Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

Včera jsem byl zapálit tátovi svíčku na hrob a přidal ulomek,však si to za těch 48 let v zeleném zasloužil.Vždy chodím rozjímat do revíru,kde jsme spolu lovili a kde jsem se učil a přiučoval všech jeho zkušeností.Od cípu Jižních čech se hnala průtrž mračen...kolikátá již v životě i v tomto roce.Sedím v lánu tedy letos uhoru,všude bodlák divizna no prostě pro zvěř ráj.Nesedím ani hodinu a přiběhla liška v klidu si myškuje.Poruším ten klid jen protože je zde všude malý zajíc.Opět klid,jen se zavlní zelenina pod vyhasínajícím liščím tělem.Prošlo mi několik nadějných srnců a já jen zaspomínám kolik jsme jich tu s tátou hospodářem ulovili.V pravém rohu vidím pohyb ,náhoda a nebo ne..srnec,který mi uspěšně uniká již dva měsíce pochoduje směrem na mě. Nedá se nic dělat, pokud chci lovit musím z posedu dolu.Prvních sto metrů v bodláku,kdo loví necítí,že něco píchá a že i teče krev.Pomalu stoupám opírám o hůl.Šedesát metrů víc to neni jen komora neni vidět nechce se mi,ale musím bod potahnout víš.Srnec zhasína tak jak stál jen se zesunul.Děkuji ti táto vše co jsi mě naučil předávám dál.Život je těžký,ale zatim žiju a myslivostí žiju jako ty dál.Nevadí mi,že kapky zhoustly a příroda se rozběsnila v obroské síle.Stojím nad srncem a z očí mi tečou slzy.Slyším tvoje slova i ty jednou změkneš a vše živé ti bude vzácné.Měl jsi pravdu tak jako se vším.Jen moje mládí nechtělo slyšet....Lovu zdar i na zelených pastvinách...
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tony30 »

Moc pěkně napsáno Zdenku41,vím očem si psal,podobě vspomínám na dědu i otec opčas hovoří co a kde ho učil a pak chvily i mě.
Dnes odpoledne sem při pochuzce našel padlého srnce,nevěděl sem co se mu stalo,žádný vstřel a ani známka střetu s autem,
po vyrušení jsem nenalezl ani známku nemoci,orgány vpořádku,byl i v kondici,po opětovném ohledání sem na to kápl.
Srnec neustál zřejmě souboj se sokem,přímo mezi parůžky měl proraženou lebku,jako od silnějšího hřebíku.V okolí byla trochu zválená tráva a našel sem i nějáké zápory.
Bohužel sem zapoměl foták(v druhých kalhotách) :roll:
Byl již přifouklí a místy nakladen vajíčky,zvěřina se použije asponˇpro psi.
Aš očistím hlavu dodám asponˇfoto trofeje a té ranky.
Jde o starý kus a všiml sem si na obou stranách kelců.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Zdeňku 41 - nejsem závistivý člověk, ale Tobě závidím, že jsi měl tu možnost myslivecky vyrůstat pod vedením takového táty... A vychoval Tě opravdu dobře. Ač jsem ho neznal - čest jeho památce !
Kritériem pravdy je praxe.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od běžkař »

Naprostý souhlas s Fesojem. Jen bych doplnil, že v dnešní době je málo, opravdu málo slušných lidí. Zdenka neznám, ale dle jeho příspěvků bych strčil ruku do ohně, že k nim bezpochyby patří. Zdenku, respekt ke všemu co jste tady napsal za ty roky. Stejně tak velký respekt k vám jako člověku.......
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od lörinc »

Zdenek to napsal moc hezky. Zdendo LOVU.
Já byl předevčírem večer pokusit štěstí na posečeném ječmenisku. Sedl jsem si k pšenici s výhledem na posečené pole. Po chvíli jsem zapískal a asi po pěti minutách jsem se ohlédl a v pšenici cca 400 m za mnou stál srnec. Viděl jsem jen hlavu a parůžky. Zkusil jsem ho napískat, ale stál jako přibitý a pak se mi ztratil. Seděl jsem dál a nic se nedělo. Po asi hodince z té pšenice vyskočil kus a pelášil po posečeném ječmenisku - myslím že to byl ten srnec kterého jsem vábil. Bylo to dost daleko a už se začalo šeřit. Podle postavy jsem ho tipoval na ročka. Najednou se zastavil ani nevím proč. Oddělám hlavu od puškohledu a už vidím okem druhého srnce jak se žena na ročka. Oku na puškohled a poprvé v životě sleduji souboj srnců -LIVE. Jen mě sere že mi došla baterka v kameře. Nevím co je ten druhý srnec, ale souboj je vyrovnaný, takže soudím taky ročka. Byl krásně vidět rozdíl ve zbarvení a postavě dvou stejně starých srnců. Ten z pšenice to nakonec prohrál a odchází pryč. Vítěze se mi následně na daří připískat na cca 5 metrů. Už se mi nevlezl do optiky :D . Parůžky jemně nad slecha s náznakem vydlí. Škoda že nepřišel druhý, asi byl slabší. No jak tak na sebe koukáme z těch pěti metrů, tak ho to přestalo po chvíli, z plic mi vynadal a zmizel pryč. To už bylo vidět opravdu špatně, ale ještě jsem přes puškohled zahlédl další kus na poli. Na pískání moc neslyšel ale až na nasilím pokládanou srnu přiběhl, tak na 50 metrů. Odhad 3 roky šesterák nad slecha. Více detailů jsem nevyčetl. Pěkný večer až na tu baterku v kameře :twisted: . Zrovna když něco přijde, tak se to pos....

No jinak tady je video z toho prvního lovu srnce. Byla mlha, takže nic moc.
http://www.youtube.com/watch?v=GzaxVbtiez0
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od figi »

Dobrý.
Naprosto typický úder kule na plecko a chování zvěře po výstřelu obvyklé u 243W .... :D

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Alda »

zdendo, moc pekne napsany... to jses proste ty...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Poslední dobou mám snad to štěstí, že vidím to nejlepší, co v honitbě máme. Ale po pořádku... Předevčírem jsem si večer sedl na kazatelnu, zvanou Alcron - budoval ji odborník truhlář a vypadá podle toho. Zasklená okénka , vevnitř "vyštaficírovaná" kobercem, uvnitř věšáčky, žebřík se zábradlím. A zejména perfektní vnitřní rozměry, správná výška oken - no paráda. Dřív jsem tam sedával moc rád, ale teď je to pro mě bez auta trochu z ruky, nicméně jsem se na ni vypravil a nelitoval jsem. Přišel mi srneček. Silný ve zvěřině, ale slabý krk, dětský výraz - přímo "vykulená" světla, zvědavý jak stará Blažková a ta hravost - za chvíli po něm vylezli na pastvinu 2 zajíci a on hned k bližšímu z nich, chtěl se s ním honit a když zajíček projevil hluboký nezájem, rozběhl se za tím druhým a dopadl stejně. No typický roček. Typický, až na ty parůžky. Nejméně 3 cm nad slechy, krásný lyrovitý tvar, přiměřená rozloha. A pravidelný šesteráček k tomu. Parůžky sice pochopitelně slabé, výsady kratičké, ale přesto tak dobrý srneček, že bude-li příznivá konstelace hvězd, může nám v honitbě za pár let běhat medaile.
A dnes ráno jsem šel na staronový posed, poblíž kterého jsem zjara našel shoz určitě medailového šestnácteráka. Ani ne 5 minut poté, co jsem se tam uvelebil, přišel jelen na rozhraní I. a II. VT, ale spíš ta I. Pokud měl koruny, tak s krátkými výsadami, pravděpodobně byl odstřelový, ale lodyhy byly dost dlouhé, v šeru jsem ho nedokázal dobře přečíst, takže aspoń prozatím dostal amnestii. A za ním - PAN JELEN, nejspíš předchozí nositel toho nádherného shozu. Měl jsem ho sice na 30 kroků, ale přece jen bylo takové šero, že jsem výsady nedokázal spočítat. Jen ty bílé hroty jasně svítily - a ta síla lodyh... Podle pečetě na nalezeném shozu a podle toho, že většina hmoty byla nahoře, jsme soudili, že ještě zdaleka není na svém vrcholu - a když jsem si dnes mohl prohlédnout jeho postavu, hádám mu maximálně 9 let, ale možná i méně. Vůbec nelituji toho, že jsem nevystřelil - ale jestli ho někdo z našich hurálovců zlikviduje předčasně, čehož se bojím, to mě bude přímo srát... A přitom mám v životě střelené jen 2 jeleny. Jeden špičáček žebráček a druhý oboustranně korunový dvanácterák ve věku 7 let - velice nadějný kus, ale nějaký hajzlík mu rozstřelil kyčelní kloub, takže jeho váha když jsem ho ulovil činila 57 kg. Ten dnešní jelen mohl být můj životní. Ale jak jsem již napsal, vůbec nelituji toho, že jsem ho nechal běžet...
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od dalas »

to fesoj: takovéhoto dobrého a jistého jelena nechat běžet je daleko víc jako jej ulovit. Znám přesně ten pocit, kdy se člověk patlá s průběrem, má radost z toho, že má dobrý nadějný kusy. Pak přijde někdo s "jiným názorem" a dá ti zakusit pocit marnosti. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Alda »

jen vice takovych myslivcu, jako jses ty, fesoji!!! presne vim, o cem pises....
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

Myslivec se pozná ,ani já nikdy nelitoval pustit danka,jelena, knoura.Ale moc mě mrzelo,když jsem je viděl do týdna ulovené někde o kousek dál.A to bylo ještě to lepší.Většinou se staratili jen tak v mrazáku a trofej v kolně.Vím,že nikdy jelena ani danka u nás nestřelím a přesto je pustím,když se tu někdy ukážou.Je nás víc co ještě víme co byla myslivost a jsem rád.A tyto lidičky budu řadit mezi své i když neznámé přátele.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Džky všem za morální podporu... A když si uvědomím, že někteří z těch, kteří mají na stěně takové trofeje, za které bych se jako myslivec a chovatel musel stydět a přijít jim ten dnešní jelen, už by ležel, protože by se na zdi dobře vyjímal, mě jsou schopni považovat za bouchala, neboť na rozdíl od nich lovím lišky, občas si v době lovu střelím i jezevce a dokonce ho skonzumuji - no co na to říci... Nejraději nic. A zejména o tom jelenovi držet hubu, nebo budou ze všech okolních posedů viset holínky...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tony30 »

Unás jelen či daněk je rarita,ale mufloni tu sou,také sem je párkrát sledoval(pohybují se v jiné části honitby neš se starám já)a také sem nestřílel a kochal se,pak ty pěkné berany opět potkám na přehlídce trofejí :( ,o srncích ani nemluvě,silné srnce v trofeji necháváme být jenže jakmile přejdou k sousedům je konec.
Na přehlídkách hned víme kam se poděli.
Správný myslivec a chovatel je ten,kdo si umí odpustit ránu.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

U těch srnců - nevím, nevím... Již druhý rok u nás "pasu" srnce, dnes asi pětiletého, který má jedno slecho svěšené jak kokršpaněl a podle toho ho vždy bezpečně poznám. U jelena se dá - i když ne vždycky - poznat od loňska známý kus i podle paroží. Rozloha, typ koruny, tvar a nasazení opěráků se zpravidla z roku na rok moc nemění. Kdežto u srnců je to úplně jinak. Ten můj "kokršpanělský" srnec nosil vloni vidláka, jen přední výsady, poměrně dlouhé. Letos je to šesterák s kratičkými výsadami. Podle paroží bych ho rozhodně nepoznal, ta variabilita u srnců je hodně veliká, z roku na rok může nasadit úplně něco jiného, než nosil předtím. Nevím, čím to je, přikládám to tomu, že srnec na rozdíl od jelena tvoří paroží v době potravní nouze a těžkých klimatických podmínek a to bývá znát. Jistě jste si všimli, že některý rok mají srnci všeobecné bídně nasazeno a jindy naopak. Omlouvám se za OT, ale navazuji na předchozí příspěvek.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tony30 »

Abych to upřesnil,máš naprostou pravdu,ale podle paroží poznám srnce,kterého někdo uloví v tom roce co ho pozoruji a pak se stratí,po té ho najdu na přehlídce.
Jinak,dnes ráno jsem opět spatřil onoho páva o kterém sem psal 26.5. pořád se zde zdržuje má se ksvětu,zatím odolává predátorům.Opčas ho slíchám večer na hřadu :)
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Odpovědět