Průsery

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> Nerad bych, aby to vyznelo jinak nez to myslim, jako nejak namachrovane, kazdy chybi vcetne me, ale jestli nekde strili 5 ks na 50 a vic ran, tak at radeji fakt sedi doma s maminou nebo v hospode u mariase. To pak chapu, ze zasah je vicemene dilem nahody a ta postreleni apod. se logicky musi dit. Nejhorsi banda komiku, co si tak z posledni doby vybavuju, byla parta Rakusaku, s kterou jsme lovili siku a cernou, a ti na 30 ran strelili 6 ks a to jsem si rikal, ze takovou partu netrefilu jsem uz dlouho nevidel. Kdyz vezmu jen moje domovske sdruzeni, tak tam samozrejme taky je par jedincu, co jsou s trefovanim na stiru, ale o tech se to vi a podle toho se postavi, ale vetsina kolegu jsou slusny strelci, chtel jsem napsat prumer az nadprumer, ale po tom co tu ctu, tak vaham, co je to prumer... :D a par jich je vybornych a jsou mezi nima chlapi, co uz maji obcanku hooodne let, a porad by to mohli ucit, taky s kulovnici v lese vyrostli. Takze jasne ze se obcas chybi, ale vetsina zvere, na kteou se strili, tak lezi.
Se psy jsi nakousl spravnou vec, u nas nepamatuju od sveho detstvi jediny incident se psem (a nezazil jsem ho ani na jine akci, kde jsem byl, nastesti) takze taky jen kroutim hlavou a desim se, kdyz slysim o tech poctech postrilenych psu. Vzdycky v polonadsazce varuju, ze jestli se memu psovi neco stane, bude vinik kopat hroby dva.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Průsery

Příspěvek od Leon »

Bwana nebyl,tohle bylo na naháňce a Roman Ščerba ji dostal při dosledu když to tam nadrženec fláknul aniž by věděl na co a chtěl to ještě ukecat
CZ 550 american 308win.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

bwana nejde o machrování či kritizování lid za střelbu mně nevadí když někdo je horší střelec ale je třeba aby dokázal zhodnotit svoje schopnosti a odpustil si ránu která je u něj na hraně. Jednou jsem dostřeloval sele které to dostalo mezi stromy na 70m brenekem na kýty, to za zodpovědnou střelbu nepovažuju. Zajdi na běžnou naháňku a úroveň průměru budeš muset upravovat :-)).
Psi jsou chudáci ohroženi ze dvou stran z jedné černá a z druhé střelci hold jim musíš dát bezpečnostní prvky sice to není na 100% ale jejich šanci to zvyšuje. Ztráty při naháňce pochopím přeci jen každej hledá i lišku a tak se to může stát ale aby mi pes nakoupil broky na honu na kachny to už je opravdu vyšší dívčí to nechápu asi skákal moc vysoko :lol:
Prostě individuál má pro mne hlavní výhodu že v klidu vyhodnotím situaci a střelím když je optimální situace a pokud není tak si ránu v klidu odpustím a jdu domů bez toho že na mne bude někdo bručet proč jsem nestřílel atd.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> no presne, je to o te sebereflexi, kdyz se na to necitim, tak nestrilim, ono se houby stane, kdyz to utece zdravy. A temi psy se opet neshodneme, ja to nepochopim a neberu. Pokud nekdo nepozna lisku od psa, nebo je schopen vystrelit, aniz by 100% vedel na co, nepatri mu flinta vubec do ruky. A jasne, postrelit psa broky pri honu na kachny, to je uz vubec "perla".
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Průsery

Příspěvek od rimar77 »

bwana já nobhajuju blba co zabije psa to ani náhodou ale když jdu se pse do leče hold se ho snažím udělat co nejvíc reflexivní aby se mu nic nestalo jelikož kolega veterinář říkal že nejčastěji vyndavá broky po naháňkách z bordíků no a právě když si to tak vše zhodnotím tak mám toho blba malýho moc rád abych ho takhle vystavoval ohrožení života :D jednou jsem byl na naháňce kde byl velšan a opradu když procházel křovím vypadal na dálku jak liška ale výhoda optiky na flintě - ukáže ti že to tak není ale když hůř vidíš a máš jen brokovnici tak je průšvih na světě natotata pak zase pro změnu nechápu majitele psů když je pro psi spousta reflexních doplňků proč jim je nepořídí v tomhle případě šetřílky nechápu
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Rimar> tak to jasne, o tom zadna... Tim jsi mi pripomnel davnou debatu tady na foru na tema ochranne vesty pro psy, ne jen reflexni ale ochranne s kevlarem a tak. A RuStaff nekomu doporucil, s jakymi vestami maji dobre zkusenosti a co to stoji...- reakce byla - za ty penize mi psa sesije veterinar zlatou niti, to nechci... Tezko se mi pak drzi jazyk za zuby a nervy na uzde...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Průsery

