Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

Čtu to tady pozorně, všechno o střelbě na vzdálenost větší než je 150 metrů. Pochopil jsem, že je důležitá příprava, jak po stránce teorie, tak po stránce tréningu. Čím víc čtu, tím víc mám pocit, že neexistuje jiné řešení, než prostě něco koupit a začít střílet. Vybrat si nějakou kombinaci a sní se sžít, praxí natrénovat. Teprve v praxi člověk zjistí, jestli udělal dobře nebo musí nějaký komponent změnit.
Každý má jiné zkušenosti, jiné poznatky a co člověk to jiný názor. Málokdo připustí, že na to nemá. Že flinta je v pořádku, optika v pořádku, náboj v pořádku a jen ten ovladač dělá problémy.
Kdysi jsem potřeboval mít jistotu, že můžu v případě potřeby vystřelit na 250 metrů. Vzal jsem svou zánovní CZ 550 bez jakýchkoliv úprav, osazenou MEOPTA 3 – 50 x 50 RD, s montáží za 600 ,- . Náboj SB a NORMA NOSLER PARTITION. Šel na střelnici, požádal střelmistra aby mi ji pomohl nastřelit na asi 180 metrů. Bez cavyků ji vzal, a na 200 metrů chodila s SB kolem 6 cm, s normou do 4 cm. Ano střílel v leže, měl na sobě nějaký těžký asi kožený kabát. Výsledek byl, že flinta, optika i náboj neměly problém a já věděl, že posrat to můžu jedině já svýma rukama.
Takže příspěvek Oupi – ho mě vrátil zpátky do reality. Až budu vědět, že mi puška nebo optika brání střílet přesněji, potom je začnu znovu řešit, zatím mě čekají především funkční zkoušky = cvičení.
Oupi – díky za krátký a výstižný příspěvek.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

OK to je jedna verzia...ale co v pripade ak niet inej pomoci a LRH nie je onania ale skratka nutnost ....ak sa jedna skutocne o polný revír s rozsiahlymi rovnými polnými plochami. V takom jednom teraz tiež polujem. Srncia je tu obozretná jak kamzík. Sem tam ich lemujú nepreniknutelné husté trnkové kry a aj to len v melioračnom kanále. Obehnúť sa to pešo skrátka nedá možno autom ak není mokro jak na safari a ak ano nedostanem sa cez kanál....Starí srnci vychádzajú 3 minuty tesne pred zotmením niekde zo steny kukuričného poľa a hnú sa na pár krokov alebo vobec a opat vhupnú akoby nelogicky dnu. :evil: Siroko daleko niet jediného stromu, posedu alebo iného objektu. Priblížit sa na takych 200m je skrátka nemozné možno plazením ale skuste si to takych 300m to je nonsens. Ak sa srnec rozhodne konecne pohnút do poľa na 400-500m ho namerám s istotou len vaka studnovým skružiam na poli. Cas na meranie, klikanie, vypocty by tu bol...ale naj je spravne umiestnena rana a to jednoznacne na lopatku resp. ramenny klb s okamzitym narusenim taziska tela zveri ...ziadne knižkové za lopatku, tu na vykrvenie a unik nie je cas...ak to vhupne do kukurice. O prasatach ani nehovorim. Tymto som presvihol 2 zlatych srncov a dve povolenky bez vystrelu ale ma to o to viac nieco do seba ako vyzva. No toho roku som na ne vyzrel:... 9,3x62 v rýchliku MJG Moeller :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Naposledy upravil(a) tibi1 dne úte 05.1.2016, 11:10, celkem upraveno 1 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

kabát> já si taky myslím, že na Oupiho i Tibiho příspěvcích hodně je. Já třeba sebou nechci do lesa tahat flintu, co vypadá jak Barrett a váží 8 kg. A další blázinec. Už jsem to tu taky psal. I Dalas má hodně pravdy. Já bych se třeba na obeznávání bez něčeho mimo flintu neobešel. Nicméně před Dalasovým "kanonem" smekám, já si zatím vystačil s dalekohledem 15x. Na dálku, na jakou jsem ochoten ho střílet, srnce přečtu, a když mě bude zajímat, co za srnce to vychází tam daleko, co tak akorát vidím, že to je srnec, tak se tam dojdu zítra podívat. Ale zase je to jen můj osobní postoj, který tím neprohlašuju za etalon. To s tou CZ550 ti nemám důvod nevěřit, moje ZKK 602 sice s drobnou úpravou, ale spíš kvůli mým nestandardním rozměrům, a se slušnou patronou, ale pořád fabrikou, chodí hodně pod MOA.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

tibi> prosím neber nic z toho, co píšu, jako tažení proti LR. Jak už jsem psal, pokud to někoho baví a umí to, ať si loví jak potřebuje. Jen k těm tvým zapeklitým srncům - nechci být "chytrý" a radit o něčem, kde to neznám, ale krom toho, že v Africe jsme se celkem běžně plazili buší i 400m (a kurevsky pak všechno bolí :D ) a na to nejsou špatný nákolenky a rukavice, buď vojenský, nebo postačí i dlaždičský... tak co si zkusit lehnout do té louky předem? S trochou maskování a vábení by to mohlo fungovat. Už jsem takhle lovil, taky srnce a taky v prostředku rozsáhlých pastvin bez krytu. V 7 jsem si lehnul do kopřiv, a v půl deváté ležel :D Sorry za OT.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

jj dik za typ tie nakolenky a loktniky uz som mal raz v plane ale pripadal by som si moc hitech az army ale učel to svatí...myslim ze tvoja taktika vyckavania sa podoba "lovu" odstrelovaca a ma neco do seba a ma to svoje caro lovu to sa neda upriet...co som sa nacakal tam a zas tam a furt vysiel inde ako v loveckych pribehoch.... to hranicilo so zastavou srdca. Ja nie som ortodoxnym zastancom LRH...sratka som si to chcel skusit ako kazdy a ked prisiel uspech ten pocit je k nezaplateniu a malokto prizna ze tych neuspesnych LRzasahov je omnoho viac..Detto je to v promo DVD o LRH kde su len a len uspesne zasahy na neuveritelnu vzdialenost ale z tych neuspesnych tam nie je ani jeden..to dava logiku hlavne z marketingoveho hladiska. Treba si vsak uvedomit ze strelit wapittiho na 700m nie je to co srnečka na 400m.

...ale cim som starsi nachadzam doslova potesenie v lesnom love pirchovaním ak mam taku moznost...nosim lahku kulovnicu i klobuk som si kupil :lol: vraciam sa k tradicnemu evropskemu lovu, je to o pocite a radosti z lovu. Cim menej veci a jednoduchsi sposob tym svojim sposobom zaujimavejsi lov...staci poznat svoju bal. krivku resp i rozptyl cca do 250m a myslim ze lov je z 80% co sa tyka zasahu za optimalnych podmienok uspesny. Nebavim sa teraz o terminalnej balistike a pod. len o istote ze zasiahnem. Ale niekedy sa skratka neda a klikat sa musi....

mozno to bude OT a mozno som pošahany ale aj ked mam vercajk ohladne LR dost na urovni...nikdy nebudem mat na flinte NV tam je moja hranica aj ak by som bol majitelom reviru a ratal skody...pretože by som si pripadal jak vozíčkar medzi chodcami a nad ulovkom tymto sposobom som nikdy nepocitil radost. Nech si kazdy hovori co chce a i o tom ze pokrok nezastavim ale prijat ho nemusim, lebo polujem z vasne a pre radost
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

...mít tu možnost, být na to připravený...
To je kvůli čemu do toho jdu. Vždycky dám přednost lovu jelena v říji a za světla, srnci na šoulačce a vábením, černé šoulačkou, volně žijícím divokým bažantům a zajícům. Ale jak se pole možností začíná zužovat, moje příprava se musí rozšiřovat, jinak nelovím.
Než střílet na vypuštěné bažanty, odchované vykrmené kačeny, zvěř v oboře, dám přednost lovu na větší vzdálenost. Když nemám možnost lovit v horách a v lese, budu se učit lovit v poli na větší vzdálenost.
Ta zvěř se přizpůsobuje a mění svoje zvyky. V krajině hojně rušené lidmi v nejrůznějších formách, se dá buď nostalgicky vzpomínat na flinty s otevřenými mířidly a 4. ZEISSY, nebo se přizpůsobím . Rád si beru kulobrok a šoulám před večerem nebo si sednu a pozoruju. No jestli tam jdu 10x a zvěř slyším až při cestě domů, podívám se po optice co vidí déle a má bod. Fakt je to lepší.
Stejně je to v poli. Netvrdím, že musím střílet pořád a hodně. Ale jsou oblasti, kde lovit potřebujou a zalehnutím v poli to nevyřeší.
Co se týká nočního vidění v jakékoliv formě, řekl bych, že ten kdo nelovil bez něj, neloví výrazně víc ani s ním. Ať je to o počtu ulovených kusů nebo o počtu docházek. Prostě si splní svou potřebu a po počátečním nadšení se vrátí do svých zajetých kolejí.
Je dobře, že každý má svůj vyhraněný vkus a je dobře, že se o zkušenosti podělí.
Já chci mít jednu flintu a optiku, která mi umožní lov na větší vzdálenost, vedle kulobroku, který mám na šoulačku a toulky po lese, čekanou. Pak už je podle mě více méně jedno, jestli mám zvětšení 6, 10, 16, 24 nebo 32. Pokud to neudržím, zvětšení to nevyřeší. Pokud mi to pomůže obeznávat a nemusím tahat monokulár a stativ, tím líp. Jestli mi osnova umožní plynulou regulaci osvitu, skvělé. Čím dýl za šera uvidím, tím lépe, když uvidím i v noci se zvětšením 6 a křížek neoslní tak príma.Pokud mi umožní kříž odhadovat vzdálenost, super. Jestli bude čas vytáhnout dálkoměr, změřit a naklikat, skvělé. A jestli něco neklapne tak nevystřelím.
Za mě MEOPTA ZD 6 – 24 x 56 RD, zatím nenacházím vhodnější kompromis.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Díky, že jste mě nesežrali. :-)
Na střední vzdálenost (300-400m) střílím prasata, protože střílet je na hromadě mi ježí chlupy v zátylku a našoulat je zvládám spíš vyjímečně. Ač se snažím ctít myslivost jako takovou, tady nebylo zbytí a pojal jsem to spíš jako selekci v chovu. I na těch 400m je úplně v pohodě optika 10x42. Ale je na SAKU TRG-42 (.338LM). Neumím si moc představit střelbu na tuhle vzdálenost s mým štucem 8x57 (přestavba mauser 98), který nosím na šoulačku. A mít kvalitní zbraň + střelivo je při LR základ. Jenže je to opravdu drahé a časově náročné. Mimo případy jako píše tibi1, kterých bude málo, mi přijde smysluplnější (a hlavně levnější) se naučit našoulat zvěř na vzdálenost, na kterou umím trefit. Snad tím někoho nenaštvu, ale zkoušet střílet na 600m běžnou loveckou kulovnicí nepovažuji za smysluplné.

EDIT: Mám to s NV stejně jako tibi1, s jedinou vyjímkou. Když bude třeba razantně sáhnout do černé (u nás už to snad nehrozí), šáhl bych po něm bez rozpaků, protože podle mě jinak nedokážu udržet chovnou kvalitu populace.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kabát »

Oupi - ty se mi líbíš :-)

Já zatím nevím, jestli budu lovit na 200, 300, nebo 500 metrů. Párkrát už jsem vystřelil dál než jsem si myslel, že je blízko. Vždycky jsem měl dobře zamířeno, pevně zapřeno, kříž mi seděl a tak jsem zmáčkl. Podotýkám, že jsem vcelku reálně odhadl vzdálenost.
A když to bylo podle mě 260 metrů a já měl nastřelenu 308 na 180, dal jsem cca 15cm nahoru. Vždycky jsem trefil a tam kam jsem mířil - v rámci možností dané optiky.
Teď kulovnici nemám, lovit můžu v honitbě kde zvěř je, je tam většinou pole louka a 1/3 les. Tak jsem si vybral TIKKU T3 varmint a tu meoptu. Levněji asi nepořídím odpovídající sestavu aby se s tím dalo lovit a nebát se. Čas a střelnice ukáže, na jakou vzdálenost se dá opakovaně trefovat požadovaný rozptyl.
Taky si naivně myslím, že nikdo si nekoupí flintu a optiku a střílí „ dál „ bez toho aby si na střelnici vyzkoušel co zvládne.
Naopak mám dojem, že spousta myslivců neváhá vystřelit na naháňce na běžící zvěř a nikdy si z kulovnice navystřelili na střelnici na pohyblivé cíle.
Co se týká NV – zatím zdá se, žádná forma nedokázala to, že by černé zvěře výrazně ubývalo. Pokud slouží k redukci stavů a to v rámci kriterií chovu, směle do toho. Pokud to slouží k tomu aby se lovili opatrní kanci, kteří chodí jen za nejhorších podmínek, je to špatně.
Jenže plošný zákaz to stejně nevyřeší, stejně jako zákaz vlastnění legálních zbraní nevyřeší vraždy a terorizmus.
Raději nočák nebo termovizi v rozumných rukách, než odchyt, profesionální lovce nebo sedláky s vidlemi.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Jak píše Tibi a Kabát - jsou situace kdy se prostě nedá dostat blízko a pokud chcete lovit, musíte střílet dál. Na poli u nás přes léto se to dá - taky se většina srnců střelí do 120m, ale když je srnčí na podzim v rudlu, tak se dostanete na 150m jen s velkým štěstím - většinou jsou v háji už když vás zpozorují na 300m (a více samozřejmě :)).

To jak střílí figi i někteří další obdivuju, ale v rámci statistiky lovecké střelby, kdy se 95% odehraje do 150m, je to extrémní odchylka, kterou nemůže provozovat každý ať už z důvodu schopností, vybavení nebo obojího. Navíc takhle střílí na obeznané kusy, takže představa, že vyjde na 300 nebo třeba 600m něco, co obeznám v puškohledu a případně ulovím je docela mimo realitu. Taky naštěstí neznám nikoho, kdo by se o to pokoušel. Každý má svou individuální maximální vzdálenost a je lepší střílet s větším zvětšením na malé i velké vzdálenosti než se snažit střílet na velké vzdálenosti malým zvětšením. Možná to jde ale proč si tím komplikovat život.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

Kabát....ta zostava myslim T3varmint+meopta ale+harris je podla mna uplne OK a neni jej co vytknut, ak by som trpel financne toto by som si zaobstaral rovnako - mozno by som este porozmyslal nad Rossler Titan 6 s custom laufom v 65-70cm ale uz zachadzam do extremu...tej T3 jedine ze jej nesadne ziadne komercne strelivo alebo budes chciet stiahnut rozptyl a tak skusis nieco prebit vlastne. Neviem ci ostavas pri 308W i ta je v pohode...ale chcelo by to specifikovat najcastejsie lovenu zver a podmienky za akych budes lovit...Inak T3 ma vyhodu ze sa da vyrobit vo varminte v mnohych razach....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Tibi> amen, vidíme to hoooodně podobně. Už jsem to tu i psal, že když nemám mít z úlovku radost, tak pokud nemám nějaký jiný zásadní důvod, proč to zvíře zabít (sanitární odstřel, urgentní plnění plánu, nutné snížení stavů) tak raději nelovím. Jinak já byl a jsem klouboukovej odjakživa, a ani ne kvůli tradicím, ale mě tahle věc prostě přijde dobře vymyšlená, funguje to jako deštník, slunečník, optiku si krempou přistíním, obličej při šoulačce přikryju, když na mě čumí zvěř, při střelbě brokovnicí na pernatou pomůže... :D

Oupi> z tvých příspěvků je cítit zkušenost a praxe. Super. Já jen souhlasím (a tím rozhodně nechci říct, že mám tvojí praxi). Btw. .338LM jsem viděl kolegu, výborného střelce, střelit pakoně na změřených 987m. Bylo to v nějakém LR speciálu Voere, a musím říct, že ta flinta střílela...

kabát> nechci nijak podceňovat tvoji schopnost odhadu vzdálenosti, ale podle mého, pokud se do toho chceš pustit vážně, se bez dálkoměru neobejdeš. Při větších vzdálenostech, podle mě už od takových 150, 200m, to strašně snadno klame, stačí, že se trochu změní terén nebo se ocitneš na pastvinách bez čehokoliv většího jako referenční bod, a desítky metrů lítají sem tam. A záleží samozřejmě na patroně a nastřelení, ale už nad 200m obvykle pár desítek metrů vzdálenosti znamená odchylku, která už je podstatná. Např. letmým pohledem na balistický kalkulátor Normy, co mají na stránkách lze ověřit, že u tebou zmíněné 308 Win při nástřelu na 180m, při použití tovární laborace se střelou Vulcan, je rozdíl v bodu zásahu mezi 250 a 280 metry skoro 15 cm. Jsou samozřejmě různé možnosti, jak to řešit, odvislé od kapsy dotyčného, mě osobně se osvědčil a zamlouvá dálkoměr vestavěný v dalekohledu, takže při obeznání si to rovnou změřím, což šetří čas a nutnost - sundám dalekohled, vytáhnu dálkoměr... Ale v Africe jsem lovil s malým lehkým dalekohledem a měl jsem půjčený samostatný dálkoměr, a taky se dalo. Kdybys chtěl obstojně fungující samostatný dálkoměr za dost rozumné peníze, můžu doporučit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Tak jak hledám tak koukám na Sightron SIII 6-24x50 LR MD - sice bez bodu, za 24 tisíc a nebo Sightron S-TAC 2,5-17,5x56 IRMH za 26 tisíc...má s nima někdo zkušenost?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

Tibi> ačkoliv přiznávám, že znám lidi, co z 308W dostanou hodně, já jsem v tomhle rasista, a 308W nemám rád. Když bych se chtěl do něčeho takového pouštět, neomezoval bych se hned na začátku a šel bych aspoň do 30-06, raději 300WM, pokud chci držet .30 kalibr, nebo třeba do 7mm RemMag jako vhodným kompromisu, pokud ne. Ale jak správně říkáš, záleží na tom, co hlavně chce lovit. Já uvažuju v rámci toho neexistujícího univerzálu, aspoň v rámci možného.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Tedy, to nejde, opravdu. Kdyby tu psali lidi s rozumnými zkušenostmi s lovem na větší vzdálenosti, ale ...
Na vzdálenosti, o kterých tu píšete ( do 400 m ) je důležitý jen zásah a použitá střela vhodná k dané ráži ( dopadové rychlosti ). Na veškerou naši zvěř.
Schválně, kolik si myslíte, že je nutných Joulů k usmrcení jelena ?
Ty ráže, uvedené v příspěvku výše bych možná dokázal pobrat od 600 m dál, možná. Rozhodně o hodně větší parádu ( konzistentně PŘESNĚJŠÍ ) do těch 600 m udělám s 308W, a menšími. To je to důležité.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

ano suhlas...v debate o ráži sa spustí najstarsia a nikdy nekonciaca horliva polemika...ale opakujem cim som starsi tym viac vsadzam na raze od 7,62mm nahor co maju optimalne prierezove zatazenie. Ono ma nejak uz nebavi sa zaoberat ci na tie nase evropske bezne lovecke vzdialenosti t.j. ak to tak spravne ponimam nieco btw 100-150m rozmyslat nat tym či prasa stoji v žite, ci sneži, prší alebo pofukuje a či to spraví vystrelný otvor a bude farbit alebo nie. Ono v dnesnej dobe si z kazdej beznej mauser raže dokažem v extremnom pripade vyrobit s lahkym monolitom "magnum" plochodrážnika.

Napr. na zaklade skusenosti s 22-250...ak by som lovil napr. len v poľnom (srnčom) reviry a v zime lišky...sem tam by som stretol šmolu.....nemal moc financii na anemometer, dialkomer, puškohľad s kominkami a pod. vercajk...jednoznačne by som vsadil na tuto 5,6mm. Dovolim si tvrdit a popisal som tu skusenosti s touto ražou kvantum...že i "bežny" polovnik s bežnou kulovnicou z krabice, kupovanym strelivom s 90% istotou bude davat zasahy na 300m a toho svojho LR srnca ulovi. Nekde na fore strelectvi nebožtik Shiva davno vypocitaval ranivost pre 308W s dostatkom TKO na jelena i na 400m s VLD Hunting od Bergera.(gramaž už nepamatam) Figi to bude vediet presnejsie.
Odpovědět