Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kajinek.sniper »

Psal jsem to na tabletu na rychlo a nemělo to hlavu ani patu, to přiznávám. Pokud nad ním uvažuješ, tak podle mě chybu rozhodně neuděláš. Swarovski bude asi obrazově o chlup lepší ale výšší cena, menší zvětšeni a jednoduchá balistická věžička mě utvrdila, že chci Zeiss :D
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

Jak jsem psal, měl jsem Meoptu ZD 6-24x56, obraz super i zvětšení. Jen mi neseděl ten osvětlený kříž večer. Jsem zvyklý na bod. Ale poslední roky chodím na večery do lesa na černou, protože nebývá sníh a na louky se jim moc nechce. V lese je potkávám spíš přes den, když je pod mrakem a chčije a tahám sebou staré dobré ZH. V lese by mi postačoval Zeiss 3-12x56 na noc bez sněhu s měsíčkem. Ale nechci jiný, než Victory HT popř. tu V8 pro její univerzálnější použití. Ty levnější Zeissy se od Meopty příliš neliší.
U těch TOP řad myslím nebude markantní rozdíl mezi zeissem či svarem. Navíc to má každý individuálně nastaveno ve výpočetním centru oční soustavy v hlavě a tohle tovární nastavení nelze měnit :D
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od magoda »

Vava:Lesu lovu,mam starý model zeiss 6-24x56,když jsem ho kupoval jsem si říkal ze zvětšení je to až až,člověk zasvěcený z tohohle fóra do dálkové střelby řekl...za dva roky ti to bude málo!do teď strilim 14xaz16xzvetseni,občas pokud je příležitost to pořádně to ušpérovat tak aj 24x,ale víceméně zřídka.co se týče detekce zvěře stačí dalkomer,a potom přes puškohled,a nevím co by ti dalo lepší obraz nežli tohle....klidně bych si koupil puškohled s větším zvetsenim ,pokukuji po deonu march x,na koukání super,no uvidíme....za mě verdikt :na lov do 15xstaci,pozorování kolik vyrábí ....čím víc tím líp.Lesu lovu magoda
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

....ja uz len dodam' ze puskohlad so zvacsenim napr. 24x bude mat na zoome napr. 16x alebo 18x vzdy brilantnejsi obraz ako puskohlad ktory ma max zvacsenie tych 16x resp. 18x
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od bon »

Doposud jsem na .243 Win., kterou mám hlavně na srnčí, používal puškohled Vortex Viper PST 4–16x50 FFP. Na střelbu to na "moji" vzdálenost max. okolo 200m bylo v pohodě, ale z důvodu lepšího "obeznání" zvěře jsem jej před asi 2 týdny vyměnil za Sightron SIII 6-24x50 LR IRMOA. Přes počáteční nedůvěru k osnově ve druhé rovině se pomalu začínáme seznamovat a pokud se týká zvětšení, tak mi maximálně vyhovuje. Pro použití ve dne nebo za soumraku mohu jen doporučit. Pokud chodíš hlavně na noční čekané, tak bych do takového zvětšení určitě nešel.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od magoda »

Bon:Lesu lovu,zdar vítej tedy v klubu 24ctyrkaru,a jediné co ti povím....je ze za dva roky se ti 24x bude zdát málo!!!budeš chtít víc.taaak předal jsem štafetu jako figi mě....Lesu lovu magoda :lol: :lol: :lol:
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od bon »

Magoda: Zdar, zatím to vypadá, že u mě ta štafeta zůstane. Na větší vzdálenost u mě není limit v puškohledu, ale v rukách a to se asi nezlepší tak rychle :lol:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Tim »