Příspěvek od dalas »

Co se týká psů, není snad problém si je na nástupu prohlídnout a hned zkušenej chlap ví, na co dávat bacha. A ikdyž si je prohlédne nelze fláknout do křa, protože se tam něco mihlo a ani jeden pes není toho zbarvení. Stačí ty nevyzpytatelný náhody, kdy, ač střelec střílí do volného prostoru, dojde k nepředvídatelnému odrazu.
Co se týká samotného lovu. Já si myslím, že ten hlavní problém je v psychyckém tlaku na nezkušené lovce. Najednou cítí jakousi zodpovědnost, aby nezkazili kolektivní práci, cloumá s nimi lovecká horečka a v kombinaci s nevystříleností je na problém zaděláno. Pak takovému lovci při spatření zvěře se zatmí před očima a vidí jen cíl, který se snaží za každou cenu zasáhnout. To je kategorie lidí, kteří mají lovecký lístek a jsou na lov zváni zcela ojediněle. Většinou je pozvou Ti, kteří čekají za to nějakou protislužbu. Nic proti tomu, ale není ostudou tohle závodčímu přiznat a ten už může zohlednit štont a dotyčného zklidnit, že když to nebude úplně jistý, nic se nestane, když nevystřelí. Stejně tak je potřeba k těmto "začátečníkům" mít ohleduplnost a nejebat je, když to nechají utéct bez rány. Je to sice někdy "nefér" vzhledem k lidem v tlaku, ale nedá se nic dělat, zdraví je až na prvním místě. Samozřejmě, že se najdou i magoři mezi relativně zkušenými a to už je fakt na pováženou.
Na každé takové společné akci se vyskytnou situace, kdy to není zrovna podle představ. Pak si všímám, jestli to nějak řeší závodčí či vedoucí honu. Pokud to nechávají být, příště pozvání s díky odmítnu.
Zatím jsem byl svědkem dvou případů, kdy chlapi chytli broky na přímo. Jeden hon na drobnou, kdy to host pustil na zajíce po lajně a kolega to naplno chytnul v oblasti hrudníku. Naštěstí byl navlečen a bunda to vydržela. Oba aktéři z toho byli na prášky,provinilec se omluvil a nabídl na poslední leči vyrovnání. V druhém případě při honu na kachny host táhl s nízkoletící kachnou a odmáčkl to přesně proti skupině chlapů na protější straně rybníku. Chytli to hned tři s poraněním kůže ve tváři a hrudníku. Jakou tohle mělo dohru nevím. Odražený broky jsou častější, ale pokud nezasáhnou oblast obličeje, většinou je oblek dostatečně ztlumí, tak to jen dost štípne (vlastní zkušenost).
Takže vše je jen v lidech.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Průsery

Příspěvek od crif »

Teď o víkendu jsem si prodělal dvě akce. Jeden hon na drobnou a druhá chce lesní hon. Lesní hon proběhl velmi dobře organizovaně s troubením....atd atd
Hon na drobnou hotová katastrofa. Organizace, zavádění.....prostě od začátku bylo jasné, že nikdo neví nic a všichni všechno. No, stalo se co stalo. Náhodný turista zasažen broky, takže policie..... Při další leči uhodily broky do vedle mě stojícího stromu napřímo. No stát o tři metry vedle, tak jsem to koupil s plnou parádou. Tož jsem se nasral a začal řvát. Pak jsem se ještě chytl s hospodářem, který dělal, že "to se může stát". Tak jsem mu hned vpálil, nač jsou jeho slova a apel o bezpečném zacházení se zbraní na nástupu.Čili jsem mu oznámil, že dále v lovu nehodlám pokračovat a odjíždím domů ......
Takže na jedné straně velmi dobrý přístup a organizace, na druhé totální katastrofa.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Průsery

Příspěvek od dalas »

