Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

K těm optickým hradlům, pokud je pevná báze a stejná citlivost obou hradel, je jejich přesnost pro handloading více než dostačující. Systematická chyba tolik nevadí (a dá se korigovat), jako chyba nahodilá. Není tolik zajímavé kolik to lítá, ale jestli to lítá všechno stejně. Pokud budete chtít použít optická hradla za mizerných světelných podmínek, mějte na paměti, že fototranzistory hradel jsou nejcitlivější v IR oblasti spektra. Je tedy vhodnější použít pár IR diod než celou baterii diod vyzařujících ve viditelném spektru. Proto také hradla pracují lépe, je li pod mrakem. Citlivost je cca 10x vyšší při použití IR přisvícení (testováno na Chrony beta)
to Jan Franěk: Je tedy dobré si předem ujasnit, které informace jsou pro Tebe zásadní a kolik jsi ochoten dát navíc za, pro tebe, okrajové informace, či komfort měření.
Já osobně používám ProChrono Digital. Mají pevnou bázi, oproti Chrony větší rozevření špajchen s rozptylovou deskou a umí po sériové lince komunikovat s PC, což odstraní nevýhodu integrovaného ovládání a zobrazovací jednotky, kdy při doporučené vzdálenosti 3m je to někdy opruz.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

SuperChrona, od těch kdo je mají jsem žádnou velkou chválu neslyšel.
V Senici byly dvoje těsně za sebou (poslední verze) a rozdíly v měření byly i 30m.

U optických, a milenia jsou super kvalita, mi vadí měřit vždy za co nejkonzistejnějších světelných podmínek.
Jak to není stejné, dělá mi to rozdíl v měření i kolem 10m/s oproti měření v jinou dobu.
Laboracemi se pohybuji v rozmezí+-4m/s, u vybíraných hylzen +-2m/s

U magnetospeedu, alespoň co mám informace, se zásah posouvá o konzistentní vzdálenost.
Někteří chlapi co je mají, je používají jen pro změření jedné nebo dvou ran u nejlepší soustřelové navážky.
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

Díky moc za odpovědi. Jak už jsem psal, v hradlech se vůbec nevyznám, ale jde mi o to, aby věděl přibližnou rychlost mých nábojů, mohl data porovnat s QL, hodit to do programu, zkoušet nové prachy...
To Dalas: Uvažoval jsem nad Chrony Beta master. Ale jak koukám, tak asi do nich nejít, co?
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Kolegové, máte někdo zkušenost s přebíjením střeliva do samonabíjecích kulovnic? Jediné, co jsem se dočetl je, že nábojnice je nutno kalibrovat na FullLenght, nikoliv s NeckSizer. Určitě má toto přebíjení více zákonitostí, aby byla fce samonabíjení spolehlivá, počínaje délkou náboje až po výběr vhodné střely. Díky za odpovědi.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2Zispo - zkusil jsi ta SuperChrona i v nějakém tunelu s výkonnější zbraní s úsťovou brzdou? Zrovna nedávno jsem udělal zkušenost, kdy v podobných podmínkách nechtěla měřit ani optická hradla 25 metrů před ústím - hluk musel jít i stavební konstrukcí nebo kabelovými lávkami a budit nějaké rušivé rázy či co :? Tak bych rád slyšel nějakou osobní zkušenost se "sonickým" měřičem v prostředí, kde hluk (zvuk) může od zbraně běžet rychlostí v km/s, produkovat složité odrazy atd.

2 Suhl - u samonabíječek jsou nejmíň tři oblasti k řešení:
- pohyb náboje v nábojišti (ze zásobníku do komory) - vliv má tvar nbc, délka náboje, tvar střely, konstrukce zbraně, dopředná rychlost "závěru" (zajímavé, že skoro všechny nové lovecké samonabíječky jsou na dlouhý náboj - 30-06, 9,3x62 ... a v tuzemsku si je převaha lidí kupuje v krátké 308W)
- uzamčení náboje v komoře - majoritní vliv tvaru nbc + stejné co výše + přítomnost maziva
- impulz odběrného místa (při pohonu zbraně odběrem plynů z vývrtu hlavně) - ten je daný tlakem hnacích plynů v daném místě a průběhem tlakové křivky za místem odběru (směrem k ústí) + samosebou má opět velký vliv konstrukce zbraně, ale porovnávat "zhruba" náboje pro konkrétní typ zbraně se už v prostředí Q.L. + Excel dají (spočteš plochu pod křivkou za odběrným místem ...)

