Americký stafordšírský teriér a lov

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od Koblížek »

pánové stále přemýšlím o pejskovi na barvu a dosled černé, na srnčí mám ohařku, ale u nás na okolí (20km)není slušný barvář, většinou to jsou jezevčíci, kteří toho umí méně, než si jejich páníčci stačili přečíst v "chytré" knize.. :D (nic proti jezevčíkům, ale proti jejich pánům!) líbí se mi silní psi, kteří by to prasátko, když tak chvíli podržely, Leon mi dal spoustu podmětů k přemýšlení a celkem se mi líbí Am.staf.ter už pro to, že je větší a asi víc přemýšlí při práci..chtěl bych se zeptat na názor lidí, kteří s tím mají zkušenosti, omlouvám se, ale moralizace lidí který tohle plemeno viděli jednou na netu a jednou ve Zprávach je mi u pr...moc díky a těším se..
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Náhodička. Jednoho AmStaffa máme doma. Je to zlatý zvíře, na rodinu, na děti atd. bez problémů, s ostatními psy jak kdy, což ale u tohohle plemene není nic překvapivého, ovšem pokud jde o lovecké vlohy, tak je to 0. Kočky sice prožene, ale o zvěř žádný výraznější zájem nejeví, střelené zvěře skoro jako by se bála, má silnou nedůvěru a raději se vyhne. Dlužno tedy dodat, že je mojí ženy (my máme každý svoje hafany :)), která nestřílí, a fena nebyla vyloženě vedená lovecky, a to ani rodiče. Zkusil jsem jí párkrát vzít s sebou do lesa, spíš tak ze zvědavosti, tedy nic systematického, a taky jedno zvíře nutně nic neznamená a tahle nebude úplně typický zástupce plemene (ačkoliv srab vyloženě není, když už se pere, tak se pere jako pravý stafford, tj. teče krev a je starost jak je vůbec dostat od sebe :)) Nicméně, vlohy ani chuť do lovecké práce jsem u ní nikdy nepozoroval. Na stranu druhou, kolega, je tomu už řada let, si chtěl brát bulteriéra a nakonec shodou okolností, známých apod. pořídil štěně pitbulteriéra, což od amer. staffa není moc daleko. Bral jí na prasata a moc si pochvaloval. Ale pravda je, že osobně jsem tu jeho dělat nikdy neviděl, lovili jsme každý jinde.
Btw. pokud ti ohař dohledává srnčí, proč by neměl najít prase? Tím ti nerozmlouvám ani dalšího psa, ani staffa, mě taky jeden obvykle nestačí a naší staffinu jsem si zamiloval, i když do lesa bych jí nedoporučil.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od běžkař »

Naprostá, ale naprostá shoda s tím, co napsal Bwana. Bohužel je naše fenečka AmStaffkky již pár měsíců v psím nebi (leukémie), ale myslím, že za těch něco málo přes 8 let jejího života jsem ji poznal dostatečně.
Pes s diamantovým srdcem, pro rodinu a blízké by udělala vše. Ale i ostatní lidi měla nesmírně ráda. Taky jsme ji neměli lovecky upotřebitelnou. Nicméně v lese se pohybovala od malička. Za srnčím se rozběhla vždy. Do 2 až 3 minut byla zpět. Věřím, že kdyby to srnčí před ní zastavilo, tak na něj bude čučet, ale ani se ho nedotkne. To samé s kočkama. Když už kočka neměla únikovou cestu, tak se na ní podívala a šla zpět. Pokud šlo o psy (feny), tak většinou v pohodě, ale párkrát tekla taky krev......
Když jsem domů přinesl třeba střelené prase, tak na něj čuměla celkem s respektem. Když sebrala odvahu, tak si čuchla a hned se klidila. Tím ale vůbec nechci říci, že žádný AmStaff nebude do lesa dobrý. Když budou vlohy a správné vedení, tak to určitě fungovat bude. Nicméně je potřeba si setsakramensky uvědomit, že velmi pravděpodobně půjde do kontaktu a nemusí hlásit. Což je problém jak pro zvěř, tak pro pejska a v neposlední řadě i vůdce. Tzn. pokud nění gps, vesta, chladná zbraň a koule na tento způsob lovu, tak bych to střízlivě zvážil. Na dostřelování zapomeň. Dřív nebo později připravíš psa o sluch nebo život. Pokud s tímto počítáš a viděl jsi, jak takový lov probíhá, tak do toho třeba jdi. Pokud budeš lovit sám, tak je potřeba zvážit, jak k velkému kusu psa pustíš. Aby ho to nestálo život. Chce to podle mě velkou zodpovědnost a chladnou hlavu. Po pravdě bych si AmStaffa představoval spíše do smečky.
Teď mám štěně StaffBullky, tak jsem zvědavý, co z fešandy vyroste......
Jsou zde ale lidi se zkušenostmi, kteří ti rádi poradí (zkus přes SZ třeba RuStaffa). Sice využívá StaffBully, ale způsob lovu (dosledu) bude dost podobný. Pohledej, jsou tu i jiní bulíkáři....
A poslední věc, musíš očekávat, že výcvik bude chtít neobyčejnou trpělivost s nejistým vysledkem...... jo a taky počítej s tím, že je typ psa s úzkou vazbou na pána (rodinu) a není to pes do kotce. Takže teplo domova a místo v posteli vedle tebe neobyčejně ocení :)

Btw. jezevčíka bych nepodceňoval ani náhodou. Rodiče mají doma fenku a naopak tu když vezmu do lesa, tak má zájem neskutečný. No a tak chytrého (vychcaného) psa jsem ještě nepotkal. O kvalitě nosu nemluvě. Ale je mi jasné, že chceš trošku jiného psa :-).

Hodně štěstí a rozvahy při výběru
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od Koblížek »

Pánové, moc díky za užitečné info, tohle jsem měl přesně na mysli, reakce lidí, kteří toto plemeno mají doma..dostal jsem typ na jednu chovatelskou stanici a článek o AST, odkaz přiložím níže.sami si pak udělejte obrázek, o tom co na čem je pravdy..AST se mi opravdu líbí, ale když budu realista,tak asi pořídím Stafbulíka..no do léta času dost, asi objedu pár chovatelů, kteří se s pejskem aktivně věnuje lovu, jak popsal Pavel a nechám si pomalu růst koule :D měl jsem středního knírače tak vím, co je tvrdá palice, ohařky už byly celkem v poho a JackRussel bez PP taky.uvítám od zkušených nějaké další rady, toho není nikdy dost :wink: díky!!!!

http://www.agris.cz/clanek/99448
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od fesoj »

Tome, doporučuji Ti kontaktovat formou SZ RuStaffa /Rudolf Slaba/, je to v současnosti asi největší náš odborník, co se tohoto plemena týče a zároveň výcvikář klubu.
Kritériem pravdy je praxe.
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: Americký stafordšírský teriér a lov

Příspěvek od Koblížek »

Dík Pepo,začínám o tom vážně uvažovat...říkal jsem si,jestli se nechytne sám ;-)
Odpovědět