Tuto sobotu jsem byl pozván do honitby pronajaté od LČR. Vše nahlášeno, kde se těžilo, tam jsme nešli, organizace v pohodě . Najednou nám projel obestavenou lečí Samuraj a ještě si vyskočili kluci s nějakejma mapkama. Než jsme se vzpamatovali, nasedli a pokračovali v jízdě. Ani ne 5 min. a v leči Patrol. Liftovanej, šnorchl, naviják. Tak jsme klučiny stopli a slušně se ptali, co, nebo koho v tom lese hledají. Prej si tam přišli zajezdit off-road. Jen jsme je upozornili, že na všech přístupových cestách je zákaz vjezdu, a pokud by chtěli projíždět, musí mít povolení, které samozřejmě neměli. Otočili a odjeli. Vše proběhlo bez nějakých incidentů ale je vidět, že i když je hon řádně a s předstihem nahlášen, musí být střelec nadmíru opatrný, a to i když střílí ven z leče. Při té příležitosti jsem si vzpomněl na Nimrodla (kurňa, to se blbě skloňuje).
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Jo tak nahodny turisti umi byt problem. Loni jsem byl na nahance coby host, stojime v rade nastoupeni ve stojaku, najednou neco zaslechnu, otocim se a cca 40-50 metru ud rady strelcu v porostu za nami, tedy v prostoru, kam by vsichni strileli, vidim z housti lezt dve baby na houbach. Tak jsem zacal hulakat na sousedy, ze tam jsou lidi, at nikdo nestrili, a sel jsem k nim ( po te co mi vsichni odpovedeli ze slyseli a nebudou strilet) a rekl jsem jim, ze tam probiha hon a ze jsou zrovna v nebezepecnym prostoru a jestli by nemohly jit jinam. Odpoved - aaa, nam se nechce, vy nam stejne nic neudelate, ne?
A zkusenost jako pres kopirak, nahanka v reviru kde pusobim, a dost frekventovana lokalita. Den pred akci jsem si dal tu praci, objel jsem revir a na vsechny pristupove cesty k planovanym lecim jsem vyvesil cedulky, ze tehdy a tehdy lovecka akce, strelba kuli, nebezpecny prostor, a neco v tom smyslu ze vstup vam zakazat nemuzeme ale je to nebezpecny tak sem radeji nechodte a nebo jen na vlastni nebezpeci. A vedom si toho, jaky lidi jsou, jsem v jedny leci, kde je cesta, kde casto nekdo chodi, jeste na konec rady strelcu k ceste postavil spoluorganizatora, aby pripadne prichozi varoval a posilal pryc. Zavedl jsem radu, stojim na kopci, lec bezi a najednou vidim, jak po ceste pod strani, kterou stala rada strelcu, jde rodinka s dvema detmi. Polil me pot, a zase - nestrilet, letim tam, cestou nadavam na chudaka kolegu, co tam chrape ze mu prosli, dojdu k nim a slusne jim rikam, co se deje, ze tam probiha lov, nebezpecny prostor...- a jestli nevideli cedule, tatinek na me pomerne agresivne, ze videli a co, ze tam muzou chodit, ja rikam ze jiste, ale jde o bezpecnost a jestli kolega jima nic nerikal... Pry rikal ale je to nezajima, ze je stejne nemuzeme zastrelit. Zase pomerne agresivne. Na to uz jsem nemel slov, a oni v klidu pokracovali dal. :shock: navic s detma, to nepochopim.
A jeste jedna, to bylo na honu na drobnou, presneji na kachny, prilitnul nejaky mlady chlap po leci na misto srazu a kdo je tam vedouci. Tak jsem rekl ze ja, a celkem jsem se vydesil, co se stalo, myslel jsem ze nekdo nekoho postrelil nebo tak, a on na me zacal rvat, ale total agresivne, chtel se pomalu prat a volat policajty..a kdyz jsem z nej dostal, co se stalo, tak rekl, ze s zenou a s kocarkem jeli po ceste a kdyz dojeli k rybniku a videli tam radu strelcu, tak chteli projet kolem nich, a najednou jeden ten strelec vystrelil. A zase vola policajty blabla. Tak jsem se zeptal, jestli jako vystrelil smerem k nim, nebo se citili nejak ohrozeni nebo co se vlastne stalo, to pry ne, strilel do vysky na kachny, ale co kdyby se to dite leklo. :shock: nebo ohluchlo... :shock: a proc jsme nezastavili hon a nenechali je projet. Na moji odpoved, ze a) tezko muzu zastavit hon kdyz o nich nevim, ze se nekde vynorili na lesni ceste, b) ze sam mi rika, ze se nikdo niceho nedopustil, c) ze kdyz jedu nekde s kocarkem a vidim radu strelcu s flintama, ze mi prijde normalni se otocit a jit jinam, zacal jecet neco o tom, ze tedy pujde na ty policajty a ze uvidime, ze uz si nevystrelime... :shock: To je pak tezky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Průsery

Příspěvek od Zbrojovák »

Minulý víkend nejmenovaná placená akce asi s 60ti střelci, uloveno 12ks černé (veškeré vč. dospělých bachyní +100kg). Vstup 500,-kč. Dle známého co tam byl padlo asi 130+ kulových ran, měla se lovit i vysoká. Pak to hodnotili jako 10-12ran na 1kus průměrná úspěšnost střelby, s tím že nedosledovány byly asi 4kusy - o těch se ví že barvily. Jinak prý připraveno obstojně, žádný incident, v lečích celkem údajně dle psovodů přes 100ks černé.
Dál k tomu asi nemá cenu moc psát - každý ať si udělá představu kolik se poflákalo a nedohledalo při tom počtu ran a úspěšnosti. Většina střelců měla údajně kulovnice s optikou.
Zaplatím 500,- a můžu si celý den střílet po zvěři do zblbnutí a napotkání na cokoliv jako na střelnici- co padne padne, co nepadne shnije, - no to jsme to s tou naši "myslivostí" dopracovali!
Za mě jednoznačně je takový lov vědomé mrzačení zvěře na kšeft, nebezpečí - nebyl jsem nemůžu posoudit, ale věřím že pár krizovek tam určitě být muselo a je to jen o náhodě, že se nějaká ta odražená, nebo její střepiny, vyhly.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Průsery

Příspěvek od kabát »

Zbrojovák - u , zdá se mi, že vidíš průsery i když se nestaly. Každopádně je jim třeba předcházet, to souhlasím.
S tvým posledním příspěvkem mě napadá otázka, kdo jsou ti lidé, kterým honitba patří, kdo jsou ti lidé, kteří takhle zachází se zvěří?
Kdo jsou ti lidé, kteří chodí na takovou akci?
Kdo jim tu honitbu pronajal? Nepředpokládám, že tak hospodaří na vlastním majetku.
Dělají to tak první rok?
Proč jim to někdo toleruje?
Nechci znát ty jména, je to jenom úvaha.
Hlava mi to nebere, nemůžu si pomoct!!!
Můžu mít dobrou honitbu s vysokým stavem zvěře, to si umím představit.
Můžu chtít udělat pěknou naháňku pro své kamarády nebo obchodní partnery. Pak asi nevybírám 500,- nebo že by to bylo na pohoštění? Jo, to si umím představit.
Pokud mám dost kamarádů, určitě je mezi nima i několik majitelů psů, kteří mi pomůžou s dosledem. Vlastně pokud mám takovou honitbu, je předpoklad, že psy mám zmáknuté, určitě se tam loví hodně kusů.
Alernativa 2, jestli chci udělat naháňku abych vydělal, mám leče kde je 100 kusů zvěře, potáhnu cenu někam výš. Zní to blbě ale vyselektuju částečně lidi, kteří si jdou za 500,- zastřílet na živé cíle.
Jsem přesvědčený o tom, že na naháňce je úspěšný ten, kdo střelbu trénuje, střílí na asfaltové holuby, trefuje pohybující se cíle a pak trefuje i živé cíle. Komu je líto investovat do přípravy, do výzbroje, těžko zaplatí za štont třeba 2 000,-.
Jestli mám známé, kteří mají kázeň a umí střílet a je pro ně třeba 2 000,- hodně, mám na vybranou jestli je pozvu a oni mi uloví to co potřebuju ulovit nebo holt nepřijdou.
60 střelců je docela hodně na organizaci, taková akce vyžaduje dobrou přípravu. S takovým počtem asi neobstavuju malé houštiny. Jde to ale uspořádat krásným způsobem, rozestavit střelce na spády zvěře, uspořádat tzv. „ Naháňku s ploužením“. Nestřílet na zvěř která vyrazila v trysku z leče na nepřehledném úseku ale uvést zvěř do pohybu a lovit to co potřebuju.
Zažil jsem takový způsob lovu, ulovilo se cca. 17 kusů zvěře, padlo kolem 23 výstřelů, na výřadu chyběl jeden střelec a psovod s barvářem, kteří dohledávali barvící kus černé. Každý věděl na co střílí, nástřely byly dobře obeznány, dost psů, dost honců. Těch střelců nebylo myslím ani 40.
Takové akce mají smysl, rád na ně bude člověk chodit a taková organizace má svou hodnotu.
Dá se udělat i pěkná akce v pár lidech, obstavit leč a protlačit. Zažil jsem jich mnoho. To ovšem vyžaduje klid a morálku. Lovíme tak lišky a funguje to.
Zažil jsem naháňku, taky kolem 60 střelců různé národnosti, lovila se černá, holá sika, mufloní, škodná. Na výřadu kolem 60 kusů, akce zorganizovaná perfektně i s poslední lečí.
Ale víckrát jsem tam nešel. Bylo mi špatně, když jsem viděl jak se střílí do zvěře dokud se hýbe, 4 – 5 ran, zvěřina rozbitá, kultura některých střelců hnusná, holt některé národy to mají jinak. A hlavně oni si přišli za své peníze zastřílet, je nic o zvěři a zvěřině nezajímalo. Tak na takové akce už nechodím, možná už ani nejsou, protože je to hodně let a většinou se se skupinama zahraničních lovců už rozloučili. Zůstali ti slušní a ověření, pro ně je pořád místo.
Závěrem mě napadá, že není ostuda si pozvat nějakého kamaráda, který má s organizováním takových akcí zkušenosti. A není na škodu vzít někoho kdo akce pořádá nebo pořádat chce, na dobře organizovanou naháňku. Protože jednou vidět je lepší než 100krát slyšet a číst.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Kabat> jen mala douska, jinak nic proti - osobne zastavam nazor, ze je lepsi strelit zver vicekrat, ve smyslu stareho prislovi "dokud ho behy nesou" nez strelit jednu, rikat si jak sedela, a pak ji 2 km hledat se psem. Samozrejme za predpokladu, ze to neni jedna rana pres beh, druha pres kyty a treti na celist, o tom nemluvim. Ale tech pripadu, kdy strelec po neuspesnem dosledu na otazku proc nestrilel znovu, kdyz mel cas, rekl "ja myslel ze sedela" jsem zazil dost, i pri individualnim lovu. Kdyz si nejsem ultrajistej ranou, strilim taky druhou, i kdyz si treba rikam, ze ta prvni sedela. Pro trochu zveriny nikdy nebrecim, rychla smrt te zvere je pro me dulezitejsi, a se dvema (i trema at neslovickarime) dobryma ranama je ta smrt jen o to rychlejsi, to neni trapeni zvere. Jasne, kusy postrilene od hlavy po kyty apod. jsou neco jineho, nez o cem mluvim, to zas jo. Jinak souhlasim s tebou v tom, ze s nahankami se slidenim, nebo jak pises s plouzenim, mam velmi dobre zkusenosti. Obsahnes mnohem vetsi plochu, je to mnohem mensi stres pro zver, minimalizujes riziko zrazeni zvere pri zastupovani leci apod., zver se pohybuje obvykle pomalu a vytahuje postupne, takze dava lepsi prostor pro obeznani a jistou ranu i pomalejsim lovcum...
Jeste drobna poznamka k tem cizincum - lovil jsem na nahankach se skupinami Danu, Finu, Rakusanu, Nemcu. Nemci byli asi nejhorsi, co se tyce ukaznenosti i strelby, Rakusaci byli ukazneni ale taky moc netrefovali, kdo me ale prekvapil, byli ti severani, a zejmena pak Danove, maji sice jinou kulturu lovu, pokud jde o oblikani a tradice a tak, ale v ukaznenosti a strelbe by se od nich mohli zdejsi myslivci ucit, aspon co tady tak ctu. Tim nehazu narody do jednoho pytle, jiste i v Rakousku jsou dobri strelci a v Dansku pitomci, tohle plati vyhradne pro ty skupiny, co jsem poznal. To co jsem tim chtel rict bylo, ze skupina cizincu nerovna se automaticky prusvih.

Zbrojovak> nic ve zlem, ale taky mi prijdes uz trochu zaujaty, nebyl jsi tam, ale je ti jasne, ze to bylo spatne... Jinak k tvemu povzdechu, kam jsme to dopracovali s myslivosti, bych castecne souhlasil, ale asi v trochu jinem vyznamu, nez jsi to myslel. Pokud tam jak rikas, bylo v lecich pres 100ks cerne, tak to je proste neudrzitelne moc. Za to muzou myslivci ale jen castecne, velka cast viny jde za zemedelci, hospodarenim a soucasnym managementem krajiny. Pokud ale nezacneme takovou situaci resit-pokud uz neni pozde-prijde nevyhnutelne pruser. Za takove situace a) nebudu brecet nad bachynemi, protoze bez redukce nositelek prirustku stavy nikdy nesnizim, prirustek neni sance odlovit, zvlast v takovychhle stavech, b) jinak nez efektivnim lovem, nejlepe vetsimi akcemi, to nezvladnu. Takze z toho co pises za me bylo spatne jen to, ze strelili 12 ks a potrebovali vic jak 10 ran na kus. To je samozrejem tristni vysledek, pokud to bylo jak pises, melo na vyradu lezet aspon 30, spis 50-60 ks. Nostalgicky zehrat muzeme v te hospode u gulase, ale zavirat oci pred realitou vede leda do pekla. To se nevylucuje s tim, ze i takovahle "jatka" se daji delat bezpecne a eticky, ale to predpoklada vystrilene a ukaznene strelce, zkusene honce co znaji revir a dobre psy. Ale jde to.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Průsery

Příspěvek od fesoj »

Nebožtík hajný Fišera mne učil : Rozmýšlej se, než vystřelíš ! Ale když už vystřelíš, tak střílej, dokud se to hýbe nebo dokud máš náboje ! Již víckrát jsem zažil, jak nebyly dohledány těžce postřelená kusy jen proto, že lovec šetřil s dostřelným nábojem.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Průsery

Příspěvek od BwanaHunter »

Fesoj> uz jsem to tu psal, tak se omlouvam, ze se opakuju. Byl to asi nejzahadnejsi pripad me lovecke praxe - na nahance, sele tak 30 kg, strilel jsem 375 HH, 350 grs strely, to je necelych 23g, a s temi patrony nebyl problem ani u cerne ani u vysoke. Vytrelil jsem a v nahankovem puskohledu jsem naprosto jasne videl, jak mu ta strela rozcisla stetiny na zebrech, na komore. Takovyhle knedlik proste vidis. Prase v rane podkleslo vsemi ctyrmi, nicmene srovnalo se jakz takz a dost tezce ale zmizelo v housti. Byl snih. Na nastrelu kusy tkane a dost barvy, prase pri odbehu narazelo do stromu... Nikdo, ani ja , mepochyboval, ze lezi za par metru zhasle. Jake bylo prekkvapeni, kdyz prase postupne min a min barvilo, min a min se motalo, dosli jsme az na hranice po nekolika stech metrech a prase nikde. Telefonat sousedum, ti ze se pujdou podivat a pak tvrdili, ze prase taky nenasli a ze prestalo barvit uplne. Ano, pripoustim jistou pravdepodobnost, ze ho nasli a udelali si gulas, na druhou stranu kdyby volali ze ho maji, stejne bychom jim ho nechali, tak proc by zatloukali. Temer neuveritelne, ale stalo se. Protoze jsem byl osobne pri tom, kdyz muj tata strelil telko 7x57 na komoru, vyssi komora na zebrech, koukal jsem na to triedrem a i jsem videl, jak se mu objevil flek barvy na komore. A to telko jsme nakonec hledali s barvarem cele dopoledne ( strileno rano), telko uz pak vubec nebarvilo, kdyz psovod psa pustil na volno, a ten odfcel do prudke strane, zacinali jsme zvolna pochybovata, po cem to jde, protoze sakra bylo preci strelene na komoru.... Najednou pes leti z kopce a pred nim bezi tele, jak kdyby mu nic nebylo, az na flek od barvy na komore...nastesti to byl hanoverak, takze tele dohnal a strhnul, jeste jsme mu davali zaraz. To jsem byl kluk a od te doby vim, ze duta rana neni vymysl. Takze pod to, co te ucil hajny Fisera bych se nejen podepsal, nechal bych to i nekam vytesat. Rozmyslim se, nez vystrelim, kdyz se rozhodnu strilet, strilim, dokud ho behy nesou. Samozrejme kdyz to jde a dava smysl.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět