Přemnožení divočáků.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

motolada píše:Toho se ale nikdo z pisatelu tohoto fóra nedožije.
Nic ve zlém prispevatelum tohoto fóra.
Jen nech být. Už jsem tu psal o africkém moru prasat. Tak před rokem a něco. A mluvím o tom opakovaně. Prasečkáři jen kroutí hlavou a šeptají si, jaký jsem kokot.
Cca před měsícem jsem se potkal na naháňce s kolegou z Litvy, tak jsme v hospodě povídali, jak je to kde s myslivostí. Říkal, že prasata prakticky nemají. Přišel africký mor a za dva roky bylo po prasatech. Co neuhynulo na mor, museli postřílet a asanovat. Stavy nižší než na desetině původních stavů. A ten mor už byl prokázán v Polsku. Že vysoká hustota každé populace přitahuje epidemie, to snad by měl vědět každý, kdo měl biologii aspoň na střední, natož myslívci... není zas tak složité si to představit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj píše:Majodus - nestraš ! Odchytem divočáků, natožpak slibem, že zemědělce těch prasat zbaví, se žádná "specializovaná firma" zabývat nemůže a nesmí, neb toto mohou provést zase jen myslivci, neboť divoké prase je zvěř. Muselo by dojít ke změně zákona o myslivosti, aby - třebas na nehonebních pozemcích - do toho mohl lidově řečeno "strkat rypák" někdo jiný. A aby k tomuto nedošlo, měli by myslivci převzít iniciativu a ty stavy snížit, ne-li zcela zlikvidovat, odchytem, když to střelbou nejde. Paradoxem ovšem je, že různé "nevládky" si na svou činnost dokázají vyžebrat milióny a na nás myslivce se v tomto směru každý vyignoruje.Jestli to také nesvědčí o neschopnosti našich čelních představitelů lobovat na správných místech...
Stačí novela zákona, a ty úvahy o specializovaných firmách, které by řešili redukci stavů, jako je to třeba v anglosaských zemích, už byly a někde v hlavě stále jsou. Co není, může lehce být.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon píše:
Klein píše:Všechno jednou končí :)
To by muselo být letos na konci roku uloveno minimálně půl mega aby to skončilo :wink:
Amen pane, ta prasata fakt neodlétla. Jen bych řekl i víc, než 500t. Na pohádky začnu věřit, až to uvidím na vlastní oči.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon píše:To že to takhle dopadne je celkem reálné díky přístupu velké části myslivců k lovu a k vlastníkům pozemků.
Znovu musím souhlasit. Myslivci si za to mnohdy můžou sami. Je to vidět právě letos v souvislosti s odstřely velmi zřetelně. Na řadě míst jsem byl svědkem toho, jak brečí, že prasata ubyla, nestřelili jich 100, ale "jen" 40 nebo 60, to je ale bída, a ten a ten střelil bachyni, no to je hajzl, do roka máme po prasatech... To je fakt přístup k chovu a ekologii zvěře. Jednou jsem se téměř musel poprat, fakt bez nadsázky fyzicky, když jsem na jedné poslední leči řekl jednomu kolegovi, co už měl něco v žíle, a lamentoval nad tím, jak mají letos odstřel o x% nižší (rozuměj místo 100+ prasat jich střelili něco přes 50) a že kdo střelí bachyni je u něj kokot a patří vyhodit, a až prasata nebudou, nebude co lovit, blablabla. No, tak jsem mu řekl, že těch prasat pořád mají moc, dle odstřelů, a pokusil se vysvětlit souvislosti. No, jak říkám, skoro to skončilo bitkou. A to je jen jeden z řady velmi si podobných případů a názorů, které poslouchám. Celkem chápu, když s takovými lidmi se prostě nedá pracovat a nic řešit, že ty, které to pálí, hledají jiné cesty. Takže do značné míry je to prostě na nás.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

Onďa> je to sranda. Volná živnost "Poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost ", schováš tam skoro cokoliv. Btw. na ní nepotřebuješ ani lovecký lístek. Ten chtěli při zapisování předmětu činnosti "myslivost" do obchodního rejstříku pro s.r.o. kvůli pronájmu honitby. Pořád legrace, a těch subjektů už dnes existuje. Drobná novela zákona o myslivosti, ke které sílí vůle a myslivci svým přístupem tomu zrovna moc nepomáhají, není tak velká překážka.
Jen se obávám, že většina lidí se probere, až bude pozdě.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od crif »

Pak těch rvaček v hospodách bude....... :lol:
Jak říkal Werich-"pořád se něco děje....."
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od dalas »

Jó s novelou, to můžou přijít mnohem větší průsery. Ať si klidně chlapci množí černou, ale ne na úkor ostatních a na úkor cílů myslivosti. To je pak samosvornej problém.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od Klein »

Vzhledem k tomu že se lovem prasat nezabývám bych se rád zeptal na jednu věc. Ohledně odlovu prasat jsem slyšel už několikrát 2 známé verze...

1. Nestřílet vedoucí bachyně, protože má svoji tlupu pod dohledem a v momnetě kdy příjde o život, tak se to v tlupě rozjede, každý jde s každým a narusty jsou o to větší....

2. Střílet vedoucí bachyně a prakticky vše co má rýj, protože jen tak se sníží stavy černé....

Zajímalo by mě, co je natom pravdy :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od dalas »

Na to asi bude více názorů. Já mám takový, že vedoucí bachyně má svou úlohu v regulaci chrutí. Je otázkou, do jaké míry je to ale dnes pravda při rozbité struktuře. Tím, že budu šetřit vedoucí bachyni nic nepokazím. Pokud k redukci stavů nestačí odstřel lončáků a selat, je třeba nekompromisně hrábnout do dospělé zvěře, zejména samičí (samozřejmě při zachování myslivecké etiky). Vedoucí bachyni a silného kňoura bych ale nechal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od crif »

Já to mám tak, že chlapi na vedoucí bachyni a silného kňoura nesmí při individuálním lovu. To samé platí pro kňourky nad 40kg. Z odchytu se pustí jen silná bachyně a samčí nad 50kg. Pokud je více bachyní, zase se nechá jen jedna a samčí viz výše. Jinak vše jde pryč.
Za dva roky si myslím, že to svůj efekt má. Někdy přemýšlím i nad tím, že necháme každou druhou bachyni.
Uvidíme časem.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od figi »

Vedoucí bachyni nikdy nelovit.
Vodící bachyně z tlup, kde je více bachyní (a tedy i ta vedoucí) lovit při věku selat šest a více měsíců, tj. říjen až prosinec.
Kňoury trvale hájit všechny už od věku lončáka, lovit vyjímečně ty staré ve věku 8+.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od Lotr »

Zajímavá diskuze. On se ten zákon ani moc obcházet nemusí, protože i když orgán SSM nakrásně určí, kdo má odstřel provést a v tom příslušném spolku nikdo takový není, nezbývá než najít odvážlivce s LL, který se toho ujme sám. Takže prostor pro někoho s LL a IČem by tu byl. Pokud vím, v Ústí n. L. je takových odvážlivců velice málo a já se jim vůbec nedivím, protože střílet divočáky přímo mezi paneláky - což není mysl. latina, ale prostá realita - se chce málokomu, ale situace je tam už taková, že by místní odvážlivec mohl černou lovit přímo z balkonu svého bytu.
V Praze mají docela problém, pachové ohradníky jim tam nepomohou, lovit individuálně je tam na hraně, možné řešení jsou odchytové klece. Ovšem při té koncentraci panelákových ochránců zvířat si nedovedu představit, jak by to tam probíhalo, to by klece s odchycenými nebohými prasátky byly každý večer hlavním tématem večerních zpráv na Nově. Řešením by mohla být naháňka, ovšem za veliké spolupráce magistrátu, městské policie a zřejmě i státní a hlavně by se musel najít někdo, kdo by se chopil organizace. Populistické kecy starosty, který místo iniciativy přehazuje starost na někoho jiného, situaci nevyřeší, přitom stačí, aby zavelel do akce. Když to šlo v Teplicích, proč by to nešlo na okraji Prahy.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od Jiskra »

Co blbnete? :D Za druhé světové války PRÝ bylo potřeba vystřelit 4500 ran , než si nějaká střela našla svůj cíl. Dle nějaké statistiky . Nevím ,možná kecám,ale něco takového jsem již slyšel. Tak bych se o ty civilisty zase tak nebál. Jinak lidí je jako sraček. To taky říkali v telce :lol: . Chodit mi to kolem baráku, neudržím se :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od dalas »

To je sen každého přebíječe. Vystrčit lauf z okna, udělat test a ladit dál. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Přemnožení divočáků.

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas píše:Jó s novelou, to můžou přijít mnohem větší průsery. Ať si klidně chlapci množí černou, ale ne na úkor ostatních a na úkor cílů myslivosti. To je pak samosvornej problém.
To sice můžou, ale novela je zřejmě jen otázka času. Před pár lety byla novela sprosté slovo a všichni v čele s ČMMJ se tvářili, že nepřipadá do úvahy, dnes čekáme, jestli půjde do parlamentu a snažíme se o konstruktivní připomínky. A v tomhle si osobně myslím, že ještě zlatý Jurečka. No a tím přístupem, o kterém se tu bavíme, tomu jako myslivci moc nepomáháme.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět