Yukon Photon

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kopov.c »

Tak ohledně HZ se v návodu nedočteš nic :? Ale nemyslím,že by to mělo nějaké zpoždění a pokud ano,tak rozhodně ne velké. Když se s tím otáčím a koukám po okolí a to jsem zkoušel i trhavé pohyby,tak šel obraz plynule se mnou. V běhu bych si asi netroufl,ale to zpoždění opravdu nebude nijak veliké. Přísvit k tomu mám přídavný laser 915nm a s ním to vyšlo myslím 18200kč. Ta 940tka je půjčená od kamaráda a je o cca 1000kč levnější než ta 915tka. Měl jsem tu 915tku i nějakou dobu v pozorováku a nikdy se mi zatím nestalo,že by na to zvěř jakkoliv reagovala.Ale dá se říct,že to vždycky bylo na šoulačce na 40m a dál. S tou 915 je vidět hodně daleko,ale je asi zbytečně moc silná a bližší objekty má tendenci přesvěcovat i na nejnižší výkon.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Yukon Photon

Příspěvek od lörinc »

Jen opravím Toma, přísvity jsou oba diodové ne laserové :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kikin »

Kopov-to zpoždění asi není dáno frekvencí.U starších modelů založených na CCD čipu,střeleckých kamerách,jsem měl osazený záznam na kartu.Výborné včetně zvuku,doma jsem si to přehrával v compu.Díky tomu zařízení jsem jednou dekodoval tuto chybu,kterou v okuláru nevidíš.
Střílel jsem na malé sele,které v klidu buchtovalo.Chtěl jsem umístit hodně detailně ránu :D taková rutina ,abych to nerozbil.Byl jsem si s odpálením uplně jistý a bylo fuč,ověřeno psem.Teprve po přehrátí záznamu jsem zjistil,že zrovna pokleklo.A to jsem v okuláru neviděl.
Neumím ten jev vysvětlit(možná někdo přes videokamery).Vím jen,že čím míň osvětlení-zrnitější obraz,tím je zpoždění větší.
Každý koho znám co s tím loví, zprasil když střílel v pohybu, jak byl zvyklý klasickým puškohledem.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Yukon Photon

Příspěvek od Zbrojovák »

Možná by stálo za to to ověřit v noci na pohyblivý terč a porovnat nástřel se střelbou ve dne přes klasiku (větší terč a pro přesnější vyhodnocení nepředsazovat, táhnout se středem terče. Stejná flinta, stejná dálka (stačilo by 50m), konstantní rychlost terče.
Jinak se to zjistit dá asi těžko, leda praxí v lovu a to bych nerad. Lovím černou v drtivé většině do 40m na vnadištích a mířím na slecho (vždy na široko), máme těžký terén a po komorách to většinou běhá do strašných račí... takže lovím najisto a na tzv. stop.
V pohybu zvěř v noci nelovím, ale pokud je třeba dostřelit...atd. v klasice NV co používám jsem prodlevu nezaznamenal a dle literatury je i z hlediska praxe prý zanedbatelná.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kikin »

zbrojovák-klasické nv to nedělá.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Yukon Photon

Příspěvek od pufr »

No nejlepší by samosebou byl profi tuner, který umí přijmout, slepit víc stop na stejnou časovou osu, ale pokud by šel připojit třeba nějaký MP4 se zvukovým vstupem a nahrát - zaznamenat klasickou filmovou "klapku" nebo výstřel třeba z poplašňáku a podívat se pak v Premiera nebo Pinnacle, kde je výstřel v obraze a kde na zvukové stopě ... Větší zpoždění by se tak "prozradilo"
Pufr
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kopov.c »

Co mě na tom vyloženě štve je ta zrnitost obrazu při použití přísvitu 915nm. Koukal jsem s tím ve dne za šera a v noci s požitím přísvitu 940 a ten displej to v těchhle situacích umí dá se říct skoro úplně čistě. V noci s požitím přísvitu 915nm je to ale zrnitý jak kráva. A to mě celkem pěkně štve :? Ta 915tka to umí nasvítit pěkně do daleka a zvěř mi to tu alespon zatím neplaší(ani se do toho nepodívá) ale ta zrnitost :(
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kikin »

Pufr-záznam byl na MP4,včetně zvuku výstřelu,krásně a jasně nad.V okuláru ideální výstřel na 30m.Používám již jen v totál klidu,nestojí mi to za nervy.
Kopov-ten CCD snímač je navržen na 808nm,pak je to jakžtakž.Pokud pro předejití odskoku svítíš vyšším nm,tak je obraz horší a s vyšším zpožděním,déle to přemýšlí.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Yukon Photon

Příspěvek od motolada »

Jaký je rozdíl ve vzdálenosti osvitu 915x940,pokud je 940 vhodnější co se týče zrnitosti?
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kopov.c »

Ládo,ta 915tka svítí jednou tolik jak ta 940. Tam kde výkon 940tky končí,tam 915tka začíná.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Yukon Photon

Příspěvek od motolada »

Hmm tak teď otázka,tu 915 mám v pozorováku,takže na obeznání to bude stačit,pokud bych v tomhle použil 940 za účelem lepšího obrazu kvůli umístění rány tak by tato dvojice IR spolu snad mohla tvořit dobře spárovanou dvojku.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Yukon Photon

Příspěvek od kopov.c »

To podle mě asi ano-s tou 940nm je obraz opravdu relativně čistý. Ale může se ti stát,že s 915nm dokážeš zvěř najít a relativně dobře obeznat,ale s 940nm už na ni nedosáhneš protože je daleko. Pokud vím,tak lovíš hlavně na poli a tam se většinou střílí na větší dálky jak v lese. Včera se mi s Photonem a tou 915tkou povedlo sele po odkrokování na 90m. Před tím než jsem vzal do ruky flintu jsem se na ně díval pozorovákem s 940tkou a s tím jsem je viděl už dost blbě. Ale možná bych sáhl i s 940tkou na tuhle vzdálenost kdybych si sešteloval kužel přísvitu do užšího kužele(mám ho dost do široka),ale na v tu chvíli nebyl zrovna moc čas-bacha už o mě věděla.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Yukon Photon

Příspěvek od motolada »

hmm,no tak jinak srovnej kvalitu obrazu R770 s 915 a Photona s 915
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Yukon Photon

Příspěvek od pufr »

Špatnákvalita obrazu s laserovým 915 nm přísvitem je daná konstrukcí lampy - paprsek se rozptyluje na štěrbině ("levněji") a tak vzniká "rastrová" struktura světelného pole - to není vada čipu, tu rušivou strukturu promítá na pozorovanou scénu přímo ta lampa - ale zase dosvítí dál :?
kdo nechce svítit tak daleko může nasadit vhodný difuzorek

CCD ani CMOS čipu v zásadě nevadí ani vlnová délka nad 1000 nm - naopak se u fotoaparátů a pod. musí citlivost v této oblasti potlačovat filtry co IR oříznou.
Osvětlení 800 nm je nutné pro Galiumarsenidové katody lamp I. generace
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Yukon Photon

Příspěvek od Zbrojovák »

Zkoušíte s tím youkonem zatím co vím pouze diody, vyzkoušejte lasery 915 a 940 a uvidíte kam až uvidíte (pokud vám teda 80m nestačí...) Pak dejte zprávu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět