Mannlicher Luxus

Vše o kulovnicích a malorážkách
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Zdravím, máte někdo zkušenost s touto zbraní?
http://www.detex.cz/mannlicher-luxus/ Chtěl bych si ji pořídit v provedení Mountain (goiserer) s hlavní 508 mm, ráži 9,3x62. Je poměrně lehká, tak mám malinko obavu aby to moc nekopalo.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
hanz7x64
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 31.3.2011, 13:17

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od hanz7x64 »

Mám jí s kanelovanou hlavní v 308W a jsem s ní po všech stránkách velmi spokojen!
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Nedělá problémy ta lišta připevněná na hlavni? Myslím to, že je to vlastně připevněno jen v přední části na hlaveň a vzadu je to volně. Mám obavu, že v přední části bude montáž jako přibitá a v zadní to bude mít po výstřelu tendenci pružit. Prostě se mi ta část vzadu nezdá tak docela stabilní. Mám proto dilema, jestli vzít tenhle Luxus, který se mi moc líbí, nebo vzít Classic, u kterého je jistota, že to bude střílet naprosto přesně, ale zase se mi až tolik nelíbí.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

To vážně nikdo tuto zbraň nemá? Ale už jsem ji stejně objednal, tak uvidím :-).
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od Rogam »

To jaroslavn

Předestírám, že tuto konkrétní, Tebou dotazovanou zbraň v ráži 9,3x62 nemám, ale co mám zkušenost se zbraněmi Steyr 30-06, 8x68 S a .375 HH, tak obecně mohu konstatovat, že Steyr-Mannlicher je zrovna firma, která má natolik odladěné zbraně, že zpětný ráz je v porovnání s některými jinými výrobci (např. zbraněmi CZ) znatelně lepší. Přímé porovnání jsem např. dělal s kolegou CZ550 9,3x62 vs .375 HH Steyr S a nemůžu si pomoc, z té .375 HH to bylo komfortnější.
kodyz
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: ned 30.5.2010, 15:17

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od kodyz »

Dobrý den, také o této kulovnici uvažuji, vzhledem k levému provedení bez příplatku. Jen se chci zeptat, zda ji máte někdo s dřevěnými bočními pláty, nebo je k sehnání jen se stříbrnou rytinou. Dále se chci zeptat, jak se vám jeví už zmiňovaná tuhost montáže? A poslední dotaz, nešlo by vložit foto té verze s kanelovanou hlavní? :) Myslel jsem, že to u tohoto modelu zvolit nelze.Děkuji
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Podle zkusenosti majitele teto zbrane v razi 8x68 to stabilni je a neni treba se toho bat. Strili mu to udajne jednou dirou. Ono je to taky kus zeleza. Take jsem mel z toho obavu. No jsem na to zvedavy, mam ji objednanou uz 2,5 mesice a zatim nic.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od BwanaHunter »

Kolega ma Steyer Mannlicher v 375 Ruger magnum, a bez problemu...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od pufr »

No ono to konstrukční řešení lišty zaměřovače právě u tohohle "Luxusu" je neobvyklé
Obrázek
Je to moderní "Takedown" a upnutí hlavně dvěma šrouby do krátkého prizmatu (doprovázené umístěním uzamykacích ploch do hlavně) je asi pro výrobce velmi lákavé - jen asi obava ze špatné funkce při řešení ala velmi obdobné Fabarm Iris (původně Voere Iris - tam ten projekt vznikl - zaměřovač je upavněný vzadu na pouzdru, hlaveň stejně jako u Mannlicher Luxus) přivedla Mannlicher k tomu "obavy vzbuzujícímu nosníčku". Vesměs tu pušku ale uživatelé chválí a, že by to tenhle výrobce pustil do světa bez pozitivních uživatelských zkoušek, je málo pravděpodobné :?
Pufr
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od lanus »

Kritickým miestom Manlicher Luxus je spojenie pažby a púzdra záveru prostredníctvom redukovanej spojky dĺžky 25 mm s vonkajším závitom M 12 (zaskrutkovanej do pištoľovej rukoväti !!!) majúcej vnútorný závit M 5 slúžiaci pre "zakotvenie šponovacej" skrutky . Ak sa pri montáži to šponovanie trošku preženie resp. je horšia kvalita dreva dochádza i pri obvyklom používaní k postupnému vytrhnutiu predmetnej spojky z dreva . :oops:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

BwanaHunter píše:Kolega ma Steyer Mannlicher v 375 Ruger magnum, a bez problemu...
To ale určitě nemá Mannlicher Luxus, ten je jen v 375 HH.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Tak jsem ji dnes přivezl, krasavici. Nádhera, krásné dřevo, zpracování není co vytknout. Docela příjemně mě překvapila i hmotnost. Měl jsem trochu strach, že bude extrémě lehká, na tu 9,3x62, ale s puškohledem Zeiss Diatal 7x50, montáží a nábojema, má 4,20 kg. Holá bez ničeho 3,30 kg. Docela zajímavé, protože všude se píše (i v katalogu Mannlicher), že váha ve verzi Mountain, ve standardních rážích, je 2,90 kg. Váhu 3,30 by měla mít zbraň s ocelovým pouzdrem, ale to se údajně přestalo před 2 lety vyrábět.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od Rogam »

To jaroslavn
Blahopřeji k dobré volbě, Steyr taky můžu. Dej pak vědět. :)
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Tak dnes přihlášeno a nastřeleno. Nastřeloval jsem na 100 m, Geco 16,5g TM. Měl jsem jich krabičku doma po Brnu 98, které jsem poslal do světa. Nastřelení bylo otázkou 5 minut, po 3 ranách jsem byl tam, kde jsem chtěl být, tedy 5 cm nad středem, čtvrtá rána už byla jen pro jistotu a dotýkala se třetí. Zpětný ráz naprosto v pohodě, asi jako u mé druhé zbraně ZKK 600 30-06 spr.. Když to porovnám s 9,3x62 v tom Brnu 98, co jsem měl před tím, tak je to pohodová ranka. Překvapivě i ty Geca jsou přesný i když je tu někdo na foru kritizoval. Jsem nadšený.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Mannlicher Luxus

Příspěvek od jaroslavn »

Tak zbraň už je kvalitně otestována i v praxi. Střeleni dva srnci a 4 lončáci. Jeden srnec tak na 180 m, trochu nižší komora, ale dobrá rána. 3 lončáci na 60 m, rány na komoru, odešli do 10 m od nástřelu. Jeden tak na 100 m, zůstal v ohni. Ale ten měl zespoda lehce škrtlou páteř. Střelba s tím je velice pohodlná, zpětnej ráz naprosto v pohodě. Naprosto skvělá spoušť, chod závěru atd.. Několikrát jsem s tím i zmokl a musím říct, že ten Manox je na údržbu fajn. Ze zbraně mám čím dál tím větší radost. Uvažoval jsem původně i o CZ 557 a nepořídil jsem ji nejspíš jen kvůli tomu, že ji v 9,3x62 nedělají a hlavně v dohledné době dělat ani nebudou. Teď jsem rád, že jsem to neudělal, protože podle mě ten Mannlicher nemá mouchy, kdežto CZ má masařky. A to neříkám proto, že bych měl něco proti CZ, sám mám doma ZKK 600 a jsem s ním spokojen. Tohle je ale jinej level a pokud o ní někdo uvažujete, chybu neuděláte.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Odpovědět