Průsery

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Průsery

Příspěvek od cr001 »

Myslím, že převážná většina myslivců preferuje individuální lov. Já opravdu se společnými lovy nemám negativní zkušenosti a proto se jich rád účastním. Má to jinou atmosféru a je to tradice ať se to někomu líbí nebo ne. To, že se někdo chová jako debil - střílí nezodpovědně, chodí mimo štont, telefonuje nebo bůhvíco dalšího, přece nemá nic společného s tradicemi! Takové chování musí vedoucí lovu, závodčí nebo kdokoliv prostě zatrhnout. A zlobte se na mě nebo ne, jestli se tohle někde děje, tak to vyplývá jenom a jenom z toho, že tohle chování někdo dlouhodobě toleruje. Jak píše BwanaHunter - jen mít koule a je po problému.
Že se na naháňkách střílí méně přesně než při čekané je jasné, ale nikdo to nedělá schválně - nikdy nebudou myslivci jenom a výhradně skvělí střelci. Jsou chlapi, kteří střílí výborně i tací, co střílí mizerně.
pavelstrycek píše:Ale mně jde v prvé řadě o co nejhumánnější přístup k lovu. A naháňka je zkrátka přesný opak.

Vím přesně, co tím chceš říct, ale "humánní přístup k lovu" je stejný nesmysl jako studený oheň, hranatá kulička nebo láskyplná vražda. Buď se chovám humánně nebo lovím. Lov je prostě zabití a mělo by být co nejrychlejší, aby to bylo bez utrpení. Každý myslivec musí umět tohle břemeno nést (na rozdíl od ostatních, kteří tohle hodí na řezníka a dělají, že neexistuje).
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

BwanaHunter - nemyslím si, že bych byl extra společenský člověk. Co se týká lovu spárkaté i škodné, miluju individuální lov.
Šoulačku i čekanou. Ale byly doby, kdy jsem černou neměl možnost ani zahlédnout na čekané, prošla u nás revírem třeba jednou do roka na sněhu. Tehdy jsem byl vděčný za pozvání na naháňku. A vznikly z toho dlouholeté kamarádské vztahy, další lovecké zážitky i v zahraničí. A jezdím na ty společné akce právě proto, že vím jak se tam k lovu přistupuje, nebojím se tam, vím že se zvěř dosleduje, loví podle instrukcí vedoucích.
A vím, že kdo nerespektuje pravidla, příště pozvaný nebude, i kdyby platil za pozvání nadstandardní částky.
Už to nebudu komentovat, pro mě je myslivost životní styl a budu rád když to tak bude i dál.
Když budu mít možnost chodit po lese, kolem vody, po horách a dělat to jak nejlíp umím. K tomu mi dopomáhej pes, který mě do lesa tahá, ulovenou a postřelenou zvěř najde a kamarádi, se kterýma to můžu zažít, podělit se s nima o zážitky aniž bychom si záviděli.
No a v duchu toho co píšeš, nejlepší zážitky jsou ty co nás čekají, tak jaké si je uděláme, takové budou...
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

Bwana - pokud to máš tak, tak jo, to by šlo - ale to je mizivé procento běžných akcí. Zažil jsem tolik prasáren o kterých se raděj nebudu rozepisovat, dříve jsem to tak nějak bral jako nutné zlo, že když se kácí les... dnes už o to nestojím, zároveň ale přiznávám, je možné že kdybych byl v honitbě, kde potkám jen srnčí, bylo by to pro mě vzácné a tak by byl člověk rád, že se někam dostane a tak by leccos přehlídl. Na naháňky jsem chodil, něco i ulovil, na bezpečnost dbal maximáně, snažil se střílet maximálně najisto - ale ruku na srdce, nikdy to najisto nebylo a musel jsem i okamžitě dostřelovat, čili je mi to poněkud vůči zvěři nekorektní - je pokrytectví bavit se na poslední leči když vím, že jsem něco posral, protože těch možností jak něco posrat je na naháňce prostě násobně víc. a to je jen jedna rovina problému
Jednou jsem zažil že jagoši v leči natahovali opožděného slabého markazínka na skřipec 10minut než zhasl ubodaný perořízkem nějakého honce - strašné slyšet ten nářek z houštiny, laň za kterou jsem šli 3-4km střelená přes kyčel, dosled pro tmu nechaný na ráno, nebyla zhaslá a dostřelovala se - játra byla jak palačinka - bílá, placatá.
Střelec si ji pak ani nekoupil, že to nebude žrát prošlé horečkou - to jsou důvody proč ne, díky. Chlapi co si dali do držky přes potok se málem zastřelili když tam prošlo pár vystresovaných lončáků. Ustřelenou patu borce brenekem jednoho lidolovce. Kus střelený posty - lončák nalezen náhodou 500m od poslední leče při zastupování další atd. Srnčí střílené brokem na hlavu, aby se splnil plán, sekáč na honě 3,5mm broky - x ran, kačeny na vodě, na pěšáku, na vysoko postřílené, podřízlý, defakto zaživa vyvržený odkazující lončák protože nebyl čas... musí se přece do další leče a pak rychle na poslední leč - dát si na lovu zdar. To jsou pane "myslivci" - to slovo už je tak zprofanované že děs.
A to odhlížím že mi jednou hvízdaly breneky nad hlavou - borec lidolovec na poli to sypal na kňoura. Jindy broky minuly chalapa jen se štěstím, druhému borci spustilo ZH, flinta na rameni, jak jinak nesená rovně - dotláčela se leč. Bylo to porůznu honiteb a většinou všude stejné. Na hovno.
Staří zasloužilí páprdi co nás vyhodili s tátou jako hosty ze svých prosezených židlí v jejich slavné klubovně, ráno před nástupem. A bylo by toho víc, to jsou špičky ledovců co jsem si tak rychle vzpomněl.
Nikdo mi nevymluví že lidi jsou hovada a to ještě urážím bezelstný skot.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> plno lidi jsou hovada, to urcite. Ale jinak nechci aby to zacalo vyoadat jako debata, kdo keca nebo nekeca, ale kdyz ctu, co popisujes, tak mam pocit, ze zijeme kazdy na jine planete. A neumim si uplne vysvetlit, cim to je. Rekneme ze od takoveho konce rijna jsem v prumeru tak kazdy tyden na jedne nahance, a takovehle hruzy ale fakt nepotkavam. Vadi nam stejne veci a nerikam, ze jsem nic takoveho nevidel, ale jak jsem psal, fakt vyjimecne. Ze nechali psy zbytecne mordovat prase jsem zazil za ty roky 2x, jednou jsem zazil blba, co mu bylo lito patrony na dostrelnou ranu, tak lan siky podriznul, to i kdyz jsem byl host, tak jsem se uplne neudrzel mlcet a uz jsem tam taky nikdy nebyl. Pokud vystrelim, vidim ze rana uplne nesedla jak by mela, a hned strelim druhou, tak v tom ale nevidim problem, pro tu zver je to stejne rychla smrt, jak po jedne rane. A musim rict ze fakt prevazuji dobre zazitky z dobrych akci. Az je mi zahadou takove rozdilne zkusenosti.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

bwana to máš těžký republika je veliká a hovad spousta a když se někde daj dohromady a v daném MS převažují je to pak asi zážitek. Já těch prasáren taky moc naštěstí nezažil ale stejně jsem naháňky omezil a jezdím v podstatě jen do jednoho sdružení jinak už nikam. Daleko více mne baví samostanej lov a kluci mi už dorůstaj tak se těším že třeba začnou chodit ven se mnou ne jen na krmení a to mi žádná společenská akce nenahradí. Dost mi vzal optimizmus když se takhle bavíš náhodně lidmi co jsou z nějakého sdružení které ani neznáš a když mi popisujou ty móresy kastovnictví mazáctví a občas i opravdu regulérní pytláctví atd. nestačím se divit a začínám si myslet zda ten Nimrodl opravdu nemohl zažít to co občas popisoval. Každopádně buďme rádi za sdružení a skupiny lidí jako je kabát a spol kteří se snaží aby myslivost byla víc a né jen prasárny s flintou vyšinutých jedinců a musíme doufat že hovada budou pořád v menšině.

cr001 - určitě je humální lov když se zvíře v klidu a pohodě pase a najednou dostane zásah a ve většině případu tam kam má jelikož netrefit se z posedu není tak časté (neříkám ale že se nemůže stát) a když se dokáže trefit CNS tak v podstatě je usmrcena okamžitě a něco jiného když cití že je obklíčena vletí do ní psi a ona utíká a ví že jí jde o život krev plná adrenalinu atd. (ostatně v podobném stavu jsou i zvířata vezená na jatka taky nic humálního) osobně raději budu konzumovat zvíře ulovené první metodou ale to neznamná že naháňky odsuzuju ale je o to jak budou provedena a na todle téma už tu vlákno je kdy jsme to rozebrali myslím dost :-))
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Kabat> amen a souhlas. Tesi me videt, resp. cist lidi, jako ty.

Rimar> ja si nedelam iluze, co slysim a nekdy i vidim je dostatecne otevreni oci a sam jsem takova znama pruda, casto kritizujici uroven myslivosti a myslivcu, aspon podstatne casti, at se ti ostatni neciti dotceni. Sam vim, jak se ma clovek porad co ucit a v cem se zlepsovat, takze me ta bohorovnost nekterych soudruhu zarazi. Ja dokonce ani moc nepochyboval o tom, ze Nimrodl mohl zazit to, co popisoval, presne jak rikas, staci padnout na partu debilu a o spoustu zazitku je postarano. Co mi ale vadilo a vadi je samozrejme to, ze a) otacel jak korouhvicka, kdyz jsem tady na foru vyjadril svuj nazor, ze se mi nelibi, jak dreamer4you spatne strelenou lisku, misto aby ji rychle dostrelil a zkratil ji trapeni, tak si foti, dostal jsem od Nimrodla radu vulgarnich SZ, ze jsem slecinka, baba, ze nadelam s liskou, ze u nich by se s takovym sr... jako ja nikdo ani nebavil atd. A ted najednou myslivost je fuj a zabijeni zviratek je spatne, aaaaano, b) misto aby rekl - tam a tam je parta debilu a vadi mi to, tak najednou zacal cpat vsechny myslivce do jednoho pytle a vsichni jsou podle nej spatni. Ale to uz jsme probirali.
Vim ze moresy ve sdruzenich jsou ruzne, ja mel ohromnou kliku, ze jsem od mladi ve sdruzeni, kde neshody a spory kdyz jsou, tak to jsou prkotiny, ale jinak funguje velmi dobre a v pohode roky, a vsichni maji jak stejne povinnosti, tak prava, a to povinnosti ty logicke, starat se o zver a revir, a prava to same, tj. vsichni lovi vsechno do splneni planu lovu, nekomplikujeme si zivot zadnym pridelovanim povolenek na konkretni zver nebo VT podle zasluh at skutecnych nebo pofidernich, ani zadnymi nesmysly typu povinnost rozbourat kus a rozvezt lemplum balicky. A ano, samozrejme si toho vazim, ze u nas nehrajeme to, co je caste jinde.

Pokud jde jeste o nahanky, ze jejich poradani zneklidnuje zver a vytvari urcity stres, to je samozrejme pravda, a je potreba na to myslet a prizpusobit organizaci, zpusob, cetnost, lokalitu, velikost leci...tomu, jakou zver nejen lovim, ale jakou celkove v reviru mam, jaky mam teren, jake je pocasi a kolik snehu, abych si nedelal zbytecne skody. Zase neni treba to dramatizovat na druhou stranu, zver je v naproste vetsine lokalit na urcite ruseni zvykla a rozumne organizovane nahanky tolik skody nenapachaji, pokud tedy neni vysoky snih a nemam tam psy, co kazdy kus srnci zenou 500m, to je samozrejme blbe. Z hlediska humannosti usmrceni zvere jsem presvedceny, ze alfa a omega je dobry zasah, a pak je smrt pro to zvire stejne humanni ci nehumanni, jako pri jinych lovech. To ze rada lidi neumi strilet je jina vec, ostatne znam nemalo takovych, co vecne neco hledaji se psem, i kdyz strili z posedu. A podle meho, v dnesni dobe, kdy mame co delat se stavy prasat, siky, si myslim, ze efektivita dobrych nahanek prevysi negativa.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

Jak jsem to přečetl, nedá mi nenapsat první myšlenku:

To že někdo něco dělá blbě mě neodradí od toho abych to dělal já.
A chci to dělat dobře, chci to dělat líp a učit se.

Co se týká psů - pro mě aktuální téma.
Rád bych měl doma ohaře, honiče, barváře i norníka.
Vím, že bych těžko zvládl dva psy, tak piluju a trénuju psa na aporty, na barvu, na černou. Vím, co od něho můžu očekávat, co zvládne a co ne. Norník z něho nikdy nebude, u zhaslého kusu nehlásí ale na řemeni jde i kilometry, od štěněte se na srnčí může maximálně dívat ale ani krok za ním, a on to ví. Ví co se od něho chce a co může.
Je to práce, jsou to často nervy ale jde to.
A tak je to se vším, můžeš to vzdát a říkat jak to je na prd a jak to nejde,
nebo makat a hledat způsoby jak to jde.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

BwanaHunter píše:Zbrojovak> plno lidi jsou hovada, to urcite. Ale jinak nechci aby to zacalo vyoadat jako debata, kdo keca nebo nekeca, ale kdyz ctu, co popisujes, tak mam pocit, ze zijeme kazdy na jine planete. A neumim si uplne vysvetlit, cim to je.
Buď rád že žiješ na jiné planetě. Ač to třeba někomu připadá neuvěřitelné, to co jsem napsal - u toho jsem byl. Z vyprávění známých vím o dalších průserech - střelení chlápka broky do zadku z tří metrů, flinta na rameně - vodorovně. Na jinou akci byl zván dobrý známý, ale nejel měl naháňku doma - byl tam smrťák, brenekem vzali někoho na solar a prý to nebyl hezký pohled - no bodejť by byl. Jindy zase chlápek v leči koupil dokonce dva zásahy, naštěstí konvenčním vojenským střelivem vz.43, takže to nepochopitelně přežil, střelec si ho spletl s černou. To jen výčet toho o čem jsem slyšel zprostředkovaně od známých co na těch akcích byli. Takže se to kolem děje a risk to prostě je, to je bez debat.
Nikomu zároveň neberu jeho nadšení ze společných lovů a každému přeji dobrou mušku - tak aby se hlavně netrápila zvěř a žádný průser se zbraní. Kamarády, ne křiváky, aby bylo kam jet a na co se těšit a fajn lovecké zážitky.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
CBFranta
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: sob 19.6.2010, 6:45

Re: Průsery

Příspěvek od CBFranta »

Zbrojovak>
Nemohu nereagovat, ale dolož nějaký konkrétní případ. Kdo, kde ,kdy. V opačném případě bych Tě musel považovat slušně řečeno za mluvku. Rovněž se jako řada jiných účastním minimálně v sezoně 1 až 2 akcí týdně při lovech na společných akcích. Prosím, konkrétně uvést, kde se takové zvěrstva dějí, abych se jim mohl vyhnout.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Průsery

Příspěvek od Leon »

Stačí použít Google a ty postřelený tam najdeš a to tam není všechno,třeba kolega ze spolku kterému prostřelil idiot obě stehna tam není a to měl štěstí že si vylezli na pařez vedle kterého stál jinak jí dostal na pajšl
CZ 550 american 308win.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

Bwana - já Nimrodla neobhajuju ten člověk je - no nebudu raději říkat co abych nedostal napomenutí ale když já mu právě nevěřil ani slovo protože podobné věci ze svého okolí neznám a myslel jsem že jen lže a kope okolo sebe protože má pošramocené ego ale bylo mi dokázáno že to opravdu tak může být což mne dost mrzí ale bohužel hold to je asi lidská přirozenost pro někoho a nedá se nic dělat jen se takovým jedincům obloukem vyhnout. S naháňkama se neshodnem ale to už v jiném tématu věnovaném právě jim :D , já osobně je vždy budu vidět jako nutné zlo ale to už jsme diskutovali jinde a právě mi vadí to jejich provedení bohužel ve většině případů je nevyhovující ale to nemá cenu řešit. Jsem přesvědčen že jeden aktivní lovec dokáže udělat mnohem více než 50 střelců na naháňce a proběhne to v klidu bez zbytečného stresu a odstřelím správně to co mám, jen to hold proběhne v delším časovém období než za jeden den na naháňce. Je mi ale jasné že to neplatí vždy a někde to podmínky neumožní tak pak má přijít na řadu naháňka ale osobně bych k tomuto kroku přistupoval až po vyčerpání všech ostatních možností a ne jen protože nikdo ze sdružení nechce chodit lovit po nocích a nebo že si naháňkou chci namastit kapsu. Občas jsem si připadal na některých akcích jako dojná kráva.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Průsery

Příspěvek od cr001 »

Tak na takové množství případů teda fakt čumím. Jen se mi nějak nechce věřit, že v dnešní době by média nechávala ležet tolik případů bez povšimnutí a nepropíraly to s obvyklým hysterickým ječením zleva zprava.
Pokud se ve vašem okolí tohle děje, tak chápu, že se takových lovů nechcete účastnit (pokud byste něco podobného chtěli aplikovali na dopravu osobním autem, tak vzhledem k počtu nehod a smrťáků za rok si nemůžete dovolit ani pomyslet na sednutí za volant......)
Tím absolutně nechci bagatelizovat nehody při lovu, ale proti tomuhle není žádná absolutní imunita. Nehody se nestávají výhradně nezodpovědným idiotům, stanou se i dobrým chlapům shodou nešťastných náhod. Takže nemá cenu jakkoli nevhodně paušalizovat.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

CBFranta píše:Zbrojovak>
Nemohu nereagovat, ale dolož nějaký konkrétní případ. Kdo, kde ,kdy. V opačném případě bych Tě musel považovat slušně řečeno za mluvku. Rovněž se jako řada jiných účastním minimálně v sezoně 1 až 2 akcí týdně při lovech na společných akcích. Prosím, konkrétně uvést, kde se takové zvěrstva dějí, abych se jim mohl vyhnout.
Ale ber mě jak chceš, já se nebudu obhajovat a ani na sklo nikoho jmenovat, nemám důvod si vymýšlet - jsou to nepříjemné a citlivé věci. Ale dějí se a ví se o tom.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> nebyl to ten pripad, jak ten strelec jeste presvedcoval toho postreleneho, at rekne, ze si to udelal sam?

Rimar> muj nazor je ten, ze zlo je nahanka, kdyz je udelana blbe. A pak bych i souhlasil s tim, ze je otazka, zda je to zlo nutne. Za me nez blbe, radeji vubec. Naopak si myslim ze u dobre zorganizovane nahanky klady vyrazne prevysuji zapory a skod se udeje minimum, pokud nejake. A souhlasim s kabatem - to ze to nekde delaji blbe neznamena, ze to nemzu delat a lip. Jinak nevim, ja rozhodne nejsem liny lovit, ani po nocich a v zime, ale za jak dlouho takovy aktivni lovec streli treba 20 prasat nebo kusu siky, ktere se na nahance streli itreba za den? Letos nez jsem omarodil, jsem se cerne venoval docela dost, skoro kazdy mesicek venku nekolik noci, a mam jich 14... Pravda, nestrilim s nocakem u hromad, to se zase prici me, lovim s normalni optikou kdyz je videt, a naprosta vetsina łouky, pole, ochozy...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

Bwana nojo když mi dva pořád mluvíme o tom druhém ty o ideálu a já o klasice - já právě bral takovou tu né zcela povedenou naháňku (kterých je většina), kde se střelí 5-6 ks padne na ně minimálně tak 50 ran někdy spíše i více a pak po okolí za měsíc střelí ještě tak 3-5 ks vyhublých zmrzačených kusů na krmelišti a ještě tak 2-3 kusy na jaře najdou někde 2-3 km od místa naháňky rozložené, to pak máš ty sám proti takové naháňce v podstatě 3 vyšší úspěšnost i bez technických pomůcek :wink:
Já právě osobně těch povedených moc nezažil spočetl bych to na prstech jedné ruky a to ještě ne úplně šikovného truhláře co si jí trochu zredukoval na cirkulárce :-) ale o to je potřeba pak takové organizátory ocenit a fandit jim, zase na druhou stranu nemám ani horor zážitky jaké tu popisuje Zbrojovák ale zranění na naháňce jsem zažil už jsem ho tu popisoval ale stejně to samé jsem zažil i při honu na kachny a můj fousek taky nosí po těle pár broků z kachen takže já k ním spíše zaujímám mírně negativní postoj s tím že hold někdy a někde potřeba opravdu jsou a třeba ještě někdy navštívím akce které mne příjemně překvapí a přijdu jim na chuť jeden nikdy neví :D
Odpovědět