9,3X62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 9,3X62

Příspěvek od crif »

Shark> klidně si vyjádři názor, ale to co si mnohdy dokážeme doma " uvařit" nám žádná továrna neudělá a fungovat to může skvěle. Proto to děláme. Chceme něco jiného.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 9,3X62

Příspěvek od Durell »

Bravo - cesta je ciel a o to presne ide.

oryx bude asi tvrdý na tieto VO vo väčšej vzdialenosti . Lepší je ten Vulkan. DK som strielal fabriku a OK. Max som lovil na 150 m ( lúka ).

Ale aj to DK malo V0 -800 m/s a nižšie ako na V0 750 m/s by som nešiel.

Ešte to 9,3x72R - je to úplne iná strela hlavne konštrukciou a svojou ideou a je overené, že ide naládovať aj do 9,3x62 a vcelku úspešne a tam by tie rýchlosti 650-700 mohli fungovať veeeelmi dobre . A hlavne sú skoro zadara :lol: :lol: :lol: :?: :idea:

A tie tlaky no hotová lahôdka až taká vzduchovka :lol: :lol:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 9,3X62

Příspěvek od Shark »

Krásně se nám debata rozjela, nad 9,3x72R jsem pro potřeby Zbrojováka rovněž přemýšlel, ale myslím si, že tuto bude vnímat jako slabou...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9,3X62

Příspěvek od pufr »

Taky mne to téma - díky některým příspěvkům - zaujalo :) -> i jsem postřehl, že Iniciátor = Zbrojovák má na "forhontě" konkrétní jednu zbraň v této ráži - a možná proto se táže právě takto :)

Zkušenost s 9,3x62 u mne zatím žádná, jen jsem mrkl na Hawk bullets a zjistil, že dělá .365 připájenou RN 200 greinovku zhruba tohoto tvaru:

Obrázek
http://www.hawkbullets.com/Pricelist.htm

u nás samosebou Hawk = špatná logistika, ale pro účely "light" náboje v této ráži ...
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 9,3X62

Příspěvek od rimar77 »

shark tak teď to je já o voze a ty o koze :lol:
takže ještě jednou Zbrojovák píše že jelikož bude v brzké době vlastnit 9,3x62 tak uvažuje o výrobě slabšího náboje jelikož továrna je zbytečně našlápnutá pro jeho potřeby poté se tu probíralo jakou střelu použít a jaké rychlosti chce dosáhnout vybere si vulkán a pak ty sem vejdeš a pustíš se do něj argumenty jak je to na houby atd. upozornil jsem tě že kupříkladu 9,3x72 má ještě menší energii a rychlosti (dokonce donedávna nebyla povolena na lov černé zvěře ikdyž do toho debilního zákazu znám lidi kteří je velmi úspěšně používali) a přitom na lov velmi dobře stačí nikoliv aby si jí pořizoval :D

durel o použití těch střel z 9,3x72 jsem už četl nemáš nějakou laboraci a zkušenosti docela by mne to zajímalo ikdyž pro mne to nebude todle by mi už automat asi nepřebil a přímotažnou kulovnici z něj fakt nechci :lol: ikdyž na střelnici by to byla dobrá varianta na trénink
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

Důvody jsem popsal výše, není to můj výstřelek ale fakt. Jelikož se podmínky co do zvěře u nás mění - tzn. že budu muset asi časem používat třeba jinou laboraci s jinou střelou a jinou energií - třeba vyšší, je nasnadě že 9,3x62 není špatná spíš rozumná volba, ale v tom to není - už je doma. Je možné že když to nebude podle mých představ prostě půjdu na tovární laborace s tou střelou která má nej recenze na naši zvěř - co jsem zde z vlákna vyčetl 15g vulkan je jedna z nich.
Ano lovím většinou selat, sem tam lončák a víc a většinou na vnadištích, ale taky příjde říje- mám povolenku tak lovím třeba jelena 190kg v živém. A to už pochopitelně není lov na blízko.
Proč nekupuju továrnu - stovky ran ne ale tu stovku patron mám letos vystřílenou, počítaje taky něco občas do papíru. Čili jestli dám za náboj 30-35kč nebo 70kč je pro mě rozdíl, ty peníze obchodníkům raděj odevzdám doma nebo v revíru. :wink:
ještě k té osmě v JR, žádná střela mimo této staré MHP SB takto při dané laboraci 700m/s nefunguje. To je výjimečný patron.
O laboraci 9,3x72R vím své a znám, kolegu který lovil ke spokojenosti přebíjenýma SB na v0 730m/s. Vysokou jen na žebra, od 80kg v živém ne zešikma jinak byl zástřel. Zvěř ale nebývala daleko, pak lovil tovární laborací a výsledek krom horší balistiky byl na zvěři totožný s tím že srnčí nebylo na blízko tak rozbité.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

To Pufr:
Dobrý hříbek, akorát 200grs a nesehnatelné...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

Norma dělá 9,3x57 kterou laboruje oryxem 15g na v0 720m/s a nabízí v katalogu pro lov "big game" to je asi to k čemu se chci přiblížit já. http://www.norma.cc/en/Products/Hunting ... yx-232-gr/
Je zajímavé že v 57mm nelaborují 15g vulkan... zřejmě půjde o zkušenosti z lepší penetrace oryxu oproti vulkanu na těší severskou zvěř- např. losa... nevím ale nějaký důvod tam bude. je možné ale že to je marketing a prosazování raději nových dražších střel do výběhových ráží. pokud by to ale nefungovalo, nebyl by odběr a oni by to vyřadili - obvyklá reakce.
Druhá laborace je alaskou 18,5g na v0 630m/s http://www.norma.cc/en/Products/Hunting ... ka-285-gr/
- zde ale vím že pro naši zvěř mimo skutečně silných kusů, je to nic-moc.
Obecně udávané zkušenosti FF z 9,3x57 vs 8x57S na naši běžnou zvěř (sele/ lončák) - musel jít s rychlostí nahoru a hmotností střel dolů - nejlíp a tuším dobře vyšlo tehdy geco TM v0 kam se až dostal +- 690m/s jak si pamatuju.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 9,3X62

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Kolega už v 9,3x62 vyzkoušel kde co ( orig. Brenneke TOG, naše Mh a Noslery, 15 gram. Vulkany) a už je dva roky max spokojený s 16KsS od RWS.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3X62

Příspěvek od František Fořt »

Já bych u požadavku tohoto druhu, tj. snížená laborace pro 9,3x62, nejspíše šel cestou Geco. Ten 15 g Oryx fungovat bude, ale i tak bych se ho snažil držet možná výše, než na těch 720 ms.
Geco 16,5 g s rychlostí nějakých 700 ms nemusí být špatné řešení. Fabrická munice je udávána s V0 770 ms. Neměřil jsem, tak nevím, ale od lidí, co to používají vím, že to docela rozbíjí.
Pokud se najde co do přesnosti únosná laborace na těch 700-720 ms, mohlo by to splnit účel. Ten velký a měkký, kulatohlavý klasický poloplášť má své výhody. Ty ale rozhodně nejsou v soudržnosti kule, dobrém prostřelování, co se obvykle chce od kvalitnějších střel.
Navíc to Geco jde relativně normálně sehnat a je za únosnou cenu, byť ty časy, kde jsem to kupoval za 10 Kč/kule jsou pryč. Vždycky lituju, že jsem si tehdy měl koupit pořádnou hromadu. Nedávno jsem je kupoval a stojí už 15 Kč/ks. Nicméně si vyrobím náboj za dvacku, což je zejména u 9,3x62 super.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

zbývá dotaz
1) kde tu střelu v ČR sehnat (s vulkanem je problém)
http://geco-munition.de/produkte/wieder ... 05/630/408
2) v nabídce dle webu výrobce nelze vyčíst rozlišení zda se jedná o střely do nábojů target nebo do loveckých. Nebo jak je to, je to jedno? Rozdíl je u nábojů jen v ceně a v balení - target po 50ks, ustřel je to nerozlišené)
http://geco-munition.de/en/products/cen ... idges.html
tady mají stejný obrázek a jiné charakteristiky
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 9,3X62

Příspěvek od Reno »

Zbrojovák píše:...kde tu střelu v ČR sehnat (s vulkanem je problém)...
Sehnat v ČR střely Vulkan je problém? Koukal jsem, že např. TADY je mají uvedené jako skladem. Samozřejmě, že realita může být jiná, v naší zaprděné zemičce existuje spousta e-shopů s virtuálními sklady plnými zboží, ale reálně ho***... :evil: Každopádně zrovna s tou firmou v odkazu mám dobré zkušenosti, to, co jsem bral, měli vždy skladem, že by pouhé štěstí? :)
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3X62

Příspěvek od František Fořt »

Střely Geco do 9,3 mi dlouhodobě dodává J. Hlavata ze zbranenaobjednavku.cz. Bez problémů mi vždy sehnal i kule od PPU .323.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

Reno píše:
Zbrojovák píše:...kde tu střelu v ČR sehnat (s vulkanem je problém)...
Sehnat v ČR střely Vulkan je problém? Koukal jsem, že např. TADY je mají uvedené jako skladem. Samozřejmě, že realita může být jiná, v naší zaprděné zemičce existuje spousta e-shopů s virtuálními sklady plnými zboží, ale reálně ho***... :evil: Každopádně zrovna s tou firmou v odkazu mám dobré zkušenosti, to, co jsem bral, měli vždy skladem, že by pouhé štěstí? :)
No nakonec se mi podařilo objednat, jsou vyprodané a do dvou týdnů prý budou - cena 22kč/ks mi přijde jako dobrá. Blbé je, že minimální objednávka je 100ks. No alespoň ale budu mít nějaký repre vzorek
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

František Fořt píše:Střely Geco do 9,3 mi dlouhodobě dodává J. Hlavata ze zbranenaobjednavku.cz. Bez problémů mi vždy sehnal i kule od PPU .323.
díky, taky odzkouším
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět