky, lesní zkoušky, všestranné zkoušky (memoriály a soutěže pořádané na úrovni všestranných zkoušek), barvářské zkoušky, zkoušky z norování, zkoušky honičů a zkoušky speciální vodní práce.

§31 (2) Lovecky upotřebitelný je pes kteréhokoliv loveckého plemene, na nějž je vystaven průkaz původu a u něhož byla zkouškou prokázána lovecká upotřebitelnost uvedená v odstavci 1.

ještě když tu byl citován pan Čechura tak si dovolím i já jeden jeho odstavec: www.myslivost.cz

.............. Vedle držení je ale zákon i vyhláška také stanoví povinnost lovecké psy používat. Kdyby právní předpisy chtěly tím zakázat používání i jiných psů loveckého plemene („neloveckých psů“ v terminologii právních předpisů), uvedly by před slovy „lovecké psy“ slovo „jen“. Použití neloveckých psů je však možné jen navíc, nad počet loveckých psů „držených“ nebo za ně pozvané lovecké psy náhradní; pokud by k němu došlo bez této podmínky, mohla by být uložena pokuta za porušení § 41 odst. 1zákona o myslivosti.
-Použití jakéhokoliv psa při provádění myslivosti je vždy odvislé od rozhodnutí uživatele honitby, bez tohoto rozhodnutí nemá jeho člen, zaměstnanec, host apod. takové oprávnění. Uživatelé honiteb obvykle řeší tyto věci v provozních řádech podobně jako vstupy a vjezdy do honitby, stavění a užívání posedů atd. Provozní řád schvaluje členská schůze, funkcionáři uživatele honitby jednají pouze v jeho intencích.
Vladimír Čechura
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: lovecký pes

Příspěvek od Leon »

Bwana mám na mysli že psi kteří jsou uznaní FCI zkoušky dělat můžou a psi kteří jsou jenom registrovaní nesmí i když to jsou lovecká plemena a je i dost loveckých plemen která jsou podle FCI zařazena mezi pracovní nebo molosy a ta mají taky smůlu
Naposledy upravil(a) Leon dne sob 22.2.2014, 5:11, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lovecký pes

Příspěvek od fesoj »

Leone, jestli Tě dobře chápu, máš na mysli především patterdale teriéra. Po pracovní stránce vynikající plemeno, ale v ČR nemůže získat loveckou upotřebitelnost, neboť v zákoně o myslivosti je uvedeno, že loveckým psem může být jen pes loveckého plemene UZNANÉHO FCI - a to patík není. Přitom FCI jako taková proti jeho připuštění ke zkouškám nemá námitek, problém je ono nešťastné znění Zákona o myslivosti. Aby mohlo dojít ke změně, musel by být otevřen zákon, to z mnoha důvodů nepřichází v úvahu a nějakou vyhláškou to řešit nelze. Je to bohužel začarovaný kruh, na který tohle plemeno doplácí. Vše "visí" jen na dvou slůvkách, respektive jednom slovu a jedné zkratce v našem zákoně. FCI za to rozhodně nemůže.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lovecký pes

Příspěvek od fesoj »

A co se týče neloveckých psů a "bezpapíráků", používaných k výkonu práva myslivosti - no přiznejme si, že je to celkem běžná záležitost, ale zase jen u některých plemen. Půjdu-li norovat s jezevčíkem, zpravidla nikoho ani nenapadne se mě zeptat, zda můj pes má složené zkoušky či zda má vůbec průkaz původu. Ale zkuste si někdo přijít na kachní hon dejme tomu s pudlem ! To bude komentářů - a nikdo ani nevzpomene na to, že pudl byl původně lovecký pes, používaný právě k lovu vodní pernaté. Běžný názor bude ten, že na tom honu nemá co dělat a je jen na hospodáři, respektive vedoucím honu, zda vás s tím psem pošle domů nebo zda mu dá možnost ukázat, že i "nelovecký" pes může něco umět.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: lovecký pes

Příspěvek od Leon »

Fesoji těch plemen je mraky která jsou uznaná AKC nebo EKC a FCI je registruje není to jenom patík ten je tady populární tak se o něm nejvíc mluví.To samé je ale třeba s erdelem ten uznaný je ale to ho flákly mezi služební tak má taky smůlu při tom jinde to je loveckej pes tak že pro mě dělení podle fci je k ničemu
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lovecký pes

Příspěvek od fesoj »

Leone, myslím, že nemáš tak docela pravdu. FCI dělí psy do deseti skupin, ale nikde tam nenajdeš rozdělení na "lovecká" a "nelovecká" plemena A třeba zrovna u erdela neexistuje žádný důvod, který by bránil jeho využití v myslivosti. Podstatné je, že jde o plemeno uznané FCI. A takových plemen, která se dají využít jak v myslivosti, tak třeba jako služební, je víc. Třeba irský vodní španěl - již s prvními jedinci, kteří sem byli dovezeni, byly skládány zkoušky pro získání lovecké upotřebitelnosti - PZ, BZ, SZVP - a na mezinárodním poli nám bylo vysloveno velké uznání za to, že jsme irského vodního španěla vrátili jeho původnímu loveckému určení, když všude jinde ve světě je chován dnes již pouze jako společenský pes. Nebo bedlingtonteriér - na první pohled "hrbaté ovečka", ve skutečnosti ostrý norník. Vím dokonce o vestíkovi s úspěšně složenými zkouškami - pravda, jde o výjimku potvrzující pravidlo. A co "bulíci" ? Z toho všeho mi vyplývá závěr, že ani u erdela jeho loveckému využití žádný předpis nebrání, může být přihlášen ke zkouškám a po jejich úspěšném složení používán jako LUP. Pokud by někdo bránil jeho připuštění ke zkouškám, nemá pro tento postup žádný zákonný důvod.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: lovecký pes

Příspěvek od Leon »

Fesoji pleteš se s erdelem si neškrtneš a s westíkem dělat zkoušky můžeš :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: lovecký pes

Příspěvek od lanus »

Leon/fesoj - Na Slovensku platí od Nového roka takáto vykonávacia vyhláška ,ktorá medzi iným potvrdzuje aj fesojové slová : ; http://www.polovnickakomora.sk/spk/comp ... d/376.html ; strana č.34 .
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: lovecký pes

Příspěvek od Leon »

lanus mi nejsme na Slovensku tak že žádný ofiko seznam nemáme,tady se mi zatím nepodařilo nic zjistit když jsem se informoval u paní Tiché na argentýnu tak mi bylo sděleno že nemůže a u Airedale teriéra že také ne že to je služební plemeno
Naposledy upravil(a) Leon dne sob 22.2.2014, 21:22, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: lovecký pes

Příspěvek od fesoj »

No, paní Tichá by to vědět měla - ale kde najdu nějaký závazný předpis, podle kterého by se psí plemena dělila na lovecká, služební, společenská a já nevím jaká ještě ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

Re: lovecký pes

Příspěvek od Petr1k »

fesoj píše:No, paní Tichá by to vědět měla - ale kde najdu nějaký závazný předpis, podle kterého by se psí plemena dělila na lovecká, služební, společenská a já nevím jaká ještě ?
Paní Tichá odkazuje na "předpis FCI"

......používá jako plemeno pracovní nebo chcete-li služební. Do této kategorie je také řazen předpisem FCI. ..... viz www.myslivost.cz
Naposledy upravil(a) Petr1k dne sob 22.2.2014, 20:22, celkem upraveno 1 x.
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: lovecký pes

Příspěvek od Leon »

no prostě český bordel podle fci :lol: :lol: http://www.myslivost.cz/Poradny/Kynolog ... iti-k.aspx
CZ 550 american 308win.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: lovecký pes

Příspěvek od motolada »

Potvrzuju Erdel je služebák a stím u nás nic,na slovákách v pohodě.
Odpovědět