Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Re: Nože

Příspěvek od Kubo 630 »

Taktiež používam v lese v drvivej väčšine Moru Companion v uhlíku. Poľujem v lesnatom viac-menej horskom revíri, pre zle prístupný terén sa väčšina ulovenej zvery kompletne rozoberá na mieste ulovenia a znáša v ruksakoch. Prešiel som mnohými nožmi a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa postupne skracovala dĺžka čepele. V začiatkoch som tiež skúšal UTON, nebolo to ono. Teraz Companion v uhlíku, mám aj nerez ale uhlík ma jedovatejší rez, ľahšie sa brúsi a lepšie drží ostrie. Prebrusujem stále priebežne na keramickej ocielke po každom úkone, stiahnem jeden beh, 3-4 ťahy na keramike, vykostím a zase obtiahnem, vyvrhnem, obtiahnem. Podstatou je nenechať zájsť nôž do tak tupého stavu že ho keramika nedokáže obnoviť. Takto mám kedykoľvek nôž v stave že holí chlpy, počas celej rozrábky aj viacerých kusov na spoločnej poľovačke. Ak to nechám zájsť príliš, už to na keramike nad kusom nedokážem vytiahnuť na jedovaté ostrie od ktorého chlpy odskakujú a práca už nieje radosťou.
Taktiež používam Moru Classic taktiež v uhlíku, to keď mám náladu na kus histórie. Občas nosím Moru 2000, všetky nože používam tak že hrubšie práce robím časťou čepele bližšie k rukoväti a špičku si nechávam ostrú na precízne práce, u 2000 to je podporené výbrusom. Avšak pre mňa je už dosť široká predná čast na vykosťovanie, ale zase sa s ním veľmi rád pracujem už na stole keď porcujem a odblaňujem mäso.
K tomu mám sekerku vlastnej výroby s dutou rukoväťou v ktorej je ocielka, s touto kombináciou spracujem s partiou čokoľvek aj viac kusov naraz.
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Pleomax5589
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 24.1.2022, 13:29

Jaký nůž e nejlepší na stahování zvěře?

Příspěvek od Pleomax5589 »

Zdravím všechny.

Nedávno jsem objevil zajímavý nožík u kterého si nejsem zcela jist jeho využitelností. Jestli tomu dobře rozumím tak je určen ke stahování. Co si myslíte o tom tvaru?

https://www.nasenoze.cz/rucne-kovane-noze/hobit/
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Jaký nůž e nejlepší na stahování zvěře?

Příspěvek od xHonza »

Hezky promo a k tomu ve spatnym vlakne. Za mne nesmyslne tlusta a k tomu kratka cepel. Navic drop point by byl asi krapet vhodnejsi tvar . Suma sumarum stahovat s tim pujde, ale urcite by to nebylo moje prvni volba...
přesunuto
dalas
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Jaký nůž e nejlepší na stahování zvěře?

Příspěvek od pecan1 »

Ostrý
Pecan
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Jaký nůž e nejlepší na stahování zvěře?

Příspěvek od kabát »

Hezký nožík. Určitě by slaninu a cibuli na prkénku krájel dobře. Jinak, na Altaji jsem nikoho s takovým nožíkem neviděl a za sebe bych si takové pádlo určitě nekoupil. Na stahování používám krátký tenký nůž, který je obratný ve všech směrech a dobře řeže. .
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Jaký nůž e nejlepší na stahování zvěře?

Příspěvek od lovec »

Perfektný model pre hobitov a na ukazovanie kamošom.
Na skutočnú prácu sú iné typy nožov.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět