Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

mne to asi 1x spravila RCBS v 9,3x62 ale bolo to minimálne - vyčistil matricu a ubral na mazive . Pravidelne ak začne vo väčšej miere matrica odfrkovať cez dierku tak ju vyčistím.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ehm, kolko tam, preboha, kydate toho maziva ?! :shock: :mrgreen:
Cele tie roky pouzivam RCBS Lube Pad a mazivo RCBS Case Lube-2, nikdy som podobny problem nemal. Na podlozku (pad) staci aplikovat pomerne malo maziva, nemusi to byt namazane ako hus pred pecenim.... To 60ml balenie mi vydrzi dost dlho, takze spotreba je skutocne minimalna (bavime sa o tisickach nabojov rocne a tych flasticiek som spotreboval par kusov...).
K problemom obvykle vedie to, pred cim varuju prebijacie manualy - nadmerne, resp. neumerne mnozstvo maziva a nevhodne mazivo. Lubovolny olej je NEVHODNE mazivo. LEE mazaci tuk taktiez nie je vyhra, voci ostatnym podobnym produktom je (alebo aspon v dobach ked som zacinal bol) relativne dost hygroskopicky.
Moje vlastne doporucenie je gelove mazivo od solidnej znacky (RCBS Case Lube-2, Redding Imperial Bio-Green a pod.)
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

:D ani nie moc len keď som ich robil 500 ks po sebe ( sineshot ), tak sa toho maziva vie nazbierať. Inak raz alebo dva krát som len tak v rýchlosti na dve nábojnice prskol WD 40 a stopy na nábojnici po matrici boli úplne iné ako keď používam original mazadlo. Čo ma vedie k záveru, že olej je moc riedky a lokalny styk nábojnice s matricou ho vytláča a trie sa kov o kov.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fivlas »

Kolikrát lze přebít,vystřelenou nábojnici? Dá se to někde dohledat?Dík za odpověd.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

lovec píše:Ehm, kolko tam, preboha, kydate toho maziva ?! :shock: :mrgreen:
Jen trochu mezi prsty rozemnu a mažu. Asi nebudu lakota a koupím si mazací podložku. Už jen kvůli rychlosti. Nějakou stovku už jsem přebil, ale na LEEčkách, kde je na formátovačce otvor pro odvod přebytečného maziva, proto jsem se s tím nikdy nesetkal a ani by mě to snad nikdy nenapadlo.
Proč je podle Tebe nevhodný jakýkoli olej? Jediný pozorovatelný efekt jsem prozatím seznal ve vibrační leštičce, kde kvůli němu nedosáhnu takového lesku.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Lee nepoužívám - jen kvůli depozitům co nechává v matricích.
Na strelectvi.cz někdo prohnal ta tekutá maziva od známých US firem nějakou analýzou a zjistil, že je to lanolin s nějakým polypropilalkoholem či něčím podobným - jednoduché složení - funguje prý to dobře, sám jsem ještě neměl potřebu míchat - koupil jsem několik plechoviček Imperial sizing wax (dnes Redding) a mám je jistě už skoro 15 let; skutečně stačí namáznout bříško prsteníku a spolu s palcem rozetřít, u některých nábojnic stačí mazat každou druhou, papírový ubrousek to odstraní bez zbytků
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

kojot píše: .... Jen trochu mezi prsty rozemnu a mažu. Asi nebudu lakota a koupím si mazací podložku. Už jen kvůli rychlosti. Nějakou stovku už jsem přebil, ale na LEEčkách, kde je na formátovačce otvor pro odvod přebytečného maziva, proto jsem se s tím nikdy nesetkal a ani by mě to snad nikdy nenapadlo.
Proč je podle Tebe nevhodný jakýkoli olej? Jediný pozorovatelný efekt jsem prozatím seznal ve vibrační leštičce, kde kvůli němu nedosáhnu takového lesku...
Mazacia podlozka je asi optimalna pomocka a zrejme aj znizuje spotrebu maziva... Co sa tyka oleja, bol najcastejsou pricinou uviaznutia nabojnice v kalibracnej matrici. Par kusov som uz znamym rozoberal a boli celkom radi, ze sa to nakoniec zaobislo bez poskodenia vercajku. Argumentacia kazdeho bola uplne rovnaka - "...ale ved to je taky kvalitny XYZ olej, to maze ako nenormalne, blablabla...." Vysledkom pouzita super-duper-oleja bola uviaznuta hilzna s odtrhnutym okrajom dna - predstav si tie sily, ako pevne to tam uviazne, ked lisom obtrhas okraje hilzne. Preto pevne verim, ze 60ml flasticka adekvatneho maziva je z hladiska pomeru cena/vykon/problemy tou najlepsou volbou. Dokonca som si kedysi zadovazil nastroj s nazvom "Stuck Case Remover", na odstranenie takto sprajcnutej hilzne z matrice. Nemal som vsak uz moznost vyskusat to v praxi, takze som ho posunul dalej...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od maxim19 »

Zdravím, chtěl bych se zeptat zkušenějších, jelikož s přebíjemím teprve začínám. Po druhém přebití nábojnic SB mi jde asi každá třetí zápalka špatně zalisovat – nejde zalisovat víc do hloubky lůžka (zápalky mám pořád stejné). Vyčetl jsem, že by se vnitřek lůžka mohl asi vydouvat a měl by se vystružit. Čím se tenhle problém řeší? Na netu sem našel jenom „primer pocket cleaner“ od Lee. Bude to na to optimální nebo je něco jiného nebo je nějaká obyčejná domácí technika?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Potrebujes nastroj, ktory sa vola "primer pocket uniformer". Napr. tu je od firmy Lyman:

http://www.lymanproducts.com/lyman/case ... former.php

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

vyplatí se trošku přilatit za Redding, RCBS nebo např. KM. Kvalita frézky je lepší a mají možnost nasazení do sklíčidla.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

maxim19 píše: Bude to na to optimální nebo je něco jiného nebo je nějaká obyčejná domácí technika?
Používám obyčejnou frézku od LEE, kterou jsem si pro vyšší komfort práce vsadil do násady od šroubováku. Nota bene, když jsem ze začátku sjížděl na You Tube videa o přebíjení, maník to čistil jen úzkým ostrým šroubovákem a taky to šlo. Jako provizorka, než něco seženeš, to třeba postačí.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

On tu nepsal o čištění, ale o úpravě vydutého zápalkového lůžka. :evil: To je propastný rozdíl. Konzistentní hloubka usazení zápalky je důležitá nejen pro precizní střelbu, ale její správné usazení (hloubka usazení) je velmi důležita pro bezpečnost.
(zápalka přesahující přes dno nábojnice díky nedostatečnému zalisování) X (systém)
Naopak příliš hluboké usazení může způsobovat selhače.
To,že to nějaký jouda šmrdlá na videu šroubovákem neznamená, že je to tak správné.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

To ty nábojnice moc dlouho nevydrží, ubírat sílu dna nejde do nekonečna.
Používám ruční a jemnější frézku, než na obrázku výše.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

To jsem nepochopil: Frézka je stavitelná - má doraz a ubírá hloubku buď předem nastavenou výrobcem nebo lze přenastavit dle požadavků přebíječe. To aby probral dno lůžka skrz na skrz může dokázat právě takový kutil šroubovákem. Konkrétní video jsem neviděl, ale i tak předpokládám, že použil šroubovák na oškrábnutí znečištění a ne pro zahloubení lůžka.

Fréza tudíž ubírá jen to co je navíc.

Nábojnice na 99% umře na opotřebení jiných parametrů než je síla dna zápalkového lůžka. (např. zápalka přestane držet v lůžku - zvětší se průměr lůžka, preskne v krčku, výrazně zkřehne materiál a je nutné vyžíhat atd.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

maxim19 píše: Po druhém přebití nábojnic SB mi jde asi každá třetí zápalka špatně zalisovat – nejde zalisovat víc do hloubky lůžka (zápalky mám pořád stejné).
Vycházím z toho, co psal maxim. U druhého přebití je mnohem pravděpodobnější nevyčištěné lůžko, než vyduté. Tím spíš, že se jedná o NBC SB zřejmě v předchozí laboraci SB.
Co se týče toho šroubováku, snad jsi pochopil, že se jedná o čištění lůžka, nikoli o prohlubování.

Tady to můžeš skouknout od času 9:10 :D
https://www.youtube.com/watch?v=IEc3IGQgdQ8
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět