6,5x55SE

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Abr »

Můj názor je, ze na kupovane strelivo je každy s těch tercu velice slusny. To, ze na 100m ti tohle kupovane strelivo střílí dobre a jiné ne, je jen kmitem hlavně a jeho pravidelností, coz muze ovlivňovat strela skokem do vyvrtu i při zachovani stejne ustove rychlosti a délce náboje. Uvedu příklad, strela Lapua Mega 155g s prachem N160 VO 820m v dobrém kmitu hlavně (1cm na 100m soustrel) s prachem N-165 shodná strela a zbran VO 820 (5cm na 100m) a však při rychlosti VO 835m OPET výborný soustrel ! (1cm na 100m). Muže se ti stát, ze koupíš ty samé patrony stejny výrobce, strela, rychlost, ale jiny datum na krabičce a VŠE je jinak. Od toho se laboruje strelivo, aby se dosáhlo maxima k dane zbrani. Každy výrobce streliva se snazi při urcite střele a razi dodržovat VO rychlosti, při kterých se všeobecně ví, ze dosahují slusne soustrely. Nikdy nemohou dosáhnou toho, aby to střílelo dobre z kazde zbrane.. Jednou se me povedlo u kupovaneho streliva soustrel 8mm na 150m ve Velvarech, ale uz nikdy vic.. U kazde hlavně je jiny průměr vrtání i kdyz spadnou ze stejne linky ve fabrice, tak ani VO na krabičce nemůže nikdy odpovídat i při stejne délce hlavně, ze stejných dvou pušek, vyrobené ve stejny den.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Pyros82 »

to františek fořt: Já jsem měl se střelivem od lapui,taky problém bylo to střelivo se střelo lock base o hmotnosti 170grainů. Nebyl jsem schopen na sto metrů to solidně nastřelit jinak mé nástřely nepřesakují jedno MOA spíše se blížím 1/2 MOA. Byl jsem z toho už nešťastný, tak jsem požádal kamaráda co také střílí ať to vyzkouší a dopadl stejně. Tak jsme zapátrali v odborné literatuře a došli jsme k jasnému závěru. Velký vliv na přesnost střelby má Stoupání vývrtu hlavně já mám u svojí remingtonky 12" a velký vliv na to má délka střely a její hmotnost. V odborní literatuře jsem našel, že třeba pro moji ráži 308win je při stoupání vývrtu 12" ideální střela o hmotnosti 150-170 grainů a je optimální se pohybovat někde mezi těmito hodnotami. Možná máš stejný problém.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od František Fořt »

Stoupáním to není. Ty jejich sportovní CG mají jednak stoupání (nevím přesně) 8 nebo 9 a v původní délce lauf 740 mm. Já ho mám zkrácený na 650 mm. Je to právě dělané na použití těžkých střel na long range. Co vím, tak jsou to právě flinty, které spolehlivě ustabilizují těžké střely včetně Megy 10,1 g. Proto to nechápu. Mě ten soustřel přišel děsný, bylo 2 MOA, což je aspoň pro mne naprosto nepřijatelné. Kolegovi to z 550 chodilo velmi dobře, pod MOA. Tak nechápu, jestli to byla nějaká děs série, což si Lapua nemůže dovolit. Ale i tak by to mělo být max 1 MOA.
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Abr »

To tak vetsinou bývá, ze jedne flinte to chutná a druhe ne. Proto se vetsinou laboruje strelivo k dane zbrani, pokud to s tovarnim strelivem nechodí. Leda dat na konec hlavně ladicku, jako u závodni malorazky:-) 2moa není nic neovikleho a muže to byt třeba tercovnice.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od dalas »

To co píše Abr je svatá pravda. Člověk by si řekl, že u sportovní malorážky s těžkou hlavní to ani nehne. Taková Suhl 150 Standard je mlsná a a to co v ní nechdí sežete Toz bez problémů. Je to o provedení vývrtu. U výkonných ráží je to ještě náchylnější. Na rozdíl ale od tý malorážky se dá doladit střelivo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
zocofole
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 23.11.2010, 21:09

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od zocofole »

Dobrý den
chci se zeptat jak je tato ráže vhodná na naháňky? (chci koupit flintu jak na čekanou tak na naháňky)
popřípadě která ráže by byla vhodnější ale s podobnými vlastnostmi (malý zpětný ráz, balistická křivka, atd)
děkuju
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kojot »

Na naháňky to moc nebude, i když pár lidí co to používají znám. Malý průměr, velká rychlost. Jdi do "osmy", ta je taková UNI, co se týče naháněk a nočních čekaných. Já mám pro účely, které uvádíš 30-06 Sprg. a myslím, že je to dostačující.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kopov.c »

Tahle ráže je fajn,ale na nahánku bych ji asi nedoporučoval.Špatně odpouští horší zásahy.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Jirka83 »

Nebylo by vhodný nejdřív zjistit, jakou zvěř bude uživatel lovit a na jakou vzdálenost a kolikrát do roka bude na naháňce, než striktně radit podle neúplnejch informací??? :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
zocofole
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 23.11.2010, 21:09

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od zocofole »

chtěl bych univerzální flintu s uneverzální ráží na naháňky i na čekaný na černou i na srnčí. Nemám finance na pořízení 2 flint. vzdálenost od 0m do 170m, na naháňky tak 15-20x za rok (ale většinou do tlaku se psem, ne na štont)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kopov.c »

No tak do tlaku bych si ji opravdu nevzal :) Kdybych se rozhodoval pro nějakou ráži pro tohle univerzální použití,tak bych asi sáhl po nějeké osmičce.Ale žadná ráže asi není na všechno a vždycky najdeš nějaký pro a proti. 6,5x55se je supr na čekanou,pro dobrýho střelce i na šoulačku,je šetrná k srnčímu,prasata po ní dobře padají,má dobrou balistiku.Ale horší ránu opravdu neotpustí a těch horších ran je hlavně v tlaku většina :( Při horší ráně to špatně barví,zvěř odchází daleko a ještě huř se hledá.Určitě bude záležet na sřelivu,ale i tak do tlaku prostě ne :wink:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od michalos »

zocofole píše:chtěl bych univerzální flintu s uneverzální ráží na naháňky i na čekaný na černou i na srnčí. Nemám finance na pořízení 2 flint. vzdálenost od 0m do 170m, na naháňky tak 15-20x za rok (ale většinou do tlaku se psem, ne na štont)
Tak pokud střílíš do těch 170 metrů a máš málo zkušeností se střílením..tak bych doporučoval nějakou ráž, která i hůže umístěný zásah trošku odpustí rozhodně výš než 6,5 a i než 7mm.. = 8x57JS(nebo ještě JRS) nebo 3006 a nebo 9,3x62.. nově postavený Brno 98 seženeš okolo 16 000 podle toho co vše tam chceš mít.....a do tlaku s kulovnící bych rozhodně nešel to je p...vina jako zvon ....tam bych si pořídil jetýho bajkala ve slušným stavu za pár kaček a máš po starostech...možná bych na to dal kolimátor pokud je slušný soustřel aspoň ve svislé ose...nebo světlovodný mířidla.... :wink: a máš po starostech
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od maňa »

dobrý den
píšete zde že pro účely, které uvádí zocofole by ste nevolili 6,5 ale 8. chtěla bych se zeptat jak je to se zpětným rázem u té 8? Chtěla jsem si pořídit 6,5x55SE tikka t3 hunter ale s tou přesností asi na tom nejsem nejlíp, protože toho prozatím nemám mnoho odtříláno. A taky bych byla ráda, aby mi z toho selete něco zbylo :D
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Olaf »

To maňa
Žádný strach, ono to není zase až tak o ráži kulovnice, ale spíš o výběru vhodné střely pro tuto ráži. Takže pokud univerzální, jednu kulovnici nebo kombinovanou zbraň, tak opravdu raději tu osmičku a koupit náboje s vhodnou střelou, nebo si nechat od někoho přebít. Přebíjení má jednu ohromnou výhodu a to tu, že lze najít laboraci při které se zbraň chová ohleduplně / nekope / i k majiteli. Jinak ráže 6,5x55 je super, mám ji v kulovnici Tika a střílí úžasně i s továrním střelivem Lapua, střely Mega. Ale pokud budu kupovat pouze jednu zbraň a budu mít požadavek aby byla univerzální, tak platí " viz výše ".
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od michalos »

maňa píše:dobrý den
píšete zde že pro účely, které uvádí zocofole by ste nevolili 6,5 ale 8. chtěla bych se zeptat jak je to se zpětným rázem u té 8? Chtěla jsem si pořídit 6,5x55SE tikka t3 hunter ale s tou přesností asi na tom nejsem nejlíp, protože toho prozatím nemám mnoho odtříláno. A taky bych byla ráda, aby mi z toho selete něco zbylo :D
Mno když chcete osmu která nekope tak tu v tom kulobroku je o cca 40 m/s pomalejší a střelba je velice příjemná...sám jsem ještě student a vážím 70 kg a když z ní vystřelím je to lahoda...co se týče střely tak já jsem zatím použil vulkan a tam se mi nelíbily ty výstřelové strany na srnčím...teď používám oryx a srnčí vždy v ohni výstřel velikosti dvacky...prasata s tím mám zatím jen 4 letos akorát jedno uteklo z nástřelu 30 metrů za silného barvení...sřelil jsem je na okraj plic jinak žádný jiný orgán nebyl zasažen...kdyby to šlo kousek výš bylo by na fleku.... :wink: ale jinak velice šetrý ten oryx...vstřel průměr ráže...výstřel u prasat tak na ukazovák... :wink:
Odpovědět