Etika lovu na vnadišti

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Hirc »

Mě se lov na vnadišti extra nelíbí, nicméně...
- z černé se u nás stal čistě noční tvor, který je přes den ve křoví a vylézá po setmění. Šoulat nebo čekat za denního světla je prakticky nemožné; snad kromě ranních čekaných na ochozech.
- pokud není měsíček (2 týdny v měsíci) a alespoň polojasno, tak je tma jak v pytli a jinde než na vnadišti se na černou nedostanu
- všichni zainteresovaní tlačí na co možná největší odlov (v lepším případě řvou, v horším chtějí platit škody)
- zároveň ale nechci pořádat každý týden naháňku a rozplašit všechno v revíru (čímž trpí hlavně srnčí)

Při lovu na vnadišti jsem i za tmy schopen odhadnout vzdálenost a velikost kusu a bezpečně vystřelit - měsíc neměsíc. Přinejhorším si krátce bliknu baterkou.

Až se zmůžu na pořádný NV, tak se na vnadiště vykašlu a budu si šoulat po loukách a polích co dneska vypadají jak podmítnuté, ač nejsou. Teď se tam dostanu za ideálních světelných podmínek, zbytek času zbývá vnadiště.

Klidně se nechám poučit jak to dělat jinak :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od rimar77 »

Hirc jinak to ani nejde jen bacha až budeš šoulat s tím NV abys nebyl sloven aktivním kolegou bez NV :lol: optimální budeš mít bez měsíčku jít na pole louky a s měsíčkem se taky stáhni do lesa mezi stromy připrav si tam placi co pohodíš kukuřicí a obejdeš si je a NV to ustojí když bude kvalitní v pohodě

dokonce jsem koukal že krmeliště prováděné za pomoci krmného automatu v USA maj malinko přisvícené takovým zeleným světýlkem ale lovili tam lukem tam přeci jen chybí pak ta optika to hodně pomáhá - hold jiný kraj jiný mrav a zákony :-)
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Hirc »

to rimar77: to je správná připomínka :D Vzhledem k tomu že u nás po nocích moc lidí nevysedává a hlavně nad ránem je všude prázdno, tak se domluvíme kdo-kam jde, abychom si nic vzájemně neplašili. Navíc když někdo někde sedí, tak má poblíž auto - takže vím že tam je, a nelezu tam. No a poslední věc je mrknout si baterkou směrem k posedům - když tam někdo je, tak blikne zpět.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od motolada »

Tomu nerozumím,předevčírem jsem vedl debatu s kolegou,který nechápe jak můžu lovit bez měsíčku,podotýkám že mám pouze pozorovák a to jen chvíly,takže ho klidně mohu vypustit,většinu prasat mám bez něho).
Uvědomte si,že černá je jediná zvěř která dělá bordel (hluk)přes půl revíru,vždyť je tak jednoduché ji najít.
Proč se tedy nedostaněš při šoulačce do černé?Čekat až ti to přijde na hromadu tak se nediv že máš škody jak blázen.
Vedle už vozí kuku po kamionech do lesa,začaly jatka a najednou je ticho ani rána...proč?.... :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

Motolada> a kdyz je najdes, tak udelas co? Bliknes si baterkou?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od motolada »

Pořád nerozumím tomu,proč se tady pláče nad škodama,buzerací zemědělců,majitelů pozemků atd...Vím že mám podmítnutou louku od prasat,ale budu sedět u hromady a čekat až přijdou:?: :roll:
U mě to funguje asi tak,doma mám už 4 roky pytel kukuřice,každý rok k němu přibude nejaký jiný.
Nekrmím,nemám proč,jsem líný,prasata stejně nepřilákám nevím....
Snažím se co nejvíc obeznat ve dne (dost problém,ztíhám tak ty víkendy) po obeznání mě nezajímá níc než ochoz,žádné hromady,posedy,předpokládaný výskyt v lokalitě,k čemu taky?
Když šly včera je to 50 na 50 že pujdou i dnes,lovím přímo tam kde prase dělá většinou škody,pak se i lépe domlouvá se zemědělcem když vidí akci na své kultuře.
Bohužel letos v lese není nic ani žalud takže kdo má na krmení bude asi i lovit,vystřílí se to a nebude už vůbec nic. :!:
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od crif »

K té etice.... Asi je na místě rozlišit i roční období a tím pádem i potravní nabídku. Samozřejmě, že v plné vegetaci je to něco jiného než při mrazu a sněhové pokrývce. Za takové mi to přijde jako lov u krmelce. Každý kus se snaží něco sehnat a je kolikrát rad i za to málo co najde. A najednou bác a musí letět ve strachu jinam..... Proto nejsem nijak zastánce hromad, ale tu černou si dokáži najít šouláním.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

To dokážeš Ty. Já jsem v mládí taky nalovil dost černé při nočních šoulačkách, ať na strništích nebo v zimě na sněhu a byly to krásné zážitky. ale dnes už na to nemám. A vzhledem k věkovému složení myslivců takových bude asi většina.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od crif »

I na mě ty léta jednou přijdou a budu vzpomínat a rád, že si k tomu mohu sednout. Nic ve zlém.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Karel61 »

Příspěvky k nočnímu lovu černé v USA přesunuty sem: viewtopic.php?f=9&t=2084
Příspěvky k tématu naháněk přesunuty sem: viewtopic.php?f=9&t=87&p=601#p601
Zde dále, prosím, pouze k vnadištím.
Odpovědět