Bon - měl jsem možnost si vystřelit Magodovou zbraní s jeho výše zmíněným Zeissem a věř mi, že je to hodně o optice. Když na cíl dobře vidíš, tak si zbraň už většinou nějak zašpéruješ aby vystřelit šlo...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Mě to nedá zase trochu nepoprudit :lol: Já vím, že Lukáš - magoda, je figiho stoupenec, já to vidím trochu jinak. Mě osobně prudí kvůli obeznání zvěře vždycky zvedat flintu a vystrkovat jí z okénka, při šoulačce ani nemluvím, takže bez slušného dalekohledu bych se neobešel, s ním se podívám vždy nenápadněji, flexibilněji a z jakéhokoliv úhlu. Pro loveckou střelbu jsem zatím nepotřeboval větší zvětšení než nějakých 15x, standardní flintu a dálkoměr. Pokud mě pamět nešálí, nejdál jsem střílel na nějakých 325m. Nikomu to nehaním, ale mě osobně by bylo nosit do lesa flintu s bipodem, stavitelnou pažbou, anemometr, balistický počítač .... do lesa proti srsti. Je to můj názor a můžeme o tom diskutovat, ostatně proto to píšu, ale pro mě je to, jak rozumím pojmu "lovecká střelba" jiná disciplína, než tohle. To se nevylučuje s tím, co píše Tim, musím dobře vidět nejen na cíl, ale i to, kam na něj mířím. Střílet na zvěř, která se mi celá schová za hrot tlustého téčka puškohledu 6x není úplně to pravé, samozřejmě. Jestli první nebo druhá rovina je taky věčné téma k diskuzi, mám oboje a každé má své výhody, pro lov mě osobně víc vyhovuje druhá rovina, na vzdálenosti, na jaké střílím, se negativa neprojevují, jen pro případné přenášení je třeba vědět, jak míry má zvěř, na kterou se střílí.
Naposledy upravil(a) BwanaHunter dne pát 01.1.2016, 18:20, celkem upraveno 1 x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

I to velké zvětšení je individuální. Někomu to nemusí vyhovovat. Ale jak jsem psal, pokud jsem lovil srnčí ranou na krk, tak na 100m jsem měl zvětšení mezi 16-18x. Vyhovuje mi, pokud mířím na konkrétní místo, protože ta rána se prostě posadí na cm přesně. Jak píše Tim, zašpérovat to už je ta jednodušší věc a vždycky se to nějak vymyslí.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To BW

Základem LR je bezpečnost a obeznání zvěře!

Každý si pod pojme "lovecká střelba" představuje něco jiného. Někdo termokameru a termozaměřovač + hromadu žrádla. Další potřebuje veselici v podobě naháněk s střelbou na různě rychle běžící zvěř ř - vzdálenost, serióznost posouzení zvěře a členitost terénu nemá cenu zmiňovat. No a další zaujme pozici, změří vzdálenost a vítr, mrkne na teplotu, z hlavy dá korekci, protože zvládnou jednu tabulku pro konkrétní zbraň a náboj je podstatně lehčí, než se naučit Máchův máj, provede opravu a střelí.

Za mě 12x-16x v běžném provozu a 20-24x v leže s nohama.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Josef K.> To máš pravdu. Termooptika a hromada žrádla je pro mě osobně už úplně za hranicí a jsem ochoten to akceptovat jen jako přínos k efektivitě regulace černé zvěře a bezpečnosti nočních lovů, ale osobně se asi i nadále budu držet toho, že když nevidím, tak nelovím. Naháňky už jsme tu diskutovali opakovaně, já nepopírám, že mě baví a střelba na běžící/letící zvěř je něco, co zrovna mě osobně "bere" a tréningu a co nejlepšímu zvládnutí téhle disciplíny věnuji asi nejvíc úsilí, času a prostředků, protože Übung macht Meister. A jak správně říkáš, není to jen o vlastní střelbě, ale i pohotovosti v obeznání zvěře, rozhodnutí kdy, kam a na který kus vystřelit a kdy naopak nestřílet... Nikomu svoje názory nenutím, naopak respektuju přístup nebo odlišný od mého (a vítám totéž z opačných stran) za předpokladu, že nehazarduje s tou tebou správně zmíněnou bezpečností a spolehlivostí. Takže nejsem z těch, co moralizují o myslivecké vzdálenosti nebo ráně, podle mě je to taková, na jakou dokáže ten dotyčný spolehlivě usmrtit zvěř bez experimentů a hazardu s bezpečností a útrapami zvěře. Že to je pro někoho 60m a pro někoho 600m není má vina. Takže pokud někoho baví a těší lovit na velkou dálku a má z toho radost a lovecký zážitek, a dokáže to bezpečně a spolehlivě, ať tak činí a nemám s tím problém. Mluvím jen o svém názoru. Pokud jde o LR, lze asi i debatovat o tom, co si kdo představuje pod tím termínem "long". Ačkoliv mě střelba jako taková, jako disciplína, taky hodně baví a snažím se v ní co nejvíc zlepšovat, v případě lovu mě víc baví zdolávat úskalí loveckého umění, jako je vábení, znalost zvyků a prostředí zvěře a blabla a tedy dostat se ke zvěři a přelstít jí, než jí - bez urážky - sejmout na dálku, na kterou o mě ještě nemůže ani vědět. To mě připadá jen o málo sportovnější, než lov na té hromadě s nočákem. Ale říkám to bez despektu a nemyslím si, že bych pomlouval něco proto, že toho sám nejsem schopen. Osobně to mám tak, že pokud si vystačím s tím, co jsem zmínil, jsem s tím OK, a to pro mě osobně znamená hranici někde kolem těch 200m plus, za optimálních podmínek někam k těm 300m. To už se bez znalosti té tabulky taky neobejdu, je pravda, že v hlavě nosím tabulky pro dvě nejpoužívanější flinty a patrony, které se současně nejvíc hodí pro tyhle účely a do detailu asi jen pro tříkilo. Protože ale zbraně střídám častěji, u těch ostatních jsem omezený tím, že si pamatuju nástřelnou vzdálenost, nejvyšší převýšení proti záměrné a vzdálenost, kdy je pokles za použitelnou hranicí. A pak jsem samozřejmě limitován v tom, kdy a kam dokážu vystřelit. Minimálně zatím to neplánuju měnit, alespoň ne v tom technickém smyslu. Osobně mě víc potěší např. schopnost správně vyhodnotit situaci a dobře přenést, než si nechat vyjet korekci z počítače, naklikat a pak "jen" mířit na střed jako vždycky. Takže pokud jde o tyhle věci, jsem celkem konzerva a tahat s sebou vybavení jak pro vojenského snipera, mě už by to netěšilo. Absolutně uznávám, že ta hranice je nejasná a pro každého jinde. Nikomu "to jeho" nepomlouvám, ani "to svoje" nevnucuju.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Hodně mi daly všechny vaše příspěvky, takže začínám shánět neexistující ... :-) i z toho co zde bylo napsáno neuvažuji o střelbě přes 300 m +/-
Moje 9,3 má pokles na 300 m 52-53 cm, dopadovou energii ve 300 m mírně přes 2500J a jít dále mi připadá hazardující pro dobrou ránu.

1) Něco do 30 tisíc +/- ale to je fakt maximum - i bazarový
2) max zvětšení mezi 15 - 25
3) korekci paralaxy - u té nevím, jestli na ní trvám .....nikdy jsem ji neměl a neumím posoudit, jestli je na 15x potřebná, ale na více už asi potřebná bude, když ji všichni mají ....
4) balistickou věžičku nebo balistické točítko na korekci elevace - NUTNOST - z toho vyplývá přesnost/spolehlivost klikání
5) záměrná osnova nejlépe typu BDC, možná ještě MilLine nebo jemný MillDot
6) výstupní průměr čočky 50-56 - ne méně

Tak díky za typy ...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Ne ne otravný nejsi díky! Člověk dost často nenajde co hledá....
Ale tenhle 6,5-20x50 stojí v USA cca 900-1000 USD, což je při dnešním kurzu 25 tisíc + clo+doprava, u ProArms 32 tisíc ... a to je lepší bazar ZD 6-24x56
Odpovědět