Nakonec to ale stejně musíš vyzkoušet :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

to Jan Franěk: Jak jsem uvedl Chrony beta má kolega, kterej je pořizoval když začal přebíjet pro .357 Mag. Pak začal střílet dlouhou. Ne závodně, ale pro potěšení. Co mám informace, pro jeho účely plně vyhovují. Z mého pohledu mají jednu nectnost, kterou je to, že po vypnutí si nepamatují naměřené hodnoty. Je proto třeba si je průběžně psát. Na druhou stranu, už si je šikula rozstřelil. Napsal do júesej a poslali mu náhradní díly na opravu.
Já mám zkušenost s ProChrono digital. Ty si pamatují naměřené hodnoty i po vyjmutí baterek. Takže odstřílím a pak si v klidu s tím mohu hrát. Taky mají tuším vyšší paměťovou kapacitu oproti Chrony. Na druhé straně je to méně skladný plastový bazmek. Škoda, že Boemel nemá v QT utilitku pro komunikaci s ProChrono.
Pokud tedy nemáš ambice stát se benchrestovým šampionem, nebo nejsi posedlý přesností měly by Ti Chrony beta celkem vyhovovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

to suhl: doplním pufra. Předpokládám, že ráže samonabíjecí zbraně je dána. Já vidím zhruba 6 problémů, které mohou mít vliv na funkci (ne rostlináře).
1. jak jsi zmínil, musí být kalibrace full. Při krčkování by nemusel být tlak vratné pružiny dostatečný a závěr by nemusel zamknout. U opakovacích či lůžkového závěru se to projeví nutností větší síly, zejména po více krčkováních za sebou. Po určitém počtu krčků pak musí stejně následovat full.
2. Střela musí být škrcena, jinak by mohlo dojít k jejímu posunu díky rázům při samonabíjecím cyklu.
3. Střela musí být dostatečně zasazena v krčku mábojnice, aby nedošlo k jejímu vyosení či vylomení při náběhu do komory.
4. U některých typů střel bude možná kritická i hloubka zasazení střely, aby se náboj nepříčil.
5 U některých typů střel (zejména poloplášťů) může v konkrétní zbrani docházet k deformacím měkké přední části.
6. Výkon náboje musí být dostatečný k tomu, aby fungoval samonabíjecí cyklus.

Mnohé tyto problémy se vyskytují i u opakovacích zbraní, pokud jsou náboje podávány ze zásobníku či schránky. Při opatrném vkládání do komory po jednom může však být zasazení střely jen třeba 2mm.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Díky za reakce.
Nevím, jestli je, s čím se chlubit, ale přidávám pár nástřelek z mého prvního přebíjení. Ráže 30-06, nábojnice Lapua, Lovex S070, Nosler BST 180gr. Po Durellových radách jsem po kalibraci a trimování protřídil nábojnice, které jsem měl k dispozici (Lapua, Sako, Norma), vybral jsem ty, jejichž váha kolísala v řádech setin (všechny Lapua, Norma a Sako byly o dost horší, u těch byl rozdíl i 0,8g). Prach jsem měl vybraný S065, ale k dostání byl pouze S070. Střela jasná - Nosler BT 0.30 180gr. Zbraň CZ 550 Lux, délka hlavně 600mm, délka náboje změřena podle návodu Leitnera v knize Přebíjení.
U Každé navážky jsem si udělal poznámky, shrnu-li to: startovní 47,5gr. - příjemná střelba, hodně prachu v hlavni, po 0,5gr. jsem šel nahoru, čistota se zlepšovala a s ní i soustřel, komfort střelby klesal :D Známky zvýšeného tlaku nezaznamenány.
Obrázky jsou seřazeny dle podle navážky od od 49,5gr po 47,5gr.

Mohl by mi někdo, prosím vás, ty první dvě laborace (49 a 49,5gr) vložit do QL, abych věděl, jak jsem na tom s rychlostí a hlavně tlakama? Má smysl jít ještě nahoru?
Děkuji za každou připomínku, bylo to mé první přebíjení, rád se dozvím nějaké rady či poznámky, jak dál.
Přílohy
P1090436.JPG
P1090436.JPG (75.28 KiB) Zobrazeno 8246 x
P1090435.JPG
P1090435.JPG (72.79 KiB) Zobrazeno 8246 x
P1090434.JPG
P1090434.JPG (72.63 KiB) Zobrazeno 8246 x
P1090433.JPG
P1090433.JPG (66.16 KiB) Zobrazeno 8246 x
P1090432.JPG
P1090432.JPG (54.43 KiB) Zobrazeno 8246 x
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

používal bych navážku, která patří k nástřelkám z fota P1090433.JPG .
Na 100m na SPR velmi dobré.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Milane je to stříleno na 50m, v okolí delší není.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Lovex S070 je výborný prach ale má trochu smůlu - alespoň já osobně mám v Q.L. i po loňském update u databázové věty tohoto prachu stále rok 2004 (ukáže se po otevření tabulky prachů "qloadfw.pro" ve vhodném editoru) . Prach byl ale zásadně přepracován - rychlost hoření se výrazně snížila cca v roce 2009 (stal se z něj slovy Explosia marketingu "speciál" pro 338LM). Takže QL v této konfiguraci nelze pro výpočet použít - rozhodně ne pro odhad tlaků a maximálních navážek.

Jediné, co může posloužit k orientaci u současné produkce je manuál výrobce, kde ing. Vosmanský už s tím "novým" Lovex S070 lecos nastřílel. I zde je ale nutné přistupovat k datům s jistým nadhledem - zůstaly zde totiž i náboje nastřílené ještě "starým", rychlejším provedením. Pečlivého čtenáře proto zprvu trochu překvapí, že pod 220 gr střely Sierra a Hornady může v 30-06 (při skoro stejné celkové délce náboje) "nasypat" víc než pod vlašimský 180gr poloplášť SPCE a i tak bude Pmax u těch 220greinovek výrazně nižší (a to je ta 180 gr vlašimská střela i kratší než ty 220 greinovky :) )

Nicméně k Suhlovým nábojům, link na manuál je zde:
http://www.explosia.cz/en/streliviny/do ... ing_EN.pdf

Osobně bych se "odpíchnul" od dat pro Nosler 180gr Accubond, který je (podle QL) o kousek delší než Suhlův NBT stejné hmotnosti. Při celkové délce náboje 82,5 mm je zde uvedena startovní náplň 53,2 gr Lovex S070 a maximální 57,1gr se změřeným Pmax pouhých 3600 Barů. Předpokládám, že Suhlův náboj měřený podle komory ČZ 550 je ještě delší, takže se není čemu divit, že nenarazil na "známky zvýšeného tlaku" na nábojnicích nebo střelách :?

Kdo si prohlédne navážky, rychlosti a hlavně tlaky nábojů 30-06 v citovaném manuálu, uvidí, že S070 se ve skutečnosti stal "nejpomaleji" hořícím prachem z palety Lovexů pro 30-06. A že jeho náplň je v této ráži i u nejtěžších střel vpodstatě omezená jen velikostí spalovacího prostoru (= všechny max. náplně jsou komprimované)

Je to bo*del ale taková je bohužel současná situace u puškových prachů v tuzemsku "běžně dostupných" - můžeme za to každý den poděkovat ministerstvu průmyslu a obchodu či jak se dnes jmenuje a jeho vyhlášce o "zkoušení" zbraní, střeliva a komponent nábojů, včetně neuznávání evropské "CE" na lahvích prachu :(
Pufr
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

čtyři jsou téměř v jedné lajně, je třeba natrénovat spouštění a tu horní bych bral jako ulítnutou.
Zkus udělat z té navážky 4x5 nábojů, vystřílej dvě série, nech vychladnout, vyčisti a zopakuj to. Pokud budou soustřely stejné, dál bych nic neřešil, lovecká přesnost více než dostačující.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Díky Milane, popravdě teď jsem z toho Pufrova příspěvku trochu zmatenej, otázka je, jestli je taková laborace použitelná na lov nad 150m. Do lesa chodím prakticky každý den, a nechci chodit s tím, že tam už střílet nemůžu, tady ještě ano, jestli se chápeme. Nosler BT je dobrá střela, zaslouží si trochu vypiplat.
Bohužel u nás je to tak, jak už tu psal Kojot. Přebíjení není o tom, nasypat tam, co chci, ale to, co je vůbec k sehnání :( :(
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2Suhl - No tak nějak :)
Jestli 53,2 gr dalo Vosmanskému 700 m/s a Ty máš delší náboj a ještě o chlup kratší střelu, tak se 49,5 gr budeš mít V0 < 650 m/s a to je pro lovecký náboj 30-06 skoro urážka. Nevím co všechno lovíš, z mého hlediska - pro lovecké účely bych "přisypal" :)
Mohla to ale být celkem pohodová střelba :?
Pufr
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Právě takovou odpověď jsem potřeboval. Lovím hlavně černou, vysokou a dančí. Nebojím se střílet na 200m, proto jsem potřeboval vědět, na čem jsem. Takže přisypu. 30-06 je moje srdcovka, mám v ní důvěru a nechci její potenciál zakopat s nějakými light laboracemi. Otázka je, čeho je ta 070 schopná.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Odpovědět