Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Oupi:
Především z volné ruky, proto jsem si do svojí tabulky pro výběr zařadil i váhu a velikost, které pro mně hrají roli ...

http://ulozto.cz/x2TzWsBQ/puskohledy-xlsx

Pozorovák jsem už zkoušel ....mám 12x50 B1 a ten je vynikající, ale málo ...kdyby byl 20x - bylo by to fajn. Spektiv jsem zahodil, je na nic. Koukal jsem po Nikonu Monarch 20x56. Bral bych i monokulár, ale největší zvěšení jsem našel u Vortexu Recon Mountain 15x50 a to je málo. Takže i z toho důvodu chci jít na tak velké zvětšení u puškohledu. Podívám se na ten Yukon 100 - uvidím.

Ten astigmatismus při střelbě vadí - ale naučil jsem se s tím žít a střílet ... prostě vím, kterou částí té šmouhy mířit. Přesně jak píše Dalas - ostříš a ostříš a pro mně - narodzíl od Dalase - se zaostit nedá - tedá dá, ale mám to v takovém rozsahu, že škoda mluvit. Kamarád koukal mým R1r 3-12x56 a povídá mi proč si to nezaostříš, vždyť to kouká skvěle :-) a já neviděl rozdíl. Prostě to potřebuji zvětšit. Jinak Dalas nevím kolik máš oko ty - já mám BC=8,7, SPH=0, CYL= -2,25 a AX=70 a když jsem jej viděl ve zvětšení, tak vypadá jak sfouklý míč :-)

Dalas:
Za hodnocení toho Vortexu dík, ale vzhledem k jeho ceně, která je skoro na úrovni Sightronu asi ne ...
Naposledy upravil(a) vava dne stř 06.1.2016, 8:53, celkem upraveno 1 x.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Kabát: já neříkám, že střílet na vzdálenosti 300m+ nejde natrénovat - to je jasná věc. Jen říkám možná kostrbatě, že když už střílet daleko - což je dejme tomu 200m+, tak je lepší použít velké zvětšení. Samozřejmě to má svou druhou stranu mince, kde je napsáno, že velké zvětšení samo o sobě nezaručuje na velké vzdálenosti zásah, když nebude to ostatní (schopnosti střelce, střelivo, zbraň)
Buttler píše:1) Profesor Dyk neuznával lov srnčí zvěře velkými rážemi, považoval to za neúctu k této zvěři
Asi to platilo v době, kdy byla konstrukce střel na jiné úrovni. Dnes udělá odpovídající střela velké ráže méně škody než než nějaká měkota menší ráže (nedejbože ještě pořádně rychlá).
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

vava: když říkáš, že spektiv je ti nanic - zkoušel ses podívat v reálu do nějakého puškohledu se zvětšením víc jak 20? Ptám se protože kvůli té vadě při pozorování jedním okem to může dělat stejný problém.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

cr001 píše:vava: když říkáš, že spektiv je ti nanic - zkoušel ses podívat v reálu do nějakého puškohledu se zvětšením víc jak 20? Ptám se protože kvůli té vadě při pozorování jedním okem to může dělat stejný problém.
Nezkoušel ....jenže jej mám na pušce a zapřený oproti spektivu. Je mi jasné, že se to bude klepat ...ale tohle mně u té 12x varovali taky a jsem s tím spokojený. Mám šunt dalekohled 25 x doma a ten taky udržím - jakž takž, samozřejmě je lepší si to podepřít.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

kabát píše: tibi1 – rossler nenabízí 6,5 x 55 SE a tím chci začít, .

Zde nabízí
http://www.rehak-lov.com/m1-lovecke-zbr ... -standart/
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Vava: no já jen že je velký rozdíl dívat se jedním okem nebo oběma očima. Být tebou, tak to stejně radši zkusím
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

To vím - jen jsem nenašel jiný vhodný než ten Monarch 20x56 ....
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

vava píše:
kabát píše: tibi1 – rossler nenabízí 6,5 x 55 SE a tím chci začít, .

Zde nabízí
http://www.rehak-lov.com/m1-lovecke-zbr ... -standart/

...jasne ze ano je to jedna zo základných ráží ktora je v ponuke kazdej zbrojovky...Rossler ju ma tiez v konfiguratore
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od kounek »

Roessler nabízí Titan6 v 6,5x55SE, s tím problém není, jen bych případnému zájemci krajně nedoporučil se pro něj vydat k Řehákům. Kamkoliv jinam, jen ne k nim.

Abych nebyl úplně OT:

Na své 223Rem mám Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD s osvětlenou osnovou. Neměl jsem možnost jej porovnat s jinými puškohledy s větším zvětšením, ale já mu nemám co vytknout. Klikání dostatečně tuhé a znatelné, samozřejmě vynulovatelné, paralaxa bez problémů. Při nastřelování jsem zkoušel i proklikání do krajních poloh, vše se vrátilo jak mělo.

Za mě je u střelby z tohoto puškohledu jediný problém v tom mezikusu mezi puškohledem a spouští... :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od magoda »

Lesu lovu.Hosi,hosi.... existuje jedno zakladni pravidlo a at je to lov v noci ,ve dne, nebo na dalku.....PROSTE TO MUSIM VIDET!!!!pokud budu strilet na behajici blechy na obrovskem tácu,a nebo na jakoukoli vzdalenost mirit presne.....proste uz pochopte jednu dulezitou vec "co nevidis netrefis" kdo je tady trochu zasvecen tak da za pravdu,nic jineho v to neni!pokud nekdo rekne ze nejde ustabilizovat flinta na velke zvetseni na kazatelne tak vam evidentne keca a je to teoretik,kupte si vetsi zvetseni a z lovu budete mit 3x vetsi radost,z vaseho komfortu,a z toho jak pekne budete strilet a perfektne zasahovat cil.jiz tady nekdo psal par prispevku zpet ze umistuje zasah totozne +- 1cm,opravdu se to da.ten clovek mluvi pravdu nebot uz to nekdy delal a ví o cem mluvim.lesu lovu magoda
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

na posedu? jasne ze ide....dvojnozku co nosim pri pirchovani vytiahnem i na posed....pusku polozim na nozicky sklopeneho Harrisa o okraj posedu a dvojnozku preložim naprieč celeho posedu cez bocne okienka tak, ze ju mam pod pazuchami
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od magoda »

Tibi1:mam na posedech co navstevuji klacky jako mezivzperu .....naprosto souhlasim,nozicky mam na flinte prvni rok zatim byla jen jedna prilezitost strilet z nozek.nikdy jsem je nepotreboval.lesu lovu magoda
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Rogam »

To Buttler
Buttler píše:1) Přebytkem výkonu ráže se řeší nepřesnost zásahu. Profesor Dyk neuznával lov srnčí zvěře velkými rážemi, považoval to za neúctu k této zvěři - to jen vsuvka.
Při vší úctě, a jak již tu padlo - záleží na střele, já mám zkušenost, že mi víc devastuje zvěřinu u srnčího SB 7x57R SPCE, než .375HH UNI-Classic.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od BwanaHunter »

magoda> to máš pravdu, ale nechceš asi říct, že na to, abych umístil zásah na nějakých 200, 250m, o kterých se bavíme, mi nestačí třeba zvětšení 15x? Záleží, co chceš střílet, ale i u srnce si na 15x na 200m vybereš, kam za lopatku mu jí posadíš.
Celá debata je mimo jiné o tom, že pokud chci střílet na dálky, na které uživím takové 24x, a tím se mi tedy opodstatní ta investice do něj, tak k tomu potřebuji i adekvátní flintu (ruce teď vynechme). Nejlépe to napsal asi Oupi - jinak si můžu koupit levnější puškohled (teď nemyslím horší, ale s menším rozsahem), ušetřené peníze dát třeba do lepšího pozorováku, a do řekněme 300m (nechytat za slovo) jsem pořád vybavený dostatečně. Nebo to vidíš jinak?
Jinak k založení flinty na posedu - já mám i sandbag, vcelku kompaktních rozměrů, s takovýma "ušima" se závažím, co se prostě dá přehodit přes pažení posedu a drží tam...

vava> tak ne že by nebyly i jiné pozorováky, ale co je špatného na tom Monarchu? Měl jsem možnost vyzkoušet 8,5x56, i v šeru, a za ty peníze bych řekl, že to nekouká špatně.

Rogam> no to každopádně. Uni, bývalý TUG, je tuhý dost, něco jsem s tím v 375 taky nastřílel, ale pak se mi zdály tuhé až až, a přešel jsem jinam. Někde mám ještě krabici nebo dvě, ještě originál Brenekke TUG laborovaný RWS. Obecně bych řekl, že jakákoliv střela z téhle ráže je ke zvěřině velice šetrná, dělá to velký (jedině dobře) ale mravný střelný kanál, s poškozením zvěřiny max. pár cm okolo. Jediný, komu to nefungovalo, byl snad Milda :lol: :lol: , jinak to nadělá mnohem menší paseku, než .223Rem. a podobný splašený blechy :D Navíc, kdybych lovil za časů páně prof. Dykových, kdy prakticky jediná, a současně největší spárkatá v naprosté většině revírů Čech byla srnčí, prasata znali z obrázků a za těmi pár jeleny, co se tu ročně střílelo se muselo daleko a byli jen pro vyvolené, bych se vesele proháněl po revíru s něčím jako 222Rem a to nejspíš v trojáku.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od dalas »

vava> až tak hrozný ty očka nemám. Na každým -1,5D bez korekce cylindru. Ale když jsem byl naposledy u očního, tak mi tam dával -1,5 pak zas -1,75 a já pořád, že to ještě není ono, že snad něco mezi. S bídou jsem přelouskal předposlední řádek. Zamyslel se, a strčil mi tam korekci cylindru. Já viděl i tiskový vady na posledním řádku. Jenže futra jsem zase měl mírně do soudku. Nakonec jsme se dohodli, že ta korekce je opravdu malá, a v běžným životě zbytečná. Jenže ten dalekohled je výjimka. Pořád kroutím ostřením, a pořád se mě ty detaily nějak nezobrazují. Dovedu si živě představit tu pakárnu, jestli je už korekce cylindru opravdu nutná.
Ještě se vrátím k tomu Yukonu. Nevím, jestli jsi si všiml mého doplnění. Má kanály 6-25x25 a 25-100x100. Ten menší slouží k přehledné orientaci. Pak se dá lehce přepnout na ten větší kanál. Bohužel ta největší výstupní pupila je 4mm, takže bude ořezávat světlo i u staříků, což přes den nevadí, ale za soumraku je to citelný. Takže maximální výkon za šera u Yukonu bude 16, což není nijak mnoho. Je to daň za to velké zvětšení. Naproti tomu bude mít puškohled 6-24 s objektivem 56mm a při max. zvětšení výkon za šera pouze 5,4 a stejného výkonu jako Yukon dosáhne při zvětšení 14. Jsou to ale teoretické hodnoty a jak to ve skutečnosti sedne je třeba zkusit.
Já to praktikuji tak, že se uvelebím na nějakém vyvýšeném místě, kde mám co největší přehled. Koukám, dokud to jde. Něco za světla obeznám perfekt a něco za soumraku třeba jen částečně. Pokud mě to ale zajímá, při další vycházce si najdu bližší místo a pak mohu použít i menší zvětšení, abych si i za soumraku prohlédl detaily.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět