pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Hans88Vagus »

Od 1.9. jsem vůbec nenazaril na holou. Včera ráno jsem se přesunul do vedlejší lokality, usedl na žebřík, viděl jsem srnu se silným srnčetem ( postavou skoro jako srna ) spolu se srncem vidlákem. Pod mezí bral paši ještě jeden samotný roček vidlák. Po rozednění jsem se rozhodl sejít a jít šoulat. Našoulal jsem hodně holé, ale samé dobré srny i srnčata. Však potom u potoka mi z lesa vyšla srna s hodně slabým dvouročním špičákem a dvěma srnčaty. Nad lovem srnce jsem nepřemýšlel, plán máme odstřílený. Srnčata byla obě hodně slabá, asi 6 až 7kg. Nelovil jsem. Zítra ráno jdu znovu, jak byste se zachovali? Ulovit obě nebo jen jedno, nebo i se srnou?
Naposledy upravil(a) Hans88Vagus dne stř 07.9.2011, 19:36, celkem upraveno 1 x.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od mrazík »

Za mě. Jaká je kvalita srnčí holé v revíru, z toho je jakýsi standart pro lov holé zvěře. U nás bych se snažil odlovit celou skupinu, podle toho co jsi napsal. Předpokládám, že srna bude váhově podprůměrná a nebo je to zasloužilá matka.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Odpověděl jsi si sám, pokud byla srnčata dvě a navíc slabá jak píšeš, tak jsi měl alespoň jedno ulovit, nebylo nad čím dumat. Dumat můžeš později, za měsíc už nepoznáš která zvěř to byla..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od figi »

Celou rodinu, nejlépe i se srnečkem.
Srna bude mít každoročně srnčata slabá, a nechat jedno slabé srnče také nemá logiku.

A stará pravda :
Plán je brzda, která v případě naplnění hájí slabé kusy, a v případě dohánění plánu je hrozbou pro ty silné.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Všichni se úzkostlivě bojí sřílet na holou zvěř a výsledkem je, že plány se často plní pouze na papíře, potom se divíme, že jsou honitby plné paličkářů. Začal bych asi tím, že si stanovím limity v hmotnosti v závislosti na věku srny a měsíci ulovení. Osobně se snažím nelovit srny ve věku 3-4 roky, ty jsou většinou v nejlepší kondici a mají už zkušenost se srnčetem, je tedy předpoklad toho, že se o srnče dobře postarají, nejvíce se snažím lovit čiplenky, stejně jako u srnců (I. věková alespoň 50%, II. věková max. 20%, III. věková max. 30%).
U srnčat vždy když je srnčat víc než jedno, tak střílím, ještě se mi nestalo aby měla srna dvě silná srnčata, většinou jsou v nejlepším obě průměrná, a snažím se střílet vždy holky, srnci nejsou příští rok takový problém, jako srny.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3401
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

to SEDM: jak se stavíš k nevodícím srnám? Já osobně to, že nemá srnče, přehlížím. Pokud ale má odstřelové znaky (starý kus, slabá čiplena, pozdě přebarvující ....), tak přednostně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Hans88Vagus »

S lovem holé u nás není problém. Většinou je vše odloveno do října a nakonec před svátky zbývá jeden nebo dva kusy, které nakonec někdo uloví ( většinou hospodář ). Systém je nastaven tak, že kdo uloví holou, má v květnu povolenku na srnce jedno jaké věkové kategorie. Myslím, že to funguje, protože každý se snaží lovit hned od začátku doby lovu, aby mu "neutekl" trofejový lov příští rok. Povolenku na holou má každý člen a tak jsou šance vyrovnané, kdo dřív přijde, dřív střílí.
Ta srna byla postavou podprůměrná, ulovil bych všechny tři, ale s lovem spárkaté nemám ještě moc zkušeností a tak mám pravidlo " střelím a jdu" ( hlavně u černé ), ale taky abych nebyl označen za hladného že ostatní nezbude. Klasická myslivecká závist.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

To SEDM jako by jsi z mé duše hovořil a psal.Tak má vypadat odstřel v holé.Je to základ do dalšího chovu.Ono ty 4 leté jsou klíčové i u černé.
Ještě bych dodal srna má geneticky i anatomicky uloženo ke kladení 2 srnčata.Pokud vodí jedno tak bud nebylo oplodněno a nebo zmetala.Kacířské,ale proti přírodě ještě málokdo boj vyhrál.Nic se nedá nalinkovat.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od savazka »

S dvojčatama je to vůbec zajímavé. Vloni byl alespoň jeden sourozenecký pár pomalu na každé louce, letos jsem viděl dvojčata stěží troje. Nevím čím to. Asi kombinace počasí-potravní složení. Že by se nám mámi srny z ničeho nic pohoršily v otázkách mateřství nepředpokládám...:)
A ještě - už mnohokrát jsem zde i jinde četl, že v honitbách s důsledně provaděným odstřelem holé by srny měly vodit převážně dvě srnčata. Zároveň ale čtu opačné názory, že dvojčata jsou vždy tělesně viditelně slabší, než jedináček. S tím musím souhlasit. A proto se má odlovit buď celá rodinka nebo nejslabší srnče. Souhlasím v případě slabých kusů, nesouhlasím striktně dodržovat odlov jednoho z dvojčat bez ohledu na kondici. K čemu mi jinak jsou dvojčata, když jedno slouží nikoli do chovu, ale pouze jako jistá náplň mrazáku?
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

U nás opak,loni jsem neviděl dvojčata(letos je to snad poznat na stavech srnčí zvěře)nevím čím to ale mám 70%šanci narazit v noci na prase než ve dne na srnčí,zrovna včera při posledním pokusu ulovit srnce,jsem v místech kde jsem vžy viděl a lovil srnčí nepotkal nic a to je takhle po celou dobu lovu ve většině honitby,nemáme ani splněno,srnčí vymizelo.
Letos dvojčata jsou...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Leon »

jestli to je jako u nás že to je samej cyklista a turista tak srnčí nezmizelo stačí v noci posvítit halogenem na pole a jenom člověk zírá co toho tam je a za světla nevidím jediný kus protože do tmy to je všechno zalezlý v mlazinách a bordelu kde se ztratí i dvoumetrový chlap :? kolem devátý začnou praskat větve a pomalu to začne vylejzat a než se rozední tak to zase zatahuje do toho bordelu
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Co se týče dvojčat - před několika lety jsem u nás pozoroval bílou srnu. Vodila 2 srnčata, normálně zbarvená. Jedno - to slabší - jsem ulovil. Výkupní hmotnost 12 kg, což je na naše poměry silně nad průměr. Vloni ve stejné lokalitě ulovila srnče voděné bílou srnou - předpokládám, že šlo o tutéž srnu, bílých kusů nám tady zas tak moc neběhá - kolegyně ze sdružení. Výkupní hmotnost necelých 7 kg. A jindy jsem v jiné lokalitě pozoroval srnu s trojčaty. Přes veškerou snahu to nějak nevyšlo a nepodařilo se ulovit ani 1 z nich. Všichni 3 srnečkové příští rok byli vidláčci. Asi výjimka potvrzující pravidlo - ale tehdy byla velmi mírná zima. Tak možná proto.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

Pravda je že srnčí vychází až za hodně pozdního šera kdy už na obeznání nemám,ale tento jev pozoruju už 3 rokem,letos je to extrém,na polích ani chlup,nebyl problém na strništi pozorovat srnčí celý den,... dnes?
Přičítám to zemědělcům,vyvíjejí každým rokem neustále větší tlak na přírodu,když se zamyslím tak naše vesnice je v podstatě sevřena v kruhu vinic,jabl,brosk,mer.,hruš.,sadů...
Z každé strany jenom traktory,postřiky,traktory,kamiony,traktory,sem tam vrtulník...
Sakra je mě z toho zle,nebude to dlouho trvat a srnčí se přeorientuje na noční tvory tak jako doposud všechna volně žijící zvěř.... :evil: :evil: :evil:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od savazka »

To je normální stav - trvalo mi asi tři roky, než jsem si zvyknul, že denní a večerní pobyt v revíru mi 5x z deseti čekaných překazí turista/pejkař/kolař/motorkář/traktor/houbař/rogalista/opilá mládež. To je ten běžný výčet co je denně k vidění, pak jsou samozřejmě speciálky jako dřevaři, táborníci, milenci v autě atd. Řešení? Pokud chci opravdu ulovit, musím ráno. Slovy v létě sedět o půl čtvrté a před šestou balit, protože jak začne slunce lézt přes horizont, už je slušná šance potkat výletníka se psem, a to klidně i kilometry od vsi... Srnčí i vše ostatní tak večer vychází deset minut před absolutní tmou. Jiná situace je v rovných polích, kde se dají i třebas 300m od hlavního pejskařského tahu najít místa, kam většinou nikdo nepáchne a srnčí vytahuje ai za světla, jen obezřetně jistí směr pejskařský mor. To samé platí pro škodnou, těch několik neopatrných lišek se vždy uloví do konce léta, ostatní nevychází dříve než dvě hodiny po setmění. Že jsem od tématu? Ani ne - průběrný lov je totiž v některých lokalitách díky pohybu lidí doslova nemožný, nechcete-li k lovu srnčí používat i infra, svítilny a další velice zákonné pomůcky...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Po včerejší členské schůzi si dovolím trochu absurdní myslivecké matematiky . Početní úloha zní :
Když 18 myslivců dokáže za 4,5 měsíce ulovit 15 ze 17 plánovaných srnců, kolik asi uloví za 4 měsíce holé z plánovaných 31 kusů ?
Nápověda : Po uplynutí 1 měsíce jsou již uloveny 2 kusy, přičemž za odstřel čiplenky o výkupní hmotnosti 11,5 kg jsem dostal od hospodáře "sodu" s tím, že takové kusy by se střílet neměly...
Třešnička na dortu : Pokladník nás upozornil, abychom na příští schůzi každý přinesli 800 Kč, neboť není na zaplacení alikvótní částky nájmu.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět