Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Reno »

Asi úplně stejný problém s kulovnicí Tikka T3 tady řešil i jiný uživatel. Také selhač při lovu za silnějšího mrazu - slabý otisk jehly na zápalce. Další již pouze zkušební rána normálně odpálena. Nakonec se u puškaře ukázalo, že to nebyla chyba zbraně, ale že mu do závěru při čištění zatekl olej, který v mrazu samozřejmě zatuhl a při výstřelu přibrzdil úderník natolik, že nedošlo k iniciaci zápalky. Při té opakované ráně už ta "zatuhlotina" byla utržená, takže bez závad. Já jenom, abys nemusel kvůli ztrátě důvěry každou zimu měnit kulovnici... :D
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Herkul »

Osobní zkušenost nemám, ale ve škole mám kamaráda (Petr Koutný - Tikka T3) a ten Vám potvrdí, že pokud Vám v mraze nevyšel výstřel a pak to chodilo normálně, je to na 70% tím, že Vám zatekl olej do závěru, přesně jak tu bylo psáno. Sám mi popisoval, jak to s puškařem zkoušeli 2x (mrazák - 1-2 hod - pivečko) vytáhli a "cvak" - rozebral vyčistil - 2x mrazák a střílelo jak mělo. Od té doby (3 roky) mu šlape bez závad a vždy když čistí, dává závěr z flinty:-)). Zbývajících 20% bych viděl náboj, 10% možnost závady ve "flintě". Dle mě zatracovat zbraň protože mi jednou nevystřelila (ZKK 600 mi taky nevystřelila několikrát - náboj a je to přesná a dobrá zbraň..), je dle mého BLABOL.
Já bych koupil T3 - pokud mi jde jen o "přesnost", pokud mi jde o vzhled CZ 557 nevypadá (hlavně dřevem) špatně. Kdybych měl peníz na víc a chtěl bych obojí - Sako... Pokud v 90% chodíte na lov "sám" na vzhled bych dlabal. X-B se mi vážně nelíbí vůbec - k přesnosti (mezi tikkou a boltem) se musím smát!
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kuba palivec »

Tak možná je to pro někoho nepochopitelné, ale taky se té TÉTROJKY někdo zbaví a je pro někoho skoro až modla a rádoby etalon lovecké zbraně. Přidal jsem pár tisíc a koupil jsem starší SSG 69. Tu už mám pár let a žádná závada a u té snad nikdo nemůže ríct, že zpracování a přesnost není někde jinde. Já už Tikku nechci ani vidět.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Ondra »

Myslím, že tady nikdo nepovažuje Tikku za etalon lovecké zbraně. Jen je poukazováno na fakt, že zbavovat se jí po jednom nevystřelení bylo možná trošku unáhlený a je zbytečný kvůli tomu případného zájemce od ní přemlouvat. Je fajn, že jsi se Steyrem spokojený. Důvěra ve vlastní pušku je skvělej pocit :D .
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od T.Kulikov »

Reno píše:Asi úplně stejný problém s kulovnicí Tikka T3 tady řešil i jiný uživatel. Také selhač při lovu za silnějšího mrazu - slabý otisk jehly na zápalce. Další již pouze zkušební rána normálně odpálena. Nakonec se u puškaře ukázalo, že to nebyla chyba zbraně, ale že mu do závěru při čištění zatekl olej, který v mrazu samozřejmě zatuhl a při výstřelu přibrzdil úderník natolik, že nedošlo k iniciaci zápalky. Při té opakované ráně už ta "zatuhlotina" byla utržená, takže bez závad. Já jenom, abys nemusel kvůli ztrátě důvěry každou zimu měnit kulovnici... :D
To s tou zmrzlou T3, to jsem byl tenkrát já :mrgreen: Bylo tehde skoro -20 v únoru a já si chtěl střelit narozeninové prasátko. Rána tehdy opravdu nevyšla, je tady někde na foru i fotka zápalky. Další rána po chvilce už vyšla úplně normálně a stejně tak všechny další až do dneška :D
Za mě Tikka prst nahoru v poměru výkon/cena
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od T.Kulikov »

kuba palivec píše:Tak možná je to pro někoho nepochopitelné, ale taky se té TÉTROJKY někdo zbaví a je pro někoho skoro až modla a rádoby etalon lovecké zbraně. Přidal jsem pár tisíc a koupil jsem starší SSG 69. Tu už mám pár let a žádná závada a u té snad nikdo nemůže ríct, že zpracování a přesnost není někde jinde. Já už Tikku nechci ani vidět.
Je docela kubo zvlášní, že když jsem před nedávnem byl u tebe s kamarádem, který si od tebe Tikku kupoval, jsi tento problém ani náznakem nezmínil.....
No jo, no. Je ta naše zemička trošku moc malá...... :(
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Leon »

T.Kulikov tak poraď kamarádovi aby si ten závěr vyčistil protože hodně lidem nedochází že když flintu po čištění nastříkaj konkorem atd. tak že to zateče i kam nemá a některé přípravky i vyschnou tak že nemusí být ani mráz aby byl problém na světě
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od T.Kulikov »

Leon píše:T.Kulikov tak poraď kamarádovi aby si ten závěr vyčistil protože hodně lidem nedochází že když flintu po čištění nastříkaj konkorem atd. tak že to zateče i kam nemá a některé přípravky i vyschnou tak že nemusí být ani mráz aby byl problém na světě
Kamarád už tu samou chybu, co jsem udělal já neudělá. Nejsem si tedy vědom, že by mi tam něco zateklo ale nějak tak to být muselo. :idea:
Je to velký problém tu kliku rozebrat, předem děkuji za návod....
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od cobaj »

kuba palivec píše:Tak možná je to pro někoho nepochopitelné, ale taky se té TÉTROJKY někdo zbaví a je pro někoho skoro až modla a rádoby etalon lovecké zbraně. Přidal jsem pár tisíc a koupil jsem starší SSG 69. Tu už mám pár let a žádná závada a u té snad nikdo nemůže ríct, že zpracování a přesnost není někde jinde. Já už Tikku nechci ani vidět.
Nešetři nás a dodej nějaké argumenty pro tvé tvrzení o zmiňované ,,někde jinde,, přesnosti SSG69 oproti T3. :)

A doufej že se neozve nějaký šťoura s výsledkovkami ze závodů. :lol:

Na trhu jsou jistě přesnější pušky než T3, ale pasovat SSG 69 s taktéž jako má T3 za studena kovanou hlavní, stejně jako T3 nic moc spouští a pažbou jež má taky k dokonalosti daleko do pozice o několik tříd lepší pušky pro precizní střelbu je nesmysl.
Ale jak je vidět z praxe i přes tyto nedokonalosti lze střílet z těchto zbraní velice přesně a pouze malé procento střelců to těmto zbraním nekazí více než ony samé. Pokud si tedy dá někdo tu práci s hledáním vhodné sestavy náboje pro svou zbraň.

Ačkoliv nejsem vlastníkem Tikky, myslím že za rozumné peníze je to velice solidní nástroj pro sport i lovecké účely.

Pušky pro skutečně maximálně precizní střelbu jsou pro lov použitelné jen se skutečným nadšením pro věc :mrgreen:

Mají velmi tuhé a robustní pažby - hmotnost a ergonomie pro pohyb v terénu
Dlouhé a masivní, za studena nekované hlavně - hmotnost a manévrovatelnost
Spoušťové systémy nastavené na minimální odpor často s absencí pojistky - bezpečnost
Jednoranové systémy pro maximální tuhost. (Nic proti jednuškám, ale musí se s tím počítat)
Nemauserovský velice precizní a tuhý závěr, jež ale skrývá na rozdíl od Mausera systému velikou nevýhodu a to náchylnost k poruše i při minimálním znečištění - spolehlivost
Stojí podstatně více peněz než pracovní flinta.

Dá se to, ale je potřeba být skutečně Long Range nadšenec.

Závěr:
Bylo by rozumější přiznat si chybu při údržbě a dál nešířit bludy o nepřesnosti a nespolehlivosti T3.
B.B Art
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: úte 12.8.2014, 20:07
Bydliště: Domažlicko

Prosím poraďte :-)

Příspěvek od B.B Art »

Všechny Vás zdravím. Vím že už zde toho bylo napsáno spoustu, ale přesto stále tápu :roll:
Jsem začínají zelený mužiček, kolem zvěře a myslivosti se motám od mala, ale plnohodnotný budu až nyní. Potřebuji poradit s výběrem první kulovnice. Mám vybrané jasné dvě věci : ráže 308w. a musí to být celopažba.
Buďto Rössler titan6 lux nebo Remington seven. Optika asi.
Leupold variabl
Vx-R 3-9x50 Fire dot duplex.
Chtěl bych pro a proti. Mám cca 65000Kč. Děkuji za rady
Rössler problémy se závěry, Remington spoušťě a co teď.
:roll:
6.5x68 vom Hofe
7x57 Zetka
Malý jest jen ten kdo malé cíle má. :-)
Bavorský barvář .
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Hirc »

to BBArt - vítej :D

Beru-li, že ten Leupold je daný a stojí cca 18t, tak máš 47t na zbytek - to je slušné. Další co si musíš zvolit je investice do montáže
a) pevná bez možnosti sundání optiky za "pár korun"
b) weaver kameny - s/bez možnosti sundání optiky; vypadá decentně, ale pokud chceš pohodlně sundavat, výběr je malý - Recknagel, Innomount
c) weaver lišta - s/bez možnosti sundání optiky; designově nic moc, ale pokud chceš sundavat, tak je velký výběr kvalitních montáží - Recknagel, Henneberger, Innomount. Na štucnu se to zrovna nehodí
d) sundavací - schwenk atd.

Montáž záleží JAK budeš lovit? "Indivindy" vysedávání po nocích, šoulačka nebo budeš celý podzim lítat po naháňkách. Jestli ten puškohled nechceš sundavat, tak do 4t by jsi se měl vejít. Taky zvaž zda 65t konečné číslo pro investici na příštích 20 let, nebo během nějaké doby našetříš na nějaké vylepšení? Pokud platí B) vyber si na čem ušetříš a následně vyměníš (například ta pevná montáž).

Pokud se spokojíš s pevnou montáží, tak Ti zůstane 43t... a máš se štucnou "problém", protože v dané cenové hladině je fakt asi jen ten Roessler. Třeba Sako85 Carbine už stojí 49t. Kdyby ti stačila celopažba, tak bys mohl dosánout na Sako85 polopažba, Sauer101, MauserM12... beru to maximalisticky :wink:

Mimochodem, tu štucnu od Remingtonu Ti někdo dokáže v ČR dodat? Nebo jsi to jen viděl na webu?

Každopádně když se ti podělá Roessler, tak to máš do fabriky kousek. Navíc má výměnné laufy a made in Heym.
B.B Art
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: úte 12.8.2014, 20:07
Bydliště: Domažlicko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od B.B Art »

Chtěl bych optiku sundavat,ale zase ne pořád. Na nahánky chodim se psem do leče a budu i mít kulobrok. Toho Remingtona maji na prokonzbrane .Tak bych teda ještě nějakou kačku pustil ještě 10000 :wink: a co ten Leupold bude dobrej? Je to navečer na zásuvky :roll: Líbila by se mi štucka od Heymu, tak kdyby byl nějakej sponzor,můžu poslat číslo účtu :lol: :lol:
6.5x68 vom Hofe
7x57 Zetka
Malý jest jen ten kdo malé cíle má. :-)
Bavorský barvář .
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od cobaj »

Myslím že pokud chceš lovit v noci, měl by jsi obrátit poměr rozdělení financí výrazně ve prospěch optiky.
Ten Leupold se v noci nijak extra nebude chytat. Na vysněnou pušku bych pomalu šetřil, ale prozatím bych mohl pořád lovit.
V tvém případě dosáhneš snad na vysněnou pušku, ale pokud neuvidíš, lovit stejně nebudeš.
B.B Art
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: úte 12.8.2014, 20:07
Bydliště: Domažlicko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od B.B Art »

Dobře přidám ještě 10000Kč ale to už musí stačit :lol: tak flinta bude Sako carabine 308win.a teď optiku a sundavaci montáž :roll: poraďte. Aby to nějak vypadalo :lol:
6.5x68 vom Hofe
7x57 Zetka
Malý jest jen ten kdo malé cíle má. :-)
Bavorský barvář .
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Hirc »

Sako 85 carbine – 49t
Montáž cca 8t
- mrkni na Innomount a MAKuick
http://obchod.progles.cz/innomount/montaz_na_sako
http://www.youtube.com/watch?v=mBnsszNTKlE

Pokud platí navýšení rozpočtu na 75, tak ti zbývá přesně 18t na Leupolda.

NEBO pokud nejsi napevno rozhodnutý na optice, tak můžeš ušetřit na montáži – koupit pevnou – a pak dosáhneš třeba na Meostar R1r. Nicméně tohle je „rada“ co si říká o 10 stránek diskuzí Leupold vs. Meopta. :lol: :lol:
Odpovědět