jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vhool

Příspěvek od vhool »

to pufr: jen jsem ti chtl naznacit ze zde je 99% laiku kterym pojem "nabijeci hustota " bude spanelskou vesnici a priznam se ze i ja osobne si tento pojem vysvetluju trosku jinak nez pojem "ladeverhaltnis" (pouzivam nemeckou verzi) coz je v prekladu doslova "obsah nabijeni" ale v cestine je terminus technikus "vyziti obsahu nabojnice"....a s prominutim hustota neni objem :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

2 vhool Diskuse o terminologii miluji, většinou se pěstují, když není opravdu nic na práci (to ale je v tomto případě trošku sarkasmus :lol: )

Terminologie má složit k tomu, aby se lidé v jednom oboru snáze domluvili, aby jeden věděl, o čem mluví druhý. Výhodou je, když se najdou krátká stručná a jasná označení, skvěle to uměl pan Faktor - bývalý ředitel zkušebny. Aby to fungovalo, tak se jednou za čas ta terminologie sepíše a vydá se v nějakém veřejném zdroji, u nás - asi díky historickému německo-rakouského vlivu - je to názvoslovná norma, v tomto případě ČSN 39 5002-1 Civilní střelné zbraně a střelivo, všeobecné podmínky a definice. Na poslední vydání normy měli velký vliv páni docenti z Brněnské katedry dne?ního UNOB, takže se mírně li?í od předchozích verzí vzniklých za dozoru ing. Faktora.
V kapitole 6.2. Vnitřní balistika, bodu 6.2.5.2 najde? pojem "Hustota náplně - poměr celkové hmotnosti výmetné náplně a objemu počátečního spalovacího prostoru". všimni si, že nejsou stanoveny jednotky. Není tedy chybou ani udat hustotu náplně relativně - v procentech. Já dávám z osobních důvodů přednost staršímu "Faktorovu" termínu nabíjecí, nebo někde může? najít i nábojová hustota- i když z hlediska platné ČSN už taky nesprávnému.

K tomu, co mi vytýká?. Nepochybuji o tvých znalostech němčiny, ale das Vehältnis není objem ani obsah, ale POMĚR, což se dá ověřit v libovolném slovníku. Termín das Ladevehältnis by se proto přelo?il jako "nabíjecí poměr". Pro poměr hmotnosti a objemu používáme v češtině termín HUSTOTA. takže v tom není rozpor ?áden :D (takové drobnosti, že v češtině má obsah čtverec, trojúhelník nebo parcela ale tělesa - třeba koule, válec, nábojnice - mají "uvnitř" objem a na povrchu obsah - ani snad není důvod přemílat :D).

K tomu číslu v QL nebo jinde udávajícímu poměr - buď absolutně, jak píše o něco výš Shiva, prachové náplně v g a objemu spalovacího prostoru v cm3 (g/cm3 nebo větších pecek taky kg/dm3) nebo relativně v procentech poměr objemu volně sypané náplně k počátečnímu spalovacímu prostoru, označenému v němčině das Ladevehältnis.
Označuje bez pochyb poměr hmotnosti a objemu a pro ten se v češtině používá označení HUSTOTA. takže ty termíny ve staré ani nové ČSN nejsou nijak výrazně "mimo mísu". Relativní vyjádření v % je pohodlnější pokud tě zajímá, jak se prach do nábojnice vejde - jinak bys musel ještě zjižtěné g/cm3 dělit sypnou hustotou daného prachu. Proto se ta % v QuickLoad i jinde používají.

Navrhuju spíš nechat terminologii spát a bavit se tady o střílení, když někdo něco neví, tak se v klidu předchozího pisálka zeptá :D . Oběma kritizovanými příspěvky jsem odpovídal na konkrétní dotaz účastníka fóra. To že to mohlo jít do SZ beru, ale myslím, že pár obdobných i Tvých příspěvků s výsledky QL tu taky někde visí :lol: (vůbec nic ve zlém :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Uzasny a poucny. to nemyslim ironicky.
v kazdem pripade zustanu radeji u anglicke (pro mne originalni) terminologie.
je to deformace z dlouhodobeho pobytu v zahranici. Jsem takto postizen v nekolika oborech. O prebijeni, pocitacich a zabezpecovacich systemech se po dobu co jsem byl v republice, nikde neucilo, nepsalo. Nevim jak se tato odvetvi v 80tych letech rozvijela, ale moje gramotnost v techto smerech je naucena v zahranici.
Jen v cechach si vymyslime ceske nazvy. Nemecky neumim tak nevim. Ale nektere ceske nazvy (preklady) jsou dost udesne.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

to pufr: v zadnem pripade to ve zlem neberu,naopak.jen se ihned jezim kdyz se tu na foru nekdo ihned ohani odbornou (myslim tim opravdu uzce odbornou) terminologii i kdyz to jde rici daleko jednoduseji.musis si uvedomit ze toto forum navstevuje drtiva vetsina lidi kteri pouze tusi ze existuje neco jako vnitrni a vnejsi balistika (pro tu vetsinu:nemyslim to spatne :wink: ) natoz aby zde koumali nad nasim slovickarenim.mam za to ze teto vetsine bude daleko srozumitelnejsi pojem objem prachove naplne v procentech nez nabijeci hustota.proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval.jinak vysvetleni je to v pravde excelentni ..... jen pochybuju o jeho prinosu pro radove myslivce :twisted: :wink:
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

Mám jeden skromný dotázek. Předesílám, že nepřebíjím a ani to neplánuji, akorát mě to zajímá. Při přebíjení není nutné znovu kalibrovat nábojnici? Ona nemění v komoře při výstřelu svůj průměr, nebo pouze zanedbatelně? Viděl jsem pořad o přebíjení, kde proběhlo: vyčištění nábojnice, uta?ení krčku, zkrácení nábojnice.......
Myslel jsem si, že nábojnice musí svůj průměr zvět?it, když komory jsou průměrem větší než nábojnice.
Děkuji za odpovědi :wink:
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Jen doplním Eda. Existují speciální matrice pro kalibraci pouze krčku, ale dá se to docela dobře provést i u matric pro plnou kalibraci. Matrice se seřídí tak, že dojde ke zkalibrování pouze té části krčku, která odpovídá délce zalisování střely. Nábojnice se nezatlačí do matrice celá a tím dojde jen k částečné kalibraci, nebo žádné. To odvisí od typu náboje. Při vícenásobné kalibraci pouze krčku se nábojnice nakonec roztáhne natolik, že je nutné ji překalibrovat celou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

6,5 x 57 s Barnes TSX FB

Příspěvek od roedear »

zkoušel někdo přebíjet celoměděné střely?? - Mám do 6,5 zásobu 8,5g, chci to dostřílet a přejít na RWS 9,1g DK, ale zajímalo by mě to zkusit s Barnesem TSX FB - 130 gr, hen to nikdo sériově nevyrábí. Co vy na to, ... zkuste se mi na to podívat pls. díky.
Naposledy upravil(a) roedear dne čtv 11.12.2008, 15:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Pokusim se trochu srovnat vyse napsane.

Krckovaci matrice se vyrabeji v zasade ve dvojim provedeni (nepocitam std. FL a ani custom matrice)
1. je opravdu matrice ktera kalibruje krcek pomoci tzv. bushing o zvolenem rozmeru. Tento zpusob je vhodny pouze pro nabojnice jez jsou mechanicky opracovane tak aby mely v krcku stejne silny material. (doporucuje se jeste nabojnice tridit podle vahy, samozrejme az po jejich zkraceni, vystruzeni zapalkove dutinky a srazeni hran zatravky na dne nabojnice).
Pokud mam rozdilne silny material (a to je bezne u levnych nabojnic) tak sice krcek zkalibruji na zvoleny prumer (vnejsi) ale vnitrni bude rozdilny prave o tolik o kolik je material nabojnice rozdilny, tim bude i rozdilna vytahovaci sila a samozrejme i jina rychlost. Tento zpusob kalibrace krcku je vhodny pouze pro BR strelbu kde jsou komory tzv. tight neck a musi se nabojnice opracovat aby se vubec daly do nabojove komory zamknout. Anebo pro ty kteri si tu praci daji a nabojnice si opravdu upravi.
2. vhodnejsi je matrice s roztahovacim trnem a vymenym bushingem.
matrice zkalibruje bushingem pouze krcek (vne) a roztahovaci trn (ball expander) ji zevnitr roztahne na potrebny prumer dane raze. Trn se da menit a tak se necha sila usazeni ovlivnovat upravou jeho prumeru.

St. FL matrice zkalibruji nabojnici vcetne krcku a ramen na CIP rozmer (u naboju reg. u CIP). U vlastniho prebijeni kdy vim do jake flinty prebijim a mam nabojnice z tetho zbrane, nekolik prebiti nemusim nabojnic kalibrovat FL ale pouze krckovat.
Pouze kdyz prebijim do pro mne nezname zbrane, nebo prebijim nabojnice vystrelene z ruznych zbrani, tak vsechny kalibruji FL, zkracuji na stejnou delku a provadim ostatni operace. Nabojnice roztridim podle vyrobce. Rovnez FL kalibruji nabojnice pokud je pouzivam na strelbu ze semiauto zbrane, kde zarukou bezproblemoveho samonabijeni je ze naboj jde do kalibru.

u opakovacich zbrani (klikovek s podavanim ze zasobniku ci schranky) je dobre jednou za cas nabojnici prekalibrovat celou. Material se totiz unavuje a jakmile se prekroci mez materialove pameti, tak se muze stat, ze proste v te nejmene vhodne chvili, naboj nenabijem.
Dulezitejsi nez krckovani ci FL kalibrace (pokud pouzivame jiz zmineny roztahovaci trn) pro presnost je OAL (over all lenght) naboje a najdeni te spravne navazky v kombinace se strelou a prachem.
Pokud nemam jednoranou zbran nebo nanabijim rucne po jedne, tak pri podavani ze zasobniku, dostava naboj dost na frak. o koncentricite (souososti) usazene strely do nabojnice nemuze byt ani rec. Nemluve o krive rezanych komor (99,9% seriove vyrabenych zbrani) v kombinaci s nakopnutou strelou pri nabijeni ze schranky ci zasobniku.
Prosim pekne, mluvime zde o prebijeni presnych zbrani a vseobecne.
Ne, ze nekomu to strili tak nebo tak i s takovou ci makovou munici ci komorou.
TRG co jsem mel v ruce, mely VSECHNY krivou komoru, ale strili s prehledem 1/2MOA a hluboko sub MOA s Match munici.
Rovnez je potreba si uvedomit, ze kdyz mame CIP munici a CIP komoru, tak mame dost velke vule, jak v tzv. Head space (zaverova vule???), OAL , tak i v prumeru naboje. to znamena, ze kdyz zamnknu naboj do komory, tak strela je nekolik mm od nabehu, nabojnice ma vuli od ramen k celu zaveru (u belted naboju .300wm napr. to zalezi na presnosti nakruzku na nabojnici a rozdilu v jeho sirce o proti osazeni v komore). a k tomu nam lezi naboj na dne komory, to znamena ze "neni" v ose hlavne.
Stejne jsou tyto zbrane schopne (jak uvedeno o TRG) velice presne.
Pro dosazeni lepsi presnosti (ze strany munice) se to resi tzv custom matricemi, ktere jsou FL ale udelany podel komory. Posilaji se 3 3x vystrelene nekalibrovane nabojnice od stejneho vyrobce, a vyrobce vam podle techto naboju udela matrici, ktera pri FL kalibraci, zkalibruje nabojnici o tech par setin co je potreba aby se nabojnice lehce nabijela, material se neunavoval.

Dalsi dulezita vec je zbran sama o sobe. sebelepsi zelezo nebude strilet pokud neni dobre ulozene v pazbe. tzv. free float je dnes nebytnost a vsichni o ni vedi (mimo nasi zbrojovky).
pokud nemame primo Accuracy Intl nebo TRG ci obdobny system ulozeni, tak je nutne ulozit zelezo do pazby pomoci tzv. Beddingu a dotahnout momentovy klicem. (Andy by mohl vypravet jak dulezite to je).
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

forster

Příspěvek od tibi1 »

zdravim panstvo... pozna z vas nekdo matrice FORSTER ?ttp://www.forsterproducts.com/Pages/dies.htm su aspon na takej urovni ako RCBS ?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Jsou to jedny z nejkvalitnějších a desetiletími osvědčených matric :)
(i jejich seating die měla to odpru?ené pohyblivé pouzdro nábojnice myslím ještě před Reddingem, asi jim chybí reklama a dnes už i "mikrometrický" šroub na hlavě matrice)
Zvlá?tností FL matrice je umístění "expanderu" vysoko do dutiny matrice - těsně pod krček - ten se pak roztahuje ještě v době, kdy je nahoře vedený zvenku. Má to zajistit lepší souosost těla a krčku nábojnice.

Mám už docela dlouho 270W a nemají chybu.
Pufr
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

kalibrace strely

Příspěvek od duch Pampuch »

Mate nekdo zkusenosti s kalibraci strel na nestandardni prumery? Teoreticky by to o nejakou desetinku melo jit, akorat nevim, zda to
a) utahne lis (nemyslim hydraulicky se silou 50t :lol: )
b) kdo dela kalibracni matrice, nebo si to musim nechat udelat. Koukal jsem po www a nasel jen na olovo
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Vulkan

Příspěvek od zekon »

Zdravim chlapi, mám doteraz dlhoročné skúsenosti len s prebíjaním pištožového streliva, ale pripravujem sa na puškové a preto by som rád po?iadal o radu lebo nechcem ís? cestou pokus omyl. Prípadne či by bol niekto ochotný to odkonzultova? cez SZ napr nastavenie matríc RCBS.
Chcem prebíja? .308 W do ZKK 601 strela Norma Vulkan 11,7g zatiaž nič iné.
1. typ prachu
2. najvhodnej?ia navá?ka prachu
3. typ zápalky k zvolenému prachu
Chcem len doplni? že strežba 50-150m z 90% srnčie, revír pole 80% 20% les, teda ak je to dôle?ité.
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

Pro ZKK 601 jsem našel nějaké poznámky z roku 1997, ale bohužel jen pro Lapua Scenar 10,85g - terčová střela

Při délce náboje 71,5 mm, kterou jsem tehdy Použil, byl doběh - volný let střely 0,9 mm.

S laborací odvozenou z manuálu Speer No. 12 - postupně 41; 42; 43 a 44 greinů AAc 2460 a Magnum zápalka CCI 250 (je uvedena v manuálu) byl nejlepší výsledek - rozptyl 5 ran na středy zásahů 26 mm/100 m při navá?ce 43 greinů.
Pak jsem zkoušel ještě délku náboje 72,4 mm s lehkým kontaktem střely s přechodovým ku?elem ale terč se mi nezachoval, tak už nevím :) (byla to puška kamaráda a dělali jsme ty náboje spolu pro něj tak si asi některé terče odnesl, na rozptylech se mohl trochu podepsat i dalekohled NikkoStirling co byl jak koukám na zbrani ale úplně špatný taky nebyl :) )
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

zdar chlapi. Měl bych dotaz. Jestli má cenu pro samonabíjecí kulovnici vůbec cenu uvažovat o přebíjení a nebo raději zůstat u tovární munice? Ptám se na to s ohledem na zlep?ení přesnosti střelby nikoli kvůli úspoře peněz. Přeci jen je tu problém aby ta zbraň dokázala pak vůbec přebít když budu laborovat s navá?kou prachu.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Pro myslivost ma cenu prebijet
1. pro toho kdo chce strilet stejne (skoro) presne jako do terce
2. kdyz mu nevyhovuji strely v tovarni munici.
3 kombinace bodu 1 a 2.

Semiauto zbran potrebuje vzdy
1. delku naboje tak aby sla do zasobniku
2. Naboj se musi vejit do kalibru, tim se zaruci ze to bude fungovat.
3. navazka nesmi byt ani slaba ani moc naslapnuta jinak to nebude nabijet nebo to se to bude kousat